Koruna

• Veľká Británia The Crown
Veľká Británia, (2016–2023), 55 h (Minutáž: 39–72 min)

Tvorcovia:

Peter Morgan

Claire Foy, Olivia Colman, Imelda Staunton, Matt Smith, Tobias Menzies, Jonathan Pryce, Vanessa Kirby, Helena Bonham Carter, Lesley Manville, Josh O'Connor (viac)

Seriál sleduje politické soupeření a osobní životy za vlády královny Alžběty II. a události, které určovaly dějiny druhé poloviny 20. století. (Netflix)

Recenzie používateľa ALIENka_ k tomuto seriálu (61)

Koruna (2016)

První čtyři sezóny byly perfektní, k tomu nemám co dodat. Skvělej casting, herecký výkony, atmosféra, hudba, drama, napětí... Bylo tam všechno. To se bohužel zlomilo v pátý sérii dost drastickým způsobem, až jsem se nestačila divit. Koruna nasadila laťku tak vysoko, že byl každej propad znát. Nevím, jestli to bylo tím, že se kouzlo historie vytratilo a poslední dvě série se odehrávaly víceméně v přítomnosti (taky si furt pamatujete rok 2005, jakoby se stal včera?), každopádně čtvrtá série nestála za nic. Pátá skóre jakž takž vyrovnala, i když kvalitě prvních se nevyrovnala, navíc někdo z produkce dostal geniální nápad představit "duchy" v podobě bývalých postav, což bylo to nejhorší rozhodnutí, co mohli udělat. Ale i když mám trochu pachuť na jazyku, určitě stojí za to se na Korunu podívat. A co vy víte, třeba se vám budou líbit všechny série! Hodnocení: ty konce mě jednou zabijou/10 ()

Wolfertonská senzace (2016) (S01E01)

Ani nevíte, jak jsem ráda, že jsem s tímhle seriálem začala. Dost dlouho jsem se k tomu odhodlávala, ale nakonec jsem si řekla, když to všichni tak děsně chválí, dokonce i sama královna na to prej kouká. Takže samozřejmě, že jsem si ho nemohla nechat ujít. S Netflixem to je prostě 50 na 50, někdy vyprodukuje hroznou kravinu, a pak zase něco úplně skvělýho. A já pevně věřím, že tenhle seriál bude ta druhá možnost. První díl a zatáhnul mě do děje tak moc, že jsem se u scény, kde králi předali papírovou korunu, rozbrečela s ním. (ಥ﹏ಥ) A to je teprve první díl a už takhle emocionální, no já to nevydržím. I když byla tahle epizoda prakticky jenom o kašlajícím chlápkovi (Můžete říct o králi, že je to chlápek? Aby mě pak nedali zákaz vstupu do Anglie.), děsně mě to chytlo. Ta hudba, atmosféra, pravá britská angličtina. Úžasný. Ze začátku jsem si sice nebyla moc jistá Churchillem, ale na to, jak je těžký ho zahrát, to ten herec zvládnul zatraceně dobře. Hodnocení: konečný záběry vypadají tak nádherně, ty barvy, to je slast/10 ()

Hyde Park Corner (2016) (S01E02)

Ani nepočítám, kolikrát jsem u tohohle dílu měla husinu. Tenhle seriál to teda zatraceně umí. Ty herecký výkony, proboha! A hudba? Jako prosím? Jeden z nejlepších soundtracků, co jsem slyšela. Vlastně by mě to ani nemělo překvapovat, když úvodní znělku složil sám bůh skladatelů Hans Zimmer. Tady je vidět, jak hudba dokáže změnit atmosféru, a tady ji podtrhává nádherně! Každopádně Elizabeth s Philipem jsou spolu hrozně hezký! Těm to tak sluší! Ale zatímco se koukáte na jejich šťastný chvíle, král umírá, a to už tak hezkej pohled není. Představte si, že plánujete pěknej výlet na Maltu a místo toho dostanete zemi na pokraji krize, a najednou jí máte vládnout. Taky koukám, že politika je všude stejná - parta starejch důchodců oběma nohama ve starý době (a možná taky v hrobě). Supr. ( ͜。 ͡ʖ ͜。) A "mladší" nástupce Churchilla má bejt chlápek, kterýmu je aspoň přes 65. Mladší bych úplně neřekla, ale v porovnání s těma ostatníma... Ale i když je Churchill starej jako památnej strom, ty proslovy umí zmáknout! Na to měl fakt bednu. Konečnej proslov.. no husina. Hodnocení: Philipův lehce nekorektní humor nesmí chybět/10 ()

