Stranger Things - Season 4

(séria)
Dráma / Fantasy / Horor / Mysteriózny / Sci-Fi / Thriller
USA, 2022, 13 h 2 min (Minutáž: 63–150 min)

Tvorcovia:

Matt Duffer, Ross Duffer

David Harbour, Winona Ryder, Millie Bobby Brown, Finn Wolfhard, Gaten Matarazzo, Caleb McLaughlin, Natalia Dyer, Charlie Heaton, Joe Keery, Noah Schnapp (viac)

Argondia

Bomba! Určitě mi nebude stačit tuhle sérii vidět pouze jednou, protože hlavní záporák mě okouzlil natolik, že smete všechny drobné nedostatky a přemrštěnou stopáž dílů. Sice už tu místo sladkých a roztomilých dětiček máme pubertální smrady, ale kouzlo atmosféry a to, jak do sebe všechno zapadne, mi nedovoluje nedat pět hvězd. Nejlepší jsou poslední tři díly, zapomněla jsem u nich na vše kolem. Vecna se opravdu povedl, mám nového oblíbeného herce a dokonce i zpěváka. Konkrétně "Paralyzed" a refrén je kulervoucí, stejně jako Vecna a jeho hlas. ()

-henry-

No, postavy a svet me stale bavi, ale ze by mi to prislo skvele napsany a epicky, to spis naopak: cim dal tim rutinnejsi, v teto serii navic dali hodne prostoru desne opakujicim se klisovitym dialogum, ktery se nedaji brat uz ani jako soucast “hry na zanry 80. let” - je to jen plochy a nudny. Prvnim dvema seriim se presne tomuhle darilo elegantne vyhybat a divaka vyvojem pribehu prekvapovat. Posledni 4 hodiny 4. serie jsou slozene z neustale stejne zaberovanych a obsahove stejnych scen. Ani ty prachy navíc oproti predchozim seriim tam moc nevidim. Ale jak jsem psal na zacatku - porad to dokaze zabavit. ()

LdaVinci

Ty vole! Za ty 2 roky láska k seriálu  pomalu upadala, ale po prvních pár minutách jsem v tom byl zase až po uši! Když má být nějaké pokračování filmu nebo seriálu, mám strach, protože to často tvůrci zkazí..  ale tady to vyšvihli snad nejdál, jak to šlo... Emoce, které jsem u toho zažíval, byly neskutečné..  štěstí, radost, strach, bezmoc, smutek... to vše ve mně vyvolávalo husí kůži, pot a slzy... snad ani nemusím zmiňovat, jak perfektní zde byly herecké výkony, hudba, obraz a hrátky s kamerou.. úžasný, silný požitek... ()

pushover

Bohužel seriál celkem prudce ztratil původní atmosféru a stal se z něj standardní NF produkt. Díly jsou zbytečně natahované a v závěru přepatosované. CGI na úkor kvalitního děje. Eleven bohužel s věkem do krásy moc nevyrostla. Plánované ST univerzum zůstane bez mého zájmu. Použití Kate Bush - Running Up That Hill je hlavním pozitivem celé série. 3 1/2 hvězdy. ()

wege

Když jsem se na to začal dívat, byl jsem nadšený. Jenže někdy v půlce to nadšení začalo opadat. Celé mi to najednou přišlo jako pouhá recyklace toho, co jsme už jednou viděli. Navíc mám u některých těch „dětských“ herců pocit, že jak stárnou, tak jsou ty jejich výkony pořád horší a horší. Některé ty dějové linky (ano to Rusko se fakt nepovedlo) by skoro šílené. Vždy jsem na tom oceňoval, že přes to všechno tajemno, jsem tomu věřil. Tady jsem měl fakt problém, přišlo to hodně umělé a ve spoustě věci logicky špatně (ano zase to Rusko). I ten hudební podkres mě tentokrát neoslnil, až na to kytarové sólo, což bylo fakt originální a nápadité. Naopak oceňuji tu stahu, snažit se osvětlit i něco z přechozích dějů, to je dobře. Snad budou v této linii pokračovat, celé to pochopíme a po páté sérii půjdou od toho, myslím, že to bude tak akorát. Hodnotil bych to i lépe, nebýt předchozích sérií. Laťka byla nastavena moc vysoko, nedokázali se jí ani přiblížit. ()

TaNya_

Možný spoiler: Mno, jak dřív lidi hejtili třetí sérii, taku musím říct že ta se mi líbila. Čtvrtá, to už je jiná záležitost. Svoje pěkné momenty to mělo (Kate Bush, ústav, vize) a i zápletka s One byla dobře promyšlená, jenže... Rozkouskování na skupiny, které se celý seriál víceméně vůbec nepotkají mi vadilo, navíc Eleven, ač hlavní postava, dostává opravdu nepřiměřeně hodně prostoru. Ještě horší je, že tvůrci jsou nejspíš takový zbabělci, že nedokážou zabít žádnou z ústředních postav. Místo toho představí novou, mimochodem zajímavou a slibnou, a v posledním díle si pro ni připraví nejstupidnější a nejzbytečnější smrt celýho seriálu. Jako aby tam aspoň někdo umřel, ale já toto moc nežeru, nejde přece o pohádku. ()

kyjo

Škoda. Lovecraftovská hrůza prvních dvou sérií je pryč. Chvílema ji sice nahrazuje slušná akce, ale zbytek extrémně přepálený stopáže je nezáživná nudná vata a scénáristická a herecká neschopnost. ()

Telemachus

Po soudružském obchoďáků přichází něco maximálně cringe. Za minimálně první tři epizody jsem se styděl za tvůrce, kteří si evidentně myslí, že každé dítě, které není fanboy/fangirl je automaticky ultrazlý sociopat s maniakálními sklony, nebo takovým minimálně fandí... Nehraješ D&D? Tak to jsi republikán, rasista a latentní vrah! Potom, co je dětem náležitě naubližováno, přechází tahle linka v neméně stupidní vraždící komando středoškolských sportovců, což je to nejstupidnější, co se zatím v seriálu vyskytlo. Následuje linka s Joyce a Hobem, která nedává smysl od začátku do konce. Ta iluze volné hranice mezi Aljaškou a SSSR je nesmírně pitomá, stejně jako německý herec s knírkem na typického ruského bachaře. Ale nic z toho nemá na prezentovaný "humor"; možná jen Hobova hluboká tržná rána na noze, která se zacelila při běhu sibiřským lesíkem bosky. Neustálé flashbackové prostřihy na věci minulé jsem se naučil nesnášet ještě před půlkou sezóny a vlastně jediné dvě linie, co mě zajímaly, byla ta s Max a potom ta s chudákem Eddiem. Pochválit se dá ještě finální propojení všech tří předchozích řad a Vecny, ale zase už závěrečné rozčtvrcení města působilo mnohem megalomanštěji, než mělo. Bylo by fajn si po dvou rozpačitých řadách zase určit cílovku. ()

Hovadin

Obsahuje spoilery! Tak nějak jsem tušil, že čtvrtá řada nemůže překonat tu třetí - která za mě byla dokonalá. Ale čtvrtá řada se jí dokázala alespoň vyrovnat. Série má mouchy - za mě je to třeba dějová linka v Rusku, zhulený Jonathan a jeho kamarád surfař. Ale více převládají pozitivní momenty. Ať už vývoj Willa Byerse, nová postava Eddie (RIP!), ale hlavně, hlavně!, více prostoru dostala Saidie Sank, o které v budoucnu ještě hodně uslyšíme. O Harringtonovi ani nemá cenu mluvit, ten po Billym přebral roli hlavního tahouna série. Po předchozích sériích zde více prostoru dostává i záporák a dozvídáme se více o Upside down. ()

Dejvecd

"Some things are worse than ghosts." // A je to tu! Po dlhej dobe trpezlivého čakania sme boli odmenený 4. sériou Stranger Things, ktorá sa jednoznačne spolu s celým seriálom zapíše do dejín filmovej tvorby, pretože to čo tu tvorcovia odviedli je... neopísateľné. Vlastne mi celá séria dosť pripomínala Avengers: Endgame, kedy tu máme množstvo postáv a epický príbeh, ktorý bežal na rovnakej premise ako práve finále obľúbených superhrdinov. Príbeh sa tu už nerozpráva takým tým štýlom ako v prvých sériách, ale namiesto toho nás tvorcovia hádžu z jednej akcie do druhej, z jednej veľkolepej scény do druhej a na nejaké komornejšie scény, kde sa postavy len rozprávajú prakticky o ničom, môžeme zabudnúť. Namiesto toho sú tu dialógy plné extrémnych emócií, ktoré dokážu byť napínavejšie ako ktorákoľvek akčná scéna a ktoré divákovi pripadajú, ako presne vykalkulované "hýbače deju", v ktorých každá veta a každé slovo pôsobí, ako dopredu premyslená časť skladačky, bez ktorej by sa príbeh rozpadol. Tvorcovia nás hádžu z depresívnych scén, do šťastných scén a mne sa na tvári neustále striedal úsmev, smútok, plač a niekedy všetko naraz. No a ono by to asi nemalo fungovať, lenže tu to z nejakého záhadného dôvodu funguje, pretože aj keď sme práve dostali depresívnu smrť nejakej postavy, tak nasleduje scéna s inou partou postáv, ktoré vás po tej srdcervúcej scéne dokážu zasa rozosmiať. A to je niečo neuveriteľné na 4. sérií Stranger Things. Tento seriál totižto buduje príbeh s takou starostlivosťou a precíznosťou, plnou srdiečka a emócií z ktorých je cítiť to úsilie a tá snaha z celého štábu, ktorá bola venovaná tomuto seriálu. Toto bolo totižto niečo čo ma dokázalo po celých 13 hodín baviť na 100% a nútilo ma to si aj dávať pauzy medzi epizódami, kedy som celý čas venoval overthinkovaniu toho čo sa môže stať v nasledujúcej epizóde. Z veľkej časti môžeme vďačiť aj všetkým postavám, ktoré vďaka skvelým hercom a skvelému spracovaniu pôsobia neskutočne sympaticky, zábavne a živo. V podstate celé prostredie vyzerá neskutočne živo, hlavne vďaka kamere a množstvu postáv, ktoré sa stretávali a zase vyberali na vlastnú cestu. Množstvu postáv, ktorých príbehy boli premyslené do maxima a každej z nich sme ako diváci mohli dokonale porozumieť a súcitiť s ňou. A aj keď sa v príbehu nachádzalo veľa klišé momentov, tak sa vždy jednalo o také to klišé, ktoré čakáte, ale aj tak vás nechá prekvapeného. 4. Stranger Things je totižto niečo nevídané a fantastické, pretože každá jediná vec je tu premyslená do toho najmenšieho detailu, s každou jedinou vecou je tu narábané s neuveriteľnou starostlivosťou a každá jediná vec má vo výslednom fantastickom produkte nejakú váhu. 4. Stranger Things je totižto naprosto skvostná záležitosť o ktorej dokonalosti, ktorá sa odzrkadľuje, či už v scenári, alebo v samotnej réžií, plnej skvostných záberov, skvelej práce s kamerou a fantastickej hudbe, by som totižto dokázal rozprávať celé hodiny a každú jednu sekundu seriálu by som dokázal do detailu rozobrať a poukázať na to, čo je na nej skvostné, ale nebudem to robiť, pretože každý kto si to pozrie to uvidí na vlastné oči. Jednoznačne najlepšia vec tohto roku, ktorú už ani nový Avatar nedokáže zosadiť. P.S. ak by sa ma teraz niekto opýtal, čo je najskvostnejší záber vo filmovej histórií, asi by som tentokrát nepovedal: pochovávanie mŕtvoly v GoodFellas, tieňový súboj v Kill Bill, alebo autíčko v Prisoners, ale práve úplne finálový shot v Stranger Things, ktorý je proste dych berúci a zároveň sa jedná o moje nové pozadie... na všetkom. Druhé P.S. odkazy na rôzne iné kultové filmy, komiksy a knihy, boli tak úžasné, že som pri nich vyskakoval z sedačky a mal chuť kričať na celú miestnosť (radosťou). 10/10 milujem to a chcem viac. () (menej) (viac)

Kacer

Nesmyslně dlouhé a uzvanene poslední dvě epizody posílají hodnoceni hodně dolů. Ani me nezajímá, jak to bude s 5. sérií. Meli všichni umřít a prijit konec všeho , to by bylo za 5 hvězd ()

Estwen

Už od začátku je cítit, že téma je vyčerpané a série se noří víc do hororova než do sci-fi, v sedmém a osmém díle se vzpamatuje a místy dosahuje kvality prvních sérií, aby se v posledním dvouhodinovém díle zase propadla do patetičnosti a keců o záchraně světa. Millie už jen v podstatě 90% času brečí a utápí se ve svých bolístkách, 10% času se tváří naštvaně a bojuje. Dospělácká skupina je trapná a trapnější. Mason Dye dosahuje téměř úrovně Jacka Gleesona z GoT. ()

Rayen1

Konečně můžu otevřít sociální sítě a i samotnej Google nebo YT, aniž bych se nemusel bát, že na mě vypadne spoiler. Pac těch spoilerů bylo všude fakt mrtě... Série to byla celkem povedená, Eddie je fakt skvělá a sympatická postava... Sem tam tu bylo pár hluchejch míst, ale jako celek je to pořád dobrý... ()

kubas369

8/10. Tak máme za sebou čtvrtou sérii rodinného stříbra od netflixu. A můžu říct že prvních sedm kapitol jsem byl snad poprvé u tohoto seriálu doopravdy nadšen. Opět audiovizuálně poutavé, konečně chybí velké nenudící části a pro mě se překvapivě dostavil i hype pro dvoudílné finále. A tady přichází velký problém protože kapitola osm a devět je nuda, která jasně ukáže jak zbytečná je Hoperova ,,smrt" v předchozí sérii jak jsou zbytečný linky v Rusku nebo s basketbalisty atd. Pro mě vrchol téhle série je sedmý díl a celkově zde platí stejná výtka jako u těch tří předešlých, seškrtat to tak o 1/4 a bude to záležitost 10/10. ()

Arkagas1989

trvalo mi skoro měsíc si v hlavě utřídit, co si o 4.sérii myslím. Samozřejmě, že člověk poslouchá pořád dokola soundtrack, přemýšlí na co by vzpomínal v zajetí Vecny on a jak by se s tou situací popasoval. Komplet shlédnuto za 2 dny ( do práce člověk musel). Tak dlouho jsme se na to těšili a tak rychle to uteklo.  Stranger Things byl pro mě úplně náhodně puštěným seriálem, když jsem nevěděla na co koukat, stejně jako La casa de papel. Oba dva seriály jsou dnes už kultovní se svým merchem, fanoušky po celém světě a hromadami zlomených srdcí.  Nebudu hodnotit děj, můžu říct jen jedno. I kdyby 4.série byla sebehorší, tak Hope přežil a to je hlavní. Je to defakto moje nejvíc oblíbená postava a jeho smrt jsem ořvala jak malá holka.  A tak, jak jsem ořvala Hopa jsem samozřejmě ve 4.sérii ořvala Eddiho. Miluju ty postavy, miluju ten vibe a nejvíc miluju Vecnu a Jamieho, který ho hraje. Neposlouchám Kate Bush, ale není den, kdy by mi nehrálo Separate ways v uších. Takže ano, rozbilo mě to na tisíce kousků a až když jsem se poskládala a najela na vlnu - videa z natáčení atd. a vrátila se zpět do reality, byla jsem schopna napsat tohle.  A na podzim si to dám zase celé od začátku, protože tohle bude už navždy nostalgie a srdcovka. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Stranger Things dostanou další sérii

Stranger Things dostanou další sérii

30.09.2019

Přestože to tak nějak všichni očekávali, teprve nyní Netflix oficiálně oznámil, že prodlužuje fanoušky milovaný seriál Stranger Things o čtvrtou sérii. Zároveň s tím přišla zpráva, že tvůrci seriálu,… (viac)