Evan Treborn (Ashton Kutcher) se vydává pomocí schopností zděděných po otci a díky svým zápiskům z dětství na riskantní cestu do minulosti, aby ji změnil, napravil své chyby a setkal se s láskou svého života. Nebezpečný experiment se mu však vymkne z rukou... (oficiálny text distribútora)

wooozie

Opravdu nevím, jak se k tomuto filmu postavit. Na jednu stranu je natočen skvěle a celkový koncept i atmosféra filmu mě vážně uchvátila. Dokonce i Ashton Kutcher mi tady byl sympatický, přičemž jinak je to pro mě osobně jeden z nejméně oblíbených herců v Hollywoodu. Na druhou stranu jsem posledních 20 minut už vážně nedával. Možná to bude tím, že nemusím krev, tématiku psychických nemocí nebo já nevím proč, každopádně mi bylo z atmosféry filmu až fyzicky špatně a musel jsem ho párkrát stopnout, protože mě z něj trochu i bolela hlava, až tak moc se mnou film zamával. Takže skvělý film, na poprvé velmi atmosférický, ale jaké pocity a emoce u něj budu mít při druhém zhlédnutí vám nepovím, protože teď na delší dobu Osudový dotek vidět nechci. ()

Zagros

Mně se Osudový dotek líbil hodně. Zpracovává pro mě přitažlivé téma, jak může sebemenší změna v našem rozhodnutí ovlivnit celou naší budoucnost. Pohrává si s možností mít další šanci změnit svoji minulost a tak i budoucnost a celý svůj život. To, že jedna změna neudělá náš život lepší, ale změní jej často i nečekaným způsobem, je všem jistě jasné. Se zájmem jsem sledoval, jak si s tvůrci pohráli s mnoha různými možnostmi a přesto obsáhli jen velmi málo z nich. V tomhle tématu jsou asi možnosti nekonečné. Osudový dotek mě celou dobu velmi bavil, k čemuž přispělo i skvělé obsazení a já se na něj v budoucnu ještě někdy rád znovu podívám. ()

Loki_Six

It has been said something as small as the flutter of a butterfly's wing can ultimately cause a typhoon halfway around the world. - Chaos Theory ()

Milano33

Pri filmoch o cestovaní v čase sa z času na čas stretávame so zaujímavým fenoménom zvaným motýlí efekt. Efekt motýlieho krídla popisuje interesantný a fascinujúci jav v teórii chaosu, ktorý v skrátenej verzii vysvetľuje vzťah akcie a reakcie alebo príčiny a dôsledku, lenže s tým rozdielom, že to celé je vyjadrené v časopriestorovom ponímaní. V zásade ide o predstavu, že i tie najmenšie a najviac nepatrné udalosti môžu mať rozsiahle dôsledky v ďalšom priebehu situácie. Čiže stačí zmeniť len jednú jedinú vec v časovom kontinue a výsledok môže byť diametrálne odlišný. Teória chaosu, ako už názov napovedá, hovorí o chaotickom a horko-ťažko predpovedateľnom chodu vecí a udalostí v časovom rámci. Film The Butterfly Effect sa presne a dopodrobna zaoberá týmto pozoruhodným úkazom a túto domnelú teóriu prenáša do praxe. The Butterfly Efekt je skutočne zjav z čistého neba, lebo prísť s takýmto originálnym a neotrelým nápadom, sa nevidí na dennom poriadku. Myšlienky o teórii chaosu spracoval veľmi obdivuhodne a dôsledky tohoto nepatrného efektu predal divákovi naozaj pôsobivo. Celý systém cestovania v čase v tomto počine je podľa môjho názoru velice inovatívny a imaginatívny. Časové skoky sú hlboko zakorenené v mysli nášho hlavného hrdinu Evana Treborna (Ashton Kutcher). A samotné cestovanie funguje na princípe vyplňovania prázdnych miest, ktoré po sebe zanechali jednotlivé Evanové blackouty - čiže výpadky pamäte, ktoré sú porozhadzované naprieč celým filmom a mi sa k ním v priebehu filmu postupne dostávame. Tieto blackouty sú veľmi dôležitými bodmi v histórii našich postav a vrámci príbehu sú ukotvené plne opodstatnene. Jedná sa o napínavý psychologický thriller, ktorý posúva celý koncept cestovania času až za hranicu možností. The Butterfly Effect je filmom skutočne psychicky náročným a deprimujúcim, asi sa tu nenájde ani jedná variácia príbehu, ktorá by bola ako aj pre postavy, tak aj pre diváka uspokojivá alebo aspoň prijateľná  vždycky sa niečo zvrtne! Počas snímku sa presúvame z jednej paralelnej reality do druhej, avšak bez pocitu zadosťučinenia a úľavy. Každý jeden časový skok do inej timeline končí veľkou či menšou katastrofou. Drastické zmeny, tragické závery v jednotlivých časových rovinách sa stávajú pre diváka už normou a pre celú príbehovú štruktúru filmu už akýmsi pravidlom, ale aj tak to nie je pre obecenstvo o nič menej znesiteľné a stále niekde v zárodku pociťujú nádej na šťastný koniec, ktorý niet a niet prísť. Po právom sa dá The Butterfly Effect nazvať psychicky náročným a emocionálne vyťažujúcim snímkom. Film je plný bezvýchodiskových situácií, jedná zmena vedie k druhej a to sa opakuje stále dokola, až kým to hlavného protagonistu nepoloží úplne na samé dno s chuťou a nutkaním k spáchaniu vlastnej samovraždy. Beznádejná atmosféra nás napokon príjme premýšľať o veciach ozaj pesimistický a takisto sa dopátrame k záveru, že príbeh môžu skončiť naozaj iba dvoma spôsobmi, buď skončí Evan šťastne s tým, že ostatní však o to šťastie prídu, alebo obetuje svoju šancu na šťastný koniec a ponechá ju jeho blízkym priateľom, ktorými sa po celý život obklopuje. A keď sa dostávame po všetkých tých možných časových variáciách do finálnej katarzie, film skonštruuje niečo nezabudnuteľné a mimoriadne dojemné. () (menej) (viac)

BlueZero

Prekvapivo dobré. Dávno som nevidel dobrý film a tak tento mi padol vhod. Úprimne som nečakal, pri tom obsadení Ashtona Kutchera v hlavnej úlohe, že sa budem pozerať na tak dobrý snímok. Možno by bolo dobré pár detailov zmeniť, ale klobúk dole pred človekom, ktorý to napísal. ()

Rssa

Zajímavě pojato, různé časové roviny a i možná nějaký ten menší filozofický přesah, jenže nějak mi nesedělo ten proces, kdy se vrátil v čase, to mi přišlo docela komické. Kutcher taky ujde. Solidních 80 %. ()

Tery16

Napínavý thriller o mladíkovi trpícím ztrátou paměti, který se rozhodne změnit minulost, aby bylo vše lepší. Jenže ne vždy to vyjde podle jeho představ. Úžasné atmosféra, skvělé zpracování, originální příběh, ... ()

lonewolf

Velmi dobře natočené, příběh dokonalý, vyobrazení různých životů a "jak by to mohlo nedejbože/díkybohu být" je až moc realistické, ale bohužel v půlce filmu se autor trošku ztrácí a způsobuje zmatek, ale možná to tak chtěl. Navíc se film nezastavuje a nabírá neustálou gradaci. ()

Perry-

Filmy s časovými posuny jsou mé nejoblíbenější. A tenhle se zařadil hned na vrchol. Vynikající. Jeho sledování mě připomnělo film Frekvence, ale tohle je o mnoho lepší. Neustále měnení minulosti a to překvapení, jaká je momentální pžítomnost. SUPER. Rozhodně stojí za zhlédnutí. A ne jen jedenkrát... ()

Hopper

Nikdy by som nepovedal, že film s Kutcherom bude mať niekedy tak vysoké hodnotenie, ale je to tu. Atmosféra je skvelá, nápad taktiež a sledovať ako sa aj pri najlepšej snahe vždy niečo po*erie nenudí. A úplne najlepšie na tom je, že chýba hollywoodsky happy-end - aspoň v tom pravom slova zmysle. Jasné, na logike a príbehu sa nájdu momenty, ktoré sú - nazvime ich - diskutabilné a mnohé veci by sa dali riešiť iným spôsobom, ale kupodivu, ani to tak veľmi nevadí. Aspoň mi je už jasné, na čo sú dobré denníky... ()

Dronte

Tento film mě šestkrát naštval nebo nemile překvapil. 1. Název filmu - Vůbec netuším co mělo být tím Osudovým dotekem. Mám za to, že jde o úpravu směrem k tajemnosti, která by se měla líbit bravogirls. Originální Butterfly Efect se hodí víc, význam je jasný. 2. Obsazení Kutchera jako Evana - Snad netřeba komentovat. 3. Mrtvé zdramatizování citace motýlího efektu v úvodu filmu. 4. "Nikdy si nemůžu zapamatovat jak je to s těmi podmíněnými reflexy. To je Pavlov, že?" Přemýšlím nad významem otázky. Je vrcholně nepravděpodobné aby si vynikající student psychologie nebyl jist kdo to vůbec je, když já touto vědomostí disponuju tak od čtvrté třídy. Asi pro dobrý pocit bravogirls, že ví něco čím si hlavní hrdina není jist, pro jejich pocit geniality a dokonalosti. 5. Neznám pohřební ritus v USA, jen přišlo divné když Evan přišel po pohřbu nad otevřený hrob a na rakvi nebylo zhola nic jako by to na něj čekalo. 6. Jak zbaběle se scénárista vyhnul happy-endu. Asi další krok směrem k bravogirls, aby měly neobvyklý zážitek z filmu. !ALE! Nápad k filmu opravdu skvělý. Když jsem četl na wiki o teorii chaosu, říkal jsem si, že bych chtěl vidět film, který by se jí věnoval dosti podobným způsobem jako tento. Přes množství výhrad nemůžu říct, že bych se vyloženě nudil. Myslím, že tři hvězdičky si Buterfly effect zaslouží, ale v první dvoustovce rozhodně nemá místo. ()

Honzick

Prostě miluju filmy s časovými paradoxy a když se k tomu přidají vynikající herecké výkony, kamera, soundtrack a netradiční konec nemůžu jinak než pět hvězd:) ()

showxman

Tak tohle bylo něco pro mě. Po dlouhé době námět, který mě opravdu zaujal a připoutal k monitoru. A ani časté přecházení mezi dějovými liniemi mě neodradilo a nekazí výsledný dojem, ale jenom proto, že se neskutečně povedlo. Díky tomu se vám nestane, že byste se ve filmu ztráceli, což je základní předpoklad k úspěšnému zhlédnutí. Hlavní hrdina totiž jistým způsobem dokáže cestovat v čase a jak už to tak bývá, každý film zabývající se touto problematikou trpí logickými chybami. A ne jinak je tomu i tentokrát, ovšem v tomto případě se nejedná o sci-fi se žádnými stroji času, nýbrž o fantastické schopnosti hlavní hrdiny ovládajícího svou mysl. Napínavý příběh s Ashtonem Kutcherem a půvabnou Amy Smart se mi vryl do paměti a nebojím se hodnotit vysoko. ()

wosho

Velmi kvalitní scénař a dobrá režie jsou hlavní devízou tohoto sci-fi dramatu. A navíc i celebrity v hlavních rolích odvádějí zatraceně dobrou práci. Tak proč nedám i tu pátou *??? Je to stejné jako u Dokonalého triku (tam to byl problém s tím vynálezem), tvůrci zde nedokázali dostatečně vysvětlit jak je to možné, že pouze silou myšlení a svých vzpomínek dokáže Evan měnit minulost. Vím, že hledat logiku tam kde nemá co dělat, je pitomost. A i přesto tu pátou mu nedám. ()

Scytale

Žádná bomba se nekoná. Další tuctový film pohrávající si s myšlenkou možnosti opravovat následky svých minulých činů. Otravný hlavní hrdina a předvídatelné dějové zlomy. ()

B4TM4N

Velmi, velmi zákeřný film. První půlhodina vás prostě musí zaujmout, je emočně vyhrocená, nepředvídatelná a navnadí vás na očekávání psychologické studie člověka formovaného brutálním okolním světem, utíkajícím do hloubi svého podvědomí. Prdlajz! Bum bác a pobíhá tam voňavoučký Ashton Kutcher, vykazující svým chováním jednu logickou botu za druhou (dávajíc tak najevo, že jestli se někdo ztratil v cestování časem, tak to byl scénárista) a vy na konci zjistíte, že bohužel film žádný smysl nemá. Teda ano - necestujte časem, děti! No, ale kdo na to má dneska čas, že...Postupně do hajzlu jdoucí zábavnoblbost. ()

Pretender

Tak jsem se konečně odhodlal a po doporučení mého kamaráda si našel čas na tento film, který ho prý dostal ještě více než Donnie Darko...Takže asi tak...Parádní atmosféra panuje hlavně v první polovině filmu, ve druhé už to trochu řídne. Ashton Kutcher mi nepřišel nějak úžasný, hrát umí, to se musí nechat, ale musím souhlasit s kleopatrou, že malý představitel Evana měl v sobě něco víc...I když mě The Butterfly Effect rozhodně neoslovill tak, jako Donnie Darko, určitě je to snímek, který rozhodně stojí za shlédnutí a 5 hvězdiček si určitě zaslouží. ''I'll come back for you.'' ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

28.12.2010

Další dotek osudu

Další dotek osudu

17.01.2006

Efekt motýlích křídel časové smyčky v nízkorozpočtovém (13 mil. dolarů) snímku Osudový dotek vzbudil před dvěma lety velmi kladné reakce publika a celosvětové tržby 96 mil. byly pro producenty více… (viac)