Derek Vinyard (Edward Norton) bol do smrti svojho otca vyrovnaným a pokojným človekom. Keď však jeho otec prišiel o život pri práci v černošskom ghette, z Dereka sa stáva ktosi celkom iný. Presvedčenie, že existuje nadradená a podradená rasa, privádzajú Dereka k neonacistom. Postup v bunke je nezadržateľný a Derek sa stáva druhým najväčším šéfom. Nad ním stojí iba Cameron (Stacy Keach), ktorý všetky rozkazy zo strachu pred políciou realizuje práve cez Dereka. Derek je tvrdý chlapík, ktorý neváha použiť akékoľvek prostriedky, aby uchránil seba a svoj majetok. Iba tak sa mohlo stať, že pri pokuse o krádež jeho auta Derek zastrelil dvoch černochov. Trest ho však neminie a dostáva sa do väzenia. Celý svoj doterajší život dostáva celkom inú podobu na mieste, kde máte príliš veľa času na rozmýšľanie. Svet jednoducho nie je čiernobiely a Derek vychádza na slobodu ako iný človek. Problémom je však jeho mladší brat Danny (Edward Furlong), z ktorého sa medzičasom tiež stal nacista. Derek by rád zmenil nielen to, čo príde, ale aj to, čo bolo. Jeho telo je však poznačené symbolmi, ktorým sa stále klaňajú noví a noví prívrženci... (RTVS)

zipper111

Myšlenka zajímavá, ale řekněme si na rovinu, věří tomu tady někdo?... Neonácek může změnit názor na svět, to je pravda, ale jen když má mozek a ne nasráno, jak tomu v mnoha případech je... Norton má v tomdle filmu mozek, a tak mu to i dokážu sežrat, hraje totiž opravdu výborně a scénář má kupodivu hlavu i patu. Co mi přišlo trošku zvláštní byla jakási nezůčastněnost matky, tý jako by se to vůbec netýkalo...Děti jsou náckové, ale co... No nevim, musím to ještě trochu promyslet, ale 4* mi připadají adekvátní. ()

Macejko

Ani famózny Edward Norton nedokáže prebiť celkovú prázdnotu tohoto filmu. Áno, Kult hákového kríža sa zaoberá vážnymi témami, ale absolútne zlyháva, keď má v divákovi prebudiť nejaké emócie, jednoducho sa nedokáže zaryť niekam hlbšie. Celé posolstvo preto ostáva len na úrovni prachobyčajných rečí, ktoré skrátka nefungujú. Navyše fakt, že postava Edwarda Furlonga sa z tvrdého nácka zmenila na slušňáka v jeden jediný deň, dáva logike poriadny kopanec na záver. ()

erased

Pro mě, člověka neznalého amerického předměstského života a společnosti, dost šokující film. Kdyby mi kdokoli řekl, že je tam problém neonacismu tak aktuální, asi bych se mu vysmál. Neznámá americká historie ale podává svědectví Dannyho tak uvěřitelně a sugestivně, že se problém prostě nedá ignorovat. Film samotný však má své chyby, především bych vypíchl dost průměrnou, až příliš naivní část o mravní obrodě hlavního hrdiny a useknutý konec filmu. Ten jakoby slibuje paranoidní a dramatický útěk od minulosti, následně sice skončí v nejlepším, ale nezbývá než si pokračování jenom domyslet. Díky Nortonovi se ale dá jakákoli chyba přehlížet. Jeho demagogické proslovy napodobují Hitlera tak přesně, až mi z něj mrazilo, přesto jako bych měl chuť jít do toho s ním. Navíc mě potěšilo dost odvážné kritické rýpnutí do (nejen) americké společnosti, když Danny popisuje jednu epizodu ze života jeho otce. Kult hákového kříže svým varováním bezesporu patří do základního vzdělání už jen proto, že se paralelní situace dá sledovat prakticky kdekoli na světě. ()

vorheese

Jedno doporučení pro kritiky tohohle filmu: Zakousněte se do obrubníku! :-) Ne...teď vážně...uznávám, že na konci nejspíš někdo zapomněl zařadit pár záběrů, ale ani to pro mě není důvod snižovat maximální hodnocení. ()

milicjant

Velmi hezky to napsal Lima. Filmu lze vytknout jistou plakátovost a ohranost, jenže tohle všechno si zpětně uvědomíte až dávno po skončení titulků. Během promítaní na to jednoduše nebude ani pomyšlení. Tak sugestivně je to celé natočeno, člověka až mrazí. Ve slavně „zakousávací“ scéně to není jen černošský zloděj, koho Derek surově dobije o obrubník. Norton posílá expresní zásilku poctivé brutality i na adresu diváka. A žádná prdel to rozhodně nebude. Jo, je to určitej druh agitky, ale zrovna ten, který mě, i přes svůj hořko-kyselý nádech, chutná nejvíc. ()

Makky

Tak silnú myšlienku som z filmu už veľmi dlho necítil. Prvá polovica American History X ukazuje silu týchto hlupáčikov, druhá polovica dokazuje, že náprava nie je nerealizovateľná. Aj skazení sa môžu napraviť. No a famózny Edward Norton v hlavnej úlohe je toho príkladom. Film si jednoznačne zaslúži plné hodnotenie už len za samotný presah. AHX by mali premietať na školách, pretože nad danou problematikou sa po tomto filme aspoň na chvíľu zamyslí hádam každý. ()

Lulu13

Rasizmus! Azda najrozoberanejšia téma, ktorá tu vždy bola, je a trúfam si povedať, že aj bude. Ak chcete vidieť najlepší film na túto tému, Kult hákového kríža ním bezpochyby je! Či už svojím spracovaním, réžiou, ale najmä samotným dejom a nesmierne vydareným scenárom, ktorý Vás po celý čas núti premýšľať nad jednotlivými monológmi a dialógmi až miestami neviete, na ktorú stranu sa prikloniť. Dvere k všetkým mojim vnútorným otázkam a zmiešaným pocitom z tohto filmu mi v závere otvorila jedna kľúčová veta: „Nenávisť je zbytočná záťaž. Život je príliš krátky aby sme si ho po celý čas ničili. Nestojí to zato...“ Film, ktorý ma chytil za srdce ako máloktorý iný a zážitok z neho rozhodne ešte umocnila nádherná hudba. ()

Pilec

Tento film určitě stojí za shlédnutí. Zajímavostí je, že vůbec nevíte co od něj můžete čekat, jelikož filmů se stejnou tematikou tolik není. Myslím, že na každého může zapůsobit jinak, jak negativně(drastické scény), tak i pozitivně(přiblížení těchto skupin,ponaučení). A ten konec? Třešnička :) ()

kaylin

Rasismus je problém, s kterým se musíme potýkat i tady v naší malé zemičce. O tom, jestli jsou ti, kdo jsou rasisté skutečně jen omezenci, nebo v některých případech může jít o chování vzniklé na základě zkušenosti a pozorování, to řešit nebudeme, ale obecně si myslím, že škatulkovat je špatně, stejně to ale všichni děláme, tak se s tím budeme muset smířit. Rasismus, který nám však prezentuje, je špatný. Ukazuje se, že od myšlenky není vůbec daleko k činu a tohle by být nemělo. Z toho nám sice vyplývá, že rasismus je obecně špatný, ale sám zastávám názor, že bezhlavý humanismus je stejné zlo. Pojďme ale k filmu "Kult hákového kříže". Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/03/kult-hakoveho-krize-1998-85.html ()

MajklCZsk

Jedno z nejchytlavějších a nejrealističtějších zpracování tohoto tématu. Ono je pravdou, že ono téma je velice obsáhlé a jak ze strany jedné, tak druhé můžeme něco najít. Čili skinheadi nejsou jenom ti špatní, ale zároveň nejsou tolik špatní ti "negři". U herectví Edwarda Nortona jsem dlouho tajil dech. Je výborný a úžasný. U jeho bratra téže. A fakt, že jsem byl s otevřenou hubou ještě po skončení titulek něco dosvědčuje. Je to hodně dobré a já myslím, že si čtyři hvězdičky tento snímek určitě zaslouží. Dlouho zvažuji o páté, ale to asi až po několikerém zhlédnutí. ()

