Marion Craneová, sekretárka z Phoenixu, chce zmeniť svoj život. Jej najväčšou túžbou je zanechať stereotypnú prácu a začať nanovo s milencom Samom Loomisom. To však nie je jednoduché, pretože Sam má finančné záväzky voči bývalej manželke. Marion preto spreneverí značnú finančnú čiastku z realitnej kancelárie, v ktorej pracuje, a vydá sa za Samom do Kalifornie. Na úteku po dlhej jazde nájde útočisko pred búrkou v opustenom moteli, ktorý vlastnia matka a syn Batesovci. Po Marion pátra nielen polícia, ale aj jej sestra a súkromný detektív Milton Arbogast. Spolu odhaľujú hrozivé okolnosti Marioninho zmiznutia aj smrteľné tajomstvá, ktoré skrýva starý ponurý dom a opustený motel vedený duševne narušeným Normanom Batesom. (oficiálny text distribútora)

Colleague

Chápu, že kdysi to musel být převratný film, ale na mě jako mladého člověka nepůsobí tak strašidelně, jak by mělo a chvílema mi to přišlo zdlouhavé. Kažopádně to má skvělý konec a celkově určitě nejsem zklamaný. ()

pospech11

Když se řekne Hitchcock, každý si určitě hned vybyví tenhle ten film. Když sem ho viděl poprvé měl jsem strach ještě měsíc potom. 90% si zaslouží takže 5 hvězdiček. ()

alambert

Na tenhle film jsem se hodně těšil, protože sem ho nikdy dřív neviděl. Tedy to jsem si alespoň myslel. Když jsem sledoval začátek filmu, napjatě jsem čekal, jak se vyvine děj. A pak se to stalo. Došlo mi, že už jsem před lety viděl remake tohoto filmu z roku 1998. Ač už to bylo skutečně dávno a jinak bych si na to už asi vůbec nevzpoměl, bohužel pamět se mi neúprosně vracela. Začal jsem si vybavavovat jednotlivé scény, pak dokonce i dialogy a konec bohužel samozřejmě také. Bohužel jsem nedokázal z hlavy vytěsnit myšlenku, že tenhle film je plagiátem toho z roku 1998, ač ano, vím, že je to nesmysl. Čili, zážitek z tohoto filmu absolutně zkažený. Dokonce mi začaly vadit některé detaily a vnímal jsem je jako chyby. Například. Proč všichni vystupují z auta pravými dveřmi? Nebo jak mohl Norman okamžitě vědět, že zavazadla jsou v autě na zadních sedadlech a ne v kufru? Ano jsou to detaily, ale nedokázal jsem je ignorovat. A vůbec mi film přišel velmi zkostnatělý, částečně je to stářím, částečně sem měl dojem nízkorozpočtovosti. Takže v podstatě mám lepší dojem z remaku než z originálu. Což asi budu na celém světě sám. Nevím, jestli mám remake nenávidět nebo co mám dělat. Každopádně doporučuji se na tenhle film dívat dřív než na remake. Samozřejmě si uvědomuju, že bez originálu by nebyl remake, a možná ani spousta jiných filmů na toto téma. Za to samozřejmě patří Hitchcockovi DÍK. Rozhodl jsem se, že film nebudu hodnotit, protože to prostě nemá cenu. ()

J. T. Kirk

Tak jsem konečně zjistil, který další film parodovalo Mlčení šunek. Každopádně to byl skvělý horor, ale co jiného čekat od Hitchcocka.. Psychopata Normana Batese už asi z hlavy nedostanu, no spíše jeho matku. Martin Balsam hrál i v již zmiňovaném Mlčení šunek a já sem si říkal, že je mě nějaký povědomý. Lituji pouze jediné věci, co se tohohle filmu týče a to toho, že jsem se na něj nepodíval už dříve. ()

Wolvie

Oproti jiným Hitchcockovým snímkům bohužel Psycho poměrně výrazně zestárlo,takže ho neřadím mezi úplnou špičku mistrovy tvorby.Ovšem jako studie narušené mysli je film pořád naprosto brilantní. ()

Drink4Fun

Tak odtud je ta slavná scéna se sprchou a s tou vražednou hudbou u toho! Rozhodně skvělej film, kterej dal určitě mnoho nápadů ostatním tvůrcům hororu. A hlavně se nenechte odradit pomalejším začátkem a dokoukejte se až dokonce, protože tady kvalita stoupá každou minutu filmu. ()

johnywalker

Dlouho jsem se na tento film chtěl podívat, ale nikdy jsem neměl náladu na horor. Když jsem se na to ale po delší době koukl, zjistil jsem, že o žádný horor nejde. Polovina filmu je nudná, ale rozhodně se zajímavou myšlenkou a koncem... ()

Hapretor

Nejspíš nejlepší Hitchcockovina. Překvápko v podobě velmi dobrého thrilleru na tu dobu. Hitchcock je borec. Remaky tomuto nesahají ani po kotníky. Konec je ještě více překvapující, než jisté zvraty ve filmu. Super kamera a střih. Povinnost pro milovníky hororu/thrilleru. ()

Lyžař

Oslňující horor. Jeden z těch klasických. Nikde žádné speciální efekty, dokonce ani pořezané osoby, i když..tady se vraždilo..Velice jednoduchá zápletka, ale s excelentním závěrem. A hudba?? Takovouhle hudbu již dnes v hororech nenajdete. ()

Radek.SCH

Klasika? Po první hodině, jsem to chtěl zabalit, nudilo mě to. Místy jsem to i dokonce přeskakoval. Na konec jsem to sice vydržel až do konce, ale žádná velká věc se nekoná. A že to režíroval Hitchcock? No a co? - 60 % ()

rekkky

What a effort by Alfred Hitchcock in case of doing story more thrilling and mysterious. Puzzling atmosphere during whole movie is extraordinary. It seems like everything is measured untill last piece and his style of directing has a lot of aspects, which makes this movie interesting. A lot of great edits with purpose to give chance to assume the ending, but it is worthless, who would expect such a Psycho. Soundtrack is also perfect and in connection with amazing actors it's one of the hell experiences. ()

fisikk

O tomto filmu jsem samozřejmě mnohé slyšela a těšila se na jeho zhlénutí. O to větší však bylo moje zklamání po zjištění, že jsem už kdysi dávno viděla jinou verzi. Tento snímek patří k těm, které vás zasáhnou a zapamatujete si jeho pointu, což bohužel vylučuje opětovný filmový zážitek. Norman Bates v podání Anthony Perkinse mi přišel zprvu hrozně roztomilý a perfektně se hodil do hlavní role. ()

char_t

Ve své době to musela být vážně pecka. Dnes už je divák zvyklý na ledacos, takže lekačky, zvraty a poctivé budování atmosféry ocení spíš z uměleckého a historického hlediska, ale i tak to stojí za to a Psycho má i dnes co nabídnout. ()

Ukubumbahoo

Dřív k parádnímu hororu stačilo málo. Zhruba 3 dobří herci s perfektními mimickými výrazy, dramatický podkres hudbou a 2 až 3 lekačky. A nebo je to prostě Hitchcockem :) ()

BOURQUE

Film, ktorý vo svojom žánru nemá konkurenciu! Pánovi Hitchcockovi sa podarilo natočiť niečo tak výnimočné, čo je ozajstným unikátom vo svetovej kinematografii. A prečo je „neprekonateľné“? Bezchybný scenár, réžia, kamera, hudba a ukážkové už skoro divadelné predstavenie hercov a herečiek (+ nie jedna, ale niekoľko legendárnych, dnes už kultových scén). Majstrovské dielo zo všetkých strán! Osobné hodnotenie: 100% (*****) ()

BeranSon

,,Musím říci že s toho domu šel již od začátku strach a již od počátku bylo všem jasné že se tam něco děje." Onen zdrcující, děsivý moment přijde až tehdy kdy nahlédnete za oponu celého dění a dojde vám jak strašné věci se kolem vás dějí. Snímek Psycho není tolik děsivý ani hrůzostrašný film, jako ty dnešní, ale o to více je koncentrovanější a diváka v závěrečných deseti minutách naprosto, ale naprosto vyvede z rovnováhy. Hitchcock se předvedl v tom nejjasnějším možném světle, nejen že celému světu dokázal že on byl a navždy bude horrorovým mistrem, ale především dokázal naprosto nadčasově směřovat jednotlivé scény. Psycho dokáže do nejmenšího detailu dokonale rozebrat a vycukat divákovi mozkové závity, takže se budete třást i v moment, kdy o nic nejde... - 10/10 - jinak 104% ()

Nerd4Dreaming

Nešel jsem do toho s moc velkým očekáváním a byl jsem mile překvapen. Bohužel nejslavnější scénu i celou pointu jsem z doslechu znal, takže učínek byl slabší, ale je mi jasný že pro lidi netknutý spoilerama to musí bejt nářez. Hitchcock a Perkins válí! ()

Raziel_cz

Blochův příběh je natolik silný, inteligentní a vypointovaný, že bude fungovat i za sto let a Hitchcockův nejslavnější film s ním. Je trochu zvláštní, jak protichůdné z něj mám v jistém ohledu pocity – na jednu stranu mi přijde zbytečně dlouhý a místy lehce utahaný, na druhou nemůžu říct, že by v něm každá scéna neměla smysl. Ani ty, co v originálu nebyly, nejsou prvoplánové, ale přispívají k napětí a očekáváním. Je to bravurní hra s divákem a skoro při ní zamrzí ta neuvěřitelná zprofanovanost Psycha, o jehož zvratech se každý dozví dřív, než ho vůbec vidí. A Psycho jsou především zvraty. Jeho kvality ale každopádně dalece přesahují ikonickou scénu ve sprše a stojí za to vidět, ať se zajímáte o žánr, film jako takový nebo vás uchvátila kniha. Obzory vám asi nezmění, ale minimálně Normana Batese už si nikdy nebudete představovat jinak, než jako pravý opak jeho původní podoby – štíhlého, pohledného, charismatického a s bujnou kšticí. Jako geniálního Anthonyho Perkinse. ()

baiskon108

Závěrečné vyústění a následné vysvětlení vrahovy poruchy mě na filmu zaujalo ze všeho nejvíce, ale celkově na mě snímek působil už moc staře a napětí jsem cítil málokdy. Nejslavnější hororová scéna ve sprše také zklamala, neboť mi přišla skoro až amatérsky nastříhaná a tím i směšná... ()

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (viac)

Soudce Downey Jr. a jeho lotrovský fotr

17.09.2012

Psycho v televizi

Psycho v televizi

05.07.2012

Mohl by to být povzdech nad programovou náplní českých a slovenských komerčních stanic. Jenže tentokrát jde o Psycho s velkým „P“. Americká kabelovka A&E se původně zaměřovala hlavně na dokumenty… (viac)