Windsor (2016) (S01E03)

Tenhle seriál je nová závislost. Nikdy jsem se nepovažovala za nějakýho zapálence do britský královský rodiny, ale saakra je to dost zajímavý. Něco mezi House of Cards a Game of Thrones (ještě když byly oba dobrý). Akorát doufám, že se Koruna nevydá jejich cestou. Mám víru, že to Netflix nepodělá (jako už hodně věcí předtím). Každopádně nechápu, co král abdikátor, jak se odstěhoval do Ameriky (na zapamatování všech jmen mi dejte ještě pár dílů), čeká. Doslova utekl před povinnostmi, ale prachy? To joo, to by chtěl. Ale královský povinnosti? To už mu nevoní. Nemůžu vinit královskou rodinu za to, že se k němu chová jako k vyvrhelovi, když se na ně takhle zákeřně vysral. A ještě je pomlouvá. A už jsem zmínila, že tenhle seriál dokáže udělat neskutečný drama i z vybírání jména? Protože o tom byl prakticky celej díl. O jménech a rodinných domech. A mně to vtáhlo, jako kdyby řešili trojitou vraždu, to jsem neviděla toto. Hodnocení: skvělé, úžasné/10 ()

Vyšší moc (2016) (S01E04)

Churchill sice umí skvělý projevy, ale možná už je opravdu čas odstoupit. Neříkám, že nejsem fanoušek Churchilla, je skvělej, ale jestli k tomu, aby se přiměl k činu, potřebuje smrt vlastní sekretářky a uprostřed obrovský krize se víc zajímá, jestli Philip může lítat... Možná už trochu stárne, jenom trošku. A už Philipa nechte na pokoji! Oni by mu nejradši zatrhli úplně všechno, chudák chlap. Jen tak mimochodem, zdá se mi to, nebo skoro v každý epizodě někdo umírá? Teď babča, předtím král. Každopádně tenhle seriál mi fakt rozšiřuje obzory. Taky sedíte u každý epizody s mobilem v ruce a přichystanou Wikipedií a hned hledáte, jestli se ty události fakt staly? Protože znám jednoho člověka, kdo to dělá. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ani jsem nevěděla, že se takovej smog někdy v Británii stal. A ta scéna, kdy najednou vysvitne slunce a královna se zeptá Churchilla, vedle koho chce sedět, je úžasná. Hodnocení: opravdová kvalitka (doufám, že jsem to teď nezakřikla)/10 ()

Kouř a zrcadla (2016) (S01E05)

Vztah Elizabeth a krále George byl tak hezkej, že bych se klidně dívala na celej seriál jenom o nich. Každopádně už došlo na korunovaci a Elizabeth pověřila organizací Philipa, kterej jako správnej moderní muž chce všechno změnit a předělat, a jak řekl, to se starým dědkům kníračům moc nezdá. Do všeho se samozřejmě ještě musí zaplíst starej známej král abdikátor. Já toho chlapa fakt nemůžu vystát, už jenom to, jak mluví, mě hrozně štve a ještě ta jeho povrchnost a zahořklost do toho. Chápu, z čeho to pramení, ale nemůžu si pomoct, ten chlap mě zkrátka sere. On i jeho žena. Ale zpátky ke korunovaci. Pomazání bylo nádherně udělaný, společně se skvělou hudbou a ta kamera, mistrovská práce. Hodnocení: stejně mě ten konec, kdy Edward hraje na dudy a stýská se mu po domově, dojal/10 ()

Třaskavá želatina (2016) (S01E06)

Začínám docela litovat Margaret a Petera, začínat si s někým, kdo je vdanej nebo ženatej, je sice takový pochybný, co si budeme povídat, prostě se to nedělá, ale vypadá to, že tyhle dva se fakt mají rádi. A nemůžu říct, že nechápu, proč se do něj Margaret zamilovala, to je tak pohlednej chlap saakra. Novináři se samozřejmě musí honit za každou královskou senzací, takže ani královnina sestra nemá soukromí na svoje románky s ženatýma mužskýma. Docela jsem si oblíbila i Tommyho. Je to prostě chlap, co ví, jak dělat svoji práci a stačí mu komu jeho prostě-uděláš-co-řeknu výraz. Plus černobílý záznamy na zpestření tomu dodávají na realističnosti. Hodnocení: jednohodinová sourozenecká hádka/10 ()

Scientia potentia est (2016) (S01E07)

Začínám Korunu milovat víc a víc. Ať se děje cokoliv, pořád je to zajímavý, i když se zrovna neděje vůbec nic. Díky tomuhle seriálu se ze mě asi brzo stane anglofil. Koukám, že s politikou je to všude stejný- v čele je parta starej dědulů, co zemi řídí, jak se jim zlíbí, někdy lžou, někdy jsou zase na pokraji smrti, takovej klasickej koloběh. Ale za nic by nevydali svoji prosedělou židli. Takže kázání královny o tom, jak její státníci stojí za hovno, jsem si náramně užila, konečně jim to někdo adekvátně natřel. Ale samozřejmě, že neodstoupí. To mi přijde povědomý. ( ͡° ͜ʖ ͡°) A na závěr skvělá třešnička na dortu, kdy královna zruší schůzku s ministrem zahraničí kvůli sexu s Philipem. To je zlatej hřeb večera. Hodnocení: tenhle seriál je jako čerstvej vzduch, nemůžu se ho nabažit/10 ()

Pýcha a radost (2016) (S01E08)

Epizoda osm: bitva dvou sester. Tenhle seriál mě úspěšně přesvědčil, že žít v královský rodině za moc nestojí, ať už jste sestra královny nebo sama královna, a už vůbec to nestojí za ty prachy (i když za to asi jo), protože ať jste, kdo jste, vždycky za vámi přijde někdo z ministerstva zrovna ve chvíli, kdy si užíváte s nohama nahoře, aby vám oznámili, že vás zase někde potřebujou. Navíc se musíte pořád usmívat a mávat, až se vám o tom bude v noci zdát. Každopádně královna úspěšně obnovila anglický impérium, sláva Británii, žádný nezávislosti se konat nebudou (uvidíme, na jak dlouho). Hodnocení: hrad ve Skotsku bych si nechala líbit/10 ()

Atentátníci (2016) (S01E09)

Tak Churchill je definitivně pryč ze hry. Na začátku seriálu jsem si jím nebyla moc jistá, přece jenom zahrát Churchilla není lehkej úkol, ale ten herec ho zahrál tak skvěle, že mi teď bude chybět jeho spílání a lamenty o starých dobrých časech. Navíc ty proslovy byly opravdu něco. A na to, že jsem se dřív skoro vůbec nezajímala o britskou královskou rodinu, teď poctivě čtu články Daily Mail a čekám na další skandál. (¬‿¬) Za chvíli budu každý rano popíjet pravý anglický čaj a všude s sebou pro jistotu nosit deštník. Tak to jsem zase odbočila... Churchillův obraz byl krásnej, docela mě mrzí, že si k němu nakonec nenašel cestu a dokonce ho museli spálit. Když si představím, kolik času do toho díla šlo. Každopádně vztah Churchilla s paní Churchillovou je snad jedinej funkční, už ani královně s Philipem to neklape. Hodnocení: souboj dvou malířů/10 ()

Gloriana (2016) (S01E10)

Pořád nemám slov. Tomu říkám zakončení. Kde mám vůbec začít? Všechno bylo perfektní, od malý Elizabeth s Margaret po Nassera a Edena. Margaret se samozřejmě za Petera provdat nemůže, ale aspoň malou naději jsem měla, že se to podaří. Ty dva do sebe byli strašně zamilovaný, kdyby jim to dovolili, tak by měli krásný manželství, navíc jim fandila celá země. Peter je strašně milej chlap, taková stará duše, a Margaret věděla, že potřebuje slyšet, že ho miluje i přes to, že nemá rád večírky. Vždyť na sebe čekali dva roky, to už mluví za všechno. Konec rozjímání, jedeme dál. Přijde to jenom mě, nebo si Nasser doslova vybírá záminky, proč ho štve Eden? Ty dva se musí bytostně nesnášet. Eden se zatím pomalu propadá do čehokoliv, co mu vlastně je. Britové fakt nemají štěstí na premiéry, pomalu každej odejde kvůli nějaký nemoci (i když divit se jim nemůžu, mě by z toho taky kleplo). Hodnocení: jestli mi někdo řekne, že perfektní konec série neexistuje, ukážu mu tuhle epizodu/10 ()

Nedopatření (2017) (S02E01)

Máme tady druhou sérii a už teď si troufám říct, že to bude skvělý jako ta první. Politika se lehce přiostřuje a Anglie začíná docela rychle ztrácet status světový velmoci. Královna se zatím radši zabývá manželskými problémy a nějakej Suez kdesi v Africe je až vedlejší (což na jednu stranu chápu, ale pořád je královna!). Ani premiér na tom není nejlíp, intenzivně se snaží předávkovat milionem léků, mezitím provozuje tajný schůzky a válku s Egyptem. A prezident Nasser má velice příhodný jméno, protože všem jasně oznámil, že si můžou tak akorát nasrat, protože on si bude stejně dělat, co chce. Hodnocení: přijde mi, že celej konflikt trochu zjednodušili, vůbec by mi nevadilo, kdyby to roztáhli na dvě epizody/10 ()

Mezi muži (2017) (S02E02)

Zatímco si princ Philip užívá nezávaznej život s pěknýma ženskýma po celým světě, Anglie se stahuje ze Suezu a máme tu další krizi. Nepřijde vám, že Anglie je v krizi každou chvíli? A premiérové, co padají jako mouchy (navíc v tu nejhorší chvíli) taky zrovna nepomáhají. Královna to rozhodně nemá lehký. A Philipovi koukám chvíli trvalo, než se z něj stal rodinný muž, ten kluk je docela nezbedník. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale nevěřím, že si tam s někým začal, spíš ten jeho tajemník se ho pořád snaží vtáhnout do hlubin nevěry. Ten chlap mě začíná docela vysírat, doufám, že mu to manželka pořádně natře. Zasloužil by si trochu srazit hřebínek. Naštěstí aspoň princovi se rozsvítilo v kebuli a uvědomil si, že život není jenom jeden velkej kabaret a doma ho čeká rodina. Konečně! Hodnocení: Sláva vánočním projevům! ()

Lisabon (2017) (S02E03)

Koukám, že když se něco fakt hodně posere, hned všichni běží za starým dobrým Tommym. Chudák nemá pokoj ani v důchodu, ale podezřívám ho, že si to užívá. Každopádně jsem ráda, že se konečně Philip zbavil toho svýho příšernýho kámoše. Trávit čas tím, že nabalujou ženský a při tom jsou ženatý, není úplně nejlepší time management. Vůbec ho nelituju, dostal, co si zasloužil, buďme upřímný, zavařil si to sám. Neměl posílat dopisy, ale hlavně neměl podvádět. ¯\_(ツ)_/¯ A Philip dostal, co chtěl - korunovaci. Stejně se mi líbí, jak je naznačený, že se na něj ty staříci stejně vždycky budou dívat jako na cizince. No, aspoň už manželství s královnou zase klape, doufám, že Philip konečně zjistil, že takhle to dál nejde. Hodnocení: Odpočívej v pokoji, kníre Michaela Adeana/10 ()

Beryl (2017) (S02E04)

Chudák princezna Margaret, do čeho se to zase dostala, tentokrát tady máme nějakýho Billyho. Ze začátku mi přišel jako docela dobrej chlap, ale ten duel? Co to proboha bylo, to mě fakt pobavilo, hotová komedie. Ještě se před ní naparoval, jakej je borec. Co to je vůbec za nápad, střílet se ve dvacátým století? Kdyby jeden z nich toho druhýho zabil, tak by ho zavřeli, nebo ne? Co já vím, třeba je v Anglii pořád možnost řešení sporů jako za starých dobrých časů. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zato Tony vypadá při nejmenším zajímavě - nekonvenční, (sexy), a navíc fotograf. Je hrozně sympatickej, i když na druhou stranu nevypadá jako někdo, kdo by se rád ženil. Koho je mi ale fakt líto, je premiér. Jeho žena vypadá jako pěkná kráva, to se jinak nedá nazvat. Zahybá mu a ještě říká, jak se jí hnusí a jak je slabej. Koho si to vzal! Hodnocení: žiju pro Philipovu reakci na fotku Margaret/10 ()

Loutky (2017) (S02E05)

To by mě zajímalo, jestli se lord Altrincham k tomu zubaři nakonec dostal. Každopádně tu máme další konstituční krizi (začínám si myslet, že Británie je jedna velká konstituční krize), tentokrát vůbec poprvý někdo veřejně projevil negativní názor na monarchii. No, asi se shodneme, že proslov v továrně byl fakt příšernej. Představte si, že patříte mezi zaměstnance, a slyšíte, jak je vaše práce nudná a vyčerpávající (Philipův pohled byl k nezaplacení). Královně by určitě neuškodilo, kdyby měla v paláci víc mladých lidí než těch starých páprdů, co zůstali myšlením před první světovou, myslí si, že mají vždycky pravdu a od mladších si samozřejmě poradit nenechají. Ale konec dobrý, všechno dobré - královna přijímá u dvora policajtky a řezníky a monarchie pořád stojí. Hodnocení: a babičkovskej účes královně zůstal až nadosmrti/10 ()

Vergangenheit (2017) (S02E06)

