Japonsko - rok 1870. Občianska vojna mohutnie každým dňom. Jej epicentrum tvorí úsilie cisára pomocou svojej novozriadenej armády zlikvidovať kastu samurajov, ktorí odmietajú dobrovoľne vydať svoje územie. Na pomoc cisárovi prichádza veterán americkej občianskej vojny, kapitán Nathan Algren (Tom Cruise), ktorý so sebou prináša nielen najnovšie zbrane, ale aj ochotu a vôľu naučiť cisárovu armádu s nimi zaobchádzať. Po úspešnom tréningu nastáva prvý ostrý stret so samurajskými bojovníkmi, ktorí ale Algrenom vycvičenú armádu dokonale rozprášia. Zranený Algren sa ocitne v ich zajatí. Namiesto istej smrti však dostane možnosť spoznať samurajský spôsob života, ich kódex a motiváciu. Postupne je svetom samurajov stále viac fascinovaný. Na obzore sa však schyľuje ku konečnej bitke a Algren sa ocitne pred najdôležitejším rozhodnutím v živote. Na ktorú stranu sa má pridať? (oficiálny text distribútora)

Wormboy

Krasny film so vsetkym co k tomu patri. Poetickymi zabermi kamery, vyrovnanou reziou, spolahlivymi hereckymi vykonmi, nadpozemsky krasnou Zimmerovou hudbou, sviznymi bojovymi scenami. Je OBROVSKA SKODA, ze film po Katsumotovej smrti dostava klasicky americky pateticky nadych. Vystrihnut poslednych necelych dvadsat minut od Katsumotovej smrti po prichod Cruisa do dediny a islo by o skutocny skvost. Skoda... ()

Morzael

Film, ze kterého mě mrazí, a který mě dojímá pokaždé, když ho vidím. Nejenže je řemeslně odveden naprosto parádně počínaje výpravou konče hudbou Hanse Zimmera, ze které člověku nabíhá husí kůže. Ale celá myšlenka i poselství z něj vyplývající je prostě srdcervoucí. Cruise jsem nikdy moc nemusel, ale v tomto případě muže, který znovu nalézá svou čest, mi perfektně sedl. Hloubka, filosofie, atmosféra, akce i boj, vše tvoří parádní obraz této až pohádkové výpravy do Země zapadajícího slunce. Pro mě srdcovka. ()

danecek24

61. Zlatý Glóbus za rok 2003 - nominace (3) - Nejlepší herec (drama) - Tom Cruise, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Ken Watanabe, Nejlepší hudba - Hans Zimmer ()

Laputa

Smutné drama, bohužel i smutné hodnocení. Tom Cruise se pro drama absolutně nehodí protože je asi s plastu. Jeho obličel postrádá jakoukoli mimiku a emoce. Zachraňuje to naštěstí trochu pěkná příroda, samurajové, hudba a některé bojové scény. Nebýt Toma Cruise tak by hodnocení dopadlo určitě lépe. ()

campix

Typický holywoodký biják, který je výborně natočen, ale vyniká tím, že není krásný pouze napovrch, ale povedl se i vnitřně, není to pouze prázdná historická rubačka. Režie se uzmul, pro mě výborný režisér historických filmů Edward Zwick a donutil Hanse Zimmera natočit jeden z jeho nejlepších filmových soundtracků. Zcela mě pohltila japonská kultura a boj mezi starými časy a bohužel neodvratitelnou inovací. Zároveň mě překvapil Tom Cruise, který podle mě podal jeden z jeho nejlepších výkonů. Celkově formou, hudbou, stylizací, her. výkony a atmosférou jeden z nejlepších filmů vůbec. Nemáte absolutně žádný čas se nudit a jen sledujete pouť amerického vojáka. Jediné mínus filmu, je pro hollywoodský megafilm naprosto typická předvídatelnost a již daná forma podle které film běží. Muž s problémy zatažen do situace, kde si nakonec zvolí stranu utlačovaných a bojuje proti lidem, kteří byli zprvu jeho. I přesto jedinečný zážitek. ()

kvasiva

Krásný film s ještě skvělejším hudebním doprovodem. Dojemné scény se střídají s akcí a slovo čest zde ukazuje svoji moc. Pár míst by se určitě vytknout dalo, ale celkově to je pro mě osobně jeden z mých nejoblíbenějších filmů (hodně ovlivněno tím, že tuhle tématiku mám hodně rád). ()

PROCESOR

Myšlenka může přetrvat tisíciletí, tak proč si to kurvit poslední scénou, která je úplně mimo..Ne podmínky okolí, ale Tvá rozhodnutí a práce určuje Tvé bytí. Film o vyrovnání s vlastní minulostí a hledání se v přítomnosti. Čest si nekoupíš, tu si musíš vybojovat. ()

necisty

To hlavní je krásný a poutavý děj, vůbec nevadí, že to má 2 a půl hoďky, prostě u toho vydržíte. Tom jako vždy předvádí svůj top a herci se šikmějšíma očima mu skvěle sekundují, ke všemu ty ženské tam vůbec nejsou špatné, teda ta jedna... všimli jste si, že tam v podstatě není žádná další ženská? ... No a pak to jen kompletuje Hansova hudba a zpracování. ... SA ()

zette

Na zacatku film muze zaujmout konfrontaci zapadu s vychodem. Jinak tezi hlavne z vypravy a valecnych scen. Vetsinu divaku nezklame ani pritomnost Cruise. Scenar nelze brat vazne, ale jako dobrodruzny film s historickym nadechem to muze fungovat. ()

Juto

Strhujúci príbeh, ktorý kombinuje dobrodružstvo s emocionálnou efektivitou. Tento film funguje, pretože nikdy nestratí zo zreteľa postavy bez ohľadu na to, aký epický je rozsah. 9/10 ()

Lexonka97

10/10 Tady opravdu není o čem! Celý film si mě získal. Tady jsem si opravdu užil každou postavu. Cruise asi ani nemá cenu zmiňovat, jelikož toto byla opravdu jeho životní role. A například i Ken Watanabe jako samurajský vůdce Katsumoto byl fascinující. Japonsko je úchvatně nasvícené a člověk cítí tu atmosféru. Scénář parádní, kamera parádní a Hans Zimmer znovu předvedl jeho umělecké nadání. Doporučuji naprosto všem a lituji, že jsem toto dílo nezhlédl už dříve. ()

emo

Veľkolepý výpravný epos, ktorý je podľa mňa jedným z najlepších filmov roku. Super! Watanabe by si Oscara fakt zaslúžil. ()

c.tucker

Výbornej filmeček s výborným Cruisem a Kenem Watanabe. Perfektní záběry venkovského Japonska s velmi kvalitní režií bojových scén. ()

animaxis

Poslední samuraj je skvělý film o hrdinství a sebepoznání. Film se mi zamluvil už v první minutě a to se stupnovalo až do konce. Postava kapitána Algrena byla skvělá po celý film a celý film se také nějak vyvíjela. Celkový příběh filmu je skvělý a také dojemný. Život samurajů, kteří bránili svou vlast a nakonec pro ní i zemřeli je tu popsán dokonale. Samurajové se nenechali zaslepit novými možnostmi a vždy bojovali za blaho Japonska. Konec filmu mi přišel naprosto dokonalý a plný emocí. Ještě lepší to bylo díky hudbě. Ta byla dobrá po celý film, ale ke konci filmu byla prostě nádherná. Všichni herci tu hrají skvěle a kapitána Algrena považuji za nejlepší roli Toma Cruise. Za mě si Poslední samuraj pět hvězdiček rozhodně zaslouží! ()

mortak

Hollywood je továrna na sny, nikoliv na historii. A tak se po více než sto letech stává z historie romantická pohádka, ve které se utlačovatelé proměnili na utlačované. A my můžeme krásně s Cruisem a Zimmerem snít o starých dobrých časech, které nikdy nebyly a nebudou. ()

TomPrusik1

Kdybych já blb na ten film nekoukal na notebooku, ale viděl ho v kině nebo aspoň na velké televizi, možná bych dal i tu pátou hvězdu. Poslední samuraj by si to nejspíše zasloužil. Je to poctivý hollywoodský historický velkofilm se vším všudy. Krásná kamera, dlouhé záběry, velké bojové scény (zvláště ta finální bitva). Okouzlující záběry na japonský venkov a kulturu A to všechno doprovází krásná Zimmerova hudba. Ani mi tak nevadilo, že Tom Cruise je nesmrtelný a kdyby v 19.stoleti byla atomová bomba, její výbuch by určitě přežil. Jediná výraznější vada na kráse je příběh, který mi přišel takový obyčejný a možná až moc obyčejný. Dá se shrnout v pár větách a zásadních dějových zvratů je zde pomálu. Můžu sice namítat něco ve stylu: ,,Ale ne pro všechny filmy je příběh to jádro, někdy stačí k dokonalosti jen to krásné kolem." Jasně, je to pravda, bohužel to okolo mi dostatečně nepodmanilo tolik, abych pominul poměrně jednoduchý a celkem nezajímavý příběh. Možná, se jednoho dne stane, že film uvidím na velkém plátně a změním hodnocení. Zatím se ale držím zpátky. 8/10 ()

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

14.11.2023

Chris Evans ztvární legendárního herce

Chris Evans ztvární legendárního herce

06.01.2022

Od té doby, co Chris Evans (Avengers: Endgame) opustil Marvel a vydal se vstříc novým projektům, daří se herci točit poměrně zajímavý žánrový mix. Brzy jej uvidíme v animáku Lightyear o Buzzi… (viac)

Kdy bude další Jack Reacher?

Kdy bude další Jack Reacher?

15.08.2015

Tom Cruise momentálně točí kriminálku Mena pod dohledem Douga Limana (Na hraně zítřka) a už na podzim ho čeká další akční štace. Znovu si totiž zahraje Jacka Reachera, bývalého armádního… (viac)

Jack Reacher 2 má režiséra

Jack Reacher 2 má režiséra

19.05.2015

První Jack Reacher vydělal 218 milionů dolarů a potvrdil tak lukrativnost Toma Cruise. Režisér Christopher McQuarrie se ale po Reacherovi vrhnul na pátý díl Mission: Impossible (uvidíme ho už 30.… (viac)