Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa

• Česko Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (viac)

Statočný hobit Frodo (Elijah Wood) si na plecia naložil ťažký údel - rozhodol sa totiž čeliť novej, neočakávanej životnej situácii, postaviť sa silám temna a spolu so svojimi starými i novými priateľmi sa vydať na ťažkú púť za záchranu sveta... Frodo totiž zdedil po svojom najmilšom strýkovi Bilbovi (Ian Holm) prsteň, ktorý ho postaví do súboja so silami zla, reprezentovanými krutovládcom Sauronom. Ten chce za každú cenu získať onen prsteň, pomocou ktorého sa môže stať neobmedzeným pánom Stredozeme... V snahe zabrániť jeho plánom sa musí Frodo spojiť s ďalšími bytosťami, nielen z rodu hobitov - ako on sám a jeho priatelia Sam (Sean Astin), Pippin (Billy Boyd) a Smieško (Dominic Monaghan) -, ale i mocných dobrých čarodejníkov, ktorých už v Stredozemi nezostalo veľa - ochranu odvážnej skupinky si na starosť vzal múdry a obetavý Gandalf Sivý (Ian McKellen); - elfov - ich zástupcom sa stal nebojácny Legolas (Orlando Bloom) -; trpaslíkov - ich česť sa rozhodol reprezentovať večne frflúci, ale inak veľmi statočný a láskavý Gimli (John Rhys-Davies) a ľudí - ich záujmy sa odhodlali chrániť mocný, no nevyrovnaný Boromir (Sean Bean) a tajomný Aragorn (Viggo Mortensen). Spoločne sa vydávajú na cestu, na konci ktorej sa im - ako dúfajú - podarí prsteň raz navždy zničiť... (oficiálny text distribútora)

Doudis19

Nejvýpravnější a obecně asi nejoblíbenější díl celé trilogie. Společenstvo sice není tak "obrovské" jako zbylé dva, má však nejvíce kouzla Tolkienových románů a zároveň je v něm největší porce Jacksonova srdce plného nadšení a smyslu pro detail. Překrásný začátek jednoho úchvatného celku :-). ()

VaHo

V době kdy Společenstvo promítaly v kinech jsem neměl ponětí o co, se jedná. Z ukázek v televizi jsem pochopil, že jde o nějakého človíčka a prsten, ale vůbec jsem se o to nezajímal, protože v té době začala Pottermánie a já se zajímal jen o brýlatého chlapce s jizvou na čele a nic jiného mě pro mě nemělo význam. Teprve postupem času, jsem se na Společenstvo a další dva díly podíval. Ani tehdy jsem něměl pocit, že se dívám na něco výjimečného. Ovšem čím častěji jsem se na PP díval, tím jsem se ty filmy zamiloval a oblíbil. Následně jsem začal číst knihy samotného Tolkiena (začal jsem PP, pokračoval jsem Hobitem a Silmarillionem atd.), Nyní se považuji za fanouška jak Tolkienových knih, tak samotných filmů. Abych se, ale vrátil ke Společenstvu a řekl svůj názor. Film začíná prologem (vyprávěným krásným hlasem elfky Galadriel), který popisuje vznik Prstenu, Temného pána Saurona, poslední spojenectví atd.) Už v tomto začátku je cítit obrovská síla a hloubka Tolkienova světa. Následně se ve filmu zobrazují scény, bez kterých bych si dnes už nemohl PP představit (hobiti, Gandalf, Sarumanova zrada, Roklinka, Morie), film podle mě vrcholí scénou na můstku v Khazad Dum. A konečně dojde k rozdělení Společenstva a osudů jeho členů. Abych to zkusil k něčemu přirovnat, film je velká jízda na horské dráze, pokaždé když už si myslíte, že to nejlepší jste viděli, tak vás Peter Jackson něčím překvapí. Velký úspěch tohoto filmu, je také v kráse Nového Zélandu a jeho přírody kde se natáčelo. Je vidět, že filmaři a herci si byly velmi vědomi toho, co mají před sebou, a uchopili látku velmi citlivě. Děkuji tomuto filmu, že mi ukázal svět, který sem do té doby neviděl a jemuž se asi nic nedokáže vyrovnat. ()

LeoH

**** (70 %) platí pro prodlouženou verzi; kinoverze za ***. Převod rozmáchlé, čistě epické (v pravém smyslu toho slova, tj. primárně vyprávějící příběh, zatímco subjektivní nálady, pocity a myšlenky se přenášejí až v druhém plánu, což ovšem neznamená, že nemůžou silně působit) ságy na filmové plátno se dal pojmout všelijak; Jackson zvolil cestu novodobé „epičnosti“, tj. vnějškové velkoleposti zcela poplatné nejmasovějším konvencím euroamerické filmové kultury přelomu století. V tomto smyslu stvořil dokonalé dílo, které ovšem předlohu oklešťuje nejen co do děje (tomu se u filmových adaptací žádné košatější literatury nelze vyhnout), ale i co do bohatství fantazie a kulturní otevřenosti. Abych jen obecně neplácal – čert vem vynechanou stěžejní postavu Toma Bombadila, mystického hipíka mimo dobro a zlo, který v knížce přináší do boje o prsten moci zásadní změnu celé perspektivy; dejme tomu, že do filmu by se nedal organicky zapasovat. Nelze se ale nepozastavit třeba nad tím, že z Tolkienova Froda, tuctového chlapíka v Kristových letech, je ve filmu modrooký sexy dvacátník; že všeobecná povinná atraktivita hereckých zevnějšků neumožňuje odlišit elfy vizuálně jako „sličný lid“ a museli jim chudákům nadělit nesličné spockovské uši; že trpasličí hrdost a důstojnost byla degradována na zdroj komiky… Nejvíc se pohodlné metení cestičky pro průměrného diváka projevuje na sterilní, nenápadité, mechanicky nasazované hudbě – poslouchat co deset minut tentýž jednoduchý motivek v lehce variovaných přeslazených orchestrálních aranžích je místy opravdu únavné a diegetická hudba (to je ta uvnitř děje, třeba kapela hrající na oslavě k tanci) pojednaná dle rovnice „hobiti = irská dupárna (radši ne moc odvázaná), elfové = Enya“ je to nejtriviálnější, co šlo vymyslet. — První film trilogie je na tom nakonec ještě docela dobře díky tomu, že se tu musí mnoho uvést a vysvětlit a je odkud stupňovat intenzitu; v prodlouženém sestřihu jsou místa pro spočinutí, nabrání dechu i rozvinutí charakterů a dá se mu s přimhouřením oka přiznat náznak atmosféry známé čtenáři knih. Ve Dvou věžích bude hůř. ()

Khumbac

Je nasnadě říct, že je to špičkový film. V průběhu filmu jsem si říkal, co vše můžu vyzdvihnout či naopak zkritizovat...no a stejně jsme vždy zůstal na pěti bodech. Jednoduše řečeno, prostě PECKA ! ()

Xicht0r

Největší kino zážitek EVER. I po letech umírám blahem při prologu Galadriel. Audio-vizuální orgasmus, film kterej vyslyšel všechny moje touhy. EPIC! ()

Motinski

Prvá časť najlepšej fantasy ságy aká kedy vznikla. Krásne exteriéry Nového Zélandu dodávajú monumentálnosť a reálnosť aká sa často v tomto žánri nevidí. Pán prsteňov je hlavne vďaka tomu okúzlujúci aj po rokoch a Jackson ho natočil s takým citom pre detaily že som zabudol že sledujm len film. Máme tu aj úžasnú kameru, trikové zábery, masky a lepšie predstavenie Tolkienovho sveta si neviem predstaviť. O výprave celkovo netreba ani hovoriť (masterpiece) a hudba bola tak nádherná že aj keď ju počúvam samostatne tak mám zimomriavky. Bez nej si už Pána prsťeňov ani neviem predstaviť. Pre mňa osobne je Spoločenstvo prsteňa najlepšia časť trilógie, ale to sa aj ťažko hovorí keďže všetky tri diely sú geniálne. Asi ju mám najradšej lebo som ju videl prvú a doteraz si pamätam ten pocit a nedočkavosť kým výjdu Dve veže (a to sa čakalo iba jeden rok) Odpurúčam hlavne rozšírenú edíciu. ()

David.Darco

Fantasy nad všetky fantasy. Kamera, námet, masky, herecké výkony. Všetko je to poctivo odmakane na 110%. Nemôžem sa dočkať ako si pripomeniem ďalší diel! Zhliadnutá Extended Version ()

DragonnCZ

Pán Prstenů Společenstvo Prstenu je film, který předčil svou dobu. Peter Jackson je naprostý mistr, který má cit pro tento svět a přinesl nám tu nejlepší trilogii, která kdy byla natočena a nikdy v životě nepochopím jak se mu to povedlo! Společenstvo Prstenu je výborným úvodem do celé trilogie. Výborně natočeno. Napsáno. Ta kamera. Samotná hudba Howardem Shorem. Ta kouzelná a úžasná atmosféra, která na vás vždy dýchne nostalgií. Dobrodružství. Prozkoumávání Středozemě za cestou do Mordoru. Herecké výkony a samotné božské postavy napsané nejlepším spisovatelem J.R.R Tolkienem. Nejsem znalec jeho knih. Sám jsem četl pouze Hobbita, ale už od mala jsem měl pouto k filmům od Petera Jacksona a když jsem jej poprvý vcelku viděl ve svých 12ti letech byl jsem naprosto okouzlen. Film jsem viděl k dnešnímu dni nespočetněkrát a i teď vím, že jsem ho neviděl naposledy.. Mistrovské dílo! Protože čím víckrát ho v životě vidím tím víc to doceňuji. Tento film je ještě jenom začátek! 10/10! ()

Tinne

Tenhle film se ihned po shlédnutí vyšplhal na první místo mého pomyslného žebříčku filmů. Dokonalé vize, skvělý výběr i výkony herců. Po odchodu z kina bylo těžké si zvyknout na náš šedivý svět :-) ()

adams89

Pána prstenů hodnotím čistě z pohledu diváka, který původní knižní předlohu držel maximálně tak jednou za život v ruce a na film se podíval až díky nátlaku z okolí. Společenstvo prstenu mě ale tak učarovalo, že jsem záhy začal pořádně litoval, že jsem knihu nečetl. Můj milovaný svět Star Wars vedle sebe dostal konkurenci jako hrom. Pro svou nejrozsáhlejší epičnost a charakterní propracovanost postav mám z celé té megaúspěšné trilogie nejraději právě tento díl. Výhodou bylo, že Peter Jackson měl spolu s filmovým štábem k dispozici opravdu nádherné lokace na Novém Zélandu, které coby Středozem posloužily dokonale. Status velkofilmu splňuje vedle toho zejména velkolepá výprava, početný herecký ansámbl a vynikající Jacksonova režie. Již neodmyslitelnou součástí filmu se stala i podmanivá hudba Howarda Shora, oceňená v Návratu krále po zásluze Oscarem. Co říct, Pán prstenů si zaslouží jen samá superlativa a minimálně v žánru fantasy bude těžko kdy překonán.100% ()

Samuel7

Můj nejoblíbenější film, který v sobě skrývá kouzlo, jako málokterý jiný - i když, musím podotknout, že to kouzlo leží v trilogii jako celku, nikoliv jen v její první části. Každá část je jedinečná, nenahraditelná a každou mám rád stejně, přesto všechny trochu jinak.... Věc, jíž si Společenstvu vážím nejvíc, je nezapomenutelná atmosféra, které bylo možné dosáhnout jen harmonií všech možných aspektů od fantastické výpravy, přes podmanivou hudbu (ta nejlepší, kterou jsem kdy slyšel) až po nezapomenutelně a přesto velmi přirozeně zahrané postavy, kterým dal Peter Jackson dostatečný prostor, aby ukázaly svou roli v tomto zcela jedinečném příběhu (rád bych vyzdvihl zejména Iana McKellena, Cate Blanchett a Christophera Lee za jejich brilantní výkony). Těžko se mi tu o Pánu prstenů píše jako o filmu, protože on mě dokázal doopravdy vtáhnout do toho magického světa Středozemě z pera mistra J.R.R. Tolkiena, bez kterého by nikdy nic takového nevzniklo. A za to, že něco takového stvořil, mu srdečně děkuji. Soundtrack: 9,5/10 ()

Komprimus

Film je samozřejmě vynikající, ale teprve nedávno jsem zjistil, že roli elfa Figwita hraje Bret McKenzie, čímž u mě Společenstvo prstenu stouplo o několik příček výše. Bohužel se už nejspíš nikdy nebudu moct koukat na celý film, aniž bych se natřeseně těšil na onu scénu, kdy Bret vyřkne své: "Lady Arwen, we cannot delay!". ()

Mrkvič

9 let od premiréry a jak už jsou znát digitální triky. Filmu naštěstí pořád dál zůstává skvělá atmosféra, herci a hudba. O vizuální stránce se netřeba zmiňovat. Místy je choreografie sobojů trochu horší a druhá půlka má více zbytečných scén (celá návštěva Lorienu), ale jako celek je to beztak parádní. ()

SG_ever

Kdybych trval na dodržování knižní předlohy, byl bych nesmírně zklamán nepřítomnost Toma Bombadila, tahle nesmírně důležitá postava ve filmu chybí. Vzhledem k tomu, že jsem knihu četl až po shlédnutí filmu a vím, jaké dojmy ve mně zanechal to již tolik řešit nemusím, avšak chápu skalní příznivce knihy, že mohou být trochu naštvání na Jacksona a jeho scénáristy za tento drobný nedostatek. Začátek nejlepší fantasy série, která odstartovala obrovský fantasy boom. (90%) ()

Sfinkter

Knihy jsem nečetl a nemyslím si, že se k nim někdy dostanu, ale k prvnímu dílu ve filmové podobě jsem se vrátil už poněkolikáté. Za příběh, postavy, atmosféru a celkovou vypiplanost nejde dát méně než pět hvězd. ()

flawi.f

Naprosto dechberoucí podívaná!! Každá scéna, každý záběr je propracovaný a je vidět, že Peter Jackson neopomněl ani na ten nejmenší detail a dal si s celým filmem ohromnou práci. Dále mě Pán prstenů dostával svojí atmosférou. Kraj byl krásně idylický, Mordor naopak svým vzezřením děsil a Železný pas působil chladně a tajemně. Celým filmem zní úžasná hudba, která dokonale umocňuje dění na plátně (obrazovce). Jinak herecké obsazení - výborné, do skřetů jsem se zamilovala - jsem totiž milovník záporných postav a skřeti jsou prostě úžasní zaporáci :-)) . Bojové scény mají grády, jen snad bez toho milostného příběhu mezi Arwen a Aragornem bych se obešla. Závěrem - Pán prstenů je nadčasovým a velkolepým filmem, který mi vzal dech. Nejlepší fantasy, které jsem viděla. ()

Mirokukii

Nesnáším hobity. No, ale naštěstí jen z nich se společenstvo neskládá. Netrvá to ani příliš dlouho a do příběhu vstoupí nejzásadnější (lidská) postava, díky které jsem se prokoukal ke krásným koncům všech třech dílů. Tajuplné doly Morie. Kýčovitě barevný Hobitín. Krásná Roklinka. Další z největších filmových příběhů (knihy jsem samozřejmě nečetl). Velice hezky natočené, výpravné, fantazy dobrodružství. Pro mne nejzdařilejší díl trilogie, pro svou pohádkovou atmosféru (ikdyž občas i děsí), kterou už v dalších dílech tolik nepociťuji. Nejvetší plus za závěrečnou bitku, a "odchod" Boromira. ()

karlik4801

Zase se povedlo něco, co je natočeno podle knižní předlohy. Frodo a Sam se vydávají na cestu plnou dobrodružství, při které získávají nezapomenutelné spojence a přátelé. Pipin a Smíšek drží dobrou náladu, Aragorn, Legolas, Gimli a Boromir tvoří drsnou čtyřku. Úchvatný film z jiného žánru a přesto se dokázal vyrovnat nejlepším filmům všech dob. ()

