Japonsko - rok 1870. Občianska vojna mohutnie každým dňom. Jej epicentrum tvorí úsilie cisára pomocou svojej novozriadenej armády zlikvidovať kastu samurajov, ktorí odmietajú dobrovoľne vydať svoje územie. Na pomoc cisárovi prichádza veterán americkej občianskej vojny, kapitán Nathan Algren (Tom Cruise), ktorý so sebou prináša nielen najnovšie zbrane, ale aj ochotu a vôľu naučiť cisárovu armádu s nimi zaobchádzať. Po úspešnom tréningu nastáva prvý ostrý stret so samurajskými bojovníkmi, ktorí ale Algrenom vycvičenú armádu dokonale rozprášia. Zranený Algren sa ocitne v ich zajatí. Namiesto istej smrti však dostane možnosť spoznať samurajský spôsob života, ich kódex a motiváciu. Postupne je svetom samurajov stále viac fascinovaný. Na obzore sa však schyľuje ku konečnej bitke a Algren sa ocitne pred najdôležitejším rozhodnutím v živote. Na ktorú stranu sa má pridať? (oficiálny text distribútora)

corpsy

Film je dokonalým hollywoodskym produktom, ktorý má prilákať masy a trhnúť nejakého toho Oscara. Tento účel spĺňa, ale len z polovice. Efektná produkcia s prvotriednou technickou stránkou. ()

Hoyt

Tomuto velkofilmu vévodí snad nejkrásnější soundtrack, který kdy Hans Zimmer složil. Krásná kamera, obrovská výprava jak je u Edwarda Zwicka zvykem a užasná dvojka Cruise a Wetanabe. Úžasné jsou taky dost reálné a hlavně přehledné bojové scény. Ale o boji tento snímek vůbec není, je hlavně o životě samurajů a smyslu života. Takhle má vypadat pořádný velkofilm. PS: Co se stalo s těmi řeky u Thermopyl? Ani jeden to nepřežil... ()

Lucas

Z Posledního samuraje mám značně ambivalentní pocit. Na jedne straně brilantní, byť jen audiovizuální momenty, na straně druhé spousta kliše a pseudo-filosofických myšlenek. Komorněji a lyričtější verze, oproštěná navíc od přehnaného patosu by mu slušela více. Avšak Zwick není Kurosawa... ()

DDT

Tom Cruise jako akční hrdina v rychlokursu samurajštiny. Směšné. Jako popcornová zábava ale slušně natočeno, hlavně bojové scény. Všichni japonští herci také výborní. Kdyby jen ten Tomík aspoň občas "slezl s plátna" ! ()

curunir

Posledný samuraj je podľa mňa trocha preceňovaným filmom, na druhej strane Zwickov najúspešnejší i keď rozhodne nie najlepším (tým je podľa mňa Sláva). Tom Cruise nie je do úlohy zle vybratý, avšak je dosť nevýrazný, rovnako ako aj väčšina obsadenia, navyše sa snaží celú pozornosť strhávať iba na seba. Svetlú výnimku potom tvorí Ken Watanabe, kde je oscarová nominácia naozaj po práve. Za najväčší klad filmu by som považoval krásne podmanivé vizuálne spracovanie ťažiace hlavne na snímaní scenérií Japonska (aj keď bol film z veľkej časti nakrúcaní na Novom Zélande), podfarbených citlivou hudbou Hansa Zimmera. Záverečná bitka posledných samurajov proti presile cisárskej armády síce nedosahuje veľkoleposti súčasných veľkofilmov, aj tak je však dobre a strhujúca spracovaná. Ale ich samurajovia posekali, škoda len, že im to úplne nevyšlo. Celkový efekt trocha kazí záverečný masaker guľometom, ktorý ako zázrakom prežije iba Cruise je značne naivný. Film sa tak dá zaradiť medzi lepší priemer súčasnej americkej veľkoprodukcie. ()

Marsik

Aachjo, toto letí. To už je opravdu 10 let, co jsem byl na tomto skvělém válečném filmu v kině? Dnes příjemné zavzpomínání a zároveň 2 a půl hodiny strávené u perfektně natočeného dramatu o Samurajích. Všechny postavy měli co do sebe, akce dostačující (v závěru velkolepá), parádní pohledy na krajinu a toto vše umocňovala krásná hudba Hanse Zimmera. Prostě...válečný film, jak má být. S momentálními 84% se já ztotožňuji beze zbytku a rozumím 1087 fanouškům, kteří si tento snímek dali mezi TOP a dostali tak Toma Cruise na 149. místo mezi nejoblíbenějšími filmy. 84% ()

ConanVJ

Skvělý film a báječnou strhující atmosférou, který mě naprosto pohltil. Skvělou výpravu a nádherné exteriéry doplňuje úžasná, emoce vyvolávající hudba, která dokonale umocňuje dění ve filmu. Herecky je to skvěle zvládnuto a výběr hlavních představitelů se vydařil na výbornou. Akce je taky moc pěkně natočená a choreograficky zvládnutá. Víc snad nemám co dodat. 100% :) ()

spaceboyCZ

Je to Hollywood s velkym H, ale napriklad Gladiator mi sedi mnohem vic. Nicmene, hvezda navic za Kena Watanabeho. Jo, a diky Hansi za skvelou hudbu, opet dalsi vyborny soundtrack do sbirky a pro zprijemneni dlouhych cest autem. ()

depony

Jasná struktura filmů, hodně mrtvých, hlavní hrdina přežil, přesto si neodpustím poznámku, že ačkoliv jsem na tento film kvůli nevlídným recenzím jít nechtěl, shodou okolností jsem se na něj dostal a musím říct, že nelituji. Ken byl přesvědčivý a přiznám se, že Koyuki tak půvabná, že bylo pro mne velmi těžké se do ní nezamilovat. Nic jiného než 5 star nezaslouží....ať si říká, kdo chce, co chce... a pak.. hudba Hanse Zimmera...!!! To už se prostě musí ohodnotit! ()

fannah

U tohohle filmu jsem fakt usnul. Vzbudila mě jen Zimmerova hudba, protože zbytek nestojí za nic. Edward Zwick měl zůstat u akčních thrillerů o arabech v New Yorku, ale neměl se pouštět do něčeho takového jako dloouhý, válečný, romantický a dramatický snímek, navíc s akčním hrdinou v hlavní roli. Jenom nechápu jak může scénář být nudný, když ho napsal John Logan - Gladiator... ()

maddy

Zaujímavý príbeh o Američanovi v úplne odlišnom kultúrnom prostredí, skvelá akcia striedajúca klasické súboje jeden na jedného a veľkolepé bojové scény, pútavé neopozerané prostredie Japonska, pompézna Zimmerova hudba vyvolávajúca skutočné emócie, silný záver bez zbytočného pátosu a výborne hrajúci Cruise sa skĺbili aby divákovi zaručili priam dokonalý zážitok. Navyše filmu nechýba srdce a pri dĺžke 154 minút nenudí ani na chvíľu. Japonská kultúra mi všeobecne veľmi blízka, ťažké subjektívne ešte pár bodov navyše. CELKOVO: 5* ()

SaNcHeZ_cz

Do puntíku perfektně natočený velkofilm, přesně jako podle šablony, který funguje ve všech ohledech. Přináší epický příběh, problémového hrdinu i emocionálně silný závěr. To že nepřináší téměř nic moc nového? O to tu vůbec nejde. ()

Wysch

Jak je možné, že nemám zhodnocenej film, kterej mám na DVD a pouštím ho několikrát do roka? Protože všechno v tom filmu sedí, funguje a jede jak namazanej stroj, ačkoliv je naprosto ale naprosto nelogickej? Nebo protože zkrátka a jednoduše nenudí? Či jen proto, že se z původně čtyřhvězdičkový odpočívárny stává po několika shlédnutích zajimavá filozofická rozcvička? Ať tak nebo tak, tenhle film mám rád. Toma Cruise ne. ()

Alqarin

Jestli existuje něco jako něžné, ohleduplné a krásné znásilnění cizí kultury, tohle je ten případ. Poctivě vypiplaný, s boží hudbou, famózním Watanabem a Cruisem, který dokonale srostl se svou rolí. Vždycky mě dostane. ()

MartinezZ

Je to příběhem a plynutím věcí okoukané, ale zasazení na východ, Cruise a zpracování jsou bezchybné. A dokonce se vytáhl i Zimmer. Kvalitka, která si klidně mohla dovolit i protáhnutí příběhu, protože mi přišlo, že se Nathan dostal do vesnice nějak moc rychle po začátku vyprávění. Je fakt, že si Tom umí vybírat projekty. A ano, "Všechny jsou dokonalé." :') ()

Historik

Bez dlouhých řečí - nelíbilo se mi to. Pevně doufám, že Američani nebudou nikdy točit nic z naší historie. Možná se těmito filmy někdo chce - a z ohlasů je zřejmé, že ano - nechat opájet, ale je to jen patetické, nudné, natahovací. Velkolepé, to ano, ale jinak prázdné, nevěrohodné. Já nechci, aby to vypadalo, že zatracuju americkou kinematografii vůbec, mám v oblibě spoustu jiných snímků, které by zase neudělal tak dobře nikdo jiný, než Američani, ale tento typ filmů, kdy si berou náměty z historie jiných zemí, prostě neberu. Na to jsou krátcí. ()

Davson

Příliš podle šablony amerického filmu, příliš přitažené za vlasy, příliš kýčovité. Děj je tak odhadnutelný, všechno jako kdybych už někde viděl, pouze někdo vyměnil postavy a místo. Scenář podprůměrný, občasným pokusům o filozofování chybí nějaká myšlenka, což je docela fatal drsný problém. Nevím nakolik je film podle skutečných událostí, ale celé to působí ne moc uvěřitelně, asi proto, aby to odpovídalo holywoodským směrnicím. Herci jsou jediné pozitivum, snad ještě s hudbou, kterou už ale jakobych někde slyšel. Zimmer tak trochu vykrádá sám sebe. Všechno ale topí úděsná režie. Je to celé natočeno špatně, režisér se možná pokoušel o nějaké umění, ale tím, že do snímků hodí pár záběrů na hezkou japonskou krajinu, umělecký snímek ještě neudělá, spíš ukázal svoji neschopnost. Konec je naprostý kýčovitý "vrchol". ()

Jillen

Luxusní podívaná s procítěným hereckým výkonem většiny zúčastněných v čele s Tomem Cruisem a Kenem Watanabe. Silný příběh, který prolíná silná hudba v krásných ex a in-teriérech Nového Zélandu pod vedením skvělé režie Edwarda Zwicka. Válečný snímek o hrdinství, lásce a svobodě v časech, kdy se začlo spojovat neslučitelné mě dostává i po několikátém shlédnutí. Až na lehce kýčovitý konec nezapomenutelná a emocionálně vypjatá podívaná. ()

Popluh

I průměrný režisér dokáže z výborného scénáře natočit dobrý film, ale jen skvělý režisér dokáže z obyčejného scénáře natočit skvělý film. A Zwickovi se daří zakrývat většinu děr ve scénáři mistrně odvedenou prací. A soudě podle totožného případu u Krvavého diamantu to náhoda nebude. Vše ještě podtrhuje skvělý výkon Toma Cruise, který taktéž z grácií velkého herce ustál všechny ty scenaristické kiksy a odehrál Kapitána Algrena naprosto přesvědčivě. ()

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

14.11.2023

Chris Evans ztvární legendárního herce

Chris Evans ztvární legendárního herce

06.01.2022

Od té doby, co Chris Evans (Avengers: Endgame) opustil Marvel a vydal se vstříc novým projektům, daří se herci točit poměrně zajímavý žánrový mix. Brzy jej uvidíme v animáku Lightyear o Buzzi… (viac)

Kdy bude další Jack Reacher?

Kdy bude další Jack Reacher?

15.08.2015

Tom Cruise momentálně točí kriminálku Mena pod dohledem Douga Limana (Na hraně zítřka) a už na podzim ho čeká další akční štace. Znovu si totiž zahraje Jacka Reachera, bývalého armádního… (viac)

Jack Reacher 2 má režiséra

Jack Reacher 2 má režiséra

19.05.2015

První Jack Reacher vydělal 218 milionů dolarů a potvrdil tak lukrativnost Toma Cruise. Režisér Christopher McQuarrie se ale po Reacherovi vrhnul na pátý díl Mission: Impossible (uvidíme ho už 30.… (viac)