Adaptácia románu Ladislava Mňačka Smrť sa volá Engelchen od režisérskej dvojice Jan Kadár a Elmar Klos, ktorá získala Oscara za film Obchod na korze. Mladý partizán Pavel, vážne zranený pri oslobodzovaní Zlína začiatkom mája 1945, počas svojho pobytu v nemocnici spomína na svoje zážitky z posledných mesiacov a snaží sa vyrovnať so svojou najväčšou traumou, vypálením osady Ploština nemeckým komandom po tom, ako ju partizáni opustili. (RTVS)

Stanmi

Jeden z kvalitních filmů režisérské dvojice Kadár, Klos, kteří podle knihy Ladislava Mňačka natočili příběh skupiny partyzánů operujících na území kolem Zlína. Jejich poslední týdny jsou výprávěny odbojářem Pavlem (Jan Kačer), který je při pokusu zajmout velitele SS Engelchena raněn a je připoutan na lůžko v nemocnici a ve vzpomínkách se vrací o několik dnů zpět a ukazuje nám, že válka nemá hrdiny, jen oběti. Film je natočen velmi neotřele a výborně zachycuje stísněnou atmosféru, která mezi partyzány panovala.Herecké výkony hlavních akterů jsou také kvalitní. Zkrátka jedná se o zajímavý válečný film, který nabizí realistický a ničím nepřikrášlující pohled na české odbojáře. ()

jack_scott

Na české poměry neotřele natočené partyzánské drama. Vzpomínky raněného v nemocnici jsou pojaty originálním způsobem. To ano. Vojenští poradci udělali co se dali, a tak film určitě v tomto ohledu patří k tomu nejlepšímu vůbec. včetně sovětských poradců, života skupiny a páchání válečných zločinů partyzány atd. Když už sem u toho, je vtipné, jak film přehlíží válečné zločiny páchané partyzány, přesně v duchu režimu - jsi Němec, nejsi člověk, zasloužíš leda zemřít. Inu, boj internacionálního socialismu s nacionálním je prostě likvidační, na obou stranách. Líbila se mi scéna, kdy takto uvědomělý partyzán hodlal jen kvůli národnosti zlikvidovat dezeréry. Zajimavé, že trestné komando je démonizováno, zatímco hrdiné vraždění od partyzánů je záslužný čin. Třídní boj soudruzi! :-) Film je tedy nemálo tendenční, na druhou stranu - tak je to pořád, takže to filmu nevyčítám. 80% ()

honzic

Traumatický děj se silnou hudbou Lišky, který knihu sice nepřekoná, ale i tak je působivou ukázkou kvalitního filmu. Hodnocení: 75 % ()

Chrudoš

K pěti hvězdám mi něco málo chybí, zhruba to co u Korza. Naprosté okouzlení celým filmem.... Tady to funguje jen u některých částí... ()

DR.SZ

Působivé protiválečné drama mě nadchlo nejen zajímavým příběhem a fascinujícím provedením, ba i veškerými skvěle odehranými rolemi a pocit jakési uzavřenosti před válkou také okouzlí. Samozřejmě se setkáváme v 60. letech s dalším lehce táhlejším filmem a někdy ještě není jasné, co se děje, ovšem parádní atmosféra v čele výborného Jana Kačera zapůsobí snad i na dnešní generaci. Jenom malá technická: Když uvádíte hezké titulky, tsk je hlavně pište pořád při mluvě cizince. 87% ()

Max Q.

Jako zlíňák jsem si užil záběry starého Zlína. Příběh je syrový a úvodní FPS akce skvělá. Vlastně ani nevím, proč nedám plný počet bodů, co mi tam nechybělo, nebo co bylo navíc. Ale film je to výborný. ()

jungewolf

Tenhle film je už taky klasika, dávám 5 hvězd a 85 % . Velice realistické přiblížení partyzánského hnutí v českých zemích na konci 2.světové války... . ()

Pisoarec

Téma druhé světové války oboum tvůrcům říká poměrně dost a ovlivnilo i je samotné, zejména Jána Kadára, který byl vězněn v koncentračním táboře. Bohužel jsem přisel o akční začátek (díky slečně, co ve videotéce spouštěla filmy a omylem mi film hodila na jinou kóji) a pak mi chvíli trvalo, než jsem zjistil proč se vlastně Jenda Kačer octl v nemocnici. Elgelchen je hlavně výborné válečné a životní drama. Vyniká zde hra lidských osudů, láska, přátelství a hrdinství. Jakmile skončí hlavní hrdina v nemocnici, je zlý a nevrlý na své okolí. Obává se, že se z něj stane mrzák a nebude už nikdy chodit. Během svého pobytu vzpomíná na své válečné tažení proti fašistům. Postupně se ze vzteklého člověka stává někdo zcela jiný, kdo sice pořád poměrně drsnými způsoby reaguje, ale zároveň tak poháhá lidem. Například sestřička se díky němu přestane chovat tak ušpápnutě a začne normálně žít. Odhodí svůj lékařský čepec (pod kterým se mimochodem skrývá parádní ježour) a stane se z ní ,,rebelka". Jakoby to snad Bůh vše shora sledoval a náš válečný hrdina začne postupem času opět chodit. Vše končí dobře a téměř v hollywoodském stylu. Československý režisérský tandem nám tak opět nabídl další skvost, který patří do zlatého fondu české kinematografie a mezi naše nejlepší filmy vůbec. ()

Slípka

Dobré zpracování románové předlohy, oceňuju, že vynechali komunistickou propagandu, která se v knížce sem tam objevila, ale na druhou stranu chybou byla změna některých základních věcí, jako Martina sebevražda, časové přesunutí vypálení vesnice, nebo změna jména sestry v nemocnici a její role v hrdinově životě a vypuštění motivu Freda a jeho otce. ()

brasek

Na môj vkus je to príliš tuctové a miestami nezaujímavé. Neviem posúdiť umeleckú hodnotu tohto snímku, ale mňa neoslovil. Knihu som nečítal a ani nemám chuť po nej siahnuť, kedže tento snímok ma doslovne odrádza. Nemôžem ani súhlasiť, že sa jedná o jeden z najlepších československých vojnových filmov, pretože podľa mňa vojnový film vyzerá inak. ()

beruskaska

jeden z nejlepších československých filmů, kniha je sice nepřekonatelná, ale film Kadár s Klosem odvedli skvělou práci. válka v její odvrácené podobě, v příběhu neobyčejně obyčejných lidí, prostě klasika.... ()

DonFrolimo

Asi nejlepší československý "válečný" film. Surový i něžný, krutý a krásný - to jest patetický v tom nejlepším slova smyslu. Takže určitě i jeden z nejlepších československých filmů vůbec. ()

Senrix

Přestože dvakrát neholduji podobným tématům, tak tahle česká klasika na svou dobu velmi netradiční, kontroverzní a se skvělým způsobem zpracování a vyprávění, mě docela pohltila a nezapomněla zanechat nemalý zážitek. Skvělá práce! ()

Gregor_Samsa

Hodně silné, co si pamatuji, a Jan Kačer působil jako opravdový frajer. Na naše poměry překvapivě dobré, netrendové, režim vynechávající. Jeden z klenotů z 60. let... 90%. ()