Proč? 13x proto - Série 4

(séria)
Dráma / Mysteriózny
USA, 2020, 10 h 29 min (Minutáž: 57–99 min)

Tvorcovia:

Brian Yorkey

Predloha:

Jay Asher (kniha)

Kamera:

Kevin Thompson

Dylan Minnette, Christian Navarro, Alisha Boe, Brandon Flynn, Miles Heizer, Grace Saif, Inde Navarrette, Jan Luis Castellanos, Chris Damon, Gary Sinise (viac)

Na Claye a jeho kámoše čeká spousta těžkých rozhodnutí. Maturita je za rohem a tajemství z minulosti můžou ohrozit jejich budoucnost. (Netflix)

Spiker01

Čtvrtá řada definitivně dovršila dogma nejhorší školy na světě plné vražd a jiných všemožných úmrtí. A také jsme v každé další řadě zjistili, že minimálně dvě postavy co známe jsou gay. Tohle je vlastně dost progresivní a nejvíc gay seriál na Netflixu. Jinak k finále; Trestuhodně nevyužitá Langford, vážně jsem doufal, že dojde na rozhovor, i tak jsem jí rád viděl a ve správném konci mají být všechny postavy, co jsme dříve poznali. Jinak zbytečně dlouhé rozloučení na dva díly, ale konec samotný byl hezký. Jsem rád, že už jsem to dokoukal, tady v klidu mohlo zůstat u dvou řad (ta první byl takovej mega úspěch, že druhá byla nevyhnutelná, i já jsem ji dost chtěl a nezklamala mě)...6/10 ()

silentname

Finále "13 Reasons Why" vo svojej 4. sérii už absolútne prepálil všetko, čo sa prepáliť dalo. V prvom rade mám pocit, že jednotlivé príbehy zašli v tlačení na temné stránky príliš ďaleko. Okrem toho sú tu epizódy, kde som mal pocit, že seriál už úplne zabudol na fakt, že točia 13 Reasons Why a nie niečo ako bolo napríklad "The Forest". A prinášajú sem vizuálne momentky, ktoré skutočne tomu moc nepridávajú. Záverečné finále je neskutočne pretiahnuté a okrem toho po predposlednej epizóde tomu doslova vrazí klinec do rakvy. Hoci už od začiatku vieme, že niekto opäť umrel (prvá scénka seriálu je pohreb), tentokrát si to nechajú ako veľké prekvapenie na záver, ktoré sa ukáže ako absolútne melodramatický moment s obrovskou dávkou pátosu. A je to natiahnuté do takého levelu, až to vôbec nie je prirodzené a úprimné. Myslím si, že keby to skončí v predposlednej epizóde a dali tomu happy end, bol by som voči sérii o niečo miernejší, než som k nej teraz. Lebo reálne to pôsobilo ako príjemný a pekný happy end. Prečo to pokaziť? Aby sa mohli zakončiť všetky momentky, ktoré boli potrebné. Clay v tejté sérii je dlhodobo vysoko nesympatický a ako divák som ho už absolútne nespoznával. Toto nie je postava, s ktorou sme si prechádzali udalosti počas prvej série. A spôsob akým jednal s Justinom je podľa mňa až hrozný. A napriek všetkému čo bude som ani raz od neho nepočul za celú sériu, že by sa mu ospravedlnil za to, ako sa voči nemu správal. Okrem toho mám pocit, že tentokrát tvorcovia vysoko tlačia na pílu v rámci boja proti homofóbii. Kým v prvej sérii to bolo plynulé a prirodzené, teraz to pôsobí, že skutočne chcú, aby bolo vidno, čo si myslia. Ja sa za homofóba nepovažujem. Ale je potrebné skutočne tak veľmi tlačiť na pílu, aby ste svojich divákov presvedčili? Ja si myslím, že nie. Séria už nemá nič spoločné s tým čo kedysi bola a dokopy to už asi nič neprinesie ani najväčším fanúšikom. Povedal by som to takto - 1. séria mala pointu. 2. séria mala stále nejakú pointu. 3. séria bola nepotrebná, a táto je už absolútne nepotrebná. Decká do toho dávajú maximum a je tu niekoľko skutočne silných častí, plus Gary Sinise je asi najlepším elementom tejto série. A okrem toho si Clay prejde skutočným nervovým zrútením. Ale reálne nevidím žiadny veľký dôvod na to, aby ste v seriáli pokračovali. Najlepšie je vidieť prvú sériu a tam skončiť. Maximálne druhú. Potom je to už len žmýkanie hubky kým z nej ešte tečie nejaká voda. A dostali sme sa sem. Hodnotenie: D+ ()

