Planeta Země, rok 2027. Už devatenáct let se nenarodilo jediné dítě. Svět podléhá beznaději a anarchii a po čím dál zoufalejších pokusech o nalezení a odstranění příčiny neplodnosti lidstva už jen čeká na zázrak. Do nedaleké budoucnosti nás ve své temné a šokující vizi uvádí režisér Alfonso Cuarón (Mexická jízda, Harry Potter a vězeň z Azkabanu), který se inspiroval slavnou stejnojmennou sci-fi novelou královny detektivek P. D. James. Díky totalitnímu zřízení dokáže jediná Velká Británie odolávat všeobjímajícímu chaosu. Platí za to sice strašnou cenu - občanská práva jsou velmi okleštěna a občasné pokusy o odpor brutálně potlačovány, ale Theovi (Clive Owen), londýnskému byrokratovi, který už jen pasivně čeká na svůj konec, je to úplně jedno. Ovšem jen do chvíle, než se s pytlem na hlavě ocitne v kufru dodávky a posléze stane tváří v tvář své bývalé lásce Julian (Julianne Moore), která stojí v čele jedné z mnoha odbojových skupin a má pro Thea speciální úkol - zajistit pro jednu z jejích spolubojovnic tranzitní víza a dostat ji bezpečně ze země. Během cesty, jejímž cílem je azyl pod záštitou organizace Human Project, Theo zjišťuje, že jeho chráněnka Kee není obyčejná uprchlice. Naopak - je to člověk, kvůli kterému by byla spousta lidí ochotná vraždit. Je totiž v osmém měsíci těhotenství a představuje kýžený zázrak, na který lidstvo už devatenáct let čeká. Na útěku před anarchisty, kteří by ji rádi zlikvidovali kvůli zachování stávajícího bezvýchodného stavu, a reprezentanty režimu, již by ji rádi zneužili ke svým politickým cílům, se Theo a Kee stávají velmi nejistou, nicméně jedinou nadějí naší civilizace... Režiséra Cuaróna nadchla představa, že by se prostřednictvím filmu zasazeného do blízké budoucnosti mohl vyjadřovat k dnešku. "To, jak se chováme dnes, výrazně ovlivní podobu naší planety za dvacet let. Vlastně to není sci - fi, ale současný thriller zasazený do roku 2027," říká Cuarón. Svět za pár let je sice snímán temnými, syrovými barvami, ale podle režiséra jde spíš o nastolení správné atmosféry než o jeho názor na naši budoucnost. "Ten film je o tom, že mít naději se vyplatí i v bezvýchodné situaci," dodává. (oficiálny text distribútora)

AppleCore

Dokonalá kamera, úžasná režie, perfektní vize budoucnosti, Clive Owen a Michael Caine. To je těch pět hvězd a kdyby to bylo možný dal bych i šestou za dokonalý akční scény. ()

Dzeyna

Do tohoto filmu se mi ale vůbec nechtělo. Nakonec jsem ho asi po dvou měsících zapnula a opravdu toho nelituji. Vážně skvělý, zajímavý a řekla bych ojedinělý snímek, s vynikajícím nápadem, skvělou atmosférou a napínavým dějem. Nejmladší dítě na světě a je mu 18 let? Tak to jsem ale vůbec nechápala, ale postupem času jsem pochopila. A jenom jsem se divila. Clive Owen je skvělý jako vždy a všechno to na něm stálo, což nebyla vůbec špatná volba. Je škoda, že tady Julianne Moore nevydržela příliš dlouho, jelikož její herecké výkony také stojí za to. Alfonso Cuarón jednoduše excelovat umí. Rozhodně můžu doporučit. Podle mě je to mezi 4 a 5 hvězdami, ale mě se to vážně hodně líbilo, hlavně celý ten nápad mě hodně zaujal a proto dávám plný počet. ()

Kothy

Zajímavé zamyšlení nad tím, jak bychom jednou mohli skončit. Děj se odehrává v roce 2027, kdy se už nerodí děti. To má samozřejmě obrovský vliv na společnost a vznikají ozbrojené konflikty. Opravdu hodně depresivní film. Clive Owen se snaží zachránit jednu těhotnou ženu. Na cestě ovšem naráží na samé překážky a lidstvo je na pokraji zhroucení. Podaří se mu to? "Už nám není pomoci." ()

boshke

Hmm, očividně jsem v roce 2006 něco velkého prošvihnul, vzhledem k hemžení obratů jako "zlomové dílo v historii kinematografie" či "FILM ROKA" v komentářích. Tehdy mi bylo 16, takže jsem měl asi lepší věci na práci než postapokalyptickou depku. Nedokážu posoudit, jak šokantně by na mne Potomci působili v roce 2006 (v kině). Námět je to bezesporu originální, potěší i absence jakékoli expozice - takhle to prostě je, smiřte se s tím. Jen ta šikana imigrantů by za jednu dvě vysvětlující věty stála, protože tam jsem se vůbec nechytal. Fajn to vidět, doplnit si vzdělání, ale jednou asi stačilo... 70% ()

swamp

Po svých nejslavnějších filmech, Y tu mamá también a Harry Potterovi, natočil Alfonso Cuarón snímek z oblasti sci-fi, který ovšem svou naléhavostí a uvěřitelností nenechá člověka v klidu. Naprosto dokonalá kamera navozuje pocit real-time..nevím jak jinak bych to nazval..prostě máte pocit, že se nacházíte přímo ve filmu, pouhý krok za hlavními postavami, a pohybujete se mezi projektily kulek svištících kolem vaší hlavy. Režisér ukázal, že toho má světu hodně co říct! "Your baby is the miracle the whole world has been waiting for." ()

Sašenka165

Minulý rok se na mne odevšad valilo - největší filmový zážitek? Potomci lidí! No... pro mě to tedy zážitek nebyl. Nápad dobrý, zpracování dobrý, ale fakt mě Potomci lidí nedostali do kolen. Možná je moje hodnocení ovlivněné přílišným očekáváním a grandiózním zklamáním, ale... Nemůžu být jen skeptická a musím pochválit úžasný herecký výkon pana Herce Michaela Cainea :). ()

oje

Drama s neotřepaným scifi námětem a sobě vlastní příchutí depresivní ponurosti. Film neuspokojuje příběhem, natvrdo nastaví pointu a po přímé lince jede až do konce. Velkolepost je tak ukrytá v dotažených detailech zamřížovaných autobusů a uprchlických táborů, které neskutečně věrně vykreslují skoro postapokalyptickou civilizaci ve stále hlubším úpadku. Jestli nebudete neustále vyhlížet nečekané zvraty a necháte se unášet brilantností zpracování, neustálým napětím ze strachu o život a silnou atmosférou, film zafunguje. ()

nascendi

Potomkovia ľudí sú filmom, ktorý môže nadchnúť, a to nielen fanúšikov žánru sci-fi. Na relatívne jednoduchom príbehu ponúka množstvo zaujímavých a aj aktuálnych tém na zamyslenie. Nerieši ich, iba ponúka. Napriek všetkej depresívnosti, chaosu a anarchii presvitá niekde aj svetielko ľudskosti a nádeje. Myslím si však, že extrapolácia súčasného sveta do sveta v roku 2027 bola vykonaná veľmi zjednodušene. Asi tak, ako keď Peter Veľký naprojektoval cestu z Moskvy do Petrohradu jediným ťahom ceruzky pozdĺž pravítka. ()

predators

Teda, je to tak ponuré, až je to místy, né vždycky, ale občas nudné. Pro normální lidi v dnešní době poměrně nepředstavitelná věc...určovat nejmladšího člověka planety?! Na můj vkus se taky poměrně brzo rozloučíme s J. Moore, ale holt za to může scénář, který nás nakonec zavede do pořádného getta a přestřelky, kde si zbloudilé střely neberou servítky s nikým. Po druhé projekci tedy upravuji a zvyšuji hodnocení, protože filmová vyzrálost a zručnost je zde patrná ve všech směrech. 73% ()

Slartibarkfast

Země je v roce 2027 rozdělena na nesourodou směsici frakcí, které bojují o zbytky moci. Už 18 let se nenarodilo žádné dítě a svět se potýká se 100% neplodností. Beznaději, apatii a všeobecnému šílenství vzdoruje jen Británie, která zřídí totalitní režim a do své země nevpouští nikoho cizího. K uprchlíkům se chovají jako ke zvěři. Jistá teroristická organizace ovšem najde mezi uprchlíky těhotnou a vše najednou závisí jen na ní. Post apokalyptické drama, které se nás nepřímo týká, protože již v dnešní době ta plodnost není zrovna úchvatná, ba spíše alarmující. Docela dobře si dokážu představit něco podobného za několik desítek let. Mám ale takové tušení, že to by bylo ještě milosrdné. S největší pravděpodobností se spíše sami vyhodíme do vzduchu nějakými zbraněmi hromadného ničení. Clive Owen je můj oblíbenec a hraje velice přesvědčivě. Zápletka je poněkud děravá a vlastně nechápete, co jedno dítě může změnit na tak pokurveném osudu lidstva, ale budiž. V rámci jakési "prosekávačky" a útěku před všemi - zlými i hodnými, jelikož vy jste někde uprostřed - je to celkem svěží a poutavý materiál, kde najdete i vtipné pasáže, stejně jako ty dramatické. Není to zrovna velkofilm, ale myslím, že pro fanoušky scífek, kde jde lidstvo s kůží na trh, je to celkem nadprůměrný materiál, na který se dá dívat. Já byl, až na pár renonců, docela spokojen. 70% ()

