Planeta Země, rok 2027. Už devatenáct let se nenarodilo jediné dítě. Svět podléhá beznaději a anarchii a po čím dál zoufalejších pokusech o nalezení a odstranění příčiny neplodnosti lidstva už jen čeká na zázrak. Do nedaleké budoucnosti nás ve své temné a šokující vizi uvádí režisér Alfonso Cuarón (Mexická jízda, Harry Potter a vězeň z Azkabanu), který se inspiroval slavnou stejnojmennou sci-fi novelou královny detektivek P. D. James. Díky totalitnímu zřízení dokáže jediná Velká Británie odolávat všeobjímajícímu chaosu. Platí za to sice strašnou cenu - občanská práva jsou velmi okleštěna a občasné pokusy o odpor brutálně potlačovány, ale Theovi (Clive Owen), londýnskému byrokratovi, který už jen pasivně čeká na svůj konec, je to úplně jedno. Ovšem jen do chvíle, než se s pytlem na hlavě ocitne v kufru dodávky a posléze stane tváří v tvář své bývalé lásce Julian (Julianne Moore), která stojí v čele jedné z mnoha odbojových skupin a má pro Thea speciální úkol - zajistit pro jednu z jejích spolubojovnic tranzitní víza a dostat ji bezpečně ze země. Během cesty, jejímž cílem je azyl pod záštitou organizace Human Project, Theo zjišťuje, že jeho chráněnka Kee není obyčejná uprchlice. Naopak - je to člověk, kvůli kterému by byla spousta lidí ochotná vraždit. Je totiž v osmém měsíci těhotenství a představuje kýžený zázrak, na který lidstvo už devatenáct let čeká. Na útěku před anarchisty, kteří by ji rádi zlikvidovali kvůli zachování stávajícího bezvýchodného stavu, a reprezentanty režimu, již by ji rádi zneužili ke svým politickým cílům, se Theo a Kee stávají velmi nejistou, nicméně jedinou nadějí naší civilizace... Režiséra Cuaróna nadchla představa, že by se prostřednictvím filmu zasazeného do blízké budoucnosti mohl vyjadřovat k dnešku. "To, jak se chováme dnes, výrazně ovlivní podobu naší planety za dvacet let. Vlastně to není sci - fi, ale současný thriller zasazený do roku 2027," říká Cuarón. Svět za pár let je sice snímán temnými, syrovými barvami, ale podle režiséra jde spíš o nastolení správné atmosféry než o jeho názor na naši budoucnost. "Ten film je o tom, že mít naději se vyplatí i v bezvýchodné situaci," dodává. (oficiálny text distribútora)

tomashrabek

Proste jedno z najlepších sci-fi, ktorého autori veľmi dobre vedia, z akých dvoch slov sa "sci-fi" skladá. Takmer dokonalé po všetkých stránkach. ()

molcan2

Tento film som videl na premietaní pred niekoľkými mesiacmi. Priznám sa, že za normálnych okolností by som si na základe premisy lístok nekúpil, ale mám rád prácu Alfonsa Cuarona a uznávam Clivea Owena. Tu bola recenzia, ktorú som vtedy uverejnil. Včera večer som mal možnosť zúčastniť sa na premietaní filmu Children of Men, po ktorom som skočil. Aj keď milujem prácu Alfonsa Cuarona, hnacím motorom, ktorý ma prinútil pozrieť si tento film, je Clive Owen. Knihu som nečítal, ale niečo málo som o nej vedel. Je to sci-fi dielo, ktoré sa odohráva v blízkej budúcnosti a svet je neplodný. Nie je to niečo, na čo by som si normálne kúpil lístok, ale zase v tom hral môj priateľ, takže som tam bol. V prvom rade môžem povedať, že hoci sa tento kúsok označuje ako sci-fi, má k nemu ďaleko. Celý film pôsobil veľmi realisticky. Píše sa rok 2027 a prostredie je takmer postapokalyptické. Dochádza k obrovskému zásahu proti prisťahovalcom, s ktorými sa v dnešnej dobe zaobchádza s opovrhnutím, nenávisťou a násilím. Vo filme sú kľúčové scény, ktoré pripomínajú nacistické Nemecko. Film sa odohráva medzi Londýnom a anglickým vidiekom. Všade je špina, odpadky, hniloba, rozklad a smrť. Pozornosť venovaná detailom v tomto drsnom živote vyniká v každej scéne, je to brilantné. Tento film sa mi veľmi páčil! Film sa začína smrťou najmladšieho občana sveta, ktorý mal len 18 rokov. Tento chlapec bol celebritou už len preto, že bol posledným človekom, ktorý sa kedy narodil, a svet prechádza do smútku, nevyhnutnosť vyhynutia sa práve stala pre všetkých ešte zjavnejšou. Neochotný Theo v podaní Cliva Owena je vtiahnutý do sprisahania svojej aktivistickej exmanželky Julianne Moore, aby zachránil dievča, ktoré má malé tajomstvo. Toto dievča, Kee (Claire-Hope Ashitey), je tehotná a je imigrantka. Theo je ťahaný rôznymi smermi a nevie, komu veriť vo svete, ktorý by prijal narodenie dieťaťa, ale neuznal by (a pravdepodobne by zabil) matku dieťaťa kvôli jej prisťahovaleckému statusu. Theo nie je hrdinský typ a radšej by si len odpil slimáky zo svojej škótskej whisky, než aby zachraňoval svet. Nikdy ani len nevezme do ruky zbraň. Theovi pomáha jeho priateľ Jasper, Patriarcha trávy, ktorého do bodky zahral Michael Caine. Nemohol som si pomôcť a usmieval som sa zakaždým, keď bol Caine na plátne, bola radosť sa naňho pozerať a bolo vidieť, že sa pri tejto úlohe sakra dobre baví. Jasper žije v dome v lese so svojou chorou ženou a s kvetináčmi. Tento dom je jediným miestom vo filme, ktoré sa premieta do nejakého pokoja alebo svetla, rovnako ako scény medzi Owenom & Cainom. Theovým konečným plánom je dostať Kee a jej dieťa na loď, ktorá ich dovedie do bezpečia a na slobodu. Cestou sa dozvedajú, že ľuďom, ktorým by mali dôverovať, sa veriť nedá a tí, ktorí vyzerajú trochu na vážkach, sa ukážu byť v poriadku, len trochu šialení. Nechcem viac rozoberať dej, keďže som tu už bol predtým zneužitý za to, že som zahrnul príliš veľa príbehu. Jednu vec, ktorú som si všimol hneď na začiatku a ktorá sa stala hlavným pobytom vo filme, bola prítomnosť zvierat. Keďže som nečítal knihu, predpokladám, že zvieratá sú v rodinách častejšie, aby nahradili deti. V tomto filme je len veľmi málo scén, v ktorých neuvidíte alebo nebudete počuť psa alebo mačku. Aj tento film je veľmi vizuálny. Nečakal som toľko násilia, koľko ho tam bolo, a niektoré sa vám vkradnú a udrú vás do hlavy. Je tu veľa akcie s ručnou kamerou, ktorá môže mať tendenciu byť trochu roztrasená. A použitie zvuku je v tomto filme kľúčové. Ku koncu filmu je scéna urobená v dlhom zábere, kde jeden zvuk doslova zastaví svet, na minútu, je to doslova dychberúce. Zaujímavé bolo aj sledovať, ako boli imigranti v táboroch rozmiestnení. Bola tam určitá segregácia, ale väčšinou ste mali v týchto barakoch všetky rôzne typy ľudí z celého sveta, ktorí žili spolu; na chodbách, na schodoch, všetky rasy a náboženstvá, natlačení spolu, kvôli prežitiu. Niektorí ľudia by možno povedali, že film je pomalý, ale Owen bol celý čas na plátne a ja som zaujatý, takže si myslím, že pri dĺžke asi 1 hodina 35 minút sa film hýbal dobre a celkovo si myslím, že to bol skvelý film. Neviem, ako to Universal uvedie na trh, ale myslím si, že ak to urobia správne, mohli by mať v rukách spiaci hit. () (menej) (viac)

Košoun

(Může obsahovat malinké spoilery) Nevím, jak je možné, že mi tento film dlouhých 9 let utíkal. Na tom filmu je dokonalé snad úplně všechno, kromě scénáře. Samotná myšlenka filmu je skvělá a několik scén je nezapomenutelných (viz. závěrečný průchod s dítětem z odstřelovaného domu), ale celkově to působilo tak nedotaženě. Mnoho nápadů je v kontrastu s na prvním pohled povrchním příběhem "utíkáme před celým světem". Když si vezmete, jak dokonalý je film po technické stránce (tak dokonalé a mrazivě realistické ztvárnění budoucnosti tady nebylo), především skvělá Lubezkého kamera, tak ten nedotažený scénář zamrzí dvojnásob. Po herecké stránce není co vytknout, překvapil mě brzký postavy julianne Moore, pro Clive Owena to jistě byla životní role, skvělá volba. Z Cuarónových filmů jsou Potomci lidí rozhodně nejlepší, s hlubokým přesahem k zamyšlení a technicky pro mě dokonalejší a atmosféričtější i než adorovaná Gravitace. ()

Kesiak

Potomkovia ľudí je film, ktorý má tu vlastnosť, že vás vtiahne a už nepustí. Od Matrixu (možno aj sčasti Cypher) úchvatná "jazda", do ktorej upadnete ako do kómy. ()

Extrakritik

Film pojednává o blízké budoucnosti,kam se naše civilizace řítí.Depresivní,přesto však naprosto úžasný film.Musím především vychválit skvělou práci kameramana. ()

Bozvav

Technicky dokonalý snímek, se zajímavým námětem a výbornou hudbou. Pro mne je kámenem úrazu nesympatické obsazení. Za mne 70%. ()

kamigava

Posledně jsem tento film viděl jako malý kluk jako buk a moc mě nebavil. S postupem času se ze mě stal fanda postapo žánru, tak jsem mu dal opět šanci a zklamán jsem tentokrát rozhodně nebyl. Vůbec by mi nevadilo, kdyby se přestaly rodit děti, aspoň by byl na chvíli klid od uřvaných spratků a dospělí by měli konečně čas sami na sebe a “(ne)žili” jen pro nevděčné haranty. Děti a smysl života?? Nechápu lidi, co z toho mají. Jen plno starostí, málo soukromí, neustálá frustrace někoho zabezpečit...fuck. Tak to byla trocha mé filozofie nad myšlenkou Potomků. Miluju dlouhé scény na jeden záběr a tady jsou ještě zabaleny v syrové a depresivní atmosféře. Líbí se mi pozorovat trpící lidstvo, lidi se zabíjí mezi sebou potom, co jim došly poslední zásoby a obecně nesou následky za všechny nezvratné změny spáchané na této planetě. Za každý vyhubený druh, za každý vykácený strom... Homo sapiens sapiens si už neváží ničeho, jen berou a serou na dopady svého chování. Chtělo by to zavést Očistu (jo přesně jako ten film) jednou ročně pro redukci lidské populace, protože do 30 let nás tu bude 10 miliard, což je pokládáno za vrchol kapacity Země, ale to jsem se zase nechal unést. Peace, kreténi. ()

Snape

[UHRANČIVÁ VIZE BUDOUCNOSTI] Dovolte mi můj super dlouhý komentář začít tím, co je na Potomcích lidí tím nejlepším – naprosto dokonalou vizí budoucnosti. Přít se, jestli tak rok 2027 bude vypadat, je zbytečné. Podstatné je to, že by tak vypadat mohl. Filmové budoucnosti většinou působí směšně – sem tam nějaký ten android a hlavně ukázat spoustu vymakané techniky. Nemyslete si, oboje tam Cuarón má také! Ale zcela poprvé vše působí konzistentně a až děsivě realisticky. Cuarónova vize je sebevědomá, bez ambicí předvádět se nad rámec příběhu. Totální beznaděj a apokalypsa z plátna doslova naturalisticky sálají. A to se nemusí nic velkého dít, stačí jen záběr na ulice města či panorama špinavé krajiny. A když se k tomu navíc přidá akce... [PŘELOMOVÉ AKČNÍ ZÁBĚRY] Zásadní informace: Zapamatovatelné akce jsou v Potomcích lidí jen dvě. První – útok na auto – je velmi krátká, ale neuvěřitelně strhující. Druhá – závěrečné Povstání – je bez jakékoliv nadsázky splněným snem každého filmového fandy. Čeká vás přibližně deset minut "virtuální reality", ve které postupujete spolu s Clivem Owenem téměř apokalyptickou bojovou scénou. To se opravdu musí vidět, totální masakr na plátně i na divákovi!!! Recept na oněmělý kinosál je ode dneška jasný: Žádné velké frajeřinky s kamerou, prostě jen dostaň publikum přímo do středu dění. Žádná počítačová kouzla, matrixovské zpomalovačky a další předveď-co-všechno-umíme efekty. Žádné trapné náznaky toho, co se má stát bez varování. Stačí ukázat "skutečnost". Zní to jednoduše, ale daří se to zoufale málo filmům. Zapomeňte na válečné eposy, akční blockbustery a další filmy, které se snaží o pomyslnou spoluúčast diváka jako dalšího hrdiny. Potomci lidí jsou o krok dál, těm se to podařilo. Jedná se o jeden z mála filmů, ve kterých opravdu platí klišé o vtáhnutí diváků do děje. Co tedy akčním sekvencím vyčíst? Jen to, že je jich, jak už jsem zmínil, málo. Ale možná, že právě proto jsou tak ... (doplňte libovolný počet jakýchkoliv superlativ). Kdyby byl celý film střižený podle klasické šablony akce-přesun-akce, nemohl by tak dokonale překvapovat a působit. A tím se dostáváme k příběhu. [NIKTERAK SLOŽITÝ PŘÍBĚH] Domnívám se, že samotný námět – světová neplodnost – silněji vyznívá v knize, kde jdou nenásilně rozebrat všechny filosofické aspekty a účinky na psychiku společnosti. Film vše ukazuje jen nepřímo – osiřelé hřiště, zdevastovaná škola, demonstrace. Tím ale nechci říct, že by si Cuarón s příběhem nevěděl rady. Moc dobře zná filmové zákonitosti a všeho využívá na maximum. * * * * * A to i vtipů a komických situací, kterých je v Potomcích lidí až překvapivě hodně; jiné sci-fi a katastrofické filmy berou "samy sebe" daleko víc vážně. Ale pozor – nevysvětlete si kvantitu jako kvalitu. Sice se určitě párkrát zasmějete, ale ani Cuarón se nevyhnul několika filmově umělým "rádoby vtipům". Jinak ale příběhem – přiznejme si, že na dvouhodinový film docela jednoduchým a přímočarým příběhem – proplouvá svižně a velmi dobře. Nikdy nesklouzne k patosu či moralizování. Úplný závěr, který k těmto nešvarům má nejblíže, je zcela v pořádku díky tomu, že se s trochou přemýšlivosti nad námětem filmu dá odhadnout dopředu. [HERECKÉ VÝKONY A ZÁVĚR] Pokud jste se mým komentářem prokousali až sem, tak vám gratuluji. Určitě vám neuniklo, že jsem se zatím vůbec nezmínil o hercích. Nezapomněl jsem na ně, ale u tohoto filmu prostě nehrají prim. Všichni dokonale zapadli do beznadějné a šedivé atmosféry. Asi právě to je znakem dokonalého hereckého výkonu – nevyčnívat ani nezaostávat. Tak jak vše shrnout? Potomci lidí nejsou světovým filmem, který by se hluboce dotknul každého. Je to prostě pořád jen sci-fi dílo, byť výjimečné a hlubší než ostatní. Pochybuji, že tento film sesbírá velké množství cen. Ty shrábnou klasičtí vítězové, velká lidská dramata. Akademikům vůbec nedojde, že přesně to Potomci lidí jsou – velké lidské drama v přelomově realistickém provedení. Atmosférický, bezútěšný snímek; dokonalý představitel žánrové kinematografie. Příběh, který nám ukazuje, kam přesně by lidé neměli dospět. Nenechte si tuto filmovou událost ujít. () (menej) (viac)

Puol

Cuarón nakrútil veľku reálistickú depresiu odohrávajúcu sa v blízkej budúcnosti. Z kina som odchádzal z pocitom, že ten môj dnešný deň vlastne vôbec nebol taký zlý, ako som si myslel keď som do kina išiel. Nakrútene to je takým polodokumentaristyckým štýlom, ktorý dokonale vtiahne. ()

tragos

Občanské nepokoje, hroutící se společnost, beznadějí prostoupené lidstvo. Atmosféra strachu a anarchie na jedné straně a rezignace a apatie na straně druhé se do vás zakousnou hned od začátku. Pomalé tempo první poloviny filmu přeruší znovunalezení pohřbených nadějí lidstva v postavě těhotné Kate a kulervoucí scéna útoku anarchistů na auto. Pak film opět zpomalí a navíc ztěžkne, aby v okamžiku příjezdu do uprchlického tábora naplno ukázal, co nikdo nechce vidět: pád civilizace, idejí, humanity. Ve vší realističnosti (nikoliv brutalitě), kterou korunuje několikaminutová scéna přechodu bojové zóny, sází Cuaron také na symboliku. A daří se mu. Ano, forma vítězí nad obsahem, ale to neznamená, že obsah je slabý; to jen ta forma je takřka perfektní. Už ani nevím, kdy naposled jsem se při odchodu z kina cítil tak "zasažený". 9/10 ||| Asi ne celý film, ale minimálně ty dvě scény vstoupí do filmové historie. ()

kobliha

Najviac zaujala sugestívna kamera, ktorá v niektorých situáciách úplne vtiahne do deja. Naopak za najslabší článok považujem koniec, na ktorý akoby neostal čas.. ()

