Stranger Things

Dráma / Fantasy / Horor / Mysteriózny / Sci-Fi / Thriller
USA, (2016–2024), 36 h 1 min (Minutáž: 42–150 min)

Tvorcovia:

Matt Duffer, Ross Duffer

Winona Ryder, David Harbour, Millie Bobby Brown, Finn Wolfhard, Gaten Matarazzo, Caleb McLaughlin, Natalia Dyer, Charlie Heaton, Joe Keery, Noah Schnapp (viac)

Recenzie používateľa Tom10000 k tomuto seriálu (37)

Season 1 (2016) (S01)

1.série byla naprosto boží! Už od počátku se vše vyvíjelo velmi akčně, už od chvíle, kdy jsem zhlížel první minuty, mne velice zajímal. Celá série by kdekoliv jinde představovala mnoho desítek nudných, nezajímavých dílů. Jenže zde je to jiné. Nemusíte trpět, než se ukáže další napětí. Máte ho totiž neustále na očích. Kombinuje se zde několik příběhů, jež brzy sice de facto splynou, ale i tak si v nich můžete najít své oblíbené postavy. Krátce (MOŽNÉ SPOILERY): Mne samotné se velmi zalíbila Nancy Wheelerová, jež se zde sice ukazuje jako vedlejší postava, ale i tak, její komplikovaný vztah se Stevem a následný menší románek s Jonathanem, mojí třetí nejoblíbenější postavou, se mi velmi líbil. Snad na něj v další sérii nezanevřou. Jedenáctka je samozřejmě stěžejní postavou, bez ní by seriál postrádal smysl, a tak jsem rád, že ponechali otevřený konec, kde může ještě stále existovat šance na její přežití. Její zpočátku silná nedůvěra po čase opadne a ona i Mike jsou takovým skvělým příkladem silného nezlomného kamarádství. Dustin i Lucas jim oběma pomáhají, i přes, rovněž, počáteční nejistotu. Jen bych byl tedy radši, kdyby měla delší vlasy, ale to je zkrátka následek jejího děsuplného života, o němž toho stále moc nevíme. Joyce je máma, jak se patří, pro ztraceného Willa (na nějž je vlastně polovina celého obsahu seriálu zaměřena) udělá vše, stejně tak jeho bratr Jonathan, i kamarádi Mika. A Hopper? Ten skrývá víc, než se mi líbí. Velmi zajímavá postava. Co se týče Doktora, otce Jedenáctky, tak ten je fakt silný a morbidní záporák, velmi se mi líbí. Jen není jisté, zdali napadení příšery vydržel. A to je také něco. Vůbec nemáme tušení, čím je, jestli ještě nežije, případně, pokud je mrtvá, zdali nemá nějaké "sourozence", případně vůdce. Seriál doporučuji a první sérii dávám 95 procent, pro rezervu. ()

Kapitola první: Zmizení Willa Byerse (2016) (S01E01)

1.díl. Rok 1983. Skupina kamarádů (mladých kluků) hraje výpravnou hru. Will, jeden z nich, se vrací domů za rodiči. Cestou se však stane obětí podivného stvoření (spíše stínu), před nímž se rozhodne utéci. Schová se do stodoly. Nestihne však ani nabít pušku, aby se bránil, a zmizí. V jiné části příběhu se setkáváme s mužem, vědcem, jemuž uteče divné monstrum. Spolu s ním i velmi mladá dívka. Ta se začne toulat městem, dokud nenarazí na restauraci, a tedy i na jídlo. Jmenuje se prý "11", jak má vytetováno na ruce, a neumí mluvit. Dokáže však myslí zastavit větrák. Když a ni přijdou vědci, dva z nich zabije a uteče do lesa. Kluci pátrají po ztraceném kamarádovi, a v lesích na ni narazí. 80 procent, docela dobrý začátek. ()

Kapitola druhá: Pošuk na Maple Street (2016) (S01E02)