Zodd

Od tohoto filmu jsem tenkrát ani jednou neodvrátil oko. Tak jak jinak? :) Jasně, nejde tu zas tolik o děj jako způsob vyprávění. Atmosféra nedaleké budoucnosti by se dala krájet. U futuristické muziky v úkrytu Michaela Caina jsem vyprsknul smíchy, ale o to zas tolik nejde. Poslední pasáž je cítit pod kůží, tolik přirozeného napětí jsem zažil u málokterého filmu z nového milénia. ()

Arsenal83

Niekto píše že strhujúci film. A má pravdu. Po dvoch hodinách rachotu som ostal strhaný. A trocha znepokojený. Lebo ak svet majú zachrániť černosi, bojím sa príchodu druhej doby kamennej. ()

Slarque

Temné road movie ze zlověstně vypadající a nepříliš vzdálené budoucnosti. Když se zamyslím nad výchozí situací, zdá se mi podobný vývoj ve společnosti docela pravděpodobný. Alfonso Cuarón je stále zajímavější režisér a některé scény jsou až neuvěřitelně dlouhé a přitom se toho v nich děje opravdu hodně. Napoprvé jsem se nechal zcela pohltit příběhem, takže si tu spoustu detailů budu vychutnávat až při některém z dalších setkání s tímhle filmem. A ty určitě přijdou. ()

WANDRWALL

Místo aby se zabývali a konstruovali potomky lidí v době vzdálené, tak zde máme už variantu na dobu nedalekou. Jen doufám, že si nikdo budoucího člověka, který nastoupí jako vylepšená verze nynějšího člověka, tak nepředstavuje jako nějakého dobráka s fajfkou v puse. ()

Vitason

Osobně u filmů preferuju spíše formu před obsahem, takže mi lehké ustoupení příběhu do pozadí nevadilo. Film je velice zajímavý tím, že jeho poselství se dá lehce uvěřit. Dlouho jsem si z kina neodnesl takhle syrový zážitek. V několika momentech jsem si vybavoval práci Stanleye Kubricka. Cuarón a jeho kameraman zde předvádějí neskutečný koncert. ()

Bachy

Během prvního sledování tohoto snímku jsem se pídil po příběhu a souvislostech v něm a některé pasáže mi přišly zbytečně natahované. Dnes už řadím Potomky mezi své nejoblíbenější filmy. Když jsem jej viděl podruhé vnímal jsem spíše drobnosti okolo a nechal se unášet úžasnou atmosférou blízké budoucnosti. Tahle budoucnost totiž nesází na přetechnizované vynálezy a supermoderní blyštivé udělátka a scifi automobily, a právě proto vypadá naprosto realisticky, kdy divákovi nezbývá než přiznat, že tak daleko od téhle vize nejsme. Tuhle atmosféru naprosto ovládá kamera. Nechci tu házet jenom samé superlativy, ale právě kameramani si nic jiného nezaslouží. Dokonalost, celý film jede s minimem střihu a zábery jsou dělané tak, že brzo zapadnete do Londýna roku 2027 jako do domova. Dělá to hlavně efekt vedlejšího děje v obrazu. Příklad...hlavní hrdina jede v autobuse a my za jeho hlavou sledujeme popravu imigrantů atd atd. Je tu takových pasáží hodně. A ač to s příběhem v podstatě nijak nehne, tak to dokreslí okolí a trošku i vysvětlí jednání postav. Hudba je vybraná tak, aby podtrhla poselství filmu, které ovšem není nijak násilně vštěpováno divákům do hlav. Jak píše Cival ve své rozsáhlé recenzi, tak i já si dovedu představit, že se film stane součástí přednášek na vysokých školách s jakýmkoliv humanitním zaměřením. Vždyť i ten Lennon na závěr mluví za vše. Clive Owen je v podstatě herec dost podobných rolí (Sejmi je všechny, Potomci lidí, Sin City) s vždycky trošku rozdílným chováním, ale stejnou vizáží a já mu prostě zobu z ruky a jak jsem litoval u Shoot 'em up (chápu, že pro spoustu z vás naprosto nezajímavý snímek, pro mě ale bomba, kdy jsem Owena objevil) tak to samé platí i tady:"Proč jsem na to, proboha, nešel do kina?" ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Alfonso Cuarón ve vesmíru

Alfonso Cuarón ve vesmíru

01.03.2010

Potomky lidí udělal většině sci-fi fanoušků (ale nejen jim) radost, takže je rozhodně fajn, že se vrací k žánru. Se svým synem Jonásem napsal scénář sci-fi thrilleru Gravity, o který už projevilo… (viac)