Harry Potter a Ohnivá čaša

• Česko Harry Potter a Ohnivý pohár (viac)
Veľká Británia / USA, 2005, 157 min

Harryho Pottera (Daniel Radcliffe) už istý čas prenasledujú nočné mory, vďaka ktorým ho jeho jazva bolí viac ako inokedy. Pred znepokojivými snami sa pokúša uniknúť tak, že so svojimi priateľmi Ronom Weasleym (Rupert Grint) a Hermionou Grangerovou (Emma Watson) navštívi majstrovstvá sveta v metlobale. Oblohu nad skandujúcimi fanúšikmi však rozžiari Temné znamenie - zlovestný úkaz, ktorý je akýmsi podpisom Lorda Voldemorta (Ralph Fiennes). Vyčarovali ho Smrťožrúti - jeho prívrženci -, ktorí sa vyhýbajú verejnosti už od Voldemortovho zmiznutia pred trinástimi rokmi. Vtedy zavraždil Harryho rodičov... Harry túži po návrate za bezpečné steny školy v Rokforte, kde ho môže ochrániť profesor Dumbledore (Michael Gambon). Teraz bude ale všetko trošku inak. Dumbledore totiž oznamuje, že Rokfortská stredná škola čarodejnícka bude práve tento rok organizovať prestížny Trojčarodejnícky turnaj - jednu z najpozoruhodnejších a najriskantnejších súťaží čarodejníckeho sveta! Každá z troch najväčších a najvychýrenejších čarodejníckych škôl si vyberie jedného šampióna, ktorý bude plniť nebezpečné úlohy a bude sa snažiť získať cenný Trojčarodejnícky pohár. Študenti Rokfortu užasnuto sledujú, ako do Veľkej siene prichádzajú pôvabné dievčatá z Beauxbatonskej akadémie a mocní chlapci zo školy v Durmstrangu - a bez dychu čakajú na výber svojich šampiónov... (TV Markíza)

Eeve

Nemastná-neslaná epizóda seriálu Harry Potter a priatelia. Dej sledovaný ako z rýchliku, na nič sa vážnejšie nezameriava. čím síce dáva priestor pre viaceré dejovo dôležité zvraty, no samotné scény, ktoré by boli vyzerali bombastickejšie a takisto ich predĺženie a rozpitvanie by bolo zaujímavejšie (dajmetomu posledná úloha v bludisku) tu naozaj trpia a chýba im to dôležité spojivo. Efekty sú určite krásne vystružlikané, no nič nenadchne, nič neprekvapí, nič nevydesí. Film si ide svojím priemerným tempom vo všetkých smeroch, vrátane hereckých výkonov a soundtracku. Cuarónov Väzeň z Azkabanu pre mňa preto zatiaľ ostáva najvyšším stupienkom v sérii. ()

unclejack

Keby som si mal vybrať, ktorý diel Hp by som režíroval, určite by to nebola štvorka. Pozorní čitatelia poznamenajú, že päťka je predsa ešte o sto strán dlhšia, ale zatiaľčo vo Fénixovom ráde väčšinu knihy vyplňa vata, štvorka je vyslovene epická a je len málo miest, ktoré by sa dali vypustiť. Okrem toho Newell nastupoval po ospevovanej trojke - nepokrytecky musím priznať, že aj mne sa páčila trojka viac ako štvorka - a tak to mal veľmi ťažké. S úlohou sa popasoval tak dvojako - keby nešlo o Hp, povedal by som, že ide o nadpriemerný film s hromadou drobností, ktoré napomáhajú pri budovaní jeho atmosféry a ťahajú ho vpred približne rovnomerným tempom. To prekvapí pri režisérovi filmu Four Weddings And a Funeral, že vie budovať napätie od začiatku do konca. Skvelá hudba Patricka Doyla tomu napomáha a aj kamera bola obstojná, takže sa nie je načo sťažovať. Z tohto pohľadu nie. Lenže je to predsa Harry Potter... premýšľam nad tým, ako by si so špeciálnymi efektami poradil taký Del Toro - viem, že ten mal režírovať predsa trojku, ale je to len hypotéza - pretože Newellova verzia pôsobí mierne povrchne. Príliš mu nepomáhajú