American Horror Story - Roanoke

(séria)
  • USA Roanoke (viac)
Promo 2
USA, 2016, 6 h 39 min (Minutáž: 37–43 min)

Hudba:

Mac Quayle

Sarah Paulson, Cuba Gooding Jr., Angela Bassett, Lily Rabe, André Holland, Wes Bentley, Kathy Bates, Cheyenne Jackson, Denis O'Hare, Evan Peters (viac)

Matt a Shelby se po prodělaném traumatu přestěhovali do Severní Karolíny. Koupili zde dům z konce 18. století. Brzy se v něm však začnou dít podivné věci. A to je teprve počátek... (TV Prima)

Helo

Tohle mohla bejt úplně nejvíc nejlepší řada! AHS se tu totiž v zásadě vrátilo ke kořenům a začalo zase pořádně strašit a to dost inzenzivním způsobem. I to postupný poodhalování mytologie bavilo a vůbec prvním pěti dílům nemám co vytknout. Jenomže SPOILER AŽ DO KONCE pak přišel zvrat jak prase a z prozatím parádní série se stalo dost průměrný found footage. To ještě bavilo v tý první (šestý epizodě), kde se k tomuhle formátu přešlo a kdy ten zvrat působil skutečně geniálně a originálně, ale s dalšíma epizodama už to šlo do řiti řiťoucí. Opakovaly se totiž skoro pořád stejný situace, postavy se objevovaly a zase umíraly skoro jen proto, aby se tam ti naši známí hercí mohli mihnout a vůbec to celý pak už působilo jen jako vaření z vody. Neříkám, že to byla tragédie, pořád to z toho found footage formátu dokázalo vytřískat dost (posledních pár minut devítky bylo fajn a i mě trošku chytlo, když tam napíchli na kůl mojí oblíbenkyni), ale v kontrastu s tou první polovinou série to prostě bylo slabý. ()

Trevor

Šiesta séria mala skončiť piatou epizódou a všetko by bolo v poriadku. Aj keď rozprávanie príbehu formou dokumentu v prvej polovici trochu vadilo, od šiestej časti sa to točilo ako reality show a súdiac aj podľa reakcií ďalších užívateľov tento pokus nepadol na úrodnú pôdu a väčšinu divákov sklamal. Mäsiarka a jej angličtina, svojský Pookovci či Shelby, Matt a Lee vydali zo seba v prvej polovici maximum a tam to mohlo skončiť. Jednoznačne ide o najslabšiu sériu AHS. ()

M.i.k.e

Murphy to tentokrát pojal trochu jinak a Roanoke je seriál dvou polovin a zároveň dvou tváří.Ta první je pojatá jako polodokument,- televizní seriál, který je založen na vyprávění "přeživších", přičemž tu hraje roli dům z osmnáctého století, manželský pár, ztracená kolonie, a vidláci/kanibalové. Tahle polovina má super atmosféru podobnou té, kterou měla první řada a i když víme že hlavní hrdinové přežijí, na zábavnosti to neubírá. Druhá polovina jde ještě trošku dál a představuje nám "druhou sérii" úspěšného seriálu (pro nás první poloviny šesté řady), přičemž do strašidelného domu se vrací nejen původní přeživší, které to celé v první polovině vyprávěli, ale i herci, kteří je "hráli" a celé to má být jakože reality show. Tenhle nápad se mě osobně extrémně líbí, minimálně tři díly to skvěle funguje a Roanoke mělo našlápnuto na jednu z nejlepších řad AHS. Jenže to by tvůrci s Murphym v čele museli znát míru a vědět kdy skončit. Jenže oni to nevědí a dobrý nápad se jim úspěšně povede v posledních epizodách úplně zabít. A to je za mě strašná škoda, jelikož do té doby byla tahle kombinace klasického AHS, standardních duchařin, Blair Witch a jakési plně pošahané reality show funkční a zábavná.Mít místo deseti epizod osm, nebo ideálně sedm, byl bych skoro nadšen. Takhle jsem příjemně překvapen a zklamaný zároveň...70% ()

Streeper

Tahle série mi hodně připomínala Murder House, ale určitě nejsem sama až na to, že tohle bylo daleko více děsivější, což není zrovna nic pro mě, ale překonala jsem se. Vzhledem k tomu, že je to jeden z mých nejoblíbenějších seriálů, tak jsem si řekla, že si nebudu zakrývat oči, jak je u mě při dívání se na horory zvykem. Sice jsem párkrát málem dostala infarkt a vážně jsem se bála, ale stálo to za to. Bylo to zajímavě udělané, co mi tam vážně hodně chybělo byla tradiční znělka AHS. Teď už jen zase čekat do další série. ()

Rodriguez

Tahle série se dá hodnotit dvěma různými způsoby. A já se rozhodnu pro tu druhou variantu a prvních pět dílů osolím na 90%. Bohužel ta druhá polovina se vůbec nepovedla a čím víc jsem si přál, aby to skončilo, tak to bylo horší - 30%. ()

dubinak

Je to oficiálně tady. Nejhorší série AHS je na světě. Po absolutně nejdelším čekání a kousání nehtů kvůli obrovské nafouklé bublině a věčnému utajování všeho, co s šestou sérií souviselo, se nám zrodilo podivné Roanoke s ještě podivnější formou polodokumentu a úplně nejdivnější absencí tradiční prvotřídní začáteční znělky. Nejenže jsem Murphymu věřila a svěřila bych mu s důvěrou veškeré scénáře, které bych chtěla mít natočeně, ale ještě k tomu jsem si docela užila prvních pět dílů této z řady vybočující série. Po šestém díle jsem se ale absolutně zhrozila a s malou skulinkou důvěry uvnitř jsem doufala, že takhle kulervoucí finále, které Murphy chystá, tu určitě ješě nebylo a všechno co se dosud odehrálo je jen divadlo a ticho před nejvěší bouří mého seriálového života. S největším zklamáním musím oznámit, že poslední díly Roanoke byly jeden velký, hnusný, zmatený, neucelený a nejméně vtipný vtip, který jsme tu za posledních šest let tohoto seriálu měli. Za a) vůbec bych nedokázala převyprávět děj kvůli veškeré zmatenosti příběhu, za b) v podstatě ani nevím, co to tam strašilo a jak bych podtitulek této řady přeložila do hororového slangu, za c) sice si zde zahrál každý herec alespoň jeden malý štěk, ale v tom případě jsem blíže nesoucítila s postavami, za d) proč měl jako Evan tak trapnou a malou roli?, za e) méně sympatickou černošku než je Adina Porter asi neznám a za f) finálová epizoda byla tak strašně, ale strašně moc špatná, že už si ji ani nechci znovu projíždět. Sečteno, podtrženo, Roanoke mě donutilo omluvit se třetí řadě Coven a čtvrté řadě Freak Show za to, že jsem je označila za průměrné a hůře napsané, protože tohle mě utvrdilo, že všechno se dá jednou opravdu ošklivě pokazit. Já jen doufám, že se sedmou řadou si dá Murphy místo trapného utajování záležet na ucelenosti scénáře a přestane mást diváky dvěma realitami. Doufám, že se vykašle na inovace a ráda bych zase přivítala starou dobrou formu AHS s jednou tváří v čele a poctivou děsuplnou titulkovou znělkou. ()

WolfR

Šestá série AHS začala v neuvěřitelném tempu se spoustou skvělých nápadů. Bylo to něco co jsme ještě neviděl, bylo to podchycené skvělým scénářem a za účasti vynikajících herců. Po polovině seriálu nastal super originální zvrat a celé se to tvářilo jako dosud nejlepší série, jenomže pak přišel postupný pád. Poslední čtyři epizody zklamaly. Jedna horší než druhá a dokonala to ta úplně poslední, která byla totálně nevýrazná. Žádny kulervoucí konec. Kdybych to ale zprůměroval, pořád to ještě stačí těsně na 4 hvězdy. ()

