Vražedná pole

• Veľká Británia The Killing Fields (viac)

Kambodža, srpen 1973. Boje ze sousedního Vietnamu se přenesly i do této dosud neutrální země. Zuří tu občanská válka mezi vládními jednotkami, podporovanými americkou armádou, a partyzánskými oddíly Rudých Khmerů. Sydney Schanberg, zpravodaj listu New York Times, a Dit Pran, jeho domorodý průvodce a tlumočník, jsou jen dva z početné armády novinářů a fotografů, snažících se zprostředkovat světu informace o tom, co se v tomhle kdysi tak nádherném koutě světa děje. A je stále hůř. Rudí Khmerové získávají stále větší převahu. Všem je už jasné, že až se dostanou k moci, vypuknou hrůzy, jejichž rozsah si v tuto chvíli ještě nikdo nedovede představit. Kdo může, ten ve spěchu opouští zemi. A naděje těch, kteří musí zůstat, se rovnají nule...
Film, natočený podle skutečných událostí, zachycuje příběh přátelství, jež se za léta spolupráce vytvořilo mezi americkým novinářem a jeho průvodcem v době občanské války a po vítězství Rudých Khmerů (za jejichž více než tříleté diktatury zahynuly v zemi asi tři miliony obyvatel z celkového počtu osmi milionů). Tvůrci nechávají téměř bez povšimnutí společenské souvislosti, zaměřují své vyprávění na dopad, jaký tyto události mají na obyčejné lidi. Emotivní vyznění filmu výrazně podtrhují velkolepé hudební motivy Mikea Oldfielda i známé skladby, které zde zaznívají v působivém kontrastu s obrazem. Film, přerůstající v působivou výpověď o utrpení, jež si člověk na světě vytváří, ale jemuž také dokáže čelit, byl oceněn řadou mezinárodních cen. Proměnil tři ze sedmi oscarových nominací: za kameru - Chris Menges, střih - Jim Clark a za mužský herecký výkon ve vedlejší roli - Haing S. Ngor, lékař, který skutečně prožil kambodžské peklo (a který získal mj. navíc i Zlatý glóbus, cenu BAFTA a řadu dalších). (oficiálny text distribútora)

StanislachKo

No príjemne mi 3x nebolo. Ale väčšinu má na svedomí skôr sila pôvodného príbehu ako nejaké to filmárstvo. Popravde sa mi do úplného konca nepodarilo poriadne uchopiť a stotožniť sa so štýlom rozprávania. Najmä čo sa týkalo hudby (Oldfield sa mi tu nelichotivo podobal skôr na Hornera v Komande ako na srdcervúcu drámu). Ďalej postavy - samo o sebe výborné, ale keď sa objímali, nadávali si, zachraňovali sa, nejak som tomu nedokázal uveriť. Ďalej - pomyselný rozdeľovník filmu na dve (čo do formy nesúvisiace) časti... (?) Ale nevadí.... Bavil som sa! Príbeh bol veľkolepý a film sa s ním tak trochu zviezol... Má na to ale nárok, no nie... ? ()

fantoci

Poutavý a velkolepý film přimomínající osudy dvou novinářů za občanské války v Kambodži. Snímek poukazuje na krutosti války a znázorňuje jednu z největších genocid v historii obyvatelstva. Ta kambodžská je o to více krutější, že byla páchána mezi obyvateli stejné národnosti. Ve filmu se nešetří ani naturalistickými a brutálními scénami. ()

LeoH

Jednu dobu jsem hodně poslouchal Oldfieldův soundtrack a film si k němu jen představoval; konfrontace představ se skutečností nezklamala, ba naopak. Hodně sugestivní je pro mě hlavně první část – obraz přežívání cizince v zemi procházející chaosem státního převratu, ze dne na den, někdy z hodiny na hodinu, kdy ze všeho nejvíc záleží na schopnosti improvizovat, správně odhadnout nepřehlednou situaci, a mnohdy je bytí a nebytí jen otázkou štěstí. Druhá půle už je taková poměrně standardní útěkářská sága, kořeněná ovšem jednak lehce načrtnutou morální rovinou ve vztahu obou hlavních hrdinů a pak taky polodokumentárním charakterem obsahu (to, nač se díváme, z větší části není výplod scénáristovy fantazie, ale kus ne zas tak vzdálených dějin jedné ne zas tak vzdálené země) i formy. A sympatická je i kritika směřující do vlastních řad, pro někoho možná náběh do naivní protiimperialistické agitky, ovšem už poněkolikáté si říkám, jak očistnou vyvažující roli v západních demokraciích tyhle „naivní agitky“ hrají. Kolem a kolem pozoru-hodný kousek. ()

trojúhelník

„Říkají, že jsme obklopeni nepřáteli. Že nepřátelé jsou i uvnitř nás. Nikomu nelze věřit.“ + výborný výkon (oceběný Oscarem) Haing S. Ngor, (v té době ještě) neherec, kambodžský lékař, který byl nucen si také projít kambodžským peklem, což přispívá k autentičnosti, se kterou je celá postava ztvárněna. - Jako závěrečná píseň se ve filmu objevuje skladba Imagine od Johna Lennona. Velmi nešťastná volba. Text skladby se totiž nese ve stejném duchu, jako hodnoty, které vyznávali Rudí Khmerové a které nepřímo zabily takřka 2 miliony lidí (žádný Bůh, žádné osobní vlastnictví)! Sám John Lennon řekl, že píseň je manifestem komunismu a že důvod její oblíbenosti spočívá v jejím zaobalení do líbivé melodie. Kolik z Vás, místních chváličů této písně, si je tohoto faktu vědomo? „Stud, stud, stud - to jsou dějiny lidstva,“ prohlásil kdysi Friedrich Nietzsche. jsme svědky jednoho z největších zločinů, který byl kdy na jaké civilizaci spáchán. Je s podivem, kam až je zfanatizovaná skupina lidí schopna zajít, bez známky soucitu, odkud se v lidech bere všechna ta krutost a nenávist. Rudí Khmerové pod vedením Pol Pota postupem času zrušili peníze, osobní vlastnictví, zakázali pěstování jídla, tvrdili, že člověk nemá žádnou rodinu a žádnou minulost (vyhlásili rok 0 a uctívali děti, které nezažily předrevoluční Kambodžu a „jejichž mysl není zatížena minulostí“), vystěhovali takřka celý Phnom Penh (hl. město Kambodže), podnikali tzv. pochody smrti. Počet obětí se odhaduje přibližně na 2 miliony, z celkového počtu 8 milionů, Kambodžanů. ()

Sfinkter

Film, kterému když se poddáte, strhne vás. Film o síle přátelství, síle lásky a také o obětování se práci. Jeden z prvních Malkovichových filmů. ()

capák

Velmi silný drama o přátelství a především o jednom z největších komunistickejch zločinů v dějinách, kterej je vylíčenej zejména ve druhý tématický části filmu. Zatímco ta první zobrazuje spolupráci americkýho novináře se svým domorodým asistentem na pozadí občanský války v Kambodži a postupný přebírání moci Rudejma Khmérama, druhá část prostřednictvím Pranova vyprávění bez servítek ukazuje peklo, kterým si obyčejný lidi v Pol Potově Kambodži prošli. Při scéně, kdy se Pran prodírá vražedným polem mě pořádně zamrazilo, stejně tak jako v několika dalších scénách. To, že se tvůrci nezabývaj společenskejma okolnostma, ale zaměřujou se na jejich dopad na obyčejný lidi, zážitek z filmu ještě umocňuje. Je fajn, že jednotlivý scény jsou celkem věcný a nezabředávaj příliš hluboko do zbytečnejch emocí, na druhou stranu se nemůžu zbavit pocitu, že ono pevný přátelství ústřední dvojice, který mělo bejt nosným bodem filmu, není vylíčený dostatečně pevně, a možná proto na mě osobně závěrečná scéna nezapůsobila tak, jak měla. Rozhodně jsem si ale díky filmu udělal obrázek o kambodžským "ráji na zemi," a proto Killing Fields hodnotim velmi pozitivně. ()

Lomy

Příběh z počátku temného období v Kambodži, kdy začala bestiální nadvláda Pol-Potových Khmérů, která během krátké doby zmasakrovala dva miliony vlastních obyvatel (v zemi, která v té době měla méně obyvatel než současné Česko), a těm ostatním se snažila pomocí permanentní převýchovy "vyčistit" mozek. Celkově části filmu trpí především nevyváženou dynamikou děje. Některé úseky jsou relativně zdlouhavé a ne až tak důležité, na druhou stranu (to platí v případě "putování" hlavního hrdiny) momenty, které ač třeba beze slov, naprosto působivé a s přímým zásahem diváka vtáhnou. Závěrečný Lennonův song přesně vystihuje atmosféru absurdnosti a uzavírá tak děj, i když paradoxně v době natočení filmu stál v čele země stále ten samý člověk.. ()

gjjm odpad!

Další konvenční vybití nechutného amerického mesiášského komplexu, tentokrát na motivy Pol Potova režimu v Kambodži. Zcela nestranné, dokonale věrohodné a nepropagandistické dokudrama o tom, kterak moderní a rebelský americký novinář spasil ty tupé kambožské ovce, jejichž kultura je mimochodem o pěkných pár tisíciletí starší a vyspělejší než americká i naše. Po filmové stránce to zcela nepokrytě vykrádá Apocalypse Now, i když je zde řeč o zcela jiném konfliktu. Na druhou stranu, kdyby to bylo celé točené z perspektivy Prana (jako ona část v Kambodži proměněné na pracovní tábor) a Sydney tam vůbec neotravoval, dal bych asi za pět hvězdiček. ()

PetrPan2

Moderní dějiny Kambodže v kostce, tak by se dal stručně popsat děj filmu vyprávějící o dvou novinářích (američanovi a kambodžanovi) píšící o bojích v Kambodži před a po vítěztví rudých kmérů, kdy se musí hlavní hrdinové rozdělit. Jeden je uvězněn v koncentračním táboru a druhý se snaží v americe podporovat jeho rodinu a nalézt jakékoliv informace o svém kolegovi. ()

dANo

Príbeh priateľstva plný krutosti a emócií z čias občianskej vojny v Kambodži mi v mnohom pripomínal film Hotel Rwanda, aj keď v tomto prípade sa Dith Pran musel dostať z pekla vlastnými silami... Film mi aj napriek svojej dĺžke zbehol rýchlo a oceňujem aj nestranný pohľad na vtedajšie politické dianie (aj keď nejaká tá kritika Spojených štátov, či Červených Khmérov bola nevyhnutná). ()

nevermore

Nu dobrý snímek, ale já prostě těm zahraným emocím nevěřil. A hlavní postava amerického novináře, hraná Samem Watersonem - absolutně bez charisma.. 60% ()

Autogram

Veľmi vysoké hodnotenie a pritom pomerne slabý film na také veľké historické udalosti. Nemôžem sa vo filmoch vyrovnať s tým, keď sa dlhý čas nič nedeje, a tu to bolo naozaj dlho. ()

zigíš

Killing Fields lze přičíst body za takřka dokumentárně podané scény válečného pekla, tam film ani na vteřinu neztrácí nic na své děsivé působivosti. Osobní linka amerického novináře a jeho místního kolegy -hlavně tím, že jsme od začátku vrženi do děje a moc o postavách nevíme- vyznívá trochu věcně. Není to vyloženě výtka ale pokud by i tam vše klapalo jak má tak ta dramata s postavami prožívám víc. A věčná škoda, že Joffe nespolupracoval s Morriconem (jak u následné Mise) protože ty kakofonické zvuky Mika Oldfielda .. no ..že mě iritovali je ještě slabé slovo. ()

Pecival

Příšerně dlouhý rozjezd, který bych akceptoval pouze, kdyby se snažil zasadit děj do širšího rámce a trochu osvětlit politickou situaci. Což se ale příliš neděje a tak se film soustředí pouze na vztah dvou hlavních hrdinů. Hlavním tématem filmu, což je zobrazení žití pod šíleným Pol Potovým režimem, se tak zaobírá v poslední třetině. A zdá se mi že tak nečiní příliš důsledně, chvílemi sice člověka i mrazí, ale šlo to určitě více rozpitvat a natočit emotivněji. ()

giovanni3

Výborný film hlavně po faktické stránce. Zvěrstva co se děla v Kambodži za vlády Rudých Khmerů byla opravdu otřesná a nikdo si v té době nemohl být jistý ničím a hlavní bylo mlčet, nic nevědět a nedělat ,,vlny,,. Hlavně Haing S. Ngor předvedl skvělý výkon. 4z5 ()

mozkomor

Není vůbec jednoduché natočit film s takovým silným tématem tak, aby se mnou ani nehnul. Nebo jsem zrovna neměl to správné rozpoložení? ()

Maynard.

Tram tada dá!!! Mám za sebou další komentnutou 100, čili 1700 komentů, což už je celkem dost. Budů mám sice pořád stejně, páč tyhle srágory nikdo kromě mě nečte, ale kvůli tomu to fakt nedělám :o). Sem moc rád, že takle slavnostní koment může bejt na 5 hvězdiček... Jo a taky je tenhle film stejně starej jako já :o). Je to hodně smutnej film o smutný genocidě v Kambodže, v období války ve Vietnamu. Občas mám fakt z podobnejch filmů pocit, že se Svět musel snad zbláznit a že sem moc rád, že nemusím nic podobnýho zažívat. Přijde novej diktátor a řekne ti, na všecko od teď zapomeň, je rok nula a jedem od znova... Tenhle náš hlavní hrdina má sice pro strach uděláno, že se nebojí psát přímo z fontový linie, ale nakonec ho strach taky dožene a on se vrátí do USA. Mazec je příběh jeho domorodnýho společníka, kterýmu se povede escape. No, je to sice krapet delší, ale hodně drsnej a záživnej film. ()

upson

Je až neuvěřitelné, co člověk dokáže vydržet. Haing S. Ngor jako reálná postava zažil věci, které by nestačily obsáhnout tři knižní bestsellery. S neskutečným obdivem jsem sledoval jeho filmovou úlohou. Čest jeho památce. ()

Han22

5* bez váhání, silný film, kde mi vůbec nevadí nesympatický hlavní hrdina nebo nehodící se synťáková hudba - vše zachraňuje geniální Haing S. Ngor a spousta scén, kdy jsem se opravdu bál s hlavními postavami - situace, kdy je odvezou Khmérové na popravu či oblíčená ambasáda... hrůzu ve mě vyvolalo šílené pohřebiště, kterým bosý Pran prochází při svém útěku a spousta a spousta dalších scén. A hlavně většina filmů přehání a zveličuje, ale mám pocit, že tenhle i při všech hrůzách zobrazil jen zlomek toho, co se skutečně dělo. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno