Japonsko - rok 1870. Občianska vojna mohutnie každým dňom. Jej epicentrum tvorí úsilie cisára pomocou svojej novozriadenej armády zlikvidovať kastu samurajov, ktorí odmietajú dobrovoľne vydať svoje územie. Na pomoc cisárovi prichádza veterán americkej občianskej vojny, kapitán Nathan Algren (Tom Cruise), ktorý so sebou prináša nielen najnovšie zbrane, ale aj ochotu a vôľu naučiť cisárovu armádu s nimi zaobchádzať. Po úspešnom tréningu nastáva prvý ostrý stret so samurajskými bojovníkmi, ktorí ale Algrenom vycvičenú armádu dokonale rozprášia. Zranený Algren sa ocitne v ich zajatí. Namiesto istej smrti však dostane možnosť spoznať samurajský spôsob života, ich kódex a motiváciu. Postupne je svetom samurajov stále viac fascinovaný. Na obzore sa však schyľuje ku konečnej bitke a Algren sa ocitne pred najdôležitejším rozhodnutím v živote. Na ktorú stranu sa má pridať? (oficiálny text distribútora)

Roman.Ticka

S odstupem času musím zvednout hodnocení, protože tolik nadčasový a veskrze krásný velkofilm si to zaslouží. Škoda, že když tenkrát v 19. stol. Samurajům odzvonilo, vystřídala je nová pakáž se stejnou zarputilostí a neústupností, ovšem z druhé strany spektra. Tak ostatně svět nasměroval svůj vývoj u každého národa, dá-li se to tak nazvat (co/kdo je dneska národ?!). Proto bych tento manuál na původní pozitivní tradice zavedla jako povinnou četbu bez rozdílu. Zvlášť v dnešní chaotické a nevyzpytatelné době, kdy lidstvo stojí na rozhraní. Zřejmě již naposledy a dobře mu tak. ()

Ivoshek

Tvl, já to viděl asi desetkrát a pořád jsem to neohodnotil? To je ale ostudné. Není to historický film, spíš akční melodrama v historických kulisách. Přesto udělané zábavně, se spoustou akce a s výbornou hudbou. Není to Top, ale je to pořad film, který když běží, tak dokoukam. ()

GigaPudding

Po druhém kouknutí se hodnocení zvedlo na pětku, protože je Poslední samuraj plný krásných obrazů a to zejména ve vesnici samurajů. Hlavně ale podává srozumitelnou základní představu o samurajích pro západního diváka. Bitevní scény jsou napínavé a pěkně natočené a Tom Cruise tu sice není takovej frajer jako jinde, ale pořád super a Ken Watanabe je tu jako správný samuraj včetně výrazů jak z poctivých starých samurajských filmů :). A vůbec je tu všechno co do života samurajů patří, včetně cvičení, studia, poezie, rituálů a smyslu pro čest a samozřejmě taky vývoj vztahu samurajů a západního kapitána, kterého nejdřív nesnáší, ale nakonec ho přijmou jako bratra. Takže prostě pětka jasná :) ()

HellFire

Ti, kdo tvrdí, že je Poslední samuraj natočený komerčním způsobem, bez hlubšího sdělení, jsou za a. ignoranti, za b. děti. Poslední samuraj má v sobě tolik odkazů, že by se z nich dala sestavit kniha. Hans Zimmer dosáhl téměř dokonalosti se svým soundtrackem, jež filmu přidává neskutečně na hodnotě. ()

SOLOM.

Hodně solidní film, kterému jsem zprvu nedával moc šancí, ale na konci filmu jsem byl nevýslovně spokojen. Mám rád tenhle ten typ „emočních“ historických filmů, které nejsou zbytečně přehnané, dramatické pasáže jsou rovnoměrně vyvážené s těmi akčními a i naprosto neznámí herci dokáží podat velice slušné výkony. Tom Cruise už byl jen třešničkou na dortu. Takže jde určitě o zdařilé dílo, které stojí za zvýšenou pozornost. 70% ()

Sofia

Za všechny scény v samurajské vesnici+za konečnou bitvu bych dala za 4, ale zbytek mě až tak moc nezaujal. Asi je to tématem, které pro mě není až tak atraktivní. A Cruisova kamenná tvář mi tam taky moc neseděla. Ale měli krásná brnění a ten japonský chlapeček byl strašně roztomilý :-) ()

902 10

zwickuv povrchni pohled na samuraje vezouci se na modni vlne asian culture s tomem "chci oscara!" cruisem v hlavni roli je jen pro odvazne... ()

kajda.l

Po zhlédnutí Posledního samuraje mám v hlavě hrozně rozporuplné pocity. Sice jsem očekával, že po stránce příběhové nebudu příliš jásat blahem, jak už to u amerických historických eposů bývá zvykem a nakonec to jediné, co si z příběhu odnáším je, že životem a válkami zhýralý opilec Nathan Algren(Cruise) našel sám sebe a svůj klid..no budiž, dál to raději rozpitvávat nebudu (pro zvědavé, doporučuji komentář Faidry). Ovšem, co za zmíňku rozhodně stojí je skvělý výkon Kena Watanabeho, který Cruise přehrál zcela jednoznačně a svým charismatickým výkonem film odtáhl, dále solidní výprava, také nelze nezmínit do každého záběru efektivně použitá Zimmerova hudba a samozřejmě úchvatné exteriéry, již dlouho jsem se u žádného filmu nekochal tak dokonale krásnou krajinou. A ještě bych zmínil bitevní scény, které se mi po celou dobu zamlouvaly, až na úplné finále závěrečné bitvy..chce se mi jen říct, proč tak zbytečně z paty tahané slzy a emoce, na spoustu diváků to jistě zapůsobí a slzet budou, ale mě se na tváři vyrojil pouze ironický úšklebek. Škoda. No, musím uznat, že opravdu silně váhám mezi 3-4*, nakonec za efektivní harakiri zaokrouhlím nahoru na hodně kostrbaté 4*. 76% ()

Mgb21

Film mě velice mile překvapil. Čekal jsem nějaký nabubřelý film, který si bude hrát na něco extra. Ale celý film na mě působil velice komorně a vynaložené peníze se odrážely jen v nádherných kostýmech a neméně krásných exteriérech. Cruise podal výborný výkon a s ním všichni "japonští" kolegové. Nic naplat, ale také se chci stát samuraiem. ()

Bauer

Tak tomuhle říkám film!Naprosto dokonale natočný film.Tom Cruise podává výborný výkon ale kdo mně naprosto překvapil je Ken Watabe , který je sympatický a jeho výkon velmi dobrý.A celkové provedení filmu je úžasné.A ta hudba, to je tak něco krásného , aby taky ne když je od Hanse Zimmera.Pro mně velké překvapení , protože když jsou někde samurajové , tak to je většinou blbost ale tohle je vyjímka.Dokonalý film!! ()

becki_tu

Krása, nádhera, takřka dokonalost. To, že bych slzel už od půlky filmu se mi opravdu nestává každý den. Nemalou zásluhu na tom má určitě i známý "spolutvůrce emocí" Hans Zimmer, který svou geniální hudbou ještě nikdy nic nezkazil a ne jinak tomu je i tady. Hluboký, duševní a lidský příběh o části japonské, a pro mě nesmírně zajímavé historie, který musí dojmout snad každého bez rozdílu věku, pohlaví nebo národnostně-kulturní příslušnosti. Než se utopím v záplavě superlativ a chvály tak ještě zmíním božského Cruise a Watanabeho a dodám, že Poslední samuraj u mě dost zavání TOPem. Škoda jen neproměnění jedné z Oscarových nominací. ()

Earl_23

The Last Samuraj dodnes zůstává jen těsně za mojí hranicí Top 10. Kdysi si ji vydobyl především díky vynikajícímu tématu. Historie Japonska, jejich styl žití a koneckonců i bojování mne vždy zajímalo. A není filmu, který by ho zprostředkoval lépe než právě Poslední samuraj. Tom Cruise má velké charisma a Ken Watanabe snad ještě větší. Ale abych to shrnul: dostalo mě prostředí, příběh i výborné bitvy. Pětihvězdičkové hodnocení jenom podtrhuje závěr filmu... ()

mm13

Najprv film - naivný, zjednodušujúci až nepravdivý, prehnane patetický. Pozerá sa však príjemne, pretože je skvele natočený. Ako dieťa som si samurajov presne takto predstavoval a ako dieťa by som sa z takéhoto filmu s prepáčením posral. Takto sa do detských liet aspoň na chvíľu prenesiem. Nie je to na škodu... ALE - Tom Cruise! Myslím, že v celých dejinách kinematografie nenájdete takého populárneho a zároveň takého mizerného herca. Každý film, v ktorom účinkuje zráža o také dve-tri triedy nižšie. Neuveril som mu ani na kratučký moment, nedokáže uhrať ani momentálny stav nie to ešte postavu ako takú. Je úplne jedno, či má byť odvážny, zbabelý, opitý, nadrogovaný, či má absťák, miluje alebo nenávidí, je úplne jedno čo alebo ako, pretože je zakaždým neohrabaný a v jednom kuse trápny tĺk. Zvyšok castingu je našťastie úplne v pohode, Japonci zvlášť. Sú to frajeri a do tej vdovy Japonky som sa takmer zamiloval. Len škoda, že to nešlo aj do celého filmu. ()

prome

Od té doby, co jsem si o tomhle filmu poprvé přečetl, se mé očekávání stupňovalo téměř exponenciálně. Jenže výsledek je ještě lepší, než jsem čekal. Možná by mé hodnocení nebylo tak vysoké, kdyby tahle doba nepatřila mezi mé nejoblíbenější(řadí se mezi středověk a antiku :-)). Jediná škoda, že je druhá půlka celkem urychlená, film mohl být aspoň o půl hodinky delší. Naštěstí jsem to překousl. ()

Morholt

Historický film o střetu starého Japonska a Japonska nového, ve kterém proti sobě stojí samurajové, lpící na tradicích a třída nastupujících podnikatelů orientovaná na USA, která je zde trošku démonizována. Snímek má skvělou atmosféru, vysokou úroveň bojových i bitevních scén a i rozumnou dávku romantiky, ale já měl tady trochu problém a tím problémem byl Tom Cruise. Pomiňme to, že pravděpodobnost toho, že by samurajové vzali do svých řad Američana (který se během jedné zimy vycvičil v elitního bojovníka) a jednali s ním jako rovní s rovným je stejně pravděpodobné, jako jmenování Roubíčka s Kohnem veliteli jednotek SS. Tomu Cruisovi jsem zkrátka jeho kapitána Algrena nevěřil a celá jeho postava mi tam prostě neseděla. Myslím si, že Ken Watanabe by to zvládl sám a celé by to v mých očích nabralo více důvěryhodnosti, ale zase chápu, že by to asi nebyl takový kasovní trhák. 80% ()

Sawy

Dokonalý hollywoodský velkokýč.Takřka bezchybný po formální stránce,typicky zwickovsky rozmáchlý,což podporuje Zimmerův soundtrack.A též čítankově předvídatelný,politicky korektní,s příšerným Cruisem a nezdravým množstvím patosu.Většině se to evidentně líbí,ale mě osobně Poslední samuraj nějak nepřesvědčuje. 60 % ()

stub

Není to špatné, ale Tom Cruise se pro roli nehodí a zejména v momentech "prozření" působí dost směšně. Jinak ale celkem příjemné překvapení. ()

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

14.11.2023

Chris Evans ztvární legendárního herce

Chris Evans ztvární legendárního herce

06.01.2022

Od té doby, co Chris Evans (Avengers: Endgame) opustil Marvel a vydal se vstříc novým projektům, daří se herci točit poměrně zajímavý žánrový mix. Brzy jej uvidíme v animáku Lightyear o Buzzi… (viac)

Kdy bude další Jack Reacher?

Kdy bude další Jack Reacher?

15.08.2015

Tom Cruise momentálně točí kriminálku Mena pod dohledem Douga Limana (Na hraně zítřka) a už na podzim ho čeká další akční štace. Znovu si totiž zahraje Jacka Reachera, bývalého armádního… (viac)

Jack Reacher 2 má režiséra

Jack Reacher 2 má režiséra

19.05.2015

První Jack Reacher vydělal 218 milionů dolarů a potvrdil tak lukrativnost Toma Cruise. Režisér Christopher McQuarrie se ale po Reacherovi vrhnul na pátý díl Mission: Impossible (uvidíme ho už 30.… (viac)