Deyw

Dobry..prvnich 5dilu dobry super bavil sem se..pak se ztoho stala docela picovina ale uslo to a pak od 8dilu se ztoho stala troska nejvetsi na kterou sem se ani nemel divat, totalni picovina a zabijak cely nadejny serie..ty vole uz nikdy vic...chtel sem dat dve ale asi dam jednu, protoze to byla sracka neskutecna! ()

filmmovier

Obrovské překvapení a pro mě osobně asi nejzábavnější série AHS. Nejkratší, rychle a skvěle odsýpající, plný výtečných nápadů, úplně jiná než všechny ostatní, se Sarah Paulson hezčí, než kdy dřív a ve výsledku je Roanoke i téměř na vrcholu, protože tahle série je pro mě v rámci seriálu jedna z nejlepších. Parádně founfootagová, poprvé od první série naplňuje i název "horror story" (a více a lépe) a ve spojení s natáčením fiktivního televizního pořadu mi to opravdu neskutečně sedlo. Jsou tam i noví herci, takže Roanoke je po pěti sériích skutečně osvěžujícím dílkem i v tomto směru. První polovina byla naprosto úžasná (a kralovala jí Kathy "I'm a Butcher" Bates), jenomže pak přišla polovina druhá (kterou jsem nečekal) a která mě bavila ještě víc a možná byla i mnohem lepší. Takže co se týče Roanoke jsem maximálně spokojen po všech stránkách a nadšen, jak moc to předčilo má očekávání. Tahle změna stylu celému seriálu nesutečně prospěla a já bych se vůbec nezlobil, kdyby jsme v podobném duchu dostali i nějakou další sérii. Roanoke si tu modrou barvu nezaslouží. Za mě 100%. ()

Mr.Bulanek

První polovina byla skvělá, pak už to šlo postupně dolů. Je třeba pochválit, že ne celá série byla jen o tom co se v tom domě vlastně stalo, ale že to postupně obměňovali a dodávali tomu více šťávy. Nebo krve? V této sérii hodně přitlačili na pilu, já osobně to až tak brutální nepotřeboval. Nejhorší z druhé poloviny nebyl ani tak děj jako kamera. Chápu, že to chtěli mít trochu autentické, ale kdo se má na tu roztřepanou kameru, ve které bylo kulové vidět, koukat. Výsledkem si nemyslím, že by to byla nejslabší série, jak se tady ukazuje. Ale zas na druhou stranu je dobře, že to je jen deseti dílná série. ()

MikyAff

Řekněme, že klan AHS fanoušků se rozdělil na dvě poloviny. Ty, kteří byli touto sérií a jejím zpracováním překvapeně spokojeni a ty, kteří trpěli, co se to s jejich oblíbeným seriálem stalo. Já jsem bohužel v té druhé polovině. Nedokážete si představit, jaké cítím zklamání, že na tuhle řadu jsem čekala tak dlouho, dostala tohle a teď zas budu muset rok čekat na další a jen se modlit, aby to bylo jako za starých dobrých časů. Přehršel postav, které hrajou noví a nesympatičtí herci, skrz který se nedostanete ani na chvíli ke svým oblíbeným favoritům, z nichž většina se objeví jen na chvilku. Děj sám o sobě není nijak extra zajímavý, a co nedokážu překousnout především, je atmosféra, jakou tenhle seriál v předešlých sériích měl a mě v téhle obzvlášť chybí. Další je úvodní znělka, co mě vždycky už na začátku přivedla do extáze. Oceňuji myšlenku, ale v tomhle případě budu nespokojený suchar. ()