Va55ago

Inu nevim presne co jsem od toho ocekaval, ale kazdopadne me to dost zklamalo, pze takovou koninu sem uz dlouho nevidel. Aspon ze ten vychod z baraku ke konci je krapet cool. Jinak nuda nuda nuda. ()

zabro

Wau. Je malo filmu u kterych clovek po zkonceni jen tak sedi a vstrebava jeho konec. Toto je jeden z mala takovych. A ted jen tak ve zkratce. Herci,rezie,kamera,hudba:skveli. ()

zelda82

Vizualne uchvatna postapokalypticka podivana, ktere vsak hodne skodi dlouha stopaz a hlucha mista. Hadam, ze navsteva davno opustene zakladni skoly a narozeni ditete mely byt vrcholne sceny filmu, v nichz mela krystalizovat zoufalost a bezmocnost neplodnosti suzovane spolecnosti. Problem je v tom, ze obe tyto sceny byly naprosto banalni a nechaly me uplne chladnym. Takze Potomci lidi si vic jak 60 - 70% proste nezaslouzi, i kdyby kamera a reziser carovali sebevic. ()

bonifac

námět zajímavy, ale nakonec z toho vylezl průměrný akčňák...a některé scény jsou tak přitažené za vlasy,že i malé dítě musí uznat, že takhle to asi v reálu nevypadá... ()

Vodny

Hodně lidí tento film označilo za film roku. S tímto tvrzením nemohu ani za mák souhlasit. Pro technofili, obrazofili a jiná stvoření hledající u filmu perfektní zpracování možná najdu pochopení, ale pro diváka, který od filmu vyžaduje "trochu" víc než jen super kameru, střih a slušný soundtrack (navíc ani to není tak oslnivé). Příběh a vůbec celý nápad je skvělý. Ovšem jeho provedení pro mozek (ne oči) je bez příchutě, člověk nemusí přemýšlet, vciťovat se do postav, hledat pointu či něco co by ho přimělo uvažovat o filmu jako možné skutečnosti. Něco je tam špatně - atmosféra a dramatičnost chybí, hudba není dynamická ani dramatická. Postavy nehrají, ale předvádí něco jako dokumentární flashback na něčí osud. Scény jsou tvořeny tak, aby uspokojily a předvedli možnosti režiséra, ale pro diváka je to nudná podívaná bez emocí. Bez výčitek mohu říci, že jsem se nudil a jediné co mě drželo u obrazovky byla otázka, jak to celé skončí. Bohužel žádné překvapení či šok v podobě toho, že Human Project je vládní organizace se nekoná. Film skončí a já si říkám: Na co jsem se to vlastně celou dobu díval a proč?? Owen je zřejmě mrtvý, těhotná dívka je zřejmě zachráněna, ale co lidstvo?? Jak to s ním dopadne? Film tak pro mě končí záchranou dvou životů, ale zda-li se tím zachrání i zbytek světa to nevíme. Proč dívka otěhotněla (po 18letech první těhotná) a jiným se to nedaří? Co je přičinou? Zkrátka to proč jsem se na film díval - otázka, jak to dopadne, skončilo bez odpovědi. A to mě zklamalo. Filmu také chybí širší souvislosti - kdo je vláda, jak vznikl celý problém atd. Možná měl být film o něco delší a komplikovanější. Takto se jedná o obsahově prázdný film. Možná je to dáno tím, že jsem film neviděl v kině na obřím plátně, ale doma na TV. Možná je to tím, že představa takové budoucnosti se mi vůbec nelíbí. Každopádně si myslím, že tento film se dal natočit o dost lépe. Potomci lidí jsou něco jako zdánlivě dokonalý bonbón, který ale postrádá jakoukoliv příchuť. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Alfonso Cuarón ve vesmíru

Alfonso Cuarón ve vesmíru

01.03.2010

Potomky lidí udělal většině sci-fi fanoušků (ale nejen jim) radost, takže je rozhodně fajn, že se vrací k žánru. Se svým synem Jonásem napsal scénář sci-fi thrilleru Gravity, o který už projevilo… (viac)