Leto, rok 1975. Traja chlapci - Dave Boyle (Cameron Bowen), Jimmy Markum (Jason Kelly) a Sean Devine (Connor Paolo) - sa hrajú na ulici, keď zrazu Davea ktosi unesie a niekoľko dní sexuálne zneužíva. Dave sa s tým nevie vysporiadať ani ako dospelý (Tim Robbins) a svoje spomienky a strach prenáša na svojho syna Michaela (Cayden Boyd), ktorého stráži až s prehnanou dôslednosťou. Z Jimmyho je medzičasom otec troch detí (Sean Penn) a zo Seana sa stal detektív (Kevin Bacon). Keď jedného dňa náhle zomrie Jimmyho tínedžerská dcéra Sara (Jillian Wheeler), Sean začne pátranie, aby zistil, čo sa stalo. Zistí sa, že dievča malo priateľa, ktorého otec mal minulosť spätú s Jimmym. Podozrivým sa stáva práve mladý priateľ mŕtvej dcéry, no keď sa nájde zbraň u jeho otca, prípad sa zvrtne a naberie iný smer. V pozadí sa však zrazu ukazujú omnoho závažnejšie udalosti... (TV Markíza)

Rodriguez

Silně propracované a natočené kriminální drama se spoustou hvězd v hlavních rolích. Nebýt Clinta Eastwooda asi by jsme neměli takovéto filmové skvosty jako je Tajemná řeka. Na začátku si člověk myslí, že je to až příliš jednoduchý příběh, který se na konci rozuzlí ze spletitého chumelce. ()

Petoss1

Jediné, čo ma na tomto filme mrzí, bola zmena konania hlavných postáv, najmä v závere. Zo Seana Penna, ktorý vyzeral ako starostlivý otecko sa zrazu vykľul človek s nečistou minulosťou. Keď povedal svojej žene čo urobil tak tá, ako keby si z toho nič nerobila a len ho utešovala. Konanie oboch sa mi zdalo veľmi čudné, ale budiš. Tieto veci ma donutili rozmýšľať a aj vďaka pánovi režisérovi mám zo snímky, ktorá získala dvoch Oscarov príjemný zážitok. 85% ()

WoWoW

Musím uznat, že tenhle film mě prostě baví, viděl jsem ho již několikrát a faktem je, že si ho zase pustím. Výkony Penna a Robbinse jsou bomba a Clint Eastwood už si opravdu nezaslouží jen oslovení pan herec, ale hlavně pan REŽISER. ()

O´Neill

Nemohu si pomoct, ale pro mě platí, že pokud v Eastwoodovem filmu nehraje Eastwood, většinou se mi film nelíbí. A Mystic River bohužel není vyjímkou. Největším lákadlem byli rozhodně herci, a pak mysterioznost. Tu tady ovšem nehledejte. Celkově to bylo poměrně zdlouhavé, nezáživné, a kladně mohu ohodnotit jen hudbu, a naprosto perfektní herce, z nichž si dva zasloužili a i dostali oscara. Konec je celý špatný, není sebemenší možnost si cokoliv odvodit, jen se čeká co bude následovat. 55%. ()

MrPierc

Tajemná detektivka, která teče velmi pomalu jako samotný název filmu, ale to jí nic neubírá na síle proudu. Proud strhává pozornost diváka čím dál víc, až má pocit, že se utopí. Téma křivdy v dětství, přátelství a vražda. Silně to námětem a depresí připomíná To (1990). Zde je ale příběh zasazen do realistického Bostonu. Oproti jiným typům tohoto detektivního thrilleru je Tajemná řeka schopna velmi bohatě popsat všechny charaktery a ukázat jejich slabost i zkaženost, kterou posbírali během vývoje svého života. Na vyšetřování má divák čas a pochopí to. Není to jako u jiných extrémně rychlých vyšetřování, kde na vás vychrlí během 5-ti minut 156 důkazů a rodinnou vazbu do 3. kolene. Přehlídka na konci jasně naznačuje, že všechno to veselí je jen maska. Pod povrchem zůstali všichni stejní. Nikdo se raději v ničem hrabat nebude. ()

Nach

Velice depresivní, pochmurný, ale výborně natočený dramatický krimi film. Příběh se s postavami od samého začátku nepáře. Ti zde dostávají zabrat ať jsou bastardi nebo alespoň zbla kladní hrdinové. Tim Robbins exceluje v roli muže, který si nese následky po znásilňování v dětství. Toto znásilnění pak hraje důležitou roli ve výsledném ubírání snímku. Samotný závěr sice nepřinese žádné šokující rozuzlení, ale i naservírovaný bad end hraje na ty nejlepší noty. Za mě rozhodně spokojenost. 75% ()

shyster

Komentář po druhém shlédnutí: Není to špatný, ale rozhodně by tomu svědčil spíše seriálový formát. Jako epizoda nějaké detektivky dobrý, ale nemá to podle mě na to, aby to utáhlo celý film (a ještě k tomu 138 min.). ()

bourec

Znovu jsem si přopoměl film Clinta, a musim uznat vysokou úroveň filmu. To bohužel nezaručí zábavnost filmu, Je to hlavně drama. Ucajdaný, unylý, takže s oskarovejma ambicema. Film nakonec neprorazil, kromě herců. To ovšem zaslouženě.60%. ()

Crawler-D

Drama, které není převratné, ani oslnivé, ani srdcervoucí, ani působivé. Dobrý základ dějové struktury se bortí díky špatné profilaci charakteru Seana Penna, ačkoliv hraje dobře, opomenutosti Kevina Bacona, ačkoliv hraje dobře, a bizarnosti Tima Robbinse, ačkoliv hraje dobře. Proč jen mám z toho závěru tak divný pocit? Zároveň s těmi dobře hrajícími herci tu je obstojná režie Clinta Eastwooda, jehož největší zásluha tkví v alibisticky symbolickém názvu - nebo vy jste si tam nějaké řejy, která by byla tajemná všimli? ()

Topco

Výborná krimi dráma, ktorá má síce pomalé tempo, ale ak jej dáte šancu, v závere sa vám rozhodne odvďačí. Prepracované charaktery, oscarový herecký koncert (Penn a Robbins), prekvapivé rozuzlenie na konci a emotívna hudba. Z kina som si odnášal vynikajúci zážitok! 9/10 ()

DruidKarel

628. hodnocený film: Název tohoto filmu mi cosi říkal, ale nějak jsem jej dlouho ve své sbírce filmů opomíjel, i když v něm hraje Tim Robbins, Kevin Bacon a Sean Penn. Co jméno, to pojem. Jenomže to často s filmy plnými hvězdami k prasknutí nedopadene zrovna dobře, ale v tomhle případě to byl přímo majstrštyk. Kevin Bacon coby vyšetřující policista vraždu krásné dcery Seana Penna a pak je tu i Tim Robbins, který se nechtěně svým podivýnským chováním pasoval do role vraha, i když neprávem. Doplatil pak na to, když se v samém strachu přiznal postavě Seana Penna k vraždě jeho dcery. Ten jej zabil a pak jen litoval svého činu, i když postava Daveho Boyla (Tim Robbins) byla celou dobu nevinná. Co tedy dodat? Snad jen, že Tim Robbins je super herec a Kevin Bacon společně se Seanem Pennem jsou dalšími herci první třídy, tedy 5* je na zasloužených. 5* ()

starbrejkr

Před pár minutami jsem dokoukal Tajemnou řeku a pořád těžce oddechuju. Už dlouho mě příběh nevzal takovou silou a já se "děsím" toho, co na mě Clint pochystal ve Výměně a Gran Torinu, na které se v blízké době chystám. Tajemná řeka je nejen výborně gradovanou kriminálkou (tip na pachatele jsem měl už asi v polovině, ale jak se ukázalo, o to nakonec tak nešlo) ale i dokonalou sondou do životů tří bývalých dětských kamarádů. Každý je jiný, ale každý z nich se sebou nese životní břemeno. Způsob, jak se jejich životy po dlouhých letech znovu spojí a jak to nakonec vyústí je tím důvodem, proč stále těžce oddechuju. Obrovský podíl na tom má samozřejmě i hlavní trojlístek herců, zejména Tim Robbins má toho Oscara doma sakra zaslouženě. A navíc ta zvláštní atmosféra......opět (už nevím pokolikáté a kolikrát se tak ještě stane) se klaním, pane Eastwoode... ()

TomikZlesa

Nadprůměrná detektivka, ale pro mě osobně naprosto bez emocí. Jediný co mě u filmu udrželo byla celkem fajná atmosféra a touha vědět kdo. Napřed to vypadalo že je všechno jasný, ale přece by to nebyla taková kravina a navíc tak jasná, konec mě ale vůbec nepřekvapil. ()

wohna

Eastwood je výborný režisér. Ale příběh trošku kolísá s režií a výkonama herců. Ale krásný čtyři hvězdičky. ()

laik_60

Po predlhom čase konečne zase jedna dobrá detektívka s výrazným dramatickým podfarbením. Dobré herecké obsadenie s vyváženými hereckými výkonmi, aj keď Sean nad nimi výrazne vytŕčal. Síce sa dal asi od polovičky filmu tušiť, koniec, a že „vrahem je záhradník“ nemožno scenáristicky tomu filmu viac vytknúť, veď o čom by to potom bolo.  S pokojom dávam 4 b. ()

Flynn

Krásně natočené drama s polopatickým vyprávěním příběhu a výborným podáním charakterů postav. Sean Penn podal tradičně famózní výkon stejně jako Tim Robbins. Nepřipomínal vám Kevin Bacon svým střihem a již trochu vrásčitou tváří režiséra tohoto filmu? Podle mě mu byl v některých momentech hodně podobny a nejvíc, kdy mě to opravdu ťuklo do nosu, tak když na závěr ukázal prstem na Seana Penna. Skvělý film, o tom jak moc se můžou rozejít a zase sejít životní cesty 3 kamarádů. ()

danecek24

61. Zlatý Glóbus za rok 2003 - cena (2) - *Nejlepší herec (drama) - Sean Penn, *Nejlepší herec ve vedlejší roli - Tim Robbins + nominace (3) - Nejlepší film (drama), Nejlepší režie - Clint Eastwood, Nejlepší scénář - Brian Helgeland ()

DiCaprio a král současného thrilleru

DiCaprio a král současného thrilleru

24.05.2013

Dennis Lehane je jeden z mála spisovatelů, kteří se nemůžou stěžovat na filmové adaptace svých knih. Filmy jako Sbohem, baby, Tajemná řeka nebo Prokletý ostrov byly úspěšné komerčně i u kritiků.… (viac)

Affleck vytasí prohibici a samopaly

Affleck vytasí prohibici a samopaly

13.01.2013

Sice nebyl nominován na Oscara za režii, ale nemusí smutnit, my stejně víme, že za kamerou je na svém místě. Jaký bude jeho další projekt? Po nedávném odstoupení z hlavní role v krimi-romanci Focus … (viac)

Leo a Marty si obstarali ostrov

Leo a Marty si obstarali ostrov

25.10.2007

Předevčírem jsme psali o honbě Hollywoodu za dalšími komiksy Stevea Nilese, odpovědného za předlohu pro víkendovou americkou jedničku 30 dní dlouhá noc. Něco podobného se strhlo i kolem kriminálky… (viac)