Bývalý král David se nám pěkně vybarvil. Konkrétně do náckovských barev. Já věděla, proč mi ten chlap přišel nesympatickej a pokaždý, když se objevil, jsem si říkala "A Jéžiš, co to bude tentokrát?" Ale že byl nácek? I s manželkou? To mě nenapadlo ani náhodou. Takže si dokážete představit, s jakým potěšením jsem sledovala, když ho královna nadobro vykopla. A to už se viděl jako velvyslanec ve Francii.. Ještě, že mají Tommyho. Ale chudák se důchodu asi nedožije. Hodnocení: lidi se možná mění, ale mít nacistu za velvyslance by nebylo z hlediska diplomacie nejlepší rozhodnutí/10 ()

Matrimonium (2017) (S02E07)

Peter je zpět! A našel si jinou! ...O dost mladší. Kolik že mu je? Aspoň 50 to bude, ne? ಠ_ಠ Koukám, že Tony je velkej bohém. Sice jsem nečekala, že bude svatoušek, ale trojka s ženatým párem? To překvapilo i mě, a že jsem viděla věcí! Královna měla Margaret říct pravdu, pravděpodobně by jí ušetřila dost starostí v budoucnu, protože se vsadím, že Tony věrnej určitě nebude. Lepší mít chvíli zlomený srdce, než příšerný manželství. Pokud se teda Margaret nechce připojit do trojky se svým manželek, ale možná Margaret není konvenční, ale má svoje hranice. Ale zpátky k Tonymu. Neměl lehkej život, to zase ne. Máma kariéristka, která mu ani na svatební den neřekne, že ho miluje, i když si vzal PRINCEZNU, a pořád upřednostňuje mladšího syna. Hodnocení: zděšenej výraz Elizabeth na oslavě, kam si Tony přivedl svoje kamarády, mluví za všechno/10 ()

Drahá Jacqueline (2017) (S02E08)

Někdy, když se dívám na The Crown, tak si přijdu, jako kdybych koukala na dokument o královský rodině. Ano, až tak realisticky to působí, a to vůbec nemyslím špatně, právě naopak, protože je to sakra záživnej dokument! Akorát jsem si nestačila všimnout, kdy nastala tranzice do šedesátek. Královně už bude aspoň přes třicet, ale pořád vypadá nejvíc na dvacet pět, to bude ta modrá krev. Každopádně by mě zajímalo, do jaký míry je pravdivý setkání s Kennedym. Vážně si ani nenastudovali protokol? Prostě nakráčeli ke královně a čekali bůh ví co? To mi ke Kennedymu moc nesedí, ale co já vím, nemůžu říct, že bych měla tu čest si s ním popovídat. ¯\_(ツ)_/¯ Hodnocení: Ze zvědavosti jsem si o Kennedyových něco přečetla a je to opravdu zajímavý čtení. Abych vás nepřipravila o moment překvapení, řeknu jenom, že měli pěkně divoký manželství/10 ()

Paterfamilias (2017) (S02E09)

Normálně nemám slov. To se snad ani nedá vyjádřit, jak byla tahle epizoda perfektní, a hlavně srdcervoucí. Prolínání života Philipa a jeho syna Charlese mi vzalo dech. Vévoda má k ideálu otce daleko, a i když ho mám ráda už od první sezóny a asi vždycky bude mít čestný místo v mým srdci, jak se zachoval k Charlesovi, jenom protože není stejnej jako on a má jiný záliby, který se neslučují s jeho představou adekvátního syna, je příšerný. Tenhle "pochlap se" způsob výchovy prostě nikdy nepochopím. Jenom protože Gordonstoun připravil do života Philipa, přece neznamená, že je to správná škola i pro Charlese. Nehledě na to, že Philip na škole sám dost trpěl. Jak ho tam mohl po takovým zážitku poslat? Chudák si taky prošel peklem, ani se nedivím, proč je tak tvrdej. Vlastní otec ho odsoudil za to, že způsobil smrt svojí sestry, útěk z Řecka, máma, která skončila v blázinci... Hodnocení: scéna, kdy Philip běží uvítat Annu, mluví za vše/10 ()

Obsazení Fantastické čtyřky potvrzeno

03.11.2023

Netflix chystá americkou Korunu

Netflix chystá americkou Korunu

14.10.2023

Streamovací gigant Netflix dobře ví, jaké seriály patří mezi jeho nejzajímavější. Stejně tak si jsou hlavouni z programového oddělení vědomi, že nic nejde natahovat věčně, většinou navíc nechávají… (viac)

Poslední řada Koruny má datum premiéry

Poslední řada Koruny má datum premiéry