Stranger Things

Dráma / Fantasy / Horor / Mysteriózny / Sci-Fi / Thriller
USA, (2016–2024), 36 h 1 min (Minutáž: 42–150 min)

Tvorcovia:

Matt Duffer, Ross Duffer

Winona Ryder, David Harbour, Millie Bobby Brown, Finn Wolfhard, Gaten Matarazzo, Caleb McLaughlin, Natalia Dyer, Charlie Heaton, Joe Keery, Noah Schnapp (viac)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (29)

Stranger Things (2016)

Zajímavá záležitost, ve které dokážu rozeznat hru Silent Hill, Akta X, Twin Peaks, To, Věc a E.T.Mimozemšťana. Výborný retro seriál s vynikajícím Davidem Harbourem a s Winonou Ryder, která trochu moc tlačí na pilu. Už jsem tady v komentářích několikrát napsal, že až na výjimky nemám rád děti ve filmech, protože většinou slouží pouze k prvoplánovému vyvolávání emocí, ale tento seriál stojí kromě skvělého námětu hlavně na výkonech dětských herců a i já musím uznat, že jsou parádní. To, co mi na takto vymazleném seriálu vadí, jsou některé logické díry ve scénáři, např."Bad Guys" velmi složitě vyhledávají, kdo odkud vysílá, nebo telefonuje, zastřelí i člověka, který dal najíst Jedenáctce, ale policejní šéf,který jim vleze až do srdce projektu, je pouze odvezen domů a do lustru dostane štěnici-divné a nepochopitelné. I přes tyto výhrady si myslím, že jde o hodně povedený počin a 5* si zaslouží. ()

Season 1 (2016) (S01)

Po první sezóně jsem velice spokojený. Vždy jsem měl rád dobré příběhy o dětských partách, přestože běžně mi dětští herci ve filmech a seriálech paradoxně příliš nesedí. Tvůrci to však vzali za správný konec, nechali se očividně inspirovat příběhy Stephena Kinga a filmem E.T. Mimozemšťan, přispěli skvělou atmosférou plnou jemné nervozity, vystupňovaným napětím i přesvědčivou akcí, tím se mi trefili do chuti a nemohl jsem hodnotit jinak, než pěti hvězdičkami. ()

Kapitola první: Zmizení Willa Byerse (2016) (S01E01)

Pilotní díl seriálu navodil správnou temně tajemnou atmosféru a vygeneroval spoustu otázek, aniž mě obtěžoval jedinou odpovědí. Hned od začátku přímo bije do očí rozdíl v civilním projevu dětských herců a křečovitě přehrávající Winony Ryder, předpokládám, že by moc a moc chtěla nějakou tu cenu... ()

Kapitola druhá: Pošuk na Maple Street (2016) (S01E02)

Druhá epizoda zvolna rozvíjela příběh, který tak dobře začal v předchozím dílu, a přinesla několik velmi zajímavých momentů. Postavy se setkaly se dvěma druhy moci, jeden reprezentuje Dr. Brenner a jeho "vědecký" tým, druhý představí svým kamarádům Jedenáctka. A i tentokrát někdo zmizí... ()

Kapitola třetí: Šťastné a veselé (2016) (S01E03)

Děj třetí epizody se ubírá cestou různých pátrání. Tato pátrání vede šerif, Mikeova parta i Nancy a ukazuje se, že minimálně jedno z nich už nemůže přinést pozitivní výsledek. Je škoda, že Willovu matku hraje právě Winona Ryder, tato postava mohla být jednou z nejzajímavějších, ale za současného stavu vždy doufám, že scéna s ní rychle skončí. ()

Kapitola čtvrtá: Tělo (2016) (S01E04)

Tvůrcům se na temnou atmosféru podařilo úspěšně naroubovat paranoiu spojenou s tajnými vládními akcemi, zároveň vystupňovali napětí a jediným rušivým elementem zůstal přemotivovaný výkon Winony Ryder, která se opravdu snaží strhnout na sebe pozornost. Daří se jí to, tu mou upoutala už v první epizodě, ale alespoň díky tomu více vyniknou herecké schopnosti dětských herců a Davida Harboura. ()

Kapitola pátá: Blecha a akrobat (2016) (S01E05)

V páté epizodě atmosféra opět o něco zhoustla, tři skupiny pátraly na vlastní pěst, přičemž měla každá vlastní cíl (nalezení Willa, monstrum, vládní spiknutí). Přestože by se dal očekávat slušný dějový chaos, celek funguje výborně jako puzzle, které začíná zvolna tvořit jasný obraz. ()

Kapitola šestá: Příšera (2016) (S01E06)

Šestá epizoda mi silně připomínala Kingovy příběhy s dětskými hrdiny, a proto se mi samozřejmě líbila, jelikož "kingovky" opravdu můžu. Každá skupina stále pátrá po vlastním cíli, i když je vcelku jasné, že dojde k fúzi a závěrečnému společnému postupu. I přes tuto předvídatelnost plná palba. ()

Kapitola sedmá: Vana (2016) (S01E07)

Očekávané spojení dějových linií se dostavilo a všichni hrdinové seriálu začali táhnout za jeden provaz. Pokud mi předchozí epizoda připomněla Kingovy příběhy, honička v sedmém dílu mi evokovala film E.T. Mimozemšťan. Děj se evidentně blíží k rozuzlení a já se mohu těšit na závěrečnou epizodu. ()

Kapitola osmá: Vzhůru nohama (2016) (S01E08)

Závěrečná epizoda první řady se velmi povedla, skvěle temná atmosféra, kterou se s různou intenzitou dařilo tvůrcům udržovat už od pilotního dílu se opět spojila s vystupňovaným napětím a výbornou akcí, tvůrci zodpověděli většinu palčivých otázek, i když neváhali položit nové, na jejichž zodpovězení si budeme muset počkat na další sezónu. ()

Season 2 (2017) (S02)

Čtyři hvězdičky po devíti epizodách je sice slušný výsledek, ale tvůrci mě zklamali Elinou cestou za matkou a hlavně celým sedmým dílem, který byl podle mého názoru úplně mimo mísu. Jsem zvědav, jak se na mém hodnocení příštích sezón projeví postupné dospívání dětských herců (z Brandona Starka mám ještě teď mírné osypky). S druhou řadou jsem byl jinak velmi spokojen, přestože se nepodařilo po celou dobu udržovat atmosféru, na kterou jsem si zvykl v první sérii. Abych to shrnul, i přes své občasné rýpání a permanentně přehrávající Winonu Ryder jsem si i druhou sezónu užil a těším se na pokračování. ()

Kapitola první: Šílená Max (2017) (S02E01)

První epizoda druhé řady navázala svou atmosférou na předchozí sérii, přičemž se opět vrátilo osmdesátkové retro. Hned po prvních záběrech jsem si znovu vzpomněl na film E. T. Mimozemšťan, určitě k tomu přispěla stará parta koloidů. Tento díl beru jen jako startovní, od dalších očekávám víc akce a chystám si pátou hvězdičku. ()

Kapitola druhá: Koledu, ty exote (2017) (S02E02)

Druhá epizoda už dostala mou náladu do starých kolejí, střídání obou světů mi znovu připomnělo, jak jsem před lety na PS 1 hrál Silent Hill, ta hra měla velmi podobnou atmosféru, i když to byl jinak daleko větší krvák. Winona Ryder se opět snaží přesvědčit sebe samu, že je největší hvězda seriálu, zatímco ostatní (hlavně děcka) hrají tak civilně, až mi to hlava nebere. ()

Kapitola třetí: Pulec (2017) (S02E03)

U třetí epizody jsem se bavil ještě víc, než u předchozího dílu, atmosféra zase trochu potemněla a přibylo i nějaké to napětí. Pravda, situace kolem zahnívající úrody mě zase až tolik nebrala, ale Dustin s jeho želé zvířátkem byl docela zábavný. Jsem zvědav, kdy se děj zaměří na oba divné nesourozence, abych se dozvěděl něco z jejich minulosti. ()

Kapitola čtvrtá: Mudrc Will (2017) (S02E04)

Tak jo, s Dartem a Dustinem už není zábava, spojení těch dvou už mě začíná trochu nudit, o to víc mě teď baví Will. Kdysi jsem si dělal výkop na přípojku na vodu, pomáhal mi brácha a dělalo to asi deset metrů při osmdesáti číslech hloubky, takže sorry, šerife, ale ten výkop vám fakt nevěřím. To byste na konci vypadal trochu jinak. Atmosféra byla výborná, ale fungovala hlavně ve Willově dějové linii. ()

Kapitola pátá: Dig Dug (2017) (S02E05)

Seriál zatím rozhodně patří k těm lepším, ale začínají mi vadit nedotažené detaily. Asi největší díru v logice jsem našel v tunelu, kterým se šerif musí probojovávat téměř po centimetrech, zatímco oba jeho zachránci za ním postupují jako horký nůž máslem, nic na ně nevyfukuje zákeřné spóry, takže se tato pasáž tvůrcům jaksi vymkla z rukou a čtvrtou hvězdičku jsem udělil jen za dosavadní zásluhy. ()

Kapitola šestá: Špeh (2017) (S02E06)

V šesté epizodě mě tvůrci přestali otravovat různými nesmysly a pořádně rozpumpovali děj, znovu dokázali vytvořit temnou a hustou atmosféru, přidali na akci a pořádně vystupňovali napětí, díky čemuž seriál dostal takovou podobu, jakou bych si přál. Zklamalo mě jen vysvětlení Maxiny minulosti, takovou trivialitu bych nečekal, doufal jsem v něco temnějšího. ()

Kapitola sedmá: Ztracená sestra (2017) (S02E07)

Když jsem se díval na sedmou epizodu, měl jsem dojem, že jde o úplně jiný seriál, který mě příliš nebaví. Cesta za "sestrou" mi připadala jako slepá ulička, jestli tvůrci jen pro tento díl zvedli počet epizod proti první sezóně byla to chyba. Pouhá vata. ()

Kapitola osmá: Ovladač mysli (2017) (S02E08)

I přes velký počet předvídatelných záležitostí jsem udělil osmé epizodě pět hvězdiček, protože po předchozím dílu to byl balzám pro oči. Tvůrci mi zabili Boba, parchanti, zrovna když u mě stále více stoupal v oblibě. Sean Astin hrál toho milého troubu s naprostým přehledem a rozhodně by měl začít dělat konzultanta Winoně Ryder, protože mám jen jedny nervy, a ty už jsou pěkně načaté. ()

Kapitola devátá: Brána (2017) (S02E09)

Luxusní zakončení druhé sezóny. U deváté epizody jsem se skvěle bavil, atmosféra byla příjemně mrazivá, napětí prostupovalo celý díl a nechyběla ani spousta kvalitní akce. Když jsem se díval na ples v závěru, nemohl jsem se zbavit pocitu, že mi, čert ví proč, připomíná Carrie. Osmdesátkové dekorace se asi hodně podobaly těm sedmdesátkovým. Výborná epizoda. ()

Netflix chystá americkou Korunu

Netflix chystá americkou Korunu

14.10.2023

Streamovací gigant Netflix dobře ví, jaké seriály patří mezi jeho nejzajímavější. Stejně tak si jsou hlavouni z programového oddělení vědomi, že nic nejde natahovat věčně, většinou navíc nechávají… (viac)

Poslední řada Koruny má datum premiéry

Poslední řada Koruny má datum premiéry