Mr.Husts

Z každé akční scény, z každého monologu, dialogu a z každého byť jen sekundového záběru Jackson vytřískal to nejlepší, co šlo. Nezacházel do přílišných detailů, čímž oproti knize udělal poměrně velkou změnu, ale nikdo se asi nebude dohadovat o tom, že učinil více než dobře. Film je už se vší neustávající akcí a vzrušujícím narůstajícím napětím tak dost dlouhý, natož kdyby se Jackson soustředil na každou myšlenku Froda, či každé poselství, které si z jeho jednotlivých dobrodružství odnesl. Scénář byl napsán skutečně dokonale a obdivuju Jacksona, který dokázal tak bezchybně posoudit, které scény z knihy ve filmu poslouží dobře a které ne, protože to musela být naprosto úmorná a velice složitá práce, díky které se u mnoha lidí setká s nevděkem. Jen pro zajímavost jakožto čtenář knihy mohu říct, že ve filmu je z knihy cca 40% příběhu a absolutně to alespoň dle mého názoru na kvalitě neubírá. Kniha je také téměř na každé páté stránce obohacena básničkami a písněmi, které si jednotliví hrdinové recitují a prozpěvují a tak na nás příběh spíše působí pohádkovým dojmem, což se o hrané verzi díky Jacksonovi pompézní režii a místy velice temnými a až strašidelnými scénami (od útoku skřetů a trolla v Morii až po strachem přenášejícím se až na diváky poháněný útěk před Balrogem, démonem ohně a stínu) opravdu říct nedá. Dobrodružné putování s tajemným a nebezpečným prstenem moci přivádí Froda i s jeho družinou přátel a ochránců do lokalit, nad jejichž ztvářněním lze jen s otevřenými ústy žasnout. Bez naprostých problémů dokážeme uvěřit, že sledujeme příběh z jiného světa. Prostory Nového Zélandu, na kterém se k natáčení použilo více než 150 lokací působí zkrátka přesně takovým fantasy kouzlem, který si všichni čtenáři představovali když louskali několik kapitol knihy denně. Dech beroucí vizuální zpracování ale zdaleka nekončí u čarokrásného prostředí hor, skalisek, jezer a lesů. Všechny ty vyobrazení Kraje, Roklinky, Mordoru, služebníků zla, elfů, hobitů, trpaslíků a mnoha dalších věcí, které doposud sotva vytvořili svůj obraz ve vaší mysli je zkrátka neuvěřitelně opravdové a chytnou vás za srdce, dokud si je nevychutnáte do posledního detailu. Opravdu jen stěží chápu, jak se Jacksonovi povedlo vytvořit vizuální stylizaci neexistujícího světa v roce 2000 takto opravdově a naprosto bezchybně. Jackson s láskou ke každé „prkotině“ vytvořil svět přesný podle Talkienovi předlohy. Nemůžu se k závěru nezmínit o epické hudbě, kterou je snímek doplněn a díky níž je každý dialog srdeční záležitostí, každá akce je epičtější a každá smutnější scéna vás doslova nutí tryskat slzy z očí v litrech. Hudba je sama o sobě velice dech beroucí a myslím si že by pro nikoho nebyl problém ulehnout do trávy a poslouchat jí při představách o tom, jak skotačí v kraji a když si k ní připojíme dokonale načasované zakomponování, můžeme si „chrochtat“ blahem. Ať už vás film Společenstvo prstenu, či celková mánie Pána Prstenů chytla nebo ne, není pochyb o tom, že v roce 2000 vznikla naprosto revoluční záležitost a málokterý film i dnes po více než 10 letech má tak úžasné efekty, vizuální stylizaci a celou výpravu jako tento skvost, který by měl vidět naprosto každý. () (menej) (viac)

Nový Pán prstenů na cestě?

Nový Pán prstenů na cestě?

24.02.2023

Poté, co se koncem minulého roku podařilo švédské korporaci Embracer pořídit veškerá zbývající práva na značku Pána prstenů (seriálová koupil předtím za nemalé peníze Amazon), uzavřela nyní studia… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera