Stranger Things

Dráma / Fantasy / Horor / Mysteriózny / Sci-Fi / Thriller
USA, (2016–2024), 36 h 1 min (Minutáž: 42–150 min)

Tvorcovia:

Matt Duffer, Ross Duffer

Winona Ryder, David Harbour, Millie Bobby Brown, Finn Wolfhard, Gaten Matarazzo, Caleb McLaughlin, Natalia Dyer, Charlie Heaton, Joe Keery, Noah Schnapp (viac)

Recenzie používateľa ALIENka_ k tomuto seriálu (17)

Kapitola první: Suzie, slyšíš mě? (2019) (S03E01)

Doufám, že autorům nedošly nápady, protože z první epizody to na to rozhodně vypadá. Nevíte koho dát jako záporáka? Dejte tam Rusy, koho jinýho jste čekali sakra? Všichni se tam akorát cucaj, řeší pubertální sračky a pořádnej příběh nikde. Klišé je to taky plný jako ranní hajzl. Doufám, že to tímhle tempem nebude pokračovat celou sérii a že to nebude jenom fanservis s cucáním. Hodnocení: 6/10 ()

Kapitola druhá: Krysy z obchoďáku (2019) (S03E02)

Jsem ráda, že druhej díl nepokračuje ve stopách předchozího. Sice mě tady pořád strašně serou ty děcka (hlavně Eleven s Max), jsou v pubertě, beru, ale až takhle otravný fakt musej bejt sakra? Každopádně krom toho už zase seriál jede na temnou záhadnou atmosféru 80tek, a i když je to pořád stejný téma, tvůrci dokázaly přidat nějaký originální prvky. Příště doufám, že už bez otravných děcek. Hodnocení: 7,5/10 ()

Kapitola třetí: Případ zmizelé plavčice (2019) (S03E03)

Konečně se děj seriálu věnuje víc hororovým záhadám o obřímu monstru, který má jen jedinou touhu - STAVĚT (hmm tipuju si, že chce postavit obří zeď proti Mexičanům). Hodnocení: 6/10 Edit: po druhým zhlédnutí seriálu musím epizodu přehodnotit. Nehorázně mě sere El s Max, co se chovaj jak namyšlený piče a věnuje se jim moc času, kterej by se dal využít pro smysluplnej příběh. Chápu, že chtěj autoři věnovat čas i na prohloubení vztahů mezi postavama, ale mohli to podat tak, aby to nevypadalo jak nějaká parodie na Stranger Things. ()

Kapitola čtvrtá: Test saunou (2019) (S03E04)

No do prdele, je to tady. Nevěřila jsem, že by mohl seriál přinýst něco novýho, ale tvůrci to opět správně dopepřili. Hmm takhle mi to chutná. Hodnocení: 8,5/10 ()

Kapitola pátá: Armáda (2019) (S03E05)

Skvělá epizoda, která ale postrádá logiku (Rusové maj supertajnou základnu absolutně bez kamer a skoro nechráněnou) a je plná klišé, který mě vyloženě serou (protagonista utíká před záporákem, kterej jde pomalejc než beznohej apod.). Strašně mě sere příběh toho bezzubýho děcka, kterej působí tak strašně nereálně (parta lidí se úplně v pohodě proplíží zalidněnou místností a NIKDO si jich nevšimne, to i hovno vidí líp..). Hodnocení: 4/10 ()

Kapitola šestá: E Pluribus Unum (2019) (S03E06)

Pořád mě strašně sere příběhová linka v ruský laborce, která mi přijde spíš jako parodie. Přijde mi jako by se autoři na tuhle část úplně vysrali, navíc většina klišé se vyskytuje právě u týhle části příběhu. Jinak zbytek příběhu fajne a konec skvělej. Hodnocení: 6/10 ()

Kapitola sedmá: Kousnutí (2019) (S03E07)

Pořád mě sere příběhová linka Dustina a jeho party. Odmítám uvěřit tomu, že se parta děcek dokáže v pohodě dostat do supertajný ruský základny a zase zpátky. Hopper zase najednou dokáže zbít haldu Rusů, který jsou na rozdíl od něj trénovaný. S ostaním zatím spokojenost, doufám že další díl bude aspoň nějakej pořádnej konec. Hodnocení: 6/10 ()

Kapitola osmá: Bitva u Starcourtu (2019) (S03E08)

Na konec jsem se radši podívala dvakrát, po prvním zhlédnutí jsem totiž hodnotila hlavně emočně a na emoce právě poslední epizoda působila. Snad ani nemusím říkat, že na druhý zhlédnutí už mi ta epizoda tak epická nepřipadala. Závěrečnej souboj s příšerou je sice dobrej a epickej, ale je to pořád to samý, stejně jako po titulkovej konec, kterej prakticky říká "Tak tenhle seriál nám vydělává jako prase, takže čekejte další sérii stejnou jako tu předchozí." Hopperova smrt samozřejmě byl podvod. Navíc postavy maj fakt tlustej plot armor, upřímně jsem čekala víc smrtí, nebo aspoň kdyby ten Hopper fakt umřel do piče. Hodnocení: 6/10 ()

Kapitola první: Klub Hellfire (2022) (S04E01)

Nechápejte mě špatně, není to úplně hrozný, a po otřesný třetí sérii bych řekla, že je čtyřka docela zlepšení. I když jak velký, si netroufám říct. Minulá série mě od celýho seriálu už dost odradila sama osobě (jak asi usoudíte z mých pikantních recenzí), takže od čtyřky toho zase tolik nečekám. Ale pořád si pamatuju první sérii a jako stará babuška vzpomínám na dobrý časy. Ještě když mi prvních pár minut návrat malý El a profesora z laborky připomněl bezchybnou první řadu. Představení nový éry v podobě střední taky není nejhorší, ale jsou z toho dost cejtit klasický klišé, karikatury šikanátorů, který se chovají přesně tak, jak se nikdo nikdy nechoval. Ne vážně, uvidíme někde vůbec reálnej obraz šikany? Tohle je tak přitažený za vlasy, to není možný. Obávám se, že se seriál zase ubírá cestou rádoby komedie, protože u těch příšerných vtipů si rvu vlasy už teď. Ale musím uznat, že ne všechny byly hrozný, třeba ruská panenka. Objevily se taky nový postavy, který vypadají aspoň na třicet. Proboha, to neměli nějaký herce, který by fakt vypadali jako středoškoláci? Tam mohli rovnou dát bandu 50ti letých, a nebyl by vidět rozdíl. Lucasova sestra mě pořád sere, ale za to jsem ráda, že Lucas dostal prostor pro trochu character developmentu. Hodnocení: nová hororová atmosféra skvělá, ale jinak ztrácím víru/10 ()

Kapitola druhá: Vecnova kletba (2022) (S04E02)

Ok, dobře, to je jiný kafe ovšem! Jak se říká, naděje umírá poslední, možná jsem neměla Stranger Things odsoudit tak brzo, protože tohle vypadá opravdu dobře. Konečně cítím starý dobrý Stranger Things. Hororová stránka skvělá, nová Lucasova parta zatím taky vypadá slibně. I když jsou možná trochu klišé, klasika americký fotbalisti, ale jsou mi docela sympatický a není to tak strašný, takže přivřu oči. Ale co tomu dodává správnou atmosféru, je vyšetřování Joyce a chlápka, co umí ruštinu (jméno už si fakt nepamatuju). Ty dva jsou prostě skvělá dvojka. A i když jsem nebyla fanoušek Hopperova zázračnýho přežití, musím říct, že to neudělali tak špatně, mám k tomu sice nějaký výhrady, pořád je to trošku moc velká náhoda, ale víte co? Zpracovali to celkem dobře. Dokonce i ta ruská zápletka vypadá zajímavě. Oproti minulý sérii, kde z nich udělali úplný neschopný šašky, teď aspoň vypadají jako pořádný záporáci. Rusové jsou sice záporáci v každým druhým filmu a vůbec by mi nevadilo, kdyby to tentokrát byl někdo jinej, ale když už klišé, tak aspoň dobře udělaný. Navíc se mi líbí ta temná atmosféra osmdesátkových hororů. Takže jediný, k čemu mám nějaký větší výhrady, je celá dějová linka El. Tam je to jedno klišé za druhým a děsně to kazí dojem. Neříkejte mi, že se tolik lidí podílelo na šikaně malý holky? To s tím ten DJ souhlasil? Co dospělí, který tam byli? Nejspíš se z El snažili udělat druhou Carrie, ale působí to hrozně uměle a nerealisticky.  Menší poznámky: Chudák Fred, toho kluka jsem měla i docela ráda. Will je absolutně na 100% gay. Hodnocení: méně vtipů, více hororu, konečně!/10 ()

Kapitola třetí: Monstrum a superhrdina (2022) (S04E03)

Je to čím dál lepší a lepší. Ani nevíte, jak jsem ráda, že se starý dobrý Stranger Things zase vrátilo. Začíná to vypadat velice nadějně. Zase tady cítím starou dobrou atmošku, vrátilo se vyšetřování paranormálna a tajný lezení do budov. Joyce a Murray (dokonce jsem si vzpomněla na jméno!) míří na Aljašku, a vůbec by mi nevadilo koukat na celou sérii jenom o nich. Ty dva spolu mají fakt dobrou chemii. O ruský zápletce pořád nevím, co si myslet. Zatím se moc nerozjela, každopádně cením, že z Rusů zase neudělali přiblblý šašky jako v minulý sérii, ale vcelku dobrý záporáky. Lucas se vrátil na dobrou stranu síly, trochu zklamání, že se z těch kluků vyklubali stereotypní americký fotbalisti. Doufala jsem, že budou trochu zajímavější, ale hádám, že nemůžu mít všechno. ¯\_(ツ)_/¯ Vědec z laborky je zpátky, a dokonce pomáhá El. A víte co ještě? Humor se konečně vyhoupl na vyšší příčku a už se mi při komedických odlehčení nechce skočit z okna. Hodnocení: perhaps I treated you too harshly/10 ()

Kapitola čtvrtá: Drahý Billy (2022) (S04E04)

Jakkoliv se mi tahle epizoda líbí, zároveň s ní mám hrozně moc problémů. Tak snad abych začala tím dobrým. Lucasova sestra už mě kupodivu tolik nesere a začínám ji mít docela ráda. Nevím, čím to je, že mi teď přijde sympatická (možná, protože tam není tak často jako ve trojce a tvůrci se ji konečně naučili používat). ¯\_(ツ)_/¯ Sadie příběh je skvělej, tu holku jsem si fakt oblíbila a jsem ráda, že jí dali hlubší příběh a smrt Billyho neodbyli. Kámoš Jonathana je největší pohodář. A takový vlasy bych taky chtěla mít. Stejně jako Robin s Nancy, který spolu mají úžasnou chemii, a jejich rozhovor ve stylu Mlčení jehňátek byl zatraceně dobře udělanej! Zradu ruskýho překupníka jsem opravdu nečekala a překvapení cením, stejně jako Mika a Willa, který si konečně pořádně promluvili a všechno mezi sebou urovnali. Tak a teď k výhradám. Útěk Hoppera byl prostě jeden velkej plot armor, on má doslova nohu namaděru, ale skáče ze střech, jezdí na skútru, zabíjí kdekoho a běhá jako dvacetiletej. Mohli byste argumentovat adrenalinem, ale pochybuju, že by vám díky němu srostly kosti. Navíc strávil dost času v gulagu, což se na člověku taky podepíše, adrenalin neadrenalin. Přestřelka v domě působí sice hezky, ale že by jeden agent sejmul tolik vojáků se mi zdá krapítek přestřelený. Útěk Max je sice pěknej na pohled, ale toho plot armoru je tam na můj vkus taky trochu moc. Když vím, že se tvůrci bojí zabíjet důležitější postavy, tak mě žádná hrozba smrti nijak nerozhodí. Doufám, že se toho přestanou bát, byla by to škoda. Hodnocení: kde se vzali ty lidi z laborky? On tam má ten vědec ještě nějaký slovo? Já myslela, že ho vyhodili/10 ()

Kapitola pátá: Projekt Nina (2022) (S04E05)

Pro tohle jsem přišla! Tohle je přesně, jak mám ráda svoje Stranger Things. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Kde začít? Hopperův monolog o válce ve Vietnamu a o svý minulosti mě fakt dostal. Ten chlap si prošel tolika sračkama. Každopádně to vypadá, že na Kamčatce se skrývá monstrum z Ameriky, takže příští epizodu čekám, že se konečně dostane ven, a to bude teprve gulag (dobře, ten nebyl jeden z mých nejlepších). Jsem ráda, že z Murrayho neudělali jenom šílenýho konspirátora, nad kterým bysme se měli zasmát, ale drsnýho chlapa s černým páskem v karate. Ne vážně, ten souboj v letadle byl úžasnej. A konečně se ztroskotání letadla odešlo bez zbytečných výbuchů, to snad není pravda. No a snad největší překvapení, taťka Brenner je zpět v oběhu a El získala zpátky svoje schopnosti! Ten konec je prostě.. To ani nejde popsat, to musíte vidět. Hodnocení: taky vám líbezná procházka strašidelným domem připomněla To?/10 ()

Kapitola šestá: Do hloubky (2022) (S04E06)

Já naprosto miluju Murrayho a Joyce dějovou linku, což mi připomíná, že ruskej příběh se pěkně rozjel. Poslední večeře, kdy Hopper vypráví o Demogorgonovi je pořádně mrazivá. Ale zajímalo by mě, jestli Hopper nemá taky nějaký zvláštní schopnosti, protože ten chlap měl bejt už dávno mrtvej. Už ho zbili nejmíň třikrát, nohu má v prdeli a ještě k tomu se popere se spoluvězněm. A pořád žije! Nevím, jestli je to tím, že má tuhej kořínek nebo plot armorem, možná něco z obojího, ale už to trochu moc bije do očí. Každopádně mě překvapuje, jak dobře zkombinovali tolik dějových linek, protože tuhle sezónu je jich tam fakt pořádná spousta, ale běží spolu dobře jak švýcarský hodinky. Navíc jsme dostali nahou hruď Stevea a to se mi velice líbí! ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale doufám, že ho nezabijou. Vím, že jsem říkala, jak mě sere, že se bojí zabíjet postavy, a to pořád platí, ale zrovna Steve... Ale za to se konečně zase podíváme na druhej břeh, na to se dost těším! Což mi připomíná, že jsem ještě nezmínila, jak dobře tahle série vypadá. To CGI prostě nemá chybu. A ta scéna v domě u přítelkyně Dustina.. Myslím, že je to vtipný, kvůli tomu, jaká je to celý strašná kravina. Hodnocení: vsadím se, že ten kluk, co pomáhá Eleven, je One/10 ()

Kapitola sedmá: Masakr v laboratoři (2022) (S04E07)

Ty epizody jsou dlouhý jako prase, kdo na to má mít čas? Je to skvělý, ale snad abych si na to vyhradila celej večer, když už je to v podstatě dlouhý jako celovečerní film. Tak začínáme. Steve naštěstí neumřel, výprava po světě na druhý straně je pěkná a způsob mluvení skrz světla jako z pohádky. Což se možná do hororu moc nehodí, ale na to sere pes, vypadá to nádherně. A zase se vrátilo ježdění na kole. Já snad sním. Ruský cestopis a setkání se starým známým Demogorgonem se taky povedlo. I když Hopperův plot armor už byl na mě místy až moc silnej (a to myslím i na dřívější poměry). Ale setkání s Joyce bylo hezký, takže přivírám obě oči. ಥ_ಥ Velkej plot twist s Vecnou, One a klukem z prokletýho baráku, mě ale moc nenadchnul. Mně tyhle záporácký věci obecně moc nechytají. Zkrátka mi to přišlo jenom jako jedno velký klišé s klasickým přemlouvání hrdiny, aby se přidal k záporákovi. A samozřejmě klasicky je tady ultrazáporák a ultraklaďák, což už je na mě přespříliš komiksový. Takže počátek Vecny a jeho backstory mě docela dost zklamalo, upřímně jsem čekala něco víc originálnějšího. Kdyby El ty děti fakt zabila, bylo by to podle mě mnohem zajímavější, a ne tak blbě černobíle rozdělený na dobráky a zlý. Hodnocení: taky jste ve zrození Vecny viděli zrození Voldemorta?/10 ()

Kapitola osmá: Tatínek (2022) (S04E08)

Najednou mi přijde, že tvůrci rozjeli strašně moc dějových linek a tím, že se je snaží nacpat do jedný epizody, to působí strašně překombinovaně, protože se každou chvíli soustředí na někoho jinýho a vy nemáte šanci se do nějakýho příběhu pořádně vžít. Jde do tuhýho, ale na to, že je příští epizoda poslední, se tady moc věcí nestalo.. Ruská linka, která se mi i přes tolik chyb líbila asi nejvíc, je upozaděná a útěk hrozně zrychlenej. Hopper vypadá, jakoby v gulagu nikdy nebyl a samotnej gulag má tak pět vojáků na obranu.. Tuhle sérii mě příběh Eleven celkově moc nechytá, takže její rozhovory s doktorem jsem musela fakt přetrpět. Byly celkem zajímavý, to musím uznat, ale zkrátka mě Eleven tuhle sezónu nějak nevzala. A potom je tady celá ta věc s armádou. Ach jo. Vůbec mi nedává smysl, ukázali se asi ve dvou scénách, tak dávno, že jsem stačila zapomenout, o co jim vlastně šlo. Jsou sami za sebe nebo je do laborky poslala vláda? Vědci jednají na vlastní pěst, ale pracují pro vládu, ne? A mají vlastní lidi s helmami s nápisem MP, což by mělo znamenat military police, takže vojáci zabíjí vlastní vojáky?? To se mi zdá trochu divný.. Celá armádní dějová linka mi přijde jako absolutní ztráta času. Ještě když jim trvá sto let, než zjistí, že jejich lidi jsou mrtví, akorát aby všichni měli dost času se objímat... Ale abych jenom nekritizovala, musím pár scén taky vyzdvihnout. Konečná scéna s Eleven a helikoptérou byla skvělá, stejně jako rozhovor Mikea a Willa, ruská laboratoř a příprava na bitvu. Hodnocení: jsem jediná, komu chybí krátký epizody? Nestěžuju si (možná trochu), ale kdybych se chtěla kouknout na celovečerák, tak si nepustím seriál/10 ()

Kapitola devátá: Hon na Vecnu (2022) (S04E09)

Takže čtvrtá série skončila a já jsem dost rozpolcená. Na jednu stranu se mi poslední epizoda fakt líbila, ale měla tolik věcí, co mě sraly, a kde jsem se chytala za hlavu. Jsem dobře překvapená a zklamaná zároveň. Tak snad abych se to pokusila nějak v pár řádcích sepsat. Začnu s tím špatným, ať skončíme na dobrý notě. Kolikrát ještě někoho zachrání přesně v tu nejpříhodnější chvíli, aby nemusel umřít? Nic víc mě na Stranger Things nesere víc, než že se tvůrci bojí zabít důležitý postavy. Proto vždycky přidají nějakou novou, jenom aby ji pak mohli zabít, což strašně ubírá temný atmosféře, kdy se máte bát, že vaše oblíbená postava umře. Protože takhle je jasný, že zase všichni přežijou a dostanou dobrej konec. Max přežila, Hoppera na poslední chvíli zachránila Joyce, Justin s Nancy a Robin jsou škrcený snad hodinu a nezanechá to na nich absolutně žádnou stopu, Mikeův monolog k El je klasickej povzbuzovací proslov, kterej má hrdinu přimět k akci. A hrdina nakonec zachrání svět. Viděli jsme to už stokrát a hádám, že to ještě tisíckrát uvidíme. ¯\_(ツ)_/¯ Nebylo to tak špatný, ale je to zkrátka hrozný klišé. Eddie se rozhodl spáchat sebevraždu, což bylo dost zvláštní, absolutně nechápu proč, když to nemělo žádnej dopad. A jestli jste doufali, že Vecna bude mít nějakou hloubku, tak ne. Ten chlap je prostě zlej. Predátor. No, co víc dodat... Hopperův souboj na meče s Demogorgonem byl v pohodě, asi. Hopper stejně všechno přežije a gulag mu očividně žádný jizvy na duši nezanechal. Na dějovou linku s vojákama tvůrci hádám úplně zapomněli. Nevím, proč ji tam v první řadě vůbec dávali, ale budiž. Postav je tu až moc, a nikdo nemá dostatek prostoru a nakonec je to pořád to samý dokola od první série akorát s jiným záporákem.. Eleven teď dokáže oživovat lidi? (Je mi jasný, že Max resuscitovala na dálku, ale už mi to zkrátka přijde až moc..) A závěrečnej souboj sám osobě byl obrovský zklamání. Na druhou stranu - svět na druhý straně je krásnej, atmosféra vynikající a u rozhovoru Dustina a pana Munsona jsem uronila slzu. Konečný setkání bylo taky hezký, když pominu to, že jim díky plot armoru žádný nebezpečí nehrozilo.. Shrnutí na závěr - pořád si stojím za tím, že po první sérii měli přestat. Já už tam to starý kouzlo prostě necítím. Ale aspoň to nebylo tak děsný jako třetí série. Hodnocení: asi jste už uhodli, že tenhle souboj dobra a zla mě opravdu nechytá/10 ()

Netflix chystá americkou Korunu

Netflix chystá americkou Korunu

14.10.2023

Streamovací gigant Netflix dobře ví, jaké seriály patří mezi jeho nejzajímavější. Stejně tak si jsou hlavouni z programového oddělení vědomi, že nic nejde natahovat věčně, většinou navíc nechávají… (viac)

Poslední řada Koruny má datum premiéry

Poslední řada Koruny má datum premiéry