Richard Jewell

• Slovensko Bomba na olympiáde (viac)

Počas XXVI. letných olympijských hier, ktoré sa konali v roku 1996 v americkej Atlante, bezpečnostný strážnik Richard Jewell zachránil tisícky životov nálezom batoha plného bômb a následnou evakuáciou oblasti štadióna pred ich explóziou. Z prvotne oslavovaného hrdinu sa neskôr kvôli nespoľahlivým a nekompletným informáciám z médií stáva hlavným podozrivým. (Continental film)

Goldbeater

Skvěle odvedená filmařská práce pod pevnou rukou, jak máme od devětaosmdesátiletého Eastwooda rádi. Děj nepřekvapí, vlastně si na začátku dokážete domyslet, jak to celé zákonitě musí dopadnout, ale o to tu vůbec nejde, Clint Eastwood dokáže vyprávět na ploše více než dvou hodin lidský příběh, od nějž prostě nechcete odtrhnout oči. Richard Jewell jako snílkovský ňouma, který co chvíli sice šlápne dost vedle, ale jak se říká, srdce má na správném místě, si rozhodně i srdce diváků získá. Jeho představitel Paul Walter Hauser tvoří s dravým právníkem Sama Rockwella strhující dvojku. ()

Snorlax

Eastwoodova cesta od westernů k morálně burcujícím tématům byla naštěstí poměrně rychlá, takže měl dostatek času propracovat se k dokonalosti. Tato kritika a především varování před narůstající mocí médií se velice povedla. Přes noc z vás udělají hrdinu, ti stejní z vás lusknutím prstu udělají nepřítele státu. Po Vlajkách našich otců zřejmě nejkritičtější Eastwoodův film. Jen mám pocit, že místy Eastwood příliš tlačí na emoce. Ten závěr v restauraci už byl poněkud přes čáru. ()

InJo

Ani ne po hodině už ten film nemá čím překvapit a jede dokola totéž až do konce. Taky mi moc nesedla ta žánrová nevyhraněnost - tlačit to víc do sugestivního dramatu (jako třeba u Výměny) nebo do sociální satiry o neschopnosti federálních vyšetřovatelů a tlaku a sviňáctví médií, asi by mě to chytlo víc. V téhle usedle-sladkobolné podobě je to pro mě jen takový lepší hallmark, u nějž moc nevím, co jím chtěl Eastwood vlastně sdělit. Že mezi námi (cyniky, oportunisty a nebezpečnými psychopaty) existují i hodní hloupí lidé, jimž někdy bývá křivděno? Come on... 60 % ()

Anderton

Keď americké najvyššie úrady dokážu bez dôkazov obviniť nevinného človeka z radov amerických občanov bez dôkazov, čo potom v zahraničnej politike...aha moment... Príbeh o Richardovi Jewellovi je pravým opakom nudy, ak by trval ešte o hodinu dlhšie s chuťou by som sledoval ďalej. Geniálne zakomponovaný legendárny beh Michaela Johnsona na 200 metrov s nadpozemským svetovým rekordom v paralelnej montáži, keď sa právnik snaží zistiť, ako mohol Jewell stihnúť z parku k telefónnej búdke. My z nej usúdime, že by to nestihol ani najrýchlejší atlét planéty tohto obdobia. No a na koncert Kennyho Rogersa vážne nikdy nepôjdem. ()

DwayneJohnson

Za mě lehčí zklamání. Tenhle film jede tak trochu na jistotu, není v něm pořádná jiskra, ani napětí a děj je předvídatelný už po přečtení obsahu. A tak jen za Paula Hausera a vzhledem k faktu, že je to zatím poslední, Clintův film napálím slabou čtyřku. Pokud natočí ještě něco něco lepšího, šup dolů, ale na to si budeme muset ještě počkat. Pevně doufám, že maximálně do konce letošního roku.... ()

nascendi

Až sa nepokojne mrvím pri konštatovaní, že Clinta Eastwooda mám radšej v úlohe režiséra, než v úlohe herca. I keď aj do režisérskej práce sem-tam prenikne niečo z jeho stvárňovaných chlapáckych postáv. Dokonca aj v prípadoch filmov nakrútených podľa skutočnej udalosti, akými boli v poslednej dobe Sully a Richard Jewell. Je to prípustnéí v rámci autorskej licencie, ale nebyť toho pritlačenia na jednu strunu a prehliadnutia niečoho iného, nemaql by som problém siahnuť po najvyššom hodnotení. Richard Jewell je dobre pozerateľný film, ktorý nie je pre diváka úplne jednoduchým zážitkom. Hlavný hrdina je dobromyseľný, nesympatický tučko, ktorý sa nechtiac dostane pod sústredený tlak štátnej moci a médií. A tomu sa ťažko odoláva. Američania sa veľmi radi prezentujú ako krajina, kde vládne demokracia a zákon a preto je potrebné, aby vznikali filmy podľa skutočných udalostí, akým je Richard Jewell, lebo im trochu narúšajú ich utkvelú predstavu. ()

silentname

"Richard Jewell" bude filmom, ktorý pochválim. V prvom rade skvelý príbeh, o ktorom je super sa niečo dozvedieť. V druhom rade ten film pôsobí veľmi presvedčivo. No najlepším elementom je tu podľa mňa Sam Rockwell, ktorému som veril rolu Watsona Bryanta. Všetky scénky, ktoré majú Watson s Richardom sú skvelé. A to už od časti, kedy mu doplní zásobu Snickersov. Sam Rockwell to proste dal absolútne skvele. Herecké výkony celkovo v tomto filme sú excelentné. Paul Walter Hauser, Kathy Bates, Olivia Wilde aj Jon Hamm. Pričom pri Jonovi by som sa ešte trošku zdržal. Po celú dobu som mal vnútri presvedčenie, že si chce robiť svoju prácu. No asi 10 minút pred koncom filmu mi povie, že to vlastne v jeho očiach je celé úplne inak. A ukáže svoju skutočnú tvár. V momentke ako začne Richardovi tykať. Nebudem hovoriť čo sa v tom všetkom nachádzalo, nakoľko nechcem dávať spoilery, no pre mňa je to jedna z najlepších scénok. Pozrite sa na jeho mimiku a povedzte, čo sa v ňom odohráva. To nie je len hnev. Tam je niečo viac. Film okrem toho skvele ukazuje ako dokáže systém, kde môžu ľudia zničiť jednému človeku celý život. A je veľmi ťažké potom aby sa to všetko vrátilo. Nemôžete len tak za ním prísť a povedať mu - "Prepáč. Boli sme si istí" Takto sa nespráva. Je veľa skvelých scénok v tomto filme, no opäť, nebudem dávať spoilery. Myslím si, že ak chcete mať skvelú životopisnú krimi drámu, tak tento film oceníte. Má v sebe všetko, čo potrebuje. Srdce, silu, bolesť a súčasne po celú dobu nášmu hrdinovi fandíte. Či poznáte, či nepoznáte históriu, film má rozhodne čo ponúknuť. Čeknite si ho a uvidíte sami. Hodnotenie: A- ()

Arsenal83

Príbeh filmu je vypovedaný už v popise. Zo začiatku vidíme v skratke život málo sympatického sekuriťáka, po polhodine príde situácia, ktorá z neho urobí dočasného hrdinu. Odvtedy sledujeme film o dnešných moderných médiách, ktoré pre pár grošov neváhajú zničiť človeka, potupiť povesť, klamstvami ho degradovať. A následné ospravedlnenie ani odškodnenie už nikdy reputáciu nevráti. Na správanie sa kriváckych novinárov by sa mal trestný zákon pozerať prísnejšie, pretože odpornejšie krysy asi neexistujú.  Je dobré keď sa na obrazovky vytiahne aj takýto ľudový hrdina s jedinečným príbehom a poukáže na hnus médií. A to sa písali iné roky, dnes je to násobne horšie. ()

classic

Na XXVI. letné olympijské hry - Atlanta (1996), určite len tak mnohí nezabudnú, a obzvlášť tí, ktorí sa akurát zdržiavali v Centennialskom, olympijskom parku, a to konkrétne na rockovom koncerte Jacka Macka, kde už po polnoci dňa 27. júla bolo pod stageom strašné množstvo ľudí, čo si neuveriteľne užívali túto pohodovú prázdninovú atmosféru. A pod jednou z týchto lavičiek bol pekne položený ruksak, v ktorom sa nachádzali tri podomácky vyrobené rúrkové výbušniny s dodatočným spestrením v podobe klincov a skrutiek, čo má inak za následok aj to, že po potenciálnej explózií, sa okrem samotného výbuchu, obrovskou rýchlosťou rozletia i tieto smrtonosné »špicaté kovové predmety s hlavičkou na pribíjanie« , ktoré sa doslova «PRIBIJÚ» do nič netušiacich, baviacich sa ľudkov, a nebyť pritom extrémne všímavého člena bezpečnostnej služby AT&T - Richarda Jewella, ktorý si všimol podozrivý batoh, mohlo sa to skončiť aj absolútnym MASAKROM, s totálne katastrofálnym počtom mŕtvych. Z tohto sekuriťáka sa stáva cez noc nový HRDINA, ktorý pomaly už ani nevie, kde mu hlava stojí, z tej, všadeprítomnej publicity, ale o tri dni neskôr si ho F.B.I. «vyprofiluje» , ako osamelého vlka, čo chcel zožať tzv. 15 minút slávy, keď sa z neho stáva hlavný páchateľ č. 1, že do toho sa ešte primiešajú najmä média, kedy vzniká hotový, mediálny cirkus, brutálna štvanica, ktorá ho začína systematicky zožierať zvnútra. Jewell je dobrák od kosti, dal by zo seba aj tú poslednú košeľu, ale zase si občas pustí pusu na špacír, čím sa dostáva do prekérnych situácií, ktoré sa tým pádom otáčajú proti nemu, a vskutku ani netuším, čo by si vlastne počal bez právnika Watsona Bryanta, ktorý sa pustil do „zamotaného” prípadu, ktorý sa mohol skončiť všelijako, i keď bol nevinný od začiatku ! _ Klobúk dole pred poslednou žijúcou legendou kinematografie, ktorý na prahu svojej Deväťdesiatky , nakrúca priam dynamický, prehľadný snímok, ktorým sa zaraz OBTIERA o Federálny úrad pre vyšetrovanie + masmédia, čo dokážu so spoločným úsilím narobiť s úplne obyčajným človekom, do ktorého sa zahryznú, ako také hyeny, lebo je pre nich ľahká korisť ! Eastwood sa na to pozerá istým, dokumentárnym štýlom, počas ktorého si málokedy, čo kladie servítku pred ústa, je to tak až hrubo nekompromisné, že miestami som mal problémy udržať sa na uzde. Perfektná rekonštrukcia tejto kauzy, ako by ste tam boli priamo s Jewellom a spol, až tak to je realistické ! Obsadenie je špičkové. Paul Walter Hauser sa príliš nelíši od svojho skutočného predobrazu, veľmi kvalitná voľba. Rockwell, Bates, Wilde a Hamm, každý z nich má svoj herecký priestor. A niektorých som aj nenávidel, teda ich charaktery. PS: Určite rozumiem tomu, že ľudia už majú plné zuby všetkých teroristických útokov za posledné dekády, a preto bola i tak nízka návštevnosť, pretože sú z toho už zrejme unavení, ale zase na druhej strane, si tento pôsobivý film vôbec nezaslúži takúto všadeprítomnú ignoráciu, ktorá sa na novinku Clinta Eastwooda tlačí zo všetkých svetových strán, lebo podľa môjho objektívneho názoru, má 100 % čo ponúknuť širokému spektru publika ! Perfektná eastwoodovka, hádam ešte aj perfektnejšia myšlienka... () (menej) (viac)

Marze

Eastwood má za sebou silnější filmy, ale toto je solidní drama. Ve srovnání s podobným snímkem od Miloše Formana Lid versus Larry Flynt Forman líčil pokušitelského pornografa zábavněji, vyhroceněji, provokativněji, nicméně též vlezlý tlouštík Jewell v podání Paula Waltera Hausera objeví nakonec vlastní důstojnost a ve svém advokátovi přítele. Eastwood pojímá jeho životní dráhu zeširoka včetně obskurních zaměstnání, v nichž Jewell končí zpravidla pro svou přehnanou až protivnou aktivitu. Na každý pád s výjimkou oddané maminky vidí lidé v budoucím rekovi snaživého burana, ostatně v roli zaměstnance bezpečnostní agentury bere své hlídkování v olympijském parku vážněji než profesionální policisté, kterým je k smíchu – než se ukáže, že měl pravdu. Pohodovou náladu před výbuchem kreslí Eastwood věrně v čele s dobovou muzikou, dokonce i při nálezu bomb si dovolí šibeniční vtip – Jestliže vidíte, jak pyrotechnik zbledne, utečte – a s vědomím reálného pozadí události nabývá chaos před explozí i po ní na působivosti. Ovšem pak už se buduje očekávaný model veřejné štvanice. Novinářka platící za senzační informace sexem je až příliš otrlá, Jewell i jeho matka zas až moc prostoduší, agenti FBI až přehnaně zatvrzelí. Uměřenost přichází teprve se Samem Rockwellem v roli druhořadého právníka, jenž do případu vnáší trochu efektního divadla a trochu soukromé ironie. Kouzelně obrací oči v sloup, kdykoli jeho klient, noční můra každého advokáta, poruší závazek mlčení a jako naivní kluk nabízí pomoc mužům zákona, k nimž by tak rád patřil a kteří na něho přitom zkoušejí podraz za podrazem. Vypravěčsky je to zkrátka maličko nuda, ač všechna řemesla vykazují solidní úroveň a vedle Rockwella si postupně získá náklonnost i hrdina Paula Waltera Hausera, který své pohnutí zajídá obřími sousty. Nicméně zpětné výjevy nastavují čas, než Jewellův tým zvolí protiútok vrcholící dojemnými projevy, kdy zaslzí i cynická reportérka. Případ obětního beránka, jenž se právě hodil, sice líčí Eastwood přesně, ale nepřidá o mnoho víc, než si lze o kauze přečíst ()

Chrustyn

Clint Eastwood a další zpracování příběhu o na první pohled naprosto obyčejném muži, který dokázal velké věci, ale místo vděku se mu dostává výsměch, opovržení i obvinění. Herecky skvělé, Clintova režie standardně staromilská, ale příběh mi nepřišel natolik zajímavý, aby mě bavil celou dobu a chyběli mu silnější scény a nějaké to překvapení, čím by film vybočil se zajetých kolejí. ()

marhoul

Clint je bombarďák, jeho pozdní tvorba mě dokáže nadchnout. Film vnímám jako důležitý, poněvadž: satisfaction, kterou uvidí mnohem více lidí, než jen ti, kteří tenkrát sledovali americké zprávy. Označit někoho veřejně za zločince, teroristu (v jiných případech za násilníka, pedofila...), zničit mu tak pověst i život a i když je dodatečně očištěn, nikdy už to nebude jako dřív, protože přece "na každém šprochu pravdy trochu", je něco strašného. Takové věci se dějí pod zástěrkou "děláme si jen svoji práci" nebo "veřejnost má právo na informace", síla sdělovacích prostředků je mnohdy ke zvracení, zvláště pokud se pustí do člověka mentálně mírně zaostalého, který ve své posedlosti uniformovanou profesí zachránil životy mnoha lidem. Který to sice možná udělat mohl a ano, je to divný pavouk, který chce být zajímavý, ale dokud mu to není prokázáno, měla by se tak trošku držet pec. A je mi jedno, jestli chtěl Clint nabít Trumpetovi nebo co to má být, názor mám na toto stejný. Jasně, podezření padá na řadu lidí, přítomné nevyjímaje, ovšem co se semlelo tady? Masakr. Vybabrávání s jednoduchým, bezelstně upřímným člověkem, zneužívání pravomocí i jeho dětské naivity, poškození pověsti, psychický zápřah jak pro něj, tak pro starší maminku, která krom toho, že byla vykreslena jako slušná, pracovitá paní, jistě za sebou měla velmi těžký život se svérázným synem. Neznám reálný příběh, nevím nakolik to Clint přifintil, ale řekla bych, že taková paní, v podání úžasné Kathy Bates, byla jistě ráda, že jejich život fungoval jakž takž v normálních kolejích. Richardovo excesy musely být otravné, náročné, přestože úsměvné, čili v měsících, kdy byli oba pod ostrou mediální masáží, v obležení televizními štáby, kdy jejich dům obrátily domovní prohlídky naruby, divím se, že to vůbec přežila. Toto by dohnalo k sebevraždě kdejakou silnou osobnost. Její víra v syna byla obdivuhodná a rozhodně se nelze opírat o "vím, že jsem nevinný, nic se mi nemůže stát." Sam Rockwell si v roli právníka střihl roli dalšího ultrasympaťáka, mám toho chlapa ráda a stupňuje se mi to, chlapík v hlavní roli nesmírně zajímavý, chvílemi dojemný, ... jen ty slzy přepičatěle ambiciózní, neurvalé novinářské hyeny mě tam zamrzely, nepůsobily přesvědčivě. Nebýt toho, jdu do plných. Silný příběh, pěkný film. ()

Stanislaus

Richard Jewell je řemeslně natočené životopisné drama, které zaujme diváka zejména silným námětem a přesvědčivými výkony hlavních postav v čele s civilním P. W. Hauserem, bodrou Kathy Bates a suverénním Samem Rockwellem. Člověk nepřestává žasnout nad tím, že Clint Eastwood dokáže v tak vysokém věku stále natočit snímek s uceleným příběhem a nenásilnou gradaci událostí, které před téměř pětadvaceti lety otřásly veřejností. Opravdu před ním smekám! V případě hlavní postavy platí dvojnásob pořekadlo "pro dobrotu na žebrotu" a je vážně šílené, jak se může člověku lusknutím prstu změnit život z hrdiny na teroristu. I přes pomalejší tempo je film vyprávěn tak poutavým způsobem, že ty dvě hodiny v kině utečou jako nic. Kvalitní filmový zážitek zaručen! ()

Flego

Clint Eastwood to proste vie. Jeho filmy nepostrádajú rozprávačský talent, majú silnú myšlienku a dobré herecké obsadenie. Presne ako v tomto filme. Richard Jewell si svojim životným prístupom koledoval stať sa hrdinom, a tak sa i stalo, lenže to netušil, že sa spustí lavína nepredvídaných okolností. Jeho predstaviteľ nie je herecky príliš známy, odteraz by mohol byť, potešila však aj skvelá dvojica Rockwell - Bates. 4+ ()

BMW12

Velice kvalitně natočené drama podle skutečných událostí. Richard Jewell zachrání stovky lidí, stane se z něj hrdina, aby ho vzápětí média a FBI obvinili, že to on je atentátník. Totálně mu zničili život, jen aby to měli na koho hodit. Celých 6 let si někteří o něm mysleli, že to udělal, až po 6 letech našli skutečného pachatele. A 5 let na to dostal infarkt. Opravdu emotivní příběh a musím ocenit výkon Sama Rockwella, který opět válel. ()

rikitiki

Looser, tlouštík, otloukánek, jeliman, pak hrdina, zločinec a mučedník. Na krátký život jednoduchého chlapíka až příliš rolí a situací, kterým musel čelit. ___ Clint vypráví úsporně, i výbuch bomby je neefektní. Víc napětí dokáže vzbudit prostým rozvazováním baťohu, protože divák už předem ví, co je uvnitř. ____ Příběh Richarda Jewella je smutný a varovný - prudké odsudky, okamžité mediální lynče, nenávist davu rozdychtěná anonymitou a přístupností sociálních kanálů – to dnes zažíváme mnohem častěji a mohutněji než před čtvrtstoletím. Richardu Jewellovi se nedá přes jeho prostomyslnost, až dětinskost, nefandit. A Paul W. Hauser ho hraje skvostně: litovala jsem ho, jako malou myšku, která stojí sama proti hroznýši. ____ Ale Clint si znovu vybral až moc přímočarou cestu. Jewellovy prohřešky z minula otupil, ukázal je jako pouhá nedorozumění nebo přílišnou pracovní důslednost, z novinářky zase udělal hyenu bez skrupulí a z agentů FBI bandu tupců, která chce mít hlavně odškrtnuté jedno vyšetřování a lidský život jim nic neříká. Kamarádský advokát je plochá, kašírovaná postava. Jenomže já tohle Clintovi úplně nežeru. Vím, jak vykreslil letecké vyšetřovatele v Sullym a byl to vůči nim nespravedlivý obrázek. _____ A to teď, podle mě, opakuje. Ne do takové míry, jako v Sullym, agenti FBI se v tomto případě opravdu nezachovali nejlépe, ale že by spadli až do takových tupostí a podrazů? Clint podřídil příběh dramatizaci, ale když je to příběh vyprávějící o zdrcující síle masy a médií, tak je to až nechtěně ironické. A nenápadně dojemné zase je, jak úplně každému tam šlo o jeho vlastní sobecké cíle (mít sólokapra, co nejrychleji vyřešit pracovní úkol, získat provizi) a jedině jednoduchému Richardovi šlo o vyšší cíle – bránit lidi. ___ Clint vypráví úsporně, s kamerou si moc nehraje, střih je popisný, což v případě takto autentického příběhu není na škodu. Překážela mi tam snad jen snová sekvence, ta byla zbytečně polopatická. SHRNUTÍ: První informace jsou téměř vždy nepřesné, když už ne rovnou zavádějící. Vždycky s názorem počkejte, až budete mít dost údajů. Nenechte se nikdy strhnout k rychlému soudu. ()

Ivoshek

Clint točí přesný opak toho, co člověk běžně vidí. Federálové a média jsou přece ti hodní, ne? Tak tady ne... Každopádně Clint točit umí a ať vezme do ruky jakýkoli příběh, udělá z něj PŘÍBĚH, na který chceš koukat. I kdyby to bylo o policejním poloretardovi. ()

TheEvilTwin

Clint Eastwood je opět ve formě a po Pašerákovi servíruje nepříemné, autentické a často bezvýchodné drama, jaké tady už dlouho nebylo. Do role trochu přihlouplého, ale v jádru strašně hodného a milého člověka, člena security, který nalezl bombu, snad ani nemohli obsadit lepšího herce než je Paul Walter Hauser (Kingdom), protože jeho mimika, chování a herectví je zde na úrovni a už dlouho jsem takhle nesympatizoval a nesoucítil s hlavní postavou jako zde. Na tak prostý příběh si scénáristé vyhráli, a to zejména s psychickým vykreslením situace, manipulací médií i nátlakem FBI, jejich každodenní dotíravost a ničení života nevinného člověka a ačkoliv se málokdy stane, že by příběh zanechal v divákovi větší stopu, tady je to výjimka a já můžu vklidu říct, že jsem za poslední roky lepší drama neviděl. Napínavé a mrazivé, a přitom tak lidské a emotivní. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

31.12.2019

Jumanji a Ledové království 2 vládnou kinům

Jumanji a Ledové království 2 vládnou kinům

16.12.2019

Tento týden vstoupí do kin devátá epizoda Star Wars a box office tabulky opět budou pukat ve švech. Do té doby ale kinům vládnou jiné hity. Jumanji: Další level konečně sesadilo z trůnu Ledové… (viac)

Eastwoodova novinka ještě letos

Eastwoodova novinka ještě letos

28.09.2019

Clintu Eastwoodovi sice táhne na devadesát, jeho režijní zápal by mu ale mohl závidět leckterý mladší tvůrce. Slavný herec a režisér začal svůj nejnovější snímek The Ballad of Richard Jewell natáčet… (viac)