ZeroCZ1233

Tenhle seriál je jeden z těch, které sledují masy. Typičtí diváci, pro které jsou filmy roku ty největší blockbustery a většinou nedocení ty sračičky, jako my, co se v rádi rejpou v káždém záběru a dokažou slintat i nad tím, když se posranejch 45 minut loví moucha (mrk, mrk, Vinci, mluvím o tvém dílu) nebo když se v podstatě 3 hodiny kecá (plus nějaká ta krev) v nějaké chalupě zapadlé ve sněhu (mrk, mrk, mistře z videopůjčovny, mluvím tentokrát k tobě). A právě typičtí diváci po zhlédnutí této série byli zmateni (ano, zmateni, když zmatečnost je jedna z prvků několika předešlých sérií), protože si už po šesté přišli pro svou nálož hororu, kterého zde dostali nejvíce ze všech sérií, ale i přesto jsou rozezleni. Což je v pořádku, je to jejich názor, ale když se tvůrci seriálu snažili poukázat i na trošku jiné, ale neméně zajímavé téma, tak odrazeně odcházeli a radši si šli shipovat (jak já to slovo kurva nesnáším) svoje oblíbené charaktery z minulých sérií a chlubit se s tím, pokolikáté se na to jdou koukat... A já jsem ten, co je na druhé straně pomyslné barikády a je z této série víc než mile překvapen. Protože jsem očekával zas v podstatě to, co bylo klíčové pro minulé série. Takže například normální příběh, který spíš vytahuje horrorvé prvky (upíři, strašidelný dům, strašidelný hotel, blázinec, duchové), než aby opravdu strašil, nebo postavy, které jsou na sílu dělané tak, aby je zmiňovaní diváci mohli "shipovat" (v podstatě všechny role Evana Peterse) a typickou zmatečnost (což je, musím uznat, skvělý prvek, když poté pomalu zjišťujete, jak to bylo a začne to dávat smysl a vám to dá pocit, jak kurva geniální jste, že jste na to přišli). Ale dostal jsem úplně něco jiného. V prvé řadě je tato série právě ten Americký příběh, který si ono označení "horror" zaslouží nejvíc. A to proto, že tahle série se právě nejvíce snaží děsit a bere si originální prostředí s originálním backroundem (na rozdíl od již zmíněných minulých sérií, které to sice dělaly skvěle tím, že si vzaly klišé místa a klišé "strašáky" a spojily to do neočekávané kombinace, jako mimozemšťané a blázinec, upíři a hotel, ale furt to byly věci, které známe). Originálním prostředím je myšleno místo a to dům, který je středem všeho dění, ale není jeho katalyzátorem a originálním backroundem je myšleno celé to tajemno okolo ztracené kolonie z 16. století, která se sice zjevuje v podobě duchů, ale už ne z toho důvodu, jako duchové z minulých sérií. A když je toto originální prostředí, originální backround, perfektní atmosféra, která má lví podíl na v prvku strachu a originální provedení, smíchané dohromady, tak dostanete opravdový horror a to rozhodně kvituji a už bylo kurva na čase. Strašně se mi líbí, že koukáte na seriál v seriálu a celkově jak tvůrci krásně ukazují vliv těchto reality show a médií, kde jsou lidé schopni pro slávu a peníze podstoupit vše i přes možnost nebezpečí. A proto tuhle sérii cením, že se nebála udělat něco odlišného a přece logicky opodstatněno (kurva, když je horror v názvu, tak očekávám opravdový horror a ne vztahovky mezi duchy, čarodějkami, psychopaty a jinou podskupinkou). Ale samozřejmě tu není vše skvělé. Musím s již zmíněnými typickými diváky souhlasit s tím, že druhá půlka série je slabší, protože tam dostává prostor právě ta problematika médií a reality show, což jak jsem řekl, se mi dost líbí. Když to vezmu kolem a kolem, tak to vychází na 4,5* z 5 a zaokrouhluji nahoru, protože ty koule autorů musím ocenit. Na závěr bych zmínil jeden krásný detail, který může býti též spoiler, takže ti, co jste ještě neměli šanci to zhlédnout, neprodleně odejděte........ Strašně se mi líbí to porovnání duchů hraných herci z My Roanoke Nightmare a těmi skutečnými. Jak ti hraní vypadají pěkně lidsky kdežto ti skuteční vypadají hnusně, jak nemrtví až se zvířecími rysy... skvělé. () (menej) (viac)

ghatos

Celkové hodnocení po 5. dílech: Někdo to tady psal, že se rezignovalo na jakoukoliv strašidelnost. AHS atrofovalo do sebezničujícího exhibičního divadla. Žije je to ze svého jména a nekritických fanoušků. Když se však podíváte do prvních sérií, tak je to jiná hororová pohádka. AHS se zcela vyčerpalo ve všech ohledech. 39%. ()

TroiMae

Osvěžující změna. Série má (alespoň pro AHS sérii) originální narativ který se ale po dvou dílech zají. Naštěstí ho v polovině znovu změní a je to vlastně zábava. Když přehlídnu nelogické věci. Včetně toho, že když mám záděru, tak si beru v práci sick day a tady někomu je skoro useknuta ruka a za pár momentů dělá, jako by nic a i ruka je bez omezení hybná. A nakonec poslední díl, kde se narativ znovu změní a vše se uzavře. Nakonec jedna ze tří sérií, které mě opravdu bavily. Nechutné, ale poutavé. ()

MsUtahraptor

Nic moc. Série nenaplnila má nejčernější očekávání, ale přesto spadá do té slabší poloviny. První půlka, první "řada" My Roanoke Nightmare má nějaké to napětí a nechutné/strašidelné postavy. Ta druhá už je jen čistá vyvražďovačka a sbírka průměrných nechuťáren. ()

Arkanoid

Séria, ktorú sa hlbšie vryje do pamäti ako predošlé. Je to hlavne vplyvom zmeny atmosféry a zaobchádzania s postavami. Tentokrát sú strach a hrôza vyvolávané aj cez falošný poplach, ako buchnutie okien a podobne, ako to býva v pravých duchárskych filmoch. V sériách 1 – 5 boli postavy nejakým spôsobom cool, o každej sme sa dozvedeli jej minulosť, aby sme niečo cítili, keby zahynuli, no teraz v Roanoke sa s postavami tvorcovia nemaznali, ako sa na slasher patrí, dej rýchlo napreduje a divák nemá šajnu, kto zomrie nabudúce. Druhá polovica série mi nevadila, found footage mám rád už od REC a dejom ma taktiež neurazila, skôr to vidím ako vydarený rozvinutý dej prvej polovice a atmosféra funguje aj tam. Len posledná časť je zbytočne natiahnutá, ale aspoň sa v nej konečne séria uzavrela. Po Asylum najlepšia séria. ()

666Carnage

Tak tahle série měla hodně slušný rozjezd a pak se to stupňovalo k naprostému násilnému blahu. A pak to podělal poslední díl. Mohlo to vygradovat v úplný peklo. Ale ono to vzalo zpátečku a zklidnilo se to a jen to dovysvětlilo zbytek. Herci v pohodě. Klasické obsazení z 5. předchozích sérií plus sem tam někdo navíc. Násilí a krve bylo dost a to mě bavilo. To jak někteří umřeli pobavilo i mého ďáblíka na mém pravém rameni. Jedna z těch lepších sérií. 80% ()

HonzysKISS

Tahle série je taková jiná než ostatní. Jde vidět, že autoři chtěli udělat něco úplně nového. Dalo by se říct, že je rozdělena na dvě části. Zaujala mě hned od prvního dílu. Protože nikdy nezapomenu na okamžik, kdy jsem se v jedné scénce docela dobře lekl. V tomhle mi ta první polovina přišla o dost hororovější, což má velké plus. Druhá byla zase brutálnější. Neviděl bych ji zase tak černě jako ostatní. I když byla občas trochu přeplácaná, nevadilo mi to. Dávám velké plusko za kanibalismus, to jsem potřeboval. Na celé sérii je taková ta klasická AHS atmosféra, což je super. Je to spíš nejvíc zaměřené přímo na Sarahu Paulson, co se týče známých herců. Odvedla určitě vynikající práci, i když občas byla až moc uječená, ale to už by asi ani nebyla ona. Řeznice byla taky super, na ni jsem byl vždycky zvědavý. Co mě na téhle sérii strašně chybělo, tak tady nenajdete klasickou znělku, to je velká škoda. Většinou zrovna u AHS nadávám na zakončení posledního dílu. Tady jsem se závěrem konečně docela spokojený. 7/10 ()