Japonsko - rok 1870. Občianska vojna mohutnie každým dňom. Jej epicentrum tvorí úsilie cisára pomocou svojej novozriadenej armády zlikvidovať kastu samurajov, ktorí odmietajú dobrovoľne vydať svoje územie. Na pomoc cisárovi prichádza veterán americkej občianskej vojny, kapitán Nathan Algren (Tom Cruise), ktorý so sebou prináša nielen najnovšie zbrane, ale aj ochotu a vôľu naučiť cisárovu armádu s nimi zaobchádzať. Po úspešnom tréningu nastáva prvý ostrý stret so samurajskými bojovníkmi, ktorí ale Algrenom vycvičenú armádu dokonale rozprášia. Zranený Algren sa ocitne v ich zajatí. Namiesto istej smrti však dostane možnosť spoznať samurajský spôsob života, ich kódex a motiváciu. Postupne je svetom samurajov stále viac fascinovaný. Na obzore sa však schyľuje ku konečnej bitke a Algren sa ocitne pred najdôležitejším rozhodnutím v živote. Na ktorú stranu sa má pridať? (oficiálny text distribútora)

Laxik

Tahle záležitost si mě získala hned napoprvé i přes to, že jsem v té době znal Toma Cruise jen jako netalentovaného frajírka z M:I nebo z Top Gunu. Tenhle film mi ale ukázal, že on vlastně umí hrát. Nádherná příroda, ukázka přizdisráčské povahy a kultury Japonců, dokonalé bojové scény a stálé omílání v dnešní době prázdného slova „ČEST“. Stejně jako hlavní hrdina, kapitán Algren, i já nacházím v malé horské vesničce dávno ztracený klid. A protože miluju silné konce, miluju i konec tohoto filmu. Emočně velmi vyspělé. ()

MikO_NR_1909

Hollywoodska šablóna, žiadny naratívny zázrak, či narušenie konvencií, ale grandiózne technickým spracovaním. Obdivuhodne natočený film aj po vojenskej stránke s maximálnym emočným zaťažením, kde to trochu škrípe pátosom a predvídateľným vyvrcholením. ()

Redlum

Dobre skloubeny pomer mezi akci a poetikou. Tom Cruise nehraje spatne, ale charismaticky Ken Watanabe upouta vasi pozornost daleko vice. Reziser Edward Zwick odvedl skvelou praci (akcni sekvence vas prirazi do kresel), navic podporenou "ze zalohy" i Hansem Zimmerem a jeho silnym hudebnim doprovodem. Dal bych maximalni hodnoceni, nebyt toho konce, zavanejiciho az prilis patosem a nabubrelymi frazemi. ()

Vojcl

Typicky hollywoodsky blockbuster. Palec nahoru za dobre natocene bojove sceny a nadhernou kameru. Toma Cruise sice moc nemusim, ale herecky talent se mu uprit neda. Na druhou stranu se z tak atraktivniho tematu dalo vyzdimat daleko vic a scenar je od jiste chvile snadno predvidatelny. Celkovy dojem tedy neni spatny, ale pokud si budu chtit pustit film o samurajich, radeji sahnu po nejakem titulu z japonske produkce. ()

numi

Vezměte šablonu na drahý velkofilm a vyplňte ji. Místo děje? Japonsko. Doba? Osmdesátá léta devatenáctého století. Nepřítel (později přítel)? Samurajové. Hlavní hrdina? Bývalý kapitán americké armády. Problém hlavního hrdiny? Alkohol. Noční můry hlavního hrdiny? Vyvraždění indiánské vesnice. Obsazení hlavního hrdiny (velká hlavní hvězda)? Tom Cruise. Vycházející hvězda? Ken Watanabe. Hans Zimmer udělá hudbu? Ano. Kdo film zaplatí? Kdokoli. Kdo na to půjde do kina? Všichni. A připočtěte fakt, že se nic nezvrtlo ani nepokazilo a vše klapalo jak má. Všichni nechali své manýry doma a na Novém Zélandu si to pořádně užili. Takže jako u každého velkofilmu samozřejmě chybí trocha těch skromně upřímných emocí, ale Poslední samuraj prostě šlape tak, že neurazí. Pobaví a nenechá vás nadávat, že jste zase vyhodili peníze oknem. A to je zatraceně dobře, ne? [červen 2006] ()

buldock

Po všech stránkách nádherný film z úchvatného prostředí , plný emocí , výborných hereckých výkonů , který je zároveň podpořen výbornou režií , která film pozvedá do ještě vyšších pater kvality a zanechává v srdci nejen citlivého diváka velký filmový zážitek na celý život. Film: 91% , O.S.T. - Hanz Zimmer - 88% ()

Freemind

Standardní velkofilm s nestandardní dávkou patosu a logických chyb. Ono to asi mělo propagovat čest coby pozitivní jev, ve výsledku to ale spíš ukázalo, že čest je skrz naskrz tupá, ochromující a destruktivní hodnota (podobně jako skvělý film The Duellists, který ovšem tu absurdnost cti ukazuje schválně). ()

Macejko

Majstrovský epický príbeh, v ktorého centre stojí magickou atmosférou opradené spoznávanie cudzej kultúry, rovnako fascinujúcej pre ušpineného a vojnovou traumou zmáraného amerického vojaka, ako aj pre diváka. Filmárčina v tej najčistejšej podobe. Skvostná réžia, perfektný scenár a mnohovrstevnaté, vynikajúco zahrané postavy. A do toho monumentálne burácajúca a zároveň dojímavo citlivá hudba Hansa Zimmera, najlepšia, akú kedy zložil. Absolútny kinematografický zážitok. ()

Orlau32

Je to historický velkofilm jiné kultury, jiného století, jiných zvyků. Ale splnil veškerá má očekávání a dokonce mě přesvědčil svým výkonem mnou málo uznávaný TOM CRUISE. V tomto filmu je ale brilantní a protože v "bonusovém DVD" jsem viděla cvičení a přípravu na bojové výkony samurajů, tak hluboce smekám před touto dřinou a chápu, že takové hvězdy pak berou milióny za natočení filmu. Japonský herec KEN WATANABE mi něčím hodně připomínal Yula Brynnera, ba řekla bych, že kdyby byl "do hola", že mu byl i podoben. Trochu romantiky dělalo film jemným, protože bojových scén bylo ažaž. Pro mě závěrem byl film bezvadný, ukázal na těžký život východních zemí 19.století, kde se musela východní kultura měnit a přizpůsobit té západní, pokud chtěla se světem udržet krok. A v Japonsku to bylo setsakra těžké. Dávám s čistým svědomím 5*. ()

zipper111

Ano Tome, já ti toho vožralu fakt věřil, no a toho samuraje nakonec taky. Ten film má geniální atmosféru, krásný příběh a moc dobré herecké obsazení. Jasně že je to trochu útok na city, ale mě to nevadí, nechal jsem se unášet parádní atmosférou a i na potřetí nebo počtvrté se mi Poslední samuraj dost líbí. Prostě jo, je to tak a ne jinak! 5* ()

Makky

Tento film je neskutočne silný a má svoju hĺbku. Sila Posledného samuraja nie je v úžasných bitkách a boji, sila je v chápaní zmyslu života a ten je úplne niekde inde. Premiéra ma nedostala tak, ako keď som film videl po druhý raz. Začal som si viac všímať vnútro, preto zvyšujem z pôvodných štyroch na päť hviezd. "Povedzte mi, ako zomrel." - "Radšej vám budem hovoriť, ako žil." ()

Tony.cs

" Každý květ je dokonalý ! " . Tak vidím i já tento snímek. Dokonalá hudba, dokonalé bojové scény, dokonalé herecké výkony, dokonalý film. ()

SarumanKo

Nádherná poetika a krvavá akcia. Emócie. Katany. Kvety. Watanabe. Cruise. Zimmer. Krásne Japonsko. Len pár vecí, ktoré mi vždy pripomenú jeden z mojich najobľúbenejších filmov. Vrcholný Zwick. (100%) ()

blackrain

Samurajové byli legendární bojovníci, kteří vynikali svým bojovým uměním a velkým smyslem pro čest. Film mě připoutal k obrazovce a nepustil až do závěrečných titulků. Opravdu hodně povedený velkofilm, který stojí za shlédnutí i opakované. Tom Cruise nepatří k mým oblíbencům, ale tady byl výborný. Prostě jsem si film užila. ()

Bat55

Ešte u žiadneho filmu z prostredia Samurajov a toho obdobia som sa tak skvelo a napínavo nepozeral na film, ako u tohto. Tom Cruise sa do role perfektne vžil,jeho trpezlivý výcvik a príprava na natáčanie sa vyplatili. Jeho výcvik a spoznávanie života Samurajov a ich rodín, ich vzájomné vzťahy a spoločný záverečný boj Zwick zrežíroval veľmi dobre. Herecké obsadenie sa skladá väčšinou z šikmých očí a medzi nimi Cruise, ktorý dokonalo zapadol a v každej jednej scéne ma presvedčil, že je kvalitný herec, ktorý vie chodiť aj v historickom žánri. Bojové scény sú menej veľkolepé, ako v iných filmoch, ale veľmi presvedčivé. Celkovo som si odniesol dojem veľmi príjemného filmu o živote Samurojov, ich vzbure proti cisárovi a jednom bojovom veliteľovi, ktorý sa dostane do zajatia Samurajov. /75%/ ()

KiritoSenpai

Tom Cruise si myslím v tomto filmu zahrál velice dobře. Příběh o americkém vojákovi který se snaži pomoct císaři v boji a nakonec se přidá k samurajům kde se naučí jejich 'triky' je více než chválihodný. ()

kaylin

Je to možná místy trochu naivní, ale stejně se mi líbí, jak tenhle film ukazuje to rozdílné myšlení. Krásné na tom ale je, že je to celé o tom, že ty přístupy jsou sice rozdílné, ale když se bojuje a správnou věc, tak nejde o to, jaké jsou rozdíly, ale o to, co člověka spojuje. Musím říct, že ten japonský přístup se mi líbí víc a víc. ()

slord

Skvelý veľkofilm so skvelým Cruisom a Watanabom. Krásna scenéria Japonska spojená s podmanivou hudbou Hansa Zimmera, výborne natočené bitky a k tomu emocionálne zakončenie, z ktorého som bol namäkko. 10/10 ()

jajinka

Překvapivě příjemná podívaná, výborná hudba dokreslující tu správnou atmosféru Japonska.. A rozhodně lepší Tom Cruise jako Samuraj, než Brad Pitt jako Achilles :-) ()

Mikita

Neskutečně vznešené téma není tolik pokaženo americkým přístupem. Je to pojato docela citlivě. Každá scéna má své kouzlo. Ken Watanabe je natolik charismatický, že zapomenete, že má po boku známého amerického Toma Cruise a plně se ponoříte do příběhu. Co chybí z poetiky japonských filmů, to vyhanradí úžasná muzika Hanse Zimmera, ze které vás pokaždé zamrazí. Díky té hudbě je i opakovaná podívaná mimo kino neuvěřitelným zážitkem. Poslední výjezd samurajů na koních do popelavé mlhy mě vždy ohromí a již vím, že brzy slzy neudržím. Zabere to vždy. Takhle mají filmy působit. Pokaždé, jakoby to bylo poprvé. Hudba a silný příběh očividně k úspěchu stačí, i když k naprosté dokonalosti stále ještě něco chybí. ()

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

14.11.2023

Chris Evans ztvární legendárního herce

Chris Evans ztvární legendárního herce

06.01.2022

Od té doby, co Chris Evans (Avengers: Endgame) opustil Marvel a vydal se vstříc novým projektům, daří se herci točit poměrně zajímavý žánrový mix. Brzy jej uvidíme v animáku Lightyear o Buzzi… (viac)

Kdy bude další Jack Reacher?

Kdy bude další Jack Reacher?

15.08.2015

Tom Cruise momentálně točí kriminálku Mena pod dohledem Douga Limana (Na hraně zítřka) a už na podzim ho čeká další akční štace. Znovu si totiž zahraje Jacka Reachera, bývalého armádního… (viac)

Jack Reacher 2 má režiséra

Jack Reacher 2 má režiséra

19.05.2015

První Jack Reacher vydělal 218 milionů dolarů a potvrdil tak lukrativnost Toma Cruise. Režisér Christopher McQuarrie se ale po Reacherovi vrhnul na pátý díl Mission: Impossible (uvidíme ho už 30.… (viac)