Remedy

Pekelně dobře napsané, zahrané a zrežírované. Tendenční ve vztahu k tomu, „jak by lidé měli o tomto snímku smýšlet“ a jaký závěr by si případně měli odnést. Celá ta story o tom, jak „bad boys´s gone good“ (u Rihanny zase Good Girl´s Gone Bad) je komerčně skvěle zvládnutá, prodaná, ždíme city a chtě nechtě tlačí diváka do filosofie víry, že každá nenávist a nasranost je unavující a životu nebezpečná. Jenomže… jenomže ačkoli téměř všechno v tomhle filmu šlape tak, jak má, žádnou hlubší myšlenkou, která by vás donutila se i hlouběji zamyslet, tento výtvor neoplývá. Paradoxně tak zůstává nasranost hlavní postavy s veškerým jejím odporem a nenávistí hybnou silou celého snímku, což je při závěrečném citátu, který vyzývá k tomu, abychom se nenasrávali a nechovali nenávist vůči svým bližním, malinko úsměvné. Rozhodně netvrdím, že by American History X byl špatný film. Po formální a obchodní stránce jde o vskutku umělecké dílo. Na druhou stranu mi nejde do hlavy, kolik lidí se nechá v podstatě tak lineárním a povrchním příběhem strhnout a oblbnout (dobře, i já jsem na chvíli trochu podlehl). 4*, ale víc ani ťuk. ()

movieband

"Nenávist je přítěž." Kult hákového kříže je jedním z mála snímků, který na mě za poslední dobu tak tvrdě zapůsobil. Film (dle mě) dost dobře ukazuje jak s člověkem dokáže manipulovat, jak společnost, tak jedinec, který ví, kde má zatahat za nitky. Norton s Furlongem to zahráli sakra dobře (hlavně Norton). Atmosféra (díky černobílým flashbackům).. no, dlouho jsem takovou atmosféru nezažil. Asi nejlíp zpracovaná ukázka rasismu a manipulace lidmi. 83% "Nejsme nepřátelé, ale přátelé. Nesmíme být nepřátelé. I když nás může ovládnout zlost, nesmí přerušit naše pouto lásky. Mystické struny naší paměti nepochybně mohou znovu vzkřísit ty lepší stránky naší povahy." ()

Maq

Derekova proměna není nevěrohodná, je netypická. On je inteligentní, fyzicky silný a charismatický, akorát si jako teenager pro sebe vybral hloupé bojiště, protože byl nezralý. Dříve či později z toho musel zákonitě vyrůst a napřít své nemalé schopnosti rozumnějším směrem. Není to tedy typický nácek - loser, pro něhož tupá nenávist je jediným východiskem a odpovědí na zpackaný život. --- Dobrý příběh hodně utrpěl zbytečně melodramatickým závěrem. Scénáristovo trapné selhání. ()

slunicko2

Prvoplánová polopatická moudra vhodná pro diváky nezatěžující se myšlením v rámci protirasistické výchovy. Kdo přemýšlí, tvůrcům na jejich demagogii neskočí. 1) 29letý Edward Norton (Derek) očividně potrénoval svou postavu a nasadil mužnou hruď a pěkné osvalení. Naopak 21letý Edward Furlong (mladší bratr Daniel) bez vlasů část své přitažlivosti ztratil. 3) Výstižný koment: kiddo (odpad). ()

Damiel

Tenhle film doopravdy bolí. Téma amerického rasismu je pojednáno tak syrově, jak jen to vůbec jde. Sugestivní, šokující podívaná, vynikajícíc scénář a některé pasáže jen pro otrlé - z toho momentu s pusou "zakousnutou" do obrubníku mi jde mrát po těle vždycky, když si na to vzpomenu... ()

stration

Velice silný a dojemný film. Po jeho skončení jsem dokonce napsal manželce, že už se nebudu hádat. Skvělý Norton a nejlepší film o rasismu široko daleko. ()

veronikav

Trochu pohádka :-))) Ale opravdu ? Působivé. Věčný problém rasismu. Nikdy to neskončí ? Když už to někomu dojde - tak se stejně zase najde někdo -komu ještě ne- a ten se musí pomstit ? ()

Helo

Koukám, že je to všude stejné. Opravdu silný a hlavně odvážný film s překvapivě skvělým Edwardem Nortonem. Skvělě napsané postavy, silné momenty a v neposlední řadě i (možná trošku na kýč vmáčknunté) poselství, dělají z tohoto filmu vskutku silný zážitek. Snad jediné, co bych filmu vytknul, je na můj vkus až příliš "snadné" či "rychlé" prozření. A říkám to málokdy, ale filmu by neuškodilo ani půlhodinka navíc. ()