Amanda Knox

Jméno Amandy Knox patří na seznam lidí, u nichž by se dalo do nekonečna polemizovat o jejich vině či nevině. V roce 2007 byla totiž v jejich společném bytě v italské Perugii zabita její spolubydlící a kamarádka Meredith Kercher, která stejně jako ona v Itálii studovala. Za vše mluvící důkazy, změny výpovědí i prapodivné chování udělalo z Amandy velmi jednoduše hlavní podezřelou, s každým dalším odtajněním však případ působí složitěji a složitěji. A i dnes po 9 letech se jedná o jeden z nejtajemnějších případů, ať už smýšlíte o Amandě jako o chladnokrevné vraždící psychopatce nebo oběti justičního omylu. (hansel97)

kiddo

Někdy není třeba prezentovat vlastní stanovisko. Někdy prostě stačí nechat člověka mluvit, podat mu ten metaforický provaz a on už se na něm oběsí sám (Mignini a Pisa dafuq?!). Katolíci, vole, ach ti katolíci a jejich komplex Madonna-děvka. Jinými slovy do Itálie odteď už jen v převlečení za abatyši a doufat, že maloměstská mordka a forenzní tentokrát nedodají lidské zdroje, které by u nás v Dolním Sráčkově nesměly pro svou profesní etiku a odbornost ani vyšetřovat, čí sperma má hospodská Máňa přischlé na pyscích tenhle tejden. ()

emma53

Je neuvěřitelné jak představitelka Amandy tuhle nevděčnou roli zahrála. Naprosto profesionální výkon. Já jí až na pár momentů nevěřila ani slovo. Její postoj při soudních jednání nebo spíš před prvními výslechy bylo zcela v rozporu s tím, co se právě stalo. Rozhodně doporučuji a výsledek toho martýria si pak najděte na wiki. Red to dal za pět a ta dívka také. Sama nevím jaký postoj bych zaujala já, ale všechno uvnitř mého já, je spíš negace vůči ní. Nechtěla bych být soudcem. ()

Zeck

Je zcela jasné, že italská policie dojela při vyšetřování na vlastní diletantismus při zacházení s důkazy. Nelze rovněž popřít, že konečný rozsudek je spravedlivý, protože tímto odfláknutým způsobem nikoho nelze dostat do vězení a myslet to jinak než jako špatný vtip. Co ovšem nelze popřít je fakt, že nepřímé důkazy hovořily až neuvěřitelně v neprospěch Amandy Knox, která je nesmírně vypočítavá a teatrální herečka naprosto bez citů, kdy její chování jak před kamerou v tomto dokumentu, tak při vyšetřování vraždy a samotném soudním přelíčení bylo jedno velké divadlo. Případ znám už z jiného dokumentu, který byl k Amandě výrazně kritičtější, nežral jí tolik tu pohádku a nepřistupoval na její skvělé verbální cvičení, ale zaměřoval se více na nepřímé důkazy, které bohužel neumí mluvit a nemají pronikavé modré oči. Tento dokument předstírá, že je objektivní, hraje s divákem zdánlivě otevřenou hru a předkládá mu možnosti, ale pokud by divák dříve případ neznal a tohle byla jeho první zkušenost, pak by po jeho sledování zcela jistě došel k závěru, že to byl jen vykonstruovaný proces s americkým andílkem, za který vlastně mohl jen nenasytný bulvár. Dokument absolutně ignoruje kontroverze ohledně teorie hlavní protagonistky a pokud už je ojediněle připustí, jsou shazovány ze stolu jako jakési psychické zhroucení při výslechu zapříčiněné stresem z policie. Psychické zhroucení u člověka, který je schopen se na povel rozbrečet a v telefonátech pár hodin po objevení spolubydlící s podřezaným hrdlem mluvit s kámoškou o tom, jak žhavý je její boyfriend. Amanda Knox vykazuje známky typického psychopata, člověk bez schopnosti empatie, bez elementárních citů, egoistický narcis, ale přesvědčivý manipulátor a úchvatný herec. To z vás ovšem ještě nedělá vraha, takže ať si každý odpoví sám, co mu přijde na tomto kontroverzním případu více pravděpodobné. Můj názor? Teorie o černém zlodějovi, který se dostal do bytu zavražděné dveřmi zcela bez agrese, tu znásilnil a až nesmyslně rituálně mučivým způsobem zavraždil, vysral se u ní na záchodě a ani po sobě nespláchl, ale zároveň zcela chladnokrevně, vypočítavě a notně nelogicky narafičil vloupání do domu oknem, a ačkoliv je zloděj a přišel tam vlastně krást, neukradl z bytu ani minci, to mi nepřijde jako pravděpodobný a relevantní výklad vraždy, ve které hlavní podezřelí měnili výpovědi každých deset minut. Bohužel to je a navždy zůstane oficiálním zdůvodněním, což musí být příšerné především pro pozůstalé. 60 % ()

*CARNIFEX*

"Amanda Knox" by sa bez najmenších problémov uživila ako herečka. Neuveriteľné, ako si v určitých momentoch, napriek tomu, že sa rozhodovalo o jej vine, užívala prítomnosť kamier. Každopádne, toto je jeden z najobjektívnejších dokumentov, ktorý prezentuje pohľad oboch strán. Taktiež nemôžem opomenúť jeden originálny "odjeb" talianského (tuším) sudcu, ktorý dokonale "upratal" postoj amerických vládnych predstaviteľov, ktorí sa ako obvykle, zas miešali do vecí, do ktorých ich nebolo ani hovno. Fakt som sa schuti zasmial ... ()

Cappuccino

Zaujímavý prípad, ku ktorému som sa snažil pristupovať objektívne, nefandiť žiadnej strane, neprizerať na ich (ne)herecké výkony, ale riadiť sa tak ako súd len dôkazmi. Tvorcovia dali dostatočne vyvážený priestor obidvom stranám a azda jediné, čo ma pomerne iritovalo, boli narcistické prejavy britského novinára, ktorý si mohol niektoré vyjadrenia odpustiť. ()

dr.horrible

Bunga bunga. Knoxová a Sollecito boli evidentne odsúdení neprávom, čo sa dialo na prokuratúre v Perugii je zrovnateľné s honom na čarodejnice a ja osobne neverím, že sa na tej vražde podielali. A aj tak, ani dokument natoľko návodný a s názorom, ani s rozsudkom najvyššieho súdu na svojej strane nedokáže zakryť, že Amanda je skrátka ukážkový sociopat. Trochu mi vadilo, jak sú “záporné” postavy snímané úmyselne ako stelesnené zlo, a záver, že po tom, čo dokázal vyvolať zimomriavky, to silil ešte ďalších desať minút. Ps: Materiálu na seriál a ako najväčší idiot z toho zasa vychádza Trump v päťsekundovom archívom zábere. XD ()

Arsenal83

Netflix, podobne ako v Making a murderer, nič nového neprináša. Nedáva konečné rozhodnutia, ako sa veci mali. Prináša ale viac svetla, viac svedectiev, argumentov i video a audio nahrávok. Názor opäť necháva na diváka. Je to veľmi dobré najmä u prípadu, kde pravdu spoznáme len veľmi ťažko. ()

hansel97

O případu vím delší dobu, jelikož je ne úplně dobře zfilmovaný asi dvakrát, ale dokument konečně splnil moje očekávání. Mám rád tenhle druh, který není jen faktografický, ale opravdu do něj režisér dokáže dostat i emoce a Amandina zpověď na kameru, hlavně úvodní část, mě vyloženě dostávala. Opravdu zdařile zpracované. ()

SOLOM.

Tak „do třetice všeho dobrého a zlého“ jak se říká…Měl jsem možnost si o tomto smutném příběhu z Perugie vyslechnout (podívat se) na tři různé snímky /dokumenty a trochu si o tom udělat vlastní obrázek a úsudek. Nikdy se už asi nedozvíme, co se onoho osudného dne skutečně stalo, ale já si stejně myslím, že za to skutečně mohli všichni tři obžalovaní v tomto případu. Největší smůlou však je, že policie a obžaloba doslova zbabrali, co se dalo. Špatná manipulace s důkazy, diletantské zajištění i ohledání místa činu, spousta spekulací a psychický nátlak – naproti tomu až podivné chování obou obžalovaných, několikrát viditelně lhali a měnili své výpovědi a k tomu média a novináři, kteří do toho vložili spoustu úsilí a dezinformací. Ať si každý říká, co chce, ale Amanda Knox není zcela v pořádku, ale je skutečně vrah? To ví asi 100% jen ona sama. Možná skutečně dokázala skvěle zmanipulovat ty dva blbečky (v kombinaci s hulením a sexuálním apetitem) by v tom zřejmě nebyl žádný problém – navíc si viditelně nedělala žádné starosti s tím, co se stalo s její mrtvou spolubydlící, ale třeba jí to bylo vážně jen úplně u prdele a jen si udělala další čárku v kolíkách, které ojela…To je její problém. Třeba je vážně nevinná. Meredith Kercher už to život nevrátí… ()

HellFire

Vtahující dokument o jedné vraždě mladé ženy, která byla na studijním pobytu v Itálii. Hlavní podezřelou je její spolubydlící Amanda, ale policie nemá dostatečné důkazy, které by mohly vést k jejímu odsouzení. Velmi mne zarazilo, když italský vyšetřovatel uvedl, že tendenci přikývat těla svých obětí mají ženské vražedkyně, ale muž by to nikdy neudělal. Jaký smysl tohle prohlášení dává? Házíme všechny muže, potažmo lidi do stejného pytle? Pán měl hodně velkou představivost jako jeho hrdina Sherlock Holmes, na kterého si očividně hrál v reálném životě (viz dýmka, kterou nostil pro parádu před kamerami). Nehledě na to, že si honí vlastní ego a sám se chválí za svou úžasně odvedenou práci. Místní hrdina. Italští policisté navíc zcela očividně používali zastrašování a jiné metody, což je nepřípustné. A nakonec se ukázalo, že italská policie byla v tomto případě neschopná, spíše nezkušená v záležitostech vraždy, ke kterým v takovém městě jistě nedochází každý rok. Nejhorší na tom je, že se policie za každou cenu zoufale chytá každého stébla a může odsoudit nevinného člověka. Kdo mu potom vrátí ty roky strávené ve vězení? No a potom je tady samozřejmě tisk, který vytrhne cokoliv z kontextu a udělá z toho senzaci. A jako třešnička na dortu přijde Trump s jedním ze svých dalších stupidních prohlášení o bojkotování Itálie. Překvapují mě také místní nenávistivé komentáře vůči Amandě. Chtěl bych vidět, co by ostatní dělali v její kůži, jak by se zachovali. Amanda se rozhodně nechovala jako osoba vinná z vraždy. Ta se chová úplně jinak při zadržování důkazů. ()

Morholt

Komplexní pohled na případ Amandy Knox, který sice rozhodně nedává jasné odpovědi, ale poutavým a emotivním způsobem ukazuje, jak se celý případ během let vyvíjel. Prostor dostávají všechny zainteresované strany rsp. Amanda Knox a její tehdejší přítel, žalobce i představitel tisku, který celé vyšetřování výrazně ovlivnil, což si novinář odmítl alibisticky připustit. nad některými věcmi, především nad humpoláckým počínáním policie, zůstával rozum stát. Na druhou stranu ačkoliv měly Amandiny promluvy na kameru svojí hloubku, nedokázal jsem jí tak úplně uvěřit. Jak říkal na konci dokumentu žalobce, konečné slovo bude mít Bůh. 90% ()

BoPo

Zaujímavý dokument, ktorý Vás najprv prevedie policajným uhlom pohľadu. Vražda, prvotné dôkazy, obvinenia. Potom druhá, tretia vlna dôkazov vďaka ktorým je všetkým jasné, že Amanda v tom prsty určite má. Následne nepolicajný pohľad na stopy, ktorý ukazuje, že sa vyšetrovanie zrejme priveľmi zameralo len jedným smerom. Čo však robí prípad a dokument zaujímavým je samotná Amanda Knox, ktorá sa chová v každej fázy podivno, podozrivo, neprimerano, a prináša tak neustále pochybnosti. Amanda má podla mňa určite vyšší stupeň bezcitnosti než je bežné a vo vražde nejakým spôsobom zapojená bola. ()

peiton

Pýtam sa a zároveň som šokovaná ako je vlastne možné odsúdiť človeka bez akýhkoľvek presvedčivých a hmatateľných dôkazov,až sa mi rozum pozastavuje ako v tomto prípade ,,úbohej" študentky,asi takýmto spôsobom a síce,,vašu piču som taky nevidel a verím že ji máte..".V Amerike by takéto niečo určite neprešlo,no nachádzame sa v prudérnom Taliansku,kde porezanie nožom nazývajú kvázy brutálnym činom.A nie ja hlavnú podozrivú nehájim,skôr naopak,verím v jej vinu,ved nakoniec tal.súdy jej naložili čo sa do nej vošlo psychopatke jednej(i ked si myslím,že konali skôr intuitívne a nie v rámci dôkazov....).Mám rada snímky s mystery atmosférou + skutočný príbeh pohol so mnou,zaujal ma hned od začiatku a nepustil ma spať až do konca i herečka v hlavnej úlohe to zahrala bravúrne,preto si zaslúži plnú paľbu. ()

Havaj8

Nikdy dřív jsem o Amandě Knox neslyšel, natož aby to byl opravdovej případ, o kterým by se mluvilo po celým světě. Ke mě se to teda nedostalo. Jako dokument se mi to nelíbilo, původní italskej jsem už vůbec neviděl, a to by bylo aby Amíci neudělali vlastní verzi. Kdybych ten případ znal, asi bych se tolik nedivil, ale vytáčelo mě hlavně to, že někoho obvinili a věznili, aniž by měli pádný důkazy a fakta. Z toho osobního hlediska, kdy jsem schopnej se vcítit do těch obviněnejch, to je něco strašnýho. Takže jsem zas o něco chytřejší díky tomuhle dokumentu, ale to jak to bylo poskládaný do sebe, já moc neocením. ()

Abes

Hele Luigi, dole na Pistáčiové máme mrtvou holku, vypadá to na vraždu, obět je anglosaského původu, forenzní už místo činu pročesalo, komu to přidělíme na povel? Co třeba starej Guiliano, ten má načteného toho Šerloka Holmse, je to zatvrzelej katolík, hrdej Ital. Specialista na nestandardní chování a v souvislosti s medializací bude fajn když to dáme někomu, kdo to sfoukne za pár dní. Zkušenosti jsou holt k nezaplacení. Opravdu bych se nechtěl dostat do takto fatální konfrontace s taliány, jejich argumentační schopnosti jsou čímsi poznamenány. Dokážu si představit jak to asi vypadalo u výslechu, kde podezřelá měnila výpoveď obden. Každý druhý tady s tím má zásadní problém. A že si u soudu nepřipouští tíhu situace? Na kritické situace lidé reagují různě. No nic, je třeba si plivnout do dlaní a proletět tu sbírku nožů co měl Raffaele doma. V laborce to zjevně vzali doslova. Zlaté hřeby večera: Tloukla se do uší, jakoby si vybavila Meredithin křik. Nepošpiňte svým rozsudkem nezávislost naši země. Tento soud stál ve 13. století u vzniku první právnické fakulty, zatímco ve státech kreslili po zdech obrázky bizonů. ()

Tosi

O téhle senzační vraždě a následujícímu honu na čarodějnice jsem až doted' netušil, takže jako 92minutová reklama na jméno "Amanda Knox" to bylo mimořádně zajímavé. ()

viperDavid

S Amandou Knox jsem toho načetl a viděl více než dost, takže když mi netlfix nabídl další dokument, tak jsem po něm sáhnul. Co mě uráží je fakt, že usa bere všechny země ve světě jako póvl a test DNA dokážou jen oni, takže je Amanda jednoznačně nevinná. Na druhou stranu fušařina Italských policistů jim dost nahrála do karet. Čistě objektivně musím říct, že co si navymejšleli média je trestuhodné samo o sobě a z jejich podání by byl patrně vinný i medvídek pú. Pak je tu už samotný příběh a věrohodnost učinkujících. Amanda spoléhá na svou krásu a herecký talent, jenže iq asi moc nenabrala, protože tolik protiřečí se snad ani nedá vymyslet. O trošku lépe si počínal její spoluparťák v boji. Nemůžu říct, že bych jim tu pohádku spolknul na druhou stranu nevěřím ani místní policii. Takže jsme v patové situaci. Pohádka ať je nebo není oficiální, že náhodou šel kolem černoch co si s jednou osamnělou holkou v domě zašukal, vysral do hajzlu a nesplách, pak zahodil telefony do zahrady, protože úmysl krást ho přešel co tu nebohou pannu zabil, je spíš k zasmání. Jo vlastně se ještě vysprchoval a nechal po sobě krvavé stopy - asi nebyl na mýdlo moc zvyklí. Tak nebo tak Amanda je venku a už nám nepoví, jak to opravdu bylo. Jestli vraždila ? Nevím opravdu ne, ale svědomí čisté nemá. ()

uiu

Dokument je moc krátký a podává jen svižná fakta a informace, nejde do hloubky s počtem výpovědí a názorů jako jiný Netflixovský dokument "The Disappearance of Madeleine McCann". Zatímco uhrančivá Amanda jásá nad tím, že byla prokázaná její nevina, já vidím jen rozsudek soudu, který musel uznat, že kontaminace místa činu italskou policií a nedostatek důkazů říká, že ji už nemůžou dál držet. Na jednu stranu vám novinář řekne, že vlastně nepíše pravdu, ale hlavně, že se to prodává a na druhou stranu vám "komplic" Amandy řekne, že vlastně spolu chodili jen 5 dní, než se vražda stala, takže s ním pak Amanda už nikdy nemluvila, ale v den vyřknutí nejvyššího soudu mu volá, že jsou oba volní.Záleží pak na divákovi, jestli bude věřit historce, že se do domu dostal místní potížista a známý zlodějíček, nic neukradl, znásilnil a podřízl Meredith, nainscenoval rozbitím okna vloupání a ještě vykonal potřebu a nespláchl po sobě nebo jestli svou spolubydlící zabila Amanda se svým přítelem (btw. přijít domů, kde jsou dokořán otevřené dveře a krev v koupelně a v klidu se tam sprchovat a až pak zjistit, že vlastně spolubydla je podříznutá ve vedlejším pokoji - wtf?) ()