Koruna - Série 4

(séria)
Veľká Británia, 2020, 9 h 4 min (Minutáž: 50–60 min)

Tvorcovia:

Peter Morgan

Scenár:

Peter Morgan

Hudba:

Martin Phipps

Olivia Colman, Tobias Menzies, Helena Bonham Carter, Gillian Anderson, Erin Doherty, Emma Corrin, Josh O'Connor, Claire Foy, Emerald Fennell, Marion Bailey (viac)

V osmdesátých letech řeší Alžběta spory s premiérkou Margaret Thatcherovou. Princ Charles se ožení s Dianou, ale v manželství jim to vůbec neklape. (Netflix)

VanTom

Kvalita nekolísá a pevně drží. Sice s pochopením, ale přesto ne zrovna laskavě a za každou cenu uctivě propírají tvůrci cituprázdné soukromí královské rodiny (jejíž síla tkví v tom, vlastními slovy, „nedělat nic“), která si žije ve snobské bublině bohatství, úcty a postavení, tak nepřekonatelně vzdálené problémům obyčejného člověka. 4. sezóně dominovala témata „thatcherismu“ a zejména rozklíženého manželství Charlese a Diany (neskutečně přesní Josh O'Connor a Emma Corrin, avšak všichni herci zaslouží potlesk vestoje), jelikož z jejich vzájemného nepochopení a záměrného zraňování se člověku chtělo až brečet (jakkoliv si mnoho situací scénáristé přibarvili). ()

Sdoom

Tvůrcům se daří držet vysoký standard i ve 4. sérii, a i když je zde zase více vztahové politiky v rámci královské rodiny, než reálné politiky, tak mě to po většinu dílů bavilo. Gillian Anderson sklidila chválu zcela oprávněně, kdykoli je na scéně, krade si ji pro sebe. (Netflix 4k, orig.) ()

nonick1

Přeci jen je znát, že po předchozích několika desítkách dílů seriál poněkud ztrácí dech - sice pozvolna, ale přesto. Možná je to i tím, že ona působivá retro atmosféra prvních dvou řad je nenávratně ta tam - a současnost už takovou starosvětskou poetiku, bohužel, nenabízí. Nutno ovšem dodat, že i tak je ve čtvrté řadě laťka proklatě vysoko a svou zásluhu na tom mají kromě vynikajících představitelek královny Alžběty a Margaret Thatcherové, zejména Emma Corin a Josh O'Connor v rolích princezny Diany a price Charlese, jehož vykreslení v seriálu mu k manželské ani královské cti příliš neslouží. ()

ddf76

Tak 4.serie opet vyborna. Gillian Anderson v roli premierky Margaret Thatcherove je exceletni. Jen skoda, ze nemuze byt nominovana na Oskara, ale Emmy ziska. Dalsi ansambl z predchozi serie hraje opet vyborne v cele Olivii Colman. Hudba opet famozni. Skoda, ze od dalsi serie budou opet novy herci, snad Emma Corin v roli Diany zustane. Tak opet za dva roky, uz ted se tesim. ()

lemonova

Málokedy neviem, čo napísať. Ale štvrtá séria ma tak nadchla, že doslova neviem, kde začať. Každopádne "The Crown" je kvalitatívne asi najvyrovnanejší seriál, aký som kedy videla, dokonca mám pocit, že ide stále jemne hore. To, akú prácu si dali tvorcovia s výberom castingu, mi doslova vyrazilo dych. Samozrejme Gillian Anderson je bez debaty, ale mňa osobne absolútne dostala Emma Corrin - chvíľami som mala pocit, že vidím skutočnú Lady Di. Navyše sa mi páči, že seriál si zachováva istý nadhľad, človeku nepredkladá jednoduché závery. Anekdotický štýl rozprávania prispieva tiež k tomu, že sa nezamotá do jedinej oblasti života, ale hľadí na dejinné udalosti z perspektívy. Keby si tvorcovia vybrali len životnú líniu Diany a Charlesa, určite by boli schopní natočiť famózny seriál, ale to by už nebolo "The Crown". Myslím, že zámerom nie je pretriasať všetky rodinné vzťahy do detailu, ale pokúsiť sa priblížiť kráľovnin svet na pozadí dejín Británie. A to sa darí naozaj monumentálnym spôsobom. Bravo! ()

Ben Nevis

Řemeslně zvládnuté na jedničku a škoda té hudby na seriál, hodila by se do nějakého áčkového thrilleru. Výhrady mám akorát k některým postavám. Nemám to nastudované tak dobře, jako Britové, ale pár knížek jsem přečetla. Líbilo se mi, že všichni tam dostali svou porci čočky, nebyla favorizovaná žádná postava. Starouši zabednění snobové, princové ztělesněné sobectví a Margaret totálně kontroverzní osoba. A naopak mohli projevit i kladný charakter. Akorát královna byla trošku nekonzistentní. Na začátku ji definovali jako hloupou a nevzdělanou, na konci má lepší politický přehled než premiéři a snaží se soupeřit s Maggie. A Charles dopadl nejhůře. Opravdu byl v reálu každý rozhovor s Di o tom, jak ho zastiňuje? Vyšel z toho jako naprostý povahový ubožák. ()

Hpatrik

Opravdu vyjímečné téměř ve všem. Obě nové postavy, které tuhle sérii obohatili jsou výtečně obsazené a fantasticky zahrané, no a pak tu máme ten, až by se téměř dalo říct, dokonalý standart, zahrnující skvěle napsaný scénář, nekompromisní výpravu a hudbu, a jasnou, a bezchybně provedenou tvůrčí vizi. Dokonce jsem si i zvykl a oblíbil královnu Olivie Colman, a bavili mě všechny episody s tím, že ta devátá byla masterpiece. ()

ER

Tato série mně nenadchla tak,jako předchozí (první a druhá). Tvůrci se tentokrát uchýlili ke kontinuálnímu způsobu vyprávění s výjimkou tři epizod, které po vzoru předchozích sérií byly více epizodní a také nejvíce zajímavé, přičemž 48:1 patří k nejlepším dílům nejen této série. Evidentním problémem bylo skloubení zásadních momentů Koruny potažmo Velké Británie s rodinným životem Diany a Charlese. I tak se opět podařilo naservírovat skvostné dílo s vypointovanými osobními schůzkami královny a ministerského předsedy (předsedkyní), skvělým obrazem a zvukem. ()

Sharpooter

I když je čtvrtá řada, spolu s druhou, nejlépe hodnocenou sérií, tak musím říct, že za mě byla tohle to nejslabší série a někdy jsem se musel nutit do toho, abych si další díl pustil. V podstatě mi hrozně vadilo, že se polovinu série řešilo manželství prince a princezny z Walesu. Jako nechápejte mě špatně, ale ze seriózního seriálu, kdy se řeší politické krize, nezaměstnanost, nepokoje, katastrofy, atd. se stala show sledující manželství královské rodiny. Omlouvám se, ale to si můžu rovnou pustit Ulici... Jako já chápu, že to do seriálu patří, a že je to taky historicky založené téma, ale mohli to narvat třeba do dvou dílů a ne pořád do každého, případně každého druhého. Některé díly byly fakt perlička, ale některé byly zase hrozně nudný a řešilo se v nich pořád to samé. Každopádně jako v každé sérii i zde jsem se naučil pár historických faktů, což beru jako klad, jelikož vždy je dobré se něco přiučit. 7/10 ()

neo93

Již čtvrtá řada úspěšného a populárního seriálu, zabývající britskou královskou rodinou. A opět si seriál drží vysokou kvalitu. A tu hned vidíme v skvostné úvodní epizodě. V něm sledujeme úplně první setkání prince Charlese a jeho budoucí manželky, princezny Diany. Mimo to ovšem jsme svědky nástupu Margaret Thatcherové do čela britské vlády jako první premiérky v historii a to za neklidných časů, kdy sílí vliv irské republikánské armády, která následně nečekaně udeří na těch nejvyšších místech. Protnutí tří dějových linek do jedné klíčové scény asi v půlce dílu, byl výborný nápad. Ani v dalších epizodách však neklesá úroveň seriálu v napínavých a třeskutých scénách a událostech. Řeší se např. spor o Falklandy, které si samozřejmě nárokuje Argentina; vniknutí naštvaného, frustrovaného, bez práce žijícího Michaela Fagana až do ložnice samotné královny; střet dvou silných, ovšem také dost odlišných žen a to workoholické a zásadité premiérky s rovněž mocnou, ale také někdy uvolněnou královnou, která si dokáže najít i zábavu jako třeba při lovu na jelena nebo při skotském dovádění. Největší pozornost v celé řadě však budí samozřejmě princezna Diana. Od jejího začlenění do královské rodiny, která rovněž spočívá v nutné porci etikety a pravidel, jenž musí dodržovat, přes její ohromnou a prudkou popularitu, velkou přípravu na samotnou svatbu, až po nekonečné hádky a rozepře s Charlesem, který stále miluje Camilu. V tomto ohledu musím vyzvednout herecké výkony Emmy Corrin jako Diany a Joshe O'Connora v roli Charlese, jenž tvoří tu správnou dvojici, ve které je cítit dané emoce a napětí mezi nimi. Obsazení jednotlivých postav je jedna z opravdu vekých předností seriálu, což dokládá také skvělá Gillian Anderson jako premiérka Thatcherová. Znovu série nezklamala a budu se těšit na další řadu a pohledu do britských dějin, ať už skutečná historie byla třeba poněkud odlišná. ()

Arkagas1989

Další série, na kterou jsme tak nedočkavě čekali je tady. Miluju to. Herečka Gillian Anderson je naprosto dokonalá, jakmile jsem ji viděla, tak jsem 1) absolutně zapomněla na Scullyovou, která byla doteď její životní rolí, ale 2) jsem byla uchvácená jejím hereckým výkonem ženy, která se nenechala kritizovat ani od samotné královny. Když spolu vedly tyto dvě dámy osobní rozhovor, fandila jsem snad víc i já, i když mi byla místy vrcholně nesympatická a protivná. Ve 4.sérii nastupuje na scénu princezna Diana, a co miluju na tomto seriálu je to, že se s královskou rodinou nepáře a ukazuje její vztahy tak, jak byly. Protože to jsou především stále lidé, kteří sice musí dodržovat standardy, ale kteří mají svou hlavu. Mladičká Diana je tady hezky ukázána světu jako holka, která absolutně nevěděla do čeho jde a i přesto, že byla od začátku podváděna, dospěla v ženu, za kterou sice nikdo nestál, ale která i tak dokázala udržet hlavu vztyčenou. Princezna Margaret je mojí nejoblíbenější postavou od začátku a v podání Heleny Bonham Carter to snad nemůže být ani jinak. Její objevování temných stránek rodiny v této sérii bylo skvělé. Dvůr, intriky, nevěra, láska, odhodlání, bolest a naděje.. to vše na pozadí jedné rodiny. Jsem zvědavá, co nám přinese 5.série a moc se těším. ()

mosem

Čtvrtá série je pro mne dalším sestupem. Charles (a není to jen o jeho vztahu k Dianě) působí jako nejméně sympatická postava královské rodiny. Není to chudák, kterému není dopřáno životní štěstí. Působí jako rozmazlený fracek, který si chce užívat privilegií svého postavení i za cenu pokryteckého chování. Na jedné straně se snaží působit jako člen rodiny, který podléhá tradicím, zvykům a názorům rodiny, současně ale skrytě jede vlastní hru. Diana - kapitola sama o sobě. Vidím snahu, ukázat ji jako chudinku, které všichni ubližovali. Bohužel je zobrazena jakoby mentálně postižená, bez názoru, bez vůle....která je sice nešťastná v osobním životě, ale vnější život jí za to stojí. Takže ani ji nemůže člověk litovat. A abych nezůstal jen u negativ - Helena Bonham Carter jako sestra královny Alžběty, za mne nejlepší postava této série. ()

IZFNP

Nepoznám žiadny iný seriál, ktorý by si držal konštatne kvalitu takým spôsobom, akým to robí The Crown. Bez zaváhania, bez slabších momentov, tento seriál si jednoducho ide svoju ligu. Nie je tomu inak ani vo štvrtej sérii, ktorá predstavuje dve nové výrazné ženské postavy britských dejín, kastingovo opäť triafajúc do čierneho. Prvé dva diely boli ešte taký rozjazd, potom už sa ide čiste kvalitatívna špička, dramaticky našlapaná, intímna, trefná, minimalistická, no silná. Emma Corin ako Diana je famózna, Gillian Anderson v úlohe Železnej lady si kradne nejednu scénu pre seba a členovia kráľovskej rodiny do jedného pokračujú vo svojej krasnojazde. Každý výkon má jemné nuansy, ktoré spolu s prvotriednou produkciou upevňujú seriál na dramatickom vrchole. ()

Elio

Já nevím. Něco, a nejsem si jistá co, mi v této řadě vadí. Vážně jsem se na sérii s Dianou těšila, ale asi jsem se moc nechala navnadit trailerem. Pořád to má stejné kvality jako předchozí řady, samozřejmě: výborné herce, nádherné kostýmy, kameru, všechno. Asi mi tam lehce vadí snaha zařadit humorné momenty, které zase tak humorné nejsou. Nevím. Možná mi schází kousek toho "dramatu", které bylo skvěle nadneseno v minulé řadě, ty mrazivé scény se silným hudebním doprovodem. Tady se také občas vyskytnou, ale povětšinou jde spíš o jakési dokumentární záběry, které ve mně bohužel žádné emoce nerozdmýchají, ať se snaží sebevíc. A že by těch emocí šlo vyvolat hodně. Abych to shrnula: dokonalost jako vždy, ale pro takové zastánce patosu jako jsem já to na pět hvězdiček možná stačit nebude. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů