Ghost Dog - Cesta samuraja

• Slovensko Ghost Dog: Nemilosrdný zabijak (viac)

Neľútostný k protivníkovi, láskavý k deťom a zvieratám. Ghost Dog (Forest Whitaker) je nájomný vrah riadiaci sa kódexom japonských samurajov. Nenápadne ako duch sa premiestňuje tmavými ulicami s neodmysliteľným kufríkom v ruke. Žije na streche opustenej budovy, obklopený svojimi milovaný holubmi. I on, jediný svedok svojich zločinov, sa jedného dňa stane nepohodlným pre svojich chlebodarcov. Svoj ľadový kľud stratí v okamihu, keď mu mafiáni ako varovanie zahubia jeho milovaných vtákov. A to nemôže nechať bez pomsty… (ASFK)

Šandík

Formálně dokonalý snímek, ve kterém je prakticky všechno jinak než by člověk čekal. Rozhodně to není parodie, přestože obrací všechna filmařská klišé na ruby. Nezařaditelná postmoderní záležitost vzpírající se žánrovým škatulkám... Jasných pět hvězdiček... Zajímavé komentáře: kinej, Radek99, golfista, kleopatra, Ajantis ()

mat.ilda

Originální film. Po pomalejším rozjezdu další minuty přinášejí už jen čirou radost z každého záběru, stupňovanou zvědavostí na následující. No kde uvidíte obtloustlého černého samuraje s bydlištěm na střeše plné holubů, s jediným přítelem, s kterým si nerozumí ani slovo a přesto spolu skvěle souzní? A to není všechno - po nocích jezdí kradenými auty vraždit na objednávku pro "rodinu" mafiánských gerontů, z nichž mu jeden kdysi zachránil život a on se v duchu samurajského kodexu cítí být povinován mu sloužit, ať se jedná o cokoli. Extra námět, netradiční zpracování, skvělý humor, hudba úžasně sedící do každé scény, výborný výběr hlavního představitele. A jako bonus se dozvíte něco z moudrých samurajských hlaviček :-) ()

heyda

Omlouvám se, že má 1 hvězdička snížila hodnocení z 84% na 83%, ale tohle mě strašně nebavilo. Hudba otřesná, děj utahaný, herci nepřesvědčiví, přitom z toho mohla být super svižná a třebas i zábavná gangsterka. Jenže rejža měl jiný záměr, který se nestřetl s tím mým, takže se nemůže divit, že dám jen 1 hvězdičku. ()

VenDulin85

Moje první oťukávačka s Jarmuschem dopadla nade všechna očekávání. Po první půlhodině, kdy se neděje nic, se začalo dít něco a to velmi příjemným způsobem. Už dlouho jsem nefandila nájemnému vrahovi a už dlouho mě takhle nepobavili gangsteři. Zdánlivě obyčejné scény, obyčejné rozhovory, obyčejné prostředí, ale neobyčejný pohled, který nám rejža servíruje tak, že byste mu ruce líbali. Asi nejvíc mě dostala scéna, kdy si Ghost Dog zaměřuje oběť a na hledáček mu usedne neprozřetelně jakýsi ptáček. Tohle nemá chybu, člověk by si málem monitor poslintal a za reprízu v kině i peníze dal. ()

Stanislaus

Ghost Dog bylo mé třetí setkání s Jarmuschovou tvorbu a stále se mi nepodařilo, abych přišel na chuť jeho režisérskému (a i scenáristickému) přístupu. Forest Whitaker byl v roli netradičního samuraje přesvědčivý a získal si mé sympatie, i přes své "povolání". Největší problém jsem měl s až příliš pozvolnou gradací děje, která sice korespondovala s "čistou a tichou prací samurajů", ale přišla mi místy divácky nevděčná. Líbily se mi vsuvky s útržky o samurajích a zaujala mě postava zmrzlináře a jeho interakce s hlavním hrdinou (EN vs. FR). Věřím, že pokud bych byl fanoušek hip hopu, užil bych si projekci určitě více. ()

Pejpr

Tlusťoch je nájemný zabiják, ale přitom má i duši!! Ještě ke všemu samurajskou filosofickou duši! Ne děti neplačte mi tady....Spojení nájemný vrah a hrdina (ne antihrdina) mi opravdu v tomhle filmu nejde dohromady... ()

MontyBrogan

Určite neštandardná gangsterka (asi do takej miery ako Pulp Fiction) a o to zaujímavejšia. Pre mňa úprimná radosť pozerať. V mnohých ohľadoch nostalgia. "It’s ok, Louie. I’ve seen everything I needed to see." 100% ()

poz3n

Jarmusch má schopnost vyprávět klidně, pomalu, ale tak, že to nenudí, naopak, člověka to dostane do určitýho transu, že se naladí na tu rozvážnost a klid vyprávění. To se neporuší ani při násilnejch scénách, Jarmusch si prostě jede svoje a dokáže vytvořit z tématu pomsty uměleckej film, stejně jako třeba Chan-wook Park se svojí trilogií pomsty, ale samozřejmě uplně jinak, nesrovnatelně odlišně. ()

Othello

Otřískán úlety jako Romeo Must Die či The Last Dragon mně už ta fúze afroamerické a východoasijské kultury nepřijde kdovíjak osvěžující. Krom atmosféry upršeného amerického ghetta mě pak tedy nejvíce bavilo to pojetí, že všechny postavy ve filmu - mafiáni, samurajové i prodavači zmrzliny - působí ve svých rolích natolik zapáleně a přehnaně, že vlastně celé vnitřní univerzum představuje jakýsi věčný LARP nebo ještě lépe dětskou hru, kde si děcka hrají na dospělé. Film tím mimo jiné dokazuje, že to čím jsme, si zkrátka vybíráme a nikdo nám to nemůže přidělit, pokud vyloženě nechceme. ()

ArnoldJ

Podle mě naprosto vyjímečný film. Odvaha, zbabělost, přátelství i osamělost, skvělá hudba a hlavně jeden samuraj " Ghost Dog " a slovy jeho nejlepšího přítele je jako medvěd " samotářské zvíře, snadno si zvykne na všechny podnebí. Když má hojnost potravy, dělí se ve smečce i přes svou samotářskou povahu. Je hrozivý protivník, ale postrádá instinkt dravce. Když je však vyrušen či zraněn, může být velmi nebezpečný " ()

JASON_X

Jarmuschův bezkonkurenčně nejkrásnější, nejpoetičtější, obsahově nejhodnotnější, myšlenkově nejbohatší, nejvtipnější, nejsmutnější, zkrátka nejlepší film ze všech jeho nejlepších filmů. Viděl jsem ho mnohokrát a pokaždé jsem z něj nadšený. Fantastický Forest Whitaker v geniální a nezapomenutelné roli nájemného zabijáka a milovníka ptáků (a zvlášť holubů), řídícího se samurajským kodexem cti. Sladce melancholická a nostalgická atmosféra konce starých časů, ve kterých ještě vojáci mafie bývali mladí, štíhlí a scházeli se ve vlastních podnicích. Nádherné úryvky z knihy Hagakure. Dobře zvolená hudba. Perfektní kamera. Scény Ghost Doga se zmrzlinářem a Pearlinou. Muž stavějící loď na střeše činžáku. Velevtipný příspěvek ke zrovnoprávnění žen-policistek. A potěšil mě taky 'Nobody' Gary Farmer aka Kajuga aka "red nigger-looking Sitting Bullshit motherfucker". Indians, niggers... Same thing. ()

Sawy

Den po zhlédnutí si stále nejsem tak docela jistý,co jsem vlastně viděl.Další Jarmuschovu pokroucenou žánrovku? Fúzi samurajského filmu a gangsterky? Artový náhled na jinak mainstreamový příběh? Náhled do duše člověka,který našel rovnováhu? Nebo panoptikum zvláštních,dětinských postav,které se neumí zařadit do normální společnosti? Má to v sobě hodně z Jarmuschova stylu,za mnohé film jistě vděčí Tarantinovi,Scorsesemu a dalším kultovním tvůrcům.Postava zmrzlináře a scéna s lodí na střeše jsou geniální,stejně jako Forest Whitaker v hlavní roli.A jediné,co můžu s jistotou konstatovat je,že se mi Ghost Dog líbil.Jak moc,to zjistím až po dalších zhlédnutích,která jsou naprosto nevyhnutelná a na která si šetřím tu pátou hvězdičku.Možná mi při nich totiž přestane vadit ten dementní rap. 85 % ()

stub

Jim Jarmusch víceméně pochopil bushido, čímž v reflexi japonské kultury dosáhl mnohem větších úspěchů, než celý zbytek současného hollywoodu (včetně Tarantina) dohromady. Když připočtu působivý vizuál a pár vynikajících gagů (rovnoprávnost..:D), není co řešit. Jeden z nejlepších hollywoodských filmů posledních pár dekád. ()

ScarPoul

Ghost dog je podobne ako mŕtvy muž vrchol Jarmuschovej tvorby. Tam kde mŕtvy muž rúcal všetky zaužívané pravidlá westernov a vytvoril tak úplne nový pohľad, na divoký západ, tam ghost dog, krásne spája mafiánske filmy, so samurajskými. Krásne skĺbenie týchto dvoch žánrov a prispôsobenie ich Jarmuschovmu typickému svetu, len dokazuje, že aj americký filmári dokážu byť originálny a tým sa nekorunovaný kráľ dostáva opäť do pomyselného prvenstva na poli filmových príbehov. Forest Whitaker a jeho stvárnenie Ghost doga, je krásne minimalistické a každý jeho prejav má svoje opodstatnenie a sedí do filmu ako detský zadok na šerbeľ. k tomu všetkému mu skvelo sekundujú John Tormey, Isaach De Bankolé ako predavač zmrzliny - jeho rozhovory z Ghost Dogom sa kľudne môžu rovnať geniálnym rozhovorom medzi Blakeom a Nobodym. - Mimo iné si tu Gary Farmer strihol krásnu mini roličku. A ktomu všetkému musím pripomenúť aj skvelú Camille Winbush, ktorá má z Ghost Dogom krásnu konverzáciu o knihách. Rozhodne sa jedná o skvelý, ukážkový film, ktorý dokáže skĺbiť rôzne žánre a pritom zostať originálny a svojský a také filmy vedia točiť len Andersonovci a jim jarmusch. Tiež som veľmi potešení japonskými pravidlami, ktoré boli zaujímavo zasadené ako medzi scény. a nakoniec ako obvykle skvelá Mullerová kamera, a hudba RZA, ktorý síce nie je Waits ani Young, ale svojím spôsobom sa do tohto filmu skvelo hodil. ()

Lacike

Zvlastna gangsterka, ktora mi svojim stylom najviac pripomina filmy Takeshi Kitana. Ma to podobne pomale tempo, akcie je minimum a ked na nejaku prestrelku dôjde, tak je bleskova a stroha. Par vystrelov a je po vsetkom. Postavy starych gangsterov tiez pôsobia trochu komicky. Chudaci maju co robit, aby vysli do schodov a nevedia prist na chut negerskym menam. Uvod je pomalsi a asi 40 minut trva, kym sa poriadne rozdaju karty, ale potom som sa uz naladil na styl a tempo filmu a pomaly si ho vychutnaval. Je to ten typ filmu, ktory je miestami trochu rozvlacny, ale na konci mi je luto, ze som s postavami nestravil este viac casu. Skoda, ze namiesto vnutorneho filozofovania ich Jarmusch nenechal viac viest vzajomne dialogy. Aj ked niektore nikam neviedli a tie medzi Dogom so zmrzlinarom prakticky neustale vzajomne opakovali to iste. Väcsi priestor by som dal tomu dievcatku. Jej sceny s Dogom mi trochu pripominali Leona. Ale v artovejsom prevedeni. Forest ako Dog je fantasticky. Trochu ma mrzel ten samurajsky nevyhnutny zaver. Vdaka nemu nemam chut si film hned pozriet znova, ale zase za takych 18 rokoch. Po vzore jednej z postav som dostal chut si na streche môjho panelaku postavit nieco absurdne. Akurat to nebude lod ale ponorka, lebo tie su viac cool. 8/10. ()

bouncer

Velice emotivní podívaná...Cesta samuraje je film, který si navzdory jeho pomalému ději zamilujete. Jim Jarmush prostě umí točit skvělé filmy, ať už ho řadíte mezi nezávislé filmaře nebo kamkoliv jinak... ()

Johny_fork

Příběh ledově klidného zabijáka řídícího se samurajskými pravidli mě dostal. Dostal mě svým klidem, citlivým natočením, geniálním nenuceným rize černým humorem, podivným přátelstvím se zrmzlinářem a holčičkou z parku a jakousi zvláštní symbiózou s holuby.I konec hodný samuraje v naprosto nesamurajském prostředím je možný. ()

brutale

Film je sprevádzaný atmosférou, Ghost Dogovej (Forest Whitaker) charizmy, ktorá je neopísateľne skvelá. Ghost Dog vedený samurajskými pravidlami, dialógy s francúzkym zmrzlinárom ( Postavy vedú dialógy, každá vo svojom jazyku, ang/fra, pričom si nerozumejú ani slovo, ale dokonale sa chápu. Zmrzlinár je Chost dogov najlapší priateľ ), odkladanie pištole do púzdra v štýle samurajskej katany, vernosť (samurajský kódex voči svojmu pánovi, ktorý mu v minulosti zachránil život, každá postava si však na minulosť spomína ináč ), knihy, vraždy pre mafiu, rap a šach v správnej kombinácii, robia s tejto snímky filmový skvost! ()

Zemřel herec Henry Silva

Zemřel herec Henry Silva

17.09.2022

V požehnaném věku devadesáti pěti let zemřel americký herec Henry Silva, jenž díky své nezapomenutelné tváři a zejména svým ostře řezaným obličejovým rysům byl fanouškům znám hlavně prostřednictvím… (viac)