Viktória a Abdul

• Česko Viktorie a Abdul (viac)

Skutočný príbeh neobvyklého priateľstva, ktoré vzniklo v priebehu posledných rokov pozoruhodnej vlády kráľovnej Viktórie (Judi Denchová). Keď mladý sluha Abdul Karim (Ali Fazal) prichádza z Indie do Anglicka, aby pomohol pri oslavách výročia kráľovninej korunovácie, nečaká, že si získa náklonnosť samotnej kráľovnej. Napriek okolnostiam sa medzi starnúcou vládkyňou a jej sluhom zrodí nečakané, no verné priateľstvo, ktoré však vôbec nie je po chuti jej blízkym a poradcom. Zatiaľ čo sa ich priateľstvo prehlbuje, kráľovná začína vnímať meniaci sa svet novými očami a s radosťou v sebe prebúdza dávno pochovanú a zabudnutú ľudskosť. (TV JOJ)

Johnny.ARN

Pekná kostýmovka, pekný príbeh, skvelo zahraté. Úplne som chápal tých anglánov. keď sa im po dome motal Ind, to ich znechutenie a podobne. Proste solídny film, pri ktorom netreba veľa premýšľať, len si užívať históriu, pochopiť postavy a oddychnúť si pri ňom. 3 z 5 ()

Ryuuhei

Opravdu netradiční příběh, který v podstatě odráží i dnešní rasismus - zde tedy spíše z politických důvodů. Výborné herecké výkony, hltal jsem každou emoci a celý koncept neobvykle silného přátelství jsem snímku naprosto uvěřil. Líbil se mi i ten překlen od komedie k těžkému dramatu, na jehož konci jsem si říkal, že to takhle přece nemůže skončit. ()

plechulka

Příjemná pohádka pro dospělé na nedělní odpoledne a Judi Dench její Viktorii (už podruhé, poprvé v "Paní Brownová") absolutně věřím! ()

Pavlínka9

Je to krásně barvité, živé a zároveň tak smutné, z pohledu té nabubřenosti a nasycenosti v porovnání s tou chudobou a jednoduchostí, se kterou přichází "chudý" Ind ke královně. Jsou tam hezká prohlášení - např. "Čím se liší od Vás", touha po učení a poznání, i se, a život, který královna žije, jak zmiňuje - už ji unavuje. Těžko říct, co bylo na tomto příběhu pravdy, kolik pravdy a zdali vůbec....Ale spojení dvou zemí, které vlastně spojené jsou, ale přitom tak rozličné. Judi Dench je královsky skvělá a ta kostýmy - ale ano - hodni Oscara :) ()

Natabar

Člověku je až líto, že se k tomuto snímku propůjčila Judi Dench - hraje skvěle, zpočátku je to i zajímavé a vtipné, pak už jen nudné a cityždímající. ()

Myshkin

Historická pohádka, která je výtvorem ducha dnešní doby, ale podle mě v naprosto pozitivním smyslu! Od začátku vidíme, že si film trochu dělá legraci z orientalismu typického pro podobné filmy a chce se mu okatě vyhnout, přestože zároveň některé jeho aspekty vědomě využívá (upozaděná, "tajemně svůdná" postava Abdula, vyvolávající exotické okouzlení). Slabina tohohle skvěle zahraného, umně natočeného (a řekl bych nakonec i dobře napsaného) filmu je ale právě postava Abdula, respektive její nedotaženost. U Victorie úplně chápeme, z čeho plynulo její okouzlení a proč si vypěstovala takové úzké přátelství s někým, jako je filmový Abdul. Obráceně se to ale říct nedá, jeho postava toho o svých myšlenkách a pohnutkách totiž moc prozradit nenechává (jistě, ukázat narovinu, že to byl prospěchář, v zájmu poselství scénárista nemohl). Je to škoda, protože jinak je myšlenka filmu - fascinace a inspirace jinakostí, úcta a dialog mezi dvěma odlišnými kulturními světy - krásná a v dnešní době dost naléhavá. ()

MickeyStuma

Překrásný dojemný snímek o jedné etapě života královny Viktorie, který to bude mít setsakramentsky těžké. A není divu, neboť celkově vyznívá hodně propagandisticky. Vypráví příběh ze sklonku života britské Královny Viktorie, ke které přijede z Indie obyčejný úředník, aby se zúčastnil jejího jubilea. Královna unavená z dvořanů a cítící se osaměle se prokáže laskavostí a zájmem o něj. Dojde k hlubokému přátelství, ke kterému dvůr nevzhlíží zrovna okázale. Královna projeví zájem o indickou kulturu a muslimskou víru, což ji přivede se dívat na svět jinýma očima. Projeví se u ní lidskost a pochopení, a tak přejde k činům, které jsou však v rozporu anglikánské církve, což pochopitelně vyvolá protesty královského dvora. Příběh je místy úsměvný, líbezný a hlavně citový. Slzu na konci všeho vyprávění může uronit mnoho divaček. Otázkou také je, jestli ukončení všeho dění plné krutosti a zášti vyvolá odpor. Ono to vypadá, jakoby k tomu snímek celou dobu směřoval. Muslimská víra je tu prezentovaná daleko lidštěji narozdíl od anglikánské církve. Na snímku si dali tvůrci hodně záležet a je to znát každou scénou. Za zajímavost stojí, že se tento snímek označuje jako neoficiální volné pokračování filmu ´Paní Brownová´ z roku 1997, kde si taktéž Judi Dench s chutí královnu Viktorii zahrála. ()

BOURQUE

Jednoduchý, slušne natočený ale ešte lepšie zahraný príbeh, v ktorom do slova „kraľuje“ J. Dench, ktorej parádne „asistuje“ A. Fazal. Slušne vytvorené „autentické“ prostredie. PS.: „Život je taký, ako koberec. Pracujeme na ňom, tkáme, kým na koniec dostaneme jeden obraz.“ Osobné hodnotenie: 79% (***) ()

papaguy

Slzím u toho jak stará želva. Hezký příběh o lidské stránce jinak veskrze odlidštěného osudu císařovny na sklonku života, která se nikdy nepodívá do všech zemí svého impéria. Citlivé vyprávění, skvělá Judi Dench. Ale výborní jsou i představitelé ostatních rolí. Film, u kterého si říkáte, že takhle nějak to mohlo být. Jasně, film nepůsobí právě dynamičtějším dojmem, když vrchol napětí je kymácení královského pudingu... Ale co byste chtěli od Britů:-) ()

hazdrova

Neskutočne vtipný britský špás s neohranými vtipmi a neskutočnou Judi Dench. Kráľovná Viktória bola veľká panovníčka i keď niektorí tvrdili, že nemá srdce, tu sa môžeme presvedčiť, že ho niekedy mala viac ako celá britská aristokracia dohromady. 4,5* ()

buchannon

Královna Viktorie toužila jen po tom, po čem toužíme všichni, po upřímném přátelství a troše toho lidského citu a dostalo se jí obojího od té nejneočekávanější osoby, indického muslima Abdula Karima. Jak postupně rostlo jejich přátelství, bylo ve filmu naprosto zřetelné, jak s tímto královnini nejbližší nesouhlasí a opovrhují jejím Munshim, kterého se snažili odstranit různými prostředky. Po smrti Viktorie její syn nechal zničit téměř všechny doklady o tomto vztahu a až nedávno se podařilo nějaké objevit, takže nikdo vlastně neví, jak moc je tento snímek blízký pravdě, každopádně mě ale zaujal. ()