2.díl. Nancy je pozvána svým kamarádem/klukem Stevem na večírek, jenž neodmítne, ač ví, co by se mohlo stát. Jonathan jde pátrat po Willovi, a v lesích se dostane až k nim dvěma. Ty si vyfotí, spolu s jejich kamarádkou Robin. Tu unese monstrum, jež se podílelo na ztracení Willa. Jedenáctka se seznamuje s kluky, kteří ji pomohli, a snaží se jim vysvětlit její vztah s Willem. Také vidíme vzpomínku na její únos a zjistíme, kdo je její otec. Právě on po ní nyní intenzivně pátrá. Od jedenáctky se dočkáme dalších projevů schopností. Joyce se strachuje o svého syna. 95 procent. ()

Kapitola třetí: Šťastné a veselé (2016) (S01E03)

3.díl. Napětí stoupá. Naši mladí kluci se v čele s Jedenáctkou nadále snaží pátrat po Willovi. Stejně tak i šerif Hooper a jeho bratr Jonathan. Nancy zase začne pátrat po své kamarádce Barbaře. Ta se ocitla na neznámém místě, ale vše nasvědčuje tomu, že ji drží v Hawkinsově zařízení. Tam pracuje otec Jedenáctky, tam také ona sama byla držena, aby mohl zneužívat její schopnosti. Nancy se vyspala se Stevem, a stala se trochu krutější než dříve. Jonathan si nechtěně nechal vyvolané fotky odhalit samotným Stevem a tak si to možná pokazil u Nancy, jíž asi tajně miluje. Chování jejich kamarádů však rozhodilo i ji samotnou. Pátrání po Barbaře skončí neúspěchem. Joyce dokáže konečně komunikovat s Willem. Stane se však neštěstí, když se najde jeho mrtvé tělo v jezeře u skal. 95 - 100 procent. ()

Kapitola čtvrtá: Tělo (2016) (S01E04)

4.díl. Bylo nalezeno Willovo tělo, ovšem, jak prokáže Jedenáctka skrze vysílačku Mikeovi, jejich kamarád stále žije. Začne tedy pátrání, při němž se všichni čtyři, ve škole u rozhlasové stanice, s ním téměř spojí. Jedenáctka utrpí vážné vyčerpání, ale přežije. Hopper přichází na stopu mnoha lžím, a zjistí, že tělo je jen vycpanou figurínou. Otec Jedenáctky, hlavní výzkumník v Hawkinsově institutu, pošle za jakousi stěnu svého pracovníka Shepperda. Ten však "výlet" nepřežije. Joyce se opět spojí s Willem, a snaží se mu pomoci, zatím neúspěšně. Nancy dál pátrá po Barbaře, a díky fotce, kterou vzala Jonathanovi, přijde na jakousi příšeru. Tu poté spolu zvětší. 100 procent. ()

Kapitola pátá: Blecha a akrobat (2016) (S01E05)

5.díl. Šerif Hopper se úspěšně vloupá do Hawkinsovy laboratoře, jenže je zadržen a probouzí se až doma. Tam nalezne špehovací zařízení, a rozhodne se, že s pravdou vyjde ven. Joyce si mezitím domů přizve svého manžela, jenže ani on jí nevěří. Nakonec se ukáže, že k ní nepřišel pro nic jiného než pro peníze. A tak se ho zbavuje. Nancy se sejde se Stevem a odpustí mu, s tím, že ale nemá čas. V lesích, kde je s Jonathanem na lovu, se spolu pohádají, ale pár věcí si zase vyjasní. Nancy poté vstupuje do Obráceného světa, a Jinathan ji nenajde. Jedenáctka brání svým kamarádům v nalezení místa, kde existuje průchod (tam by mohli najít Willa), a vzpomíná na nepříjemnou minulost. 95 procent. ()

Kapitola šestá: Příšera (2016) (S01E06)

6.díl. Jonathan hledá Nancy, nakonec se opět setkají u stromu, kam předtím dívka vlezla. Aby ji utěšil, je s ní doma v jejím pokoji a poté společně leží v posteli. Vše vidí Steve, jenž je okamžitě odhodlán ponížit svoji přítelkyni, jak jen může. Z toho vznikne potyčka, a Jonathan je, spolu s Nancy, předveden na policejní stanici. Nancy činu Jonathana až tak nelituje, ví, že to bylo gesto zamilovanosti. Jedenáctka vykrade obchod, a i nadále vzpomíná na minulost. Pomůže Mikeovi před smrtí a sama poté prozradí tajemství brány. To ona ji otevřela. Joyce a Hopper přijdou na to, že pátrali po jiném dítěti, než chtěli. Hawkinsova laboratoř v čele s otcem Jedenáctky je připravena k zásahu na jejich subjekt. 95 procent. ()

Kapitola sedmá: Vana (2016) (S01E07)

7. a předposlední díl 1.série. Jedenáctka, Mike a jeho kámoš Bezzubka utíkají před vládou. Cestou narazí na svého již prchajícího kamaráda, jenž se snažil nahlédnout přímo do výzkumného komplexu. estou se na ně přilepí auta ve vedení otce Jedenáctky, ale nestihnou je dohonit. Joyce a Hopper se spojí s Nancy a Jonathanem a pátrají po klucích a dívce. Najdou je, a spojí síly. Díky jistému výzkumu může Jedenáctka proniknout v dost slané vodě do podivného světa, kde již byla při dozoru svého táty. Tam najde sice mrtvou Barbaru, ale živého Willa. Záleží však na čase. Právě nyní ho totiž přepadá příšera! Kluk, jenž byl předtím napaden Jedenáctkou, vyzrazuje její tajemství. Steve se dává na dráhu dobra. Nancy zatím nehodlá přiznat své city k Jonathanovi, stejně tak ani Mike k Jedenáctce. 95 - 100 procent. ()

Kapitola osmá: Vzhůru nohama (2016) (S01E08)

8. a poslední díl 1.série. Mike, Dustin a Lucas s Jedenáctkou zůstávají ve škole, zatímco se Nancy a Jonathan snaží nalákat příšeru do Joycina domu, kde se ji chystají zabít. Do toho všeho se ale připlazí Steve, jenž se snaží oběma omluvit. Díky němu dokáží příšeru omráčit, ale nikoli zabít. Doktor a jeho tým agentů přicházejí do školy poté, co se domluví s Hopperem a Joyce. Hledají Jedenátku, jenže ta se brání. Zabije šest agentů, dokud téměř neumře. Jenže, než ji její otec stihne vyzvednout, na školu zaútočí to monstrum. Hopper a Joyce jsou už v laboratoři, kde projdou do Obráceného světa, aby našli Willa. Ten už byl ale lapen. A i když se ho podaří oživit, následky mu zůstávají. Jedenáctka se obětuje pro zabit příšery, předtím ji však stihne Mike vyznat lásku. Jonathan a Nancy zůstávají se Stevem. Po měsíci dává Jonathanovi Nancy dárek, ale sama zůstává věrná druhému klukovi. Will "ožil", ale občas kolem sebe vidí druhý svět. Jen Hopper si je vědom, že Jedenáctka možná může žít... 100 procent. ()

Season 2 (2017) (S02)

2.série je asi pětkrát lepší než ta první, a že se mi osm proběhlých dílů DOST líbilo. Nebudu vše prozrazovat, jen něco málo. (SPOILERY): Joyce je čím dál tím více odvážná a brání svého synáčka, do něhož vešlo další monstrum, zuby nechty, než se jí ho nepodaří porazit (to monstrum). Jedenáctce narostly vlasy, a tím se stala mnohem hezčí. Její síla roste, dokáže se už s ostatními lépe bavit, a v jednom momentu, kdy narazí na svoji "Sestru", dostane skvělý pankový vzhled, díky němuž vypadá ještě úchvatněji a krutěji než kdy dříve. Dokázala skrze vztek, strach a bolest nemožné - Zavřít bránu, kterou předtím otevřela a skrz níž se do světa málem dostaly všechny děsivé bytosti. Takto zůstaly jen v Hawkins. Mike a ona museli být od sebe dost dlouho odloučení, vztah jim to však neoslabilo. Do města přišla nová skvělá holka - Max. Po počátečních neshodách ji parta přijala, Lucas dokonce i víc než to. Dustin zůstal sám, ale má kamarády. Will přežil, a na vánočním bále si s ním zatancovala jedna holka. Mezi Nancy a Jonathanem to stále není jasné, jednou se už políbili a vyspali, alespoň se však Steve vzpamatoval a dal své holce volnost. Série skvělá, těším se na pokračování. 100 procent. ()

Kapitola první: Šílená Max (2017) (S02E01)

1.díl 2.série. Uběhl rok. Zjišťujeme, že se kdesi v Pensylvánii nachází Osmička, další mimořádné dítě. Také přijíždí do města velmi pohledný kluk a jedna zvláštní dívka se ménem Max. Ta dobře hraje arkádové hry, což štve kluky. Mike stále doufá, že zkontaktuje Jedenáctku. Ta se mezitím skrývá na samotě, kde ji navštěvuje Hopper. Ani ten ale nemá klid. Jde na vyšetřování pole plného schnilých dýní, a otravuje ho jeden muž s UFO a Rusy. Také se prý někde nachází kdosi se zvláštními schopnostmi. Will je na tom stále zle. Nancy stále chodí se Stevem a Jonathan je sám. 95 procent. ()

Kapitola druhá: Koledu, ty exote (2017) (S02E02)

2.díl. Dustin a Lucas si konečně promluví s Max. Ta je zpočátku odmítne, ale později je, spolu s Willem a Mikem, pozve na obchůzku koledovat. je totiž Halloween. Ona sama si se svým řičičem (možná bratrem, to nevím) promluví o důvodu, proč vůbec musí v Hawkins být. Will má další záchvat, tentokrát se však bojí, že zůstane v Obráceném světě nadobro. Hopper vyšetřuje další případy schnilých dýní, a tak přijde za Jedenáctkou pozdě. Ta se zatím snaží spojit přes svůj svět s Mikem. Tomu přítomnost Max jako jedinému ze svých kamarádů vadí. Nancy se stýská po Barbaře. Steve ji nabídne pomocnou ruku, avšak ona sama to trochu přežene. Když jsou na mejdanu, příšerně se opije a řekne pár blbostí. Jonathan se tam setká s jednou holkou, neváhá však Nancy pomoci a odveze ji domů, když Steve zmizí. 95 - 100 procent. ()

Kapitola třetí: Pulec (2017) (S02E03)

3.díl. Dustin najde v popelnici pulce, a hned si ho zamiluje. Když se ho rozhodne ukázat kamarádům z party (k nimž nyní patří i Max), Willovi hned dojde, že ho zná. Je to příšera, kterou dříve vyzvracel při jednom ze záchvatů. Když se ho Dustinovi podaří chytit, Will je už pryč, a tentokrát se nechá pohltit příšerou z obráceného světa. Dustin ho před osttními utají. Max se zajímá, proč se o ni Mike nestará a nechce ji do party. Ve chvíli, kdy se jí nechá "okouzlit", ho spatří El. Ta se vydá, i přes Hopperova pravidla, do školy, za ním. Když ho spatří, podtrhne Max kolečka na skateu, na němž zrovna jede, a jde pryč. Mike se totiž o ni postará i v tomto případě, což El zničí. Nancy si nevzpomíná na milulý večer. Když se začne dohadovat se Stevem, nic z toho nevzejde. A tak se spojí s Jonathanem a společně přijdou na jednu věc (o ní se zatím moc neví). Hopper nadále vyšetřuje případ dýní, a pozve si na to odborníky z Hawkinsovy laboratoře. 95 procent. ()

Kapitola čtvrtá: Mudrc Will (2017) (S02E04)

4.díl. Willa zřejmě posedne netvor, a nyní nedokáže vydržet jakékoliv teplé prostředí. Hopper se ostře pohádá s El, ta je z toho všeho nešťastná. Při úklidu toho, co vyvedla za nepořádek, najde složku, v níž se může dozvědět něco o sobě. Hopper zase s Joyce přichází na smysl Willových kreseb, jež nahrazují věci, které on sám nedokáže popsat. Steve začne chápat svého nového soka. Max je už dost naštvaná z neustálého odstrkování svými kamarády v tajných věcech, a tak na ně zanevře. Nancy a Jonathan jsou uneseni muži Hawkinsovy laboratoře, a jejich nový velitel se s nimi hodlá domluvit. 95 procent. ()

Kapitola pátá: Dig Dug (2017) (S02E05)

5.díl. Hopper spadne do tunelů, o nichž se zdá Willovi. Ten i nadále poskytuje obrázky a Joyce se je snaží vyřešit. Přizve si na pomoc nejprve Mikea, a poté i Boba. Nancy s Jonathanem pátrají po důkazech o Barbaře, kde se dá. El zase hledá svoji matku, a snaží se jí pomoci. Také zjistí mnoho o její minulosti. Lucas se snaží vysvětlit Max o všem, co se stalo. Ta mu zpočátku nevěří, a když se už zdá, že ano, musí od něj pryč za nevlastním bratrem. S pomocí Boba se Joyce podaří zachránit Hoppera. To už k nim ale jedou agenti z laboratoře Hawkins. 95 - 100 procent. ()

Kapitola šestá: Špeh (2017) (S02E06)

6.díl. Poté, co se Will probudí, zjistí Joyce a Mike, že ztratil část paměti. Doktoři ví, co se s ním děje, a odhadují jeho smrt do večera. jejich vedoucí má tedy plno práce, a musí si vše promyslet. Will sice tvrdí, že ví, jak příšeru zabít, není to však pravda. Naštvali ji, a on byl nucen jí předhodit pár vojáků jako potravu. Nancy a Jonathan jsou vystaveni mnohým pochybám ve svémk kamarádství, když jim jejich pomocník ohledně Barbary rozdmýchá myšlenky. nakonec se rozhodnou zbavit se zábran a jít do lásky, společně. Hopper se léčí z toho, co zažil v Obráceném světě, a Bob se snaží vše pochopit. Lucas nabídne Max důkazy o příšeře, které zatím ona sama nevěří. Na pomoc si pozvou i Dustina a Steve, kteří pátrají po Dartovi, malému potomkovi příšery. Než je však stihne několik větších příšer zabít, utečou. Na povrch se derou další. Jedenáctka nebylaq v tomto díle vidět. 95 - 100 procent. ()

Kapitola sedmá: Ztracená sestra (2017) (S02E07)

7.díl. Jane najde skrze nejrůznější složky svoji sestru, Osmičku. Obě dvě k sobě hned najdou přátelskou cestu. Je to však mnohem složitější, než si ona sama dokáže představit. Osmička se rozhodla vydat svojí vlastní cestou. Vzala si k sobě odpadlíky, vyvrhelce, a snaží se Zlé lidi zabíjet i přes zákon. Bez milosti. Příliš se ponořila do své temné stránky. To samé se snaží udělat i s Jane. Ta zpočátku neví, co má dělat, její naivita ji však přivede do dost ošemetné situace. Využije svůj vztek, jak jí její sestra radila, a stane se silnější. Změní si vizáž, a začne s ní spolupracovat. I když zaváhá, zdá se nakonec, že se stala jednou z nich. Avšak poté k ní doplynou vzpomínky jejich starých kamarádů. Jsou v nebezpečí. Jedenáctka má před sebou těžké rozhodnutí. Zůstane se sestrou, která je jako ona a s níž si ve všem rozumí, či půjde za kamarády, kteří ji sice chybí, ale s nimiž je všechno mnohem těžší? 100 procent. Děj směřoval úplně jinou cestou, ale líbil se mi. ()

Kapitola devátá: Brána (2017) (S02E09)

9. a poslední díl 2.série. Mike přijde na to, jak by mohli vytáhnout z Willa příšeru. Teplem. To se nakonec ukáže jako zdařilá metoda, ač je u toho mnoho křiku a utrpení, a sama Willova matka Joyce se ocitne ve smrtelném nebezpečí. El a ostatní kamarádi se setkávají. Sice si zpočátku jak ona na Hoppera, tak i Mike na něj postěžují, ale on poté oběma přizná chybu. Bezy jede Jedenáctka spolu s Hopperem čelit Bráně, kterou se ona sama pokusí zavřít. To se též povede, jen si musí přiznat, že vztek a bolest účinkují nejlépe. Steve je zmlácn Maxiným bratrem, když ji a ostatní přátele brání, avšak poté dá Max svému bráchovi pořádně co proto, až si jí nakonec začne více vážit. Stevovi, Dustinovi, Lucasovi, Max a Mikeovi se podaří zničit střed samotného tunelu, a tím zabít ostatní potvory. Po měsíci se koná vánoční bál. Lucas vyzve Max k tanci, a společně k sobě najdou cestu. Mike si zase zatancuje s Jane (Jedenáctkou), a dají si druhou pusu. Willa vyzve zase jiná dívka. A Dustin? Ten nenajde nikoho, ale nakonec ho vyzve Nancy. Mezi ní a Jonathanem (případně Stevem) to stále není jasné, ač ji druhý zmíněný kluk dal volnost. 100 procent. ()

Season 3 (2019) (S03)

3.série přinesla plno zvratů, mnoho hororu, ale i komedie. Především však nového nepřítele, s nímž se už nedá bojovat bez obětí na životech (mimo Boba, jistě). Snad jen Robin, zmrzlinářka v obchoďáku, kde pracuje se Stevem, a její pomoc dokáže něčemu napomoci. Monstrum se tvoří z rozpadlých mrtvol lidí, jimž bere vůli a později i život. Jen Jane je jeho cílem. Konkrétně její smrt. Ta má však po boku své kamarády. A kluka Mika, do nějž se již plně zamilovala. A ač ve vztahu nastávají malé problémy, vydrží. Díky nim také přežije. Nebo ne? SPOILERY: Hopper i Billy, Maxin bratr, umírají. Wl přijde skoro o všechny své schopnosti, i když dočasně. Rusové jsou hlavní (a podle mne až moc kýčovitou) příčinou všech problémů. Dustin má dívku, Suzie. 100 procent, těším se na pokračování. ()

Kapitola první: Suzie, slyšíš mě? (2019) (S03E01)

1.díl 3.série. Uplynul rok. Rusové se u sebe v Sovětském Svazu pokouší otevřít bránu. Záhadně se ztrácí krysy. Dustin přijíždí po měsíci za kamarády s Cerebrem, vysílačkou schopnou chytit cokoliv. Místo toho, aby chytil svoji holku Suzie, však naladí hlášení Sovětů. Všichni jsou o rok starší. Nataly chodí s Jonathanem, Mike s Jedenáctkou. Will zůstává sám. Joyce a Hopper spolu tráví víc času. Lucas chodí s Max. Steve pracuje ve zmrzlinárně. Nevlastní bratr Max jako plavčík ohromuje paní Wheelerovou. Nancy pracuje jako donašečka jídla pro novináře. 75 procent, nestandartní začátek. ()

Netflix chystá americkou Korunu

Netflix chystá americkou Korunu

14.10.2023

Streamovací gigant Netflix dobře ví, jaké seriály patří mezi jeho nejzajímavější. Stejně tak si jsou hlavouni z programového oddělení vědomi, že nic nejde natahovat věčně, většinou navíc nechávají… (viac)

Poslední řada Koruny má datum premiéry

Poslední řada Koruny má datum premiéry