TheEvilTwin

Vyloženě tragédie to není, ale oproti předchozím sériím, které jely na dramatické vlně, kriminální a napínavé atmosféře odhalující postupně dílky do skládačky, je to diametrální propad do hlubin scénaristického průseru. Jakoby tvůrcům došly nápady a cucali si z prstu prvoplánové myšlenky, které je snad napadaly za chodu, scénář byl místy až absurdně stupidní a nepřehledný, kdy se ignorovaly podstatné věci týkající se vývoje a naopak se přikládal význam nepodstatným detailům. Postavy se chovaly stupidně až hrůza, 90% Clayových scén tvoří halucinace, ubrečená Jess omílá od první série to samé dokola, Zach celou sérii jako na drogách a pokračovat bych mohl dál a dál. Ve výsledku je to obrovský přešlap, který neměl nikdy vzniknout a jediné, co jej zachraňuje, je alespoň fakt, že jsem se u u některých dílů až tak moc nenudil. Slabší 3. PS: český dabing je strašný trash, to se nedá ani poslouchat:D ()

applause

Tak mně se naopak od ostatních tahle série líbila více než předchozí. Je hezké sledovat postavy, které si prošly duševním a fyzickým vývojem. Bohužel všechno jednou končí a já musim říct, že jsem si tento seriál po mnoha překážkách zamilovala a hlavně jsem si oblíbila jeho postavy. Je tu hodně zvratů, ale nechci je prozrazovat. Určitě si to celé ještě jednou pustím znovu. Doporučuji. ()

M.i.k.e

první série byla skvěla,silná a mě osobně uhranula.Druhá už byla slabší,ale pořád měla co nabídnout.Třetí už ale sešla z cesty a ač se jí nedají upřít produkční kvality,tak je v ní prostě spousta věcí,které jsem nebyl schopen překousnout ve všech směrech.Čtvrtá a (naštěstí) poslední řada jde pak stejnou cestou jako trojka a mám s ní ještě větší problém než s řadou předchozí.Asi chápu záměr tvůrců vyhnat všechny a všechno do úplného extrému,aby ukázali kam až určité věci mohou v nejkrajnějších situacích vyeskalovat,ale někdy je méně prostě více.Tahle série tak nabídne hodně rádoby silných momentů a vypjatých situací,ale je jich tolik že vlastně žádná z nich nefunguje a divák si naopak ke kdysi sympatickým postavám vytváří větší a větší averzi.Samozřejmě nechci nijak zlehčovat,že tohle všechno je v reálném světe opravdu problém,nicméně první řada fungovala na jiném principu a ukázala že jde nabídnout extrémně silnou podívanou se silnou mesidž i bez tuny patosu,slz,nervových hroucení atd.Králem na tomhle poli je rozhodně Clay,ze kterého tvůrci udělali úplně jinou postavu než na začátku (a není zdaleka sám),což je ve výsledku další věc,kterou nejsem ochoten překousnout a psal sem to již u třetí řady.Udělat z party slušných postav (jakkoliv měli svoje démony) partu trosek,pokrytců a patologických lhářů a doufat,že to bude mít kýžený efekt na diváka to chce velkou odvahu...20% ()

Streeper

Opakuji se a budu se opakovat. Seriál měl skončit první sérií. První série se týkala vážného tématu, který je bohužel přítomný v tomto světě až moc často, hodně lidí to zasáhla a mrzí mě, že tvůrci chtěli těžit na úspěchu první série a natočili další tři, jen proto, že věděli jaký úspěch serial má. Jenže kvalitně to šlo postupně dolů až jsme se dostali sem. Za mě velké zklamání, které vůbec nemuselo být natočeno. Štve mě, že z Claye udělali psychouše, chápu, že takový nápor a tajemství by skoro nikdo nezvládl unést, ale že by z něj udělali až takového magora? To se mi prostě nelíbí. A najednou jako zázrakem u 8.dílu je v pohodě, vždyť stačil jen týden na oklepání a fajn. Tohle prostě nefungovalo. Smrt Justina byla naprosto zbytečná, I když musím říctm že to byl nejsilnější díl co se týká emocí. Čtvrtá série obrovské zklamání a nuda. ()

dubinak

4. série Naposledy se mi takhle zprznil nějaký seriál, když Ryan Murphy vypustil na světlo světa šestou řadu AHS Roanoke a stejně tak neměla světlo světa spatřit ani čtvrtá série 13 Reasons Why. A co si budem už ta třetí to měla jen tak tak na pomezí. Já věděla, proč už jsem chtěla v tomto seriálu opravdu stopku po třetí sérii. Tato je totiž už jen naprosto přehnanou sondou do labilnosti a pochroumaného mentálního zdraví zdejších postav, které mě už upřímně přestaly dávno zajímat, o to víc ústřední protagonista Clay, kterého jako divák podle mě zákonitě musíte chtít taky zabít. Tak strašně moc už se s tou dramatickou image mrhá, že už to spíš otravuje než dojímá. Tragických osudů opět přibylo, stejně jako dalšího protlačování současných amerických politických témat do jednotlivých epizod, které jsou každá různé kvality, tudíž jsem se nevyhnula ani těm nudným. Vesměs je to už fakt jenom ubohá snaha diváka šokovat, o to víc působí scénář směšně a nepřidává žádnou hodnotu k předešlým řadám a naopak špiní jméno první skvostné a druhé ještě kvalitní sérii. ()

Remivsremi

Nemám sílu popisovat, jak špatná je čtvrtá sezóna 13RW. Jedná se o narychlo splácnutý blivajz, kterému se prostě a jednoduše vyhněte. Neplýtvejte svůj čas. Jděte dělat něco smysluplnějšího, třeba se dloubat v nose. ()

UhLee

Čtvrtá série - (5/10) : Bez debat jde o nejslabší sérii.. Díky Bohu, že je zároveň poslední.. Totální chaos a měl jsem pocit, že sleduji úplně jiný seriál.. Postavy se chovaly totálně na facku.. Nejvíc asi Clay, který se totálně změnil a stal se z něj psychopat.. Já chápu záměr tvůrců nám ukázat, kam až to může v extrémních případech zajít, ale mohli to pojmout mnohem lépe a neničit značku 13 Reasons Why. Nudil jsem se a místy až smál jak to bylo hloupé.. Naštěstí zasvítila jiskra naděje a poslední dva díly byly super.. Místy pozitivní.. Což mi celou sérii chybělo.. Situace se hrotily a tlačily až na dřeň, aby to bylo co nejvíc dramatické.. Ale ono to nebylo dramatické ani trochu když se jde z extrému do extrému.. To už pak nemá jak překvapit.. Celkové uzavření mě tady překvapilo, protože bych čekal po tom všem totální paskvil a ono to bylo hezké a povedlo se jim to. CELKOVĚ však jde o hrozný sešup dolů a 13 Reasons Why asi převezmou štafetu po Hra o trůny - Série 8 za nejhorší závěrečnou sérii roku a celkový propad kvality. Nejlepší epizoda: Ples (S04E09) ()

filmmovier

Poslední dvě série opravdu neměly spatřit světlo světa, protože jde o úplně jiné dílo. Třetí řada sice byla ještě lehce nadprůměrná a ve výsledku furt dost dobrá, to už se ale o čtvrté vážně říct nedá. Je to totiž směšná parodie prvních dvou sérií a vlastně i té třetí. Úplně všichni tady vidí duchy, většina postav se chová jako narušení idioti (u Claye alespoň ještě krát 2), postavy, které jsem měl v minulých sériích rád, jsem začal nenavidět a naopak, ty nejotravnější byly v poslední sérii nejsympatičtější. Oblíbené postavy nadále umírají a úplně každý (kromě Claye) je tady gay nebo lesba nebo promiskuitní (dobře, to ne). A co se týče děje, tak kromě toho, že to je směšné a vůbec to nenavozuje tu depresi (nemá čím) a beznaděj (ale jen proto, že divák ví, že teď už naštěstí fakt bude konec) a opravdu, opravdu dobré byly jen tři poslední díly. Aneb uděláme anarchii a rozjebeme školu a pak si užijeme maturiťák. Což byla snad jediná epizoda seriálu, ve které byly všechny postavy konečně uvolněné a v pohodě. A povedené finále fakt dojalo a zahrálo na tu správnou notu a vyvolalo ty správné emoce. Všechno předtím, je ale bizarní (tohle slovo to vystihuje nejlépe) a rozvleklé rádoby mysteriózní nic, které si hrálo... na něco z mysteriózního žánru. Jenomže blbě. Ten sešup je fakt enormní nejen v rámci celého seriálu, ale i v rámci posledních dvou řad. A poselství seriálu se taky úplně změnilo, ale bohužel špatným směrem a spíš smysl celého seriálu popírá, ačkoliv to bohužel nejspíš pořád dokonale vykresluje americký školní systém. 50%. Jestli si dám někdy opáčko, tak fakt jen těch prvních dvou řad, ten zbytek už znovu vidět nemusím. ()

JamesSi

Série 1 - 13 důvodů proč spáchat sebevraždu, Série 2 - 13 důvodů proč nevystřílet školu, Série 3 - 13 důvodů... Ehm...Proč Bryce neudělal nic špatného??? Série 4 - 10 DŮVODŮ!!! + Clay vidí mrtvé lidi. ()

Blondsky

Mně to sedlo. I přes všechny problémy a nelogičnosti, co se udály v posledních dvou sériích můžu furt říct, že to byla fajn jízda bude mi to dost chybět. A to je asi ta nejlepší vizitka. ()

kill-tec

Naprosto špatná a zbytečná série! Všechny postavy na pěst, Clay obzvlášť, jen jedna jediná mě aspoň trochu baví. A oni mi ji nechají zemřít. No, co to do pr...?! Mělo to skončit druhou sérií, tímhle to akorát všechno pokazili. ()

Terezinka198

Měla jsem obavy, když jsem se pouštěla do poslední série a bohužel se naplnily (a možná byly ve finále i děsivější, než jsem čekala). Za mě seriál mohl skončit druhou řadou (nebo mohla být jenom druhá řada, která byla - asi se opakuju, ale whatever, tato série se opakovala ve svých nesmyslech už dost dlouho - TOP). Je to škoda. Promarněná šance i materiál. Ale už to máme za sebou a "zbývající" studenti z Liberty High School taky. To mohli rovnou natočit nějakou survival game se studenty. Bohužel, závěrečná řada byla pro mě větším zklamáním, než ta třetí. ()

SidneyP

Je to prostě nuda, nuda, nuda. To, co se tam mělo podle traileru a finále minulé sérky řešit, se tam neřeší skoro vůbec, z Claye je pořádnej psychouš, kdy sledujeme co pět minut, jak někomu lže, jak mumlá, jak se vzteká, jak brečí, celé je to prostě už natahovaný a únavný jako prase. Krom toho, jsem jedinej, koho FAKT sere, jak se z poloviny týpků v seriálu stávají z ničeho nic gayové? Co to má do hajzlu bejt? Chápu, 21. století, LGBT jede na nejvyšší pecky, ale je to OTRAVNÝ! Mělo to skončit druhou, max. třetí řadou, toto je už prostě moc vaření z vody. Jsem rád, že to je poslední série. ()

pumpkinqueen

Co to sakra bylo? Fan fiction? Fanouškovské volné pokračování původní série? V tom případě v pořádku, v takových případech se fantazii meze nekladou. Ale pokud tohle režiséři a scénáristi mysleli vážně, tak asi spadli z višně. Já neříkám, že to napětí v jednotlivých dílech nefungovalo, to vůbec ne. Ani nevytýkám nic hercům, protože jejich výkony profesionální byly. Dokonce nemůžu říct ani to, že mě to nebavilo - nějakým naprosto záhadným způsobem jsem se od toho nemohla odtrhnout, protože ono to bylo natočené poutavě a seriál je vizuálně lákavý od samého začátku a není tomu jinak ani u poslední série. A taky tu hrála roli zvědavost, protože kam až tohle může zajít? Tohle všechno, co se semlelo za tak krátkou dobu tak malé skupině lidí, to je neuvěřitelné. Co díl, to jiný extrém. Vidět tohle v deváté třídě základní školy, tak bych z představy odchodu na střední školu měla asi noční můry. Zatímco první série nám originálním způsobem ukazuje, co všechno se může dít v hlavě šikanovaného, a jak si musíme dávat pozor na to, co říkáme a děláme, protože i ty nejmenší banality můžou ostře zasáhnout a vyústit v obrovský problém, tahle série se úplně utrhla ze řetězu, šla si vlastní extrémní cestou a já měla pocit, že se odehrává v nějakém úplně jiném vesmíru. Občas jsem si plácala na čelo, jindy se musel už i zasmát tomu, jak se to zase zvrtlo. Čeho je moc, toho je příliš. A zdémonizovat střední školu až takhle, to mi přijde trochu moc velký přepal. ()