Matrix Resurrections

• USA The Matrix Resurrections (viac)

Dvadsať rokov po udalostiach Matrix Revolutions žije Neo zdanlivo obyčajný život ako Thomas A. Anderson v San Franciscu, kde mu jeho terapeut predpisuje modré kapsule. Ani on, ani Trinity sa navzájom nespoznávajú. Morpheus mu však ponúkne červenú kapsulu a znovu otvorí jeho myseľ svetu Matrixu. (Continental film)

Logicomix

Na nový Matrix jsem šel, abych byl v obraze. Stále patřím mezi ty diváky, kterým by první díl úplně stačil. Matrix 4 je úplně zbytečný přídavek, který vznikl jenom pro peníze. A podvratná sebereflexe na začátku filmu na tom nic nemění. To, čím mohl být film jiný (podvratná linka a milostný příběh dvou starších lidí) není rozehráno dostatečně. Ne že by ve filmu nebyli pěkné momenty. Je jich ale málo a Neil Patrick Harris ve výrazné vedlejší roli celou stopáž neutáhne. Na závěr si neodpustím SPOILER: opakované zastavování kulek ve finále snímku působí směšně a v současnosti snad povinná demonstrace ženské síly drobátko na sílu, i když nepochybuji o tom, že to režisérka myslela upřímně. Ztráta času to úplně nebyla, ale emocionální nebo intelektuální zisk také ne. ()

alisek87

Ve finále jsem s filmem spokojená, první půlka je plná nostalgie, pak se to pomalu rozjíždí, film si sám ze sebe dělá srandu a celkově se to může zdát tak trochu jako kritika dnešní společnosti, viz scéna z výtahu. Druhá půlka filmu je zase naplněná akcí, starý známý Matrix jen s par updaty. ()

mmirri

Mitchellův a Wachowských Atlas mraků ukazuje svět, kde silní utlačují slabé a cestu k naplněnému životu nachází v přijetí vlastní důstojnosti, nepodvolení násilí a otevření se lásce. Jejich Matrix Revolutions jde ještě dále: bytosti si tvoří svůj svět sami a naplněného života dosáhnou ve svobodě. Svobodná bytost dochází k vědomí své hodnoty, lásce k sobě a tedy ke všem, její možnosti jsou neomezené. Bytosti ať už lidé, stroje nebo třeba programy ale raději někomu odevzdají svou zodpovědnost a pro své touhy a strachy se stávají ovladatelnými. I já si myslím, že toto ubohé nastavení bytostí na Zemi se mění na svobodně uVědomělé. ()

DarkViper

Ne, ne, ne, škaredý ne. Nostalgie a vzpomínání na starý matrix nefunguje, kecy typu co by mělo být ve čtyřce když se díváme na čtyřku bych čekal od béčkovýho filmu... a ejhle on se z toho béčkovej film stal. Jako skalního fanouška mě toto pokračování extra bolelo. Niel Patrik Harris se hodí do HIMYM, tady mu to nežeru ani z 10%. Velké zklamání. ()

VVS

Film působí, jako by se někdo pokusil navázat na původní trilogii, ale neměl na to rozpočet ani schopnosti. Hrozně mi chyběla ta charakteristická monumentalita a velkolepost původních dílů, která je v kontrastu s všedností a každodenností a umocňuje tak pocit, že se vše děje v simulaci. Zpracování akčních scén ztratilo svou jedinečnost i kvalitu a kostýmy postav jaksi zevšedněly a působí trochu jako konfekce z lokálního hypermarketu. Svět i příběh, které vystavěly původní díly jsou natolik silné, že i slabší navázání na ně je vlastně docela slušný film. Objektivně nejde o špatné sci-fi a zaslouží si 3 hvězdy, ale při nevyhnutelném srovnání s původními filmy působí zkrátka ve všech ohledech slabě. Srovnání s kultem původního Matrixu ovšem nesnese drtivá většina filmů. ()

Lukkyn

Uf co dodat. Člověk vidí v kině 4x trailer a je natěšený jak děcko na ježíška . Prvních 20 minut smíšené pocity co to kurva je??Je to parodie??Komedie??Bude to Matrix nebo co jako vlastně ??No a pak to začne neustále se to recykluje za přizvukování bublinkovaného Morfeuse. Vzpomínání je fajn , ale čekal jsem víc než jen nostalgickou 148 minut trvající chvilku. Skoro jako by to vypadalo, že všechny dobré nápady zmizely s rejžovou chloubou. Snažím se vzpomenout si na nějakou dobrou akční scénu .... no ... tak .. ne prostě nic. Jak se říká kde nic není , ani smrt nebere. Dvě hvězdičky za vzpomínky a za ústřední dvojici. ()

Jaroslaw

7/10 Rozhodně se nejedná o takovou katastrofu,byť se jedná o nejslabší díl.Ano akce tu není tak špičková jako v trilogii a humor také moc nefunguje,ale postavy vyčnívají,hlavně Neo a Trinity jsou skvělý,ale i nové postavy-Bugs,popřípadě Jonathan Groff v roli staronového agenta Smithe byli taky super a Niobe jak by smet.Rozšíření a změny ať už v Matrixu nebo ve skutečném světě byli ku prospěchu věci a také fungovaly,zamrzí jen,že další díl nebude,což je škoda. ()

JCS

To Wachovske nakonec odbouralo samo sebe a zničilo svůj vlastní odkaz... Za peníze, které přeci nesmrdí, byť se podobným srajdam samo vysmívá. ()

Isuzu

Reálne tak na 3,5 hviezdy, ale dávam 4, už len pre ten podľa mňa nezaslúžený hejt, ktorý si tento film odnáša. Že to už nie je tá akčná super "podívaná" ako pred rokmi ma absolútne netrápilo, Matrix bol pre mňa vždy viac o myšlienkach, než o bullet time. Preto ma toto pokračovanie ani neuráža ani nevytáča. Myslím, že to režisérka spravila šikovne, poodhalila nám vývoj sveta po Neovom sebaobetovaní (pokojne by som sa do tejto budúcnosti vrátila znovu, aj keď radšej asi v knižnej podobe ako vo filmovej), dozvedeli sme sa, čo sa stalo s postavami z trilógie, dávalo to zmysel a ešte aj šikovne ukázalo prostredník dnešnej dobe. Za mňa spokojnosť, jediné, čo by som ocenila, ak by tam radšej neboli žiadne akčné scény, lebo to tomu filmu dosť uberalo (a v skutočnosti sa to tam ani veľmi nehodilo). ()

Archee

Myslím že to mělo nechat vzkaz pro lidstvo. Za mě jasná paralela na dnešní svět, který do značné míry vypadá tak jak vypadá, protože bohužel většině lidem vyhovuje být "otroky" (být řízeni) a žít v představě, že nás někdo/něco ochraňuje před nějakou hrozbou (např. virem), která je uměle vyvolávána, čímž se pořád udržuje strach a lidi jsou tak snadno manipulovatelní ... :) Jinak film celkem fajn podívaná... :) ()

zurivymlok

Otázka, zda je Matrix Resurrections zbytečný film či nikoliv je pro mě sporná. Pokud jde totiž o mě, tak pro mě byly zbytečné už Reloaded a Revolutions a klidně bych žil spokojeně ve vesmíru, kde vznikl jen původní "Matrix". Co se týče nápadu jak navázat, tak ten je dobrý. První část mě hodně bavila. Nápadité navázání na trilogii, která na jedné straně ukazuje úplně jiný rozměr tohoto světa a na straně druhé stále nesplachuje do hajzlu původní trilogii, ale staví na ní, je fajn. Druhá část se překlopí do spíše do akce (čili výstavba příběhu je dost podobná prvnímu Matrixu) a tady jsem už poněkud zklamán. Autoři jako by si vystříleli nápady v první půlce a druhou už tak nějak odflákli. Osvobození Trinity je takové zkratkovité, prokládané vysvětlováním (což není zrovna vypravěčská technika, kterou bych měl rád) a pár věcí mi tam nedávalo moc smysl (ještě si to budu muset jednou pustit). Nejtragičtější na celém filmu je akce.  Když to srovnám s tehdy revoluční akcí v původním Matrixu či desetiminutovou honičkou na dálnici v Reloaded, zbývá mi jen smutně povzdechnout a konstatovat, že ničeho takového se tu nejen nedočkáme, ale dokonce akce zaostává i za průměrnou akcí dnešních blockbusterů. Nečekal bych, že bych Lana zase předefinovala způsob akce, zvláště na projektu, který sama do jisté míry považovala za zbytečný, ale nemusela ho alespoň blbě snímat. Myslím, že herec, který se živí tím, že točí jeden díl Johna Wicka za druhým, by nemusel být v akčních scénách snímán neustále v detailu a s naprosto prasáckým střihem. Docela zklamala i hudba. Na druhou stranu herecké obsazení je fajn, design je fajn (oproti původnímu Matrixu barevnější, ale stále věrný původnímu stylu, což samozřejmě umožnila i absence zeleného filtru), scénář relativně fajn (až na občas zbytečné vtípky a hlášky), odkazy na původní trilogii také fajn. ()

gigs78

Tak to se fakt nepovedlo... Nový Morfeus? Nový Smith? Ti nemají ani za mák nějakého charisma, o zbývajících postavách ani nemluvě... A Neo s Triniti to sami nezachrání, kor v tomhle scénáři... Vlastně je škoda, že tent film vůbec vznikl. ()

Motyuek

Mam z toho smisene pocity. Prijde mi, ze to je hodne nepovedeny strih a nejaky director's cut me asi bude hodne zajimat. Ale v kratkosti, myslenka uvezneneho Nea jako autora hry Matrix je hodne zajimava, ale dal uz to nefungovalo. Pratelske stroje? Ty se vzaly kde? Morfeus jako program? E??? A osvobozeni Trinity, to uz absolutne nedavalo smysl. Osobne si myslim, ze s tim zakladem uvezneneho Nea by pribeh okolo toho vymyslelo lepe i male decko. Davam tri hvezdy za spoustu odkazu, viditelnych i skrytych na puvodni film. Tohle se povedlo. Ale to je tak vse. ()

HBJ

Dost slabej a zbytečnej Matrix..Nebýt závěru, je to o 1 hvězdu míň..A ten cover RATM u záverečných titulků ? To už je vyloženě trapnost a výsměch..sorry jako. ()

Jirkat

Velké zklamání. Nemá to hlavu ani patu. Scénář, jako by se psal 5 minut před natáčením, pokud vůbec. Akční scény jsou jedna jako druhá, bez nápadu. Nechápu, jak toto dílo mohlo spolknout 190 milionů dolarů.. Matrix přece nemůže být romantický kýč, ale pořádná punková řežba. Nevím co tímhle chtěl básník říct. Spíše něž o restart série se jedná o fatal error. ()

DeLonge

Marnost nad marnost a vše je marnost. Nový Matrix nás chtěl vystřelit až do výšin, kde souloží Neo s Trinity. Bohužel nás vystřelil jen do potupnýho německýho porna ze sedumdesátek. Zajímalo by mne, kde je ten prvotní záměr celého Matrixu, Zajímalo by mne, kde je ten začátek. Ne ne přátelé, čtyřikrát ohřívaná kaše je pořád jen kaše. Ale kde je kurva ten Matrix.....???? ()

lulinak

sorry jako, ale jedničku jsem před 20 lety hltal každou sekundu filmu, včetně dokonalýho soundracku, dvojku pak za pár let méně ale kult tehdy stále přetrvával, trojka supr efekty ale už značně překombinovaná, a tohle??  tywoe to je jako nepovedený Postradatelní (ty jsou jinak supr) v roušce Matrixu, za mě total fail, a trhá mi to srdce :-( ()

Tomas.Abi

Poslední Matrix bych nepopsal jako totální katastrofu. Od tohoto filmu jsem neměl vysoká očekávání, takže mě mohl pouze překvapit a musím říci, že některé pasáže filmu mě příjemně překvapili. Máme zde pasáže, které vykrádají první díl, ovšem když se prokoušeme první polovinou, která paroduje sama sebe a dělá si srandu ze sequelů, dostaneme uspokojivé vysvětlení proč se to tak děje.  Scénáristicky je film zvládnutý dobře. Příběh nám ukazuje, jak stroje dodrželi či nedodrželi dohodu, kterou s nimi uzavřel Neo na konci trilogie. Mír a propuštění lidí z Matrixu. Mě jako fanouška Matrixu zajímalo, jak vypadá svět po několika letech a zda přišlo nějaké zlepšení pro přeživší obyvatele Sionu a na to mi film smysluplně odpověděl. S moderními technologiemi, kde už nepotřebujeme k připojení k internetu  pevnou linku, si scénáristé poradili také dobře a to, že Neo a Trinity dosud žijí, bylo poměrně dobře zvládnuto.  Je zde vysvětleno proč stroje nedodrželi dohodu a Matrix neustále existuje a také nám byla nastíněna nějaká zákulisní politika, kterou stroje mezi sebou vedou. jedná se přeci o umělou inteligenci, která se za stovky let vyvíjela, v tom případě se dá očekávat, že bude mít i ty špatné vlastnosti, kterou má i naše civilizace. Přesto nás příběh nějakou politikou strojů neotravuje. Pro mě je příběh tou nejsilnější stránkou filmu. Pak ovšem přichází akce, která není tou akcí na kterou jsme v Matrixu zvyklí. Moc střihů v akčních záběrech, slow motion je zbytečně dlouhý a kamera je moc blízko u herců, takže při bojových scénách ani nevidíte, co se děje. Některé akční scény jsou pouze přetočené scény z prvního Matrixu, ovšem s tím rozdílem, že vypadají jinak (střih, blízkost kamery, dlouhý slow motion), zkrátka problémy, které jsem už zmínil výše. Některé dialogy mají ten samý problém, ovšem tam je to omluveno tím. že stroje udělali naprosto novou verzi Matrixu, aby vyřešili problém s Vyvoleným a neustálým restartem systému. Tím se opět dostávám na začátek příběhu, kdy pan Anderson, trpící depresemi, papá modré pilulky, chodí ke cvokaři a když ho kontaktuje nová verze Morphea, nevěří tomu, že Matrix je iluzorní svět, spapá hrst modrých pilulek a běží zpátky ke cvokaři.  Herecké výkony nebudu ani rozebírat. Dostaneme to, co můžeme od takovýchto filmů očekávat. Nové postavy, které mi v traileru na film přišli nezajímavé, nakonec sympatické jsou a Vy jim budete fandit, jako těm ve staré trilogii.  Co říci závěrem ? První Matrix má pro mě hodnocení 10 z 10, druhá a třetí část už pozvolna padají, ale pořád bych jim dal známku 8 , no a tento počin je pořád dost kvalitní na to, aby si zasloužil těch 7 z 10.  Stále to má nějaký originální nápad, i přesto, že vykrádá sám sebe, některé dialogy jsou vtipné a parodující se a akce je vizuálně nejslabší s porovnáním revoluční akce, kterou původní Matrix poprvé ukázal na stříbrném plátně.  Povedený sequel, od kterého by se mohli ostatní značky učit a z jeho chyb i poučit.  PS: není to taková tragédie, jako nová parodie na SW () (menej) (viac)

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách