Derek Vinyard (Edward Norton) bol do smrti svojho otca vyrovnaným a pokojným človekom. Keď však jeho otec prišiel o život pri práci v černošskom ghette, z Dereka sa stáva ktosi celkom iný. Presvedčenie, že existuje nadradená a podradená rasa, privádzajú Dereka k neonacistom. Postup v bunke je nezadržateľný a Derek sa stáva druhým najväčším šéfom. Nad ním stojí iba Cameron (Stacy Keach), ktorý všetky rozkazy zo strachu pred políciou realizuje práve cez Dereka. Derek je tvrdý chlapík, ktorý neváha použiť akékoľvek prostriedky, aby uchránil seba a svoj majetok. Iba tak sa mohlo stať, že pri pokuse o krádež jeho auta Derek zastrelil dvoch černochov. Trest ho však neminie a dostáva sa do väzenia. Celý svoj doterajší život dostáva celkom inú podobu na mieste, kde máte príliš veľa času na rozmýšľanie. Svet jednoducho nie je čiernobiely a Derek vychádza na slobodu ako iný človek. Problémom je však jeho mladší brat Danny (Edward Furlong), z ktorého sa medzičasom tiež stal nacista. Derek by rád zmenil nielen to, čo príde, ale aj to, čo bolo. Jeho telo je však poznačené symbolmi, ktorým sa stále klaňajú noví a noví prívrženci... (RTVS)

Chasida

Velice dobře podané, velice dobře natočené. Nevím, jestli je realistický takový obrat. A i kdyby nebyl, tak Edwardu Nortonovi jsem ho uvěřil. Uvěřil bych mu asi cokoliv! (85%) ()

markyzgero

po letech jsem si to dal znova a kromě namakanýho těla střízlíka nortona mě překvapila role tlustýho skinheada, ztvárněná randym z my name is earl (ethan suplee). mimochodem-při psaní tohodle textu jsem se překlepl a místo skinheada tu byl rázem skin had. ()

brigante

Příběh o náckovi, jeho nápravě a o tom, jak těžké je se z toho všeho vymanit. Tony Kaye servíruje krásné až kýčovité, často zpomalené obrazy, doprovázené podmanivou hudbu, nicméně však myšlenkovou práznotu. Střídání časových rovin a barevnosti je možná z počátku efektní, postupem času spíše unavuje, příběh je více roztříštěn a vyprávění tak nemá tah na branku. Herecké výkony jsou povětšinou adekvátní, ale nemají bohužel dostatečnou podporu v dialozích, které až příliš tlačí na pilu svou nucenou dramatičností. A přerod zarytého nácka div ne v pacifistu za pomocí roztomilého ukecaného černocha je přinejmenším krajně nevěrohodný. Nicméně bych si dokázal představit knihu o Derekově cestě tam a zpět bez laciné efektnosti, tu bych si rád přečetl. ()

Spilvo

Dlho som hľadal slová na patričné ohodnotenie tohto filmu, neviem či som si rolu Dereka obľúbil kvôli jeho často ostrým názorom, zmenu cez ktorú prešiel, lebo to kto bol malo nejakú príčinu no či len preto lebo ho hral Edward Norton. Téma o ktorej sa často hovorí tu je vyobrazená veľmi zaujímavo a obraz si už musíte vytvoriť sami. Film sa o po skončení stal jedným z mojich najobľúbenejších vôbec. Nemám fakt takmer čo vytknúť, film ktorý proste musíte vidieť za každých okolností 95%. ()

aa12

Filmy o rasové nesnášenlivosti jsou pro mě velice interesantní sorta kinematografie a vždy mě přimějí se zamyslet nad filmem do větší hloubky než většina ostatních snímků. Kult hákového kříže je nádhernou, ale zároveň hořkou oslavou tohoto tématu. Skvělé herecké výkony hlavně samozřejmě Nortona, také musím ocenit výborné černobílé zobrazení myšlenek, které jen umocňuje pocit z již ukončené životní etapy. Tento film u mě splnil základní pravidlo výborného filmu a to to že člověka donutí zamyslet se a přemýšlet o vážných věcech. ()

Bezda22

Než jsem si ten film pustil, tak kromě scény zpívajícího tlouštíka v autě a kousání chodníku jsem nic nevěděl. Nevěděl jsem, jestli je to celý o nacismu a vyznávání kultu hákového kříže a o rvačkách a zabíjení jiných ras. Nevěděl jsem jestli to má nějakou hlubší myšlenku, nevěděl jsem o tom nic. To co jsem očekával byla nenávist mezi bílou a černou stranou. A to tam bylo. Ale to že černoch bude ten, kdo bude pomáhat vyznavači nacismu ve vězení, když se proti němu postaví jeho "druhové" s vytetovaným hákovým křížem na prsou, to mě dost překvapilo a potěšilo. Zaslepenost, kterou v sobě mají tyhle lidi je neskutečná a je jedno jestli je to nácek nebo černoch. A jsem rád, že v tomhle filmu to udělali, takhle. I z největšího nepřítele, se může stát člověk co tě podrží a zachrání ti život. ()

Evushe

Já jsem trochu zklamaná. Příběh mě příliš nezaujal - nepůsobil nijak zvlášť uvěřitelně, natož poučně.. A Edward Norton, kterého jinak zbožňuji v Klubu rváčů, mi v této roli příliš nesedl.. ()

Snathoras

Rozhodně jeden z filmů, který byl měl každý člověk vidět. Norton to zahrál prostě geniálně...Nedostaneš odpověď, když se špatně ptáš...musíš dávat správné otázky. ()

GudMen

Tupá argumentace, ne nepodobná té z diskusí na českých zpravodajských serverech, mi navodila pocit domova, což si upřímně pochvaluji, avšak onu fatálně nepřirozenou, dvojitou proměnu ústředního nácka odpustit nemohu. Kdybych alespoň věděl, jestli to má na triku McKenna, Kaye, anebo Norton. ()

Dave9794

Edwarde, tímto vstupuješ do mé TOP 10. Úžasný film, pojednávající o rasismu. Troufnu si říct, že většina po tomto snímku svůj negativní postoj k odlišné etnické skupině změní. Hajzlové se prostě najdou mezi černými i bílými. Nejde tu o to, jak se narodíte. Ale kde vyrůstáte a čím, tedy spíš kým jste vychováváni. I když nám vlastně konec nenabízí odpověď, tak film, jakož to takový, poskytuje realistický pohled týkající se rasismu a každý si z něj určitě mnoho odnese. ()

HarqAlAda

Veľmi silno odporúčam. Film nám s ľahkosťou, stráviteľne a semtam dychvyrážajúco predkladá problém rasizmu a xenofóbie v jeho podstate. Tvorcovia si podľa mňa na konci trošku uľahčili prácu, no záver aký by som si ja predstavoval by možno odviedol pozornosť od posolstva, ktorým je film presiaknutý. Tento snímok patrí do kategórie musíte vidieť. ()

Basso

Režisér sa odhodlane pustil do zobrazenia myšlienky rasizmu, pred ktorou väčšina zatvára oči. Niektoré pasáže sú natočené ozaj s obrovskou kurážou. Edward Norton si svoju úlohu odohral s jeho klasickým zápalom a podobné úlohy mu naozaj svedčia. Ale najviac ma zaujal spôsob, akým to bolo celé dané dohromady. Retrospektíva sem uplne zapadla a spravila tento film ešte lepším. Záverečné slová nepotrebujú komentár. ()

Kukolar

Nezabudnuteľný film, scenár, herecké výkony, silný príbeh a surové znázornenie citlivej témy rasizmu. Nortonova premena po prepustení z väzenia je možno až priveľmi veľká a jeho obrat k uvedomeniu sa moc filmový. No film ako taký je určite na 5/5, pretože odovzdáva hlbokú informáciu, má ducha a nejaké nepresnosti či silené hľadanie chýb nieje na mieste a film sám si to nezaslúži. Must see. ()

Kulpotavs

Výborně natočený film a rozvíjení myšlenky novodobého rasismu v USA.A navíc okořeněný o brilantní herecké výkony. Viděl jsem ho alespoň 5x a pokaždé mi z něho naskakovala husí kůže!!! Edward Norton ve svojí životní roli. ()

AshT

American History X film, který drží vynikající Edward Norton. Velice dobrý příběh o neonacismu asi jediné mínus je, že posledních dvacet minut do finální scény je navíc. Možná neshody Nortona s Kayem, ale to se asi nikdy nedozvíme. ()

Shitonit

Hlobokej nenápadnej film, kterej tak nějak jakobyse někam zakutálel, občas se vykutálí, já si ho sjedu a jak se zas tak někam odkutálovává, si tak nějak uvědomuju, že jak jde ten čas, doba se mění, dějiny přepisujou, lidi se rodí a umírají, tak myšlenka tohodlenctoho filmu přetrvává zraje. Zraje jako víno, a začíná být čas to víno sebrat, vymačkat, vypít, nasrat se a začít konečně uklízet ten bordel co se roztahuje kolem nás... ()

Dampfer

Na American History X je nejpůsobivější, zároveň i nejděsivější, první část do jakéhosi "prozření" hlavního hrdiny. Ono totiž v polovině filmu máte tendenci si říkat, že všechna ta propaganda skinheadů se dává smysl a užuž běžíte k místnímu náborovému centru. S čímž film dokonale pracuje a druhou částí, která se valně odehrává retrospektivně, ukazuje divákovi jaký je naivka, že se před tím dopustil tak omezených myšlenek. Neříkám že snímek neměl vůbec tendenci sklouzávat k "lidskoprávnímu agitování", ale dokázal se mu tak účinně bránit, že působí velice uvěřitelně a reálně. Navíc žádná strana zde nepůsobí jako ta vyloženě "hodná", ono je vcelku hloupé zakládat film o rasismu pouze na tom z "bílé strany", ale bohužel se k tomu často inklinuje, tady naštěstí ne. K plné palbě se neuchýlím, přeci jenom by mi na to film musel vyloženě "vyrazit dech", avšak představení obou Edwardů patří k těm velmi povedeným filmů o tak omývaném rasismu. ()

Equilita

K tomuto filmu som sa dostala 20 rokov po jeho natočení a pýtam sa sama seba, ako je možné, že som Kult hákového kríža nevidela už dávno. Hodnotenie musím rozdeliť na film ako taký a môj osobný názor na to, čo som videla a aké pocity to vo mne zanechalo. Nie je pochýb, že je to kvalitný snímok, ktorý sa hrá s dosť ťažkou témou a rozmýšľala som nad ním ešte dlho po dopozeraní. Bez problémov by som ho zaradila medzi top filmy 90. rokov a možno aj všetkých čias, pretože sa nejedná o žiadny bezduchý film, práve naopak, je to film so silnou myšlienkou a posolstvom. Druhá vec je, že ma 3/4 času štvala tá vymetená banda tupých hláv. Toľko hlupákov pri sebe som už dávno nevidela, ale nijak to nezníži hodnotenie, pretože tak to v tom filme proste malo byť. Nedá sa inak, ako hodiť 5 hviezd. ()

Comida

Snímek bych rozdělil na dvě poloviny. Druhá je emocionálně silnější, ale i ta první nenechá diváka vydechnout. Celkově se jedná o vynikající dojemné drama se zamyšlením, výbornými hereckými výkony (úžasný Edward Norton). Být trochu více citlivka, na konci se rozbrečím na celé kolo. Nicméně film vřele doporučuji. Výborně zpracované téma nad kterým by se měl každý zamyslet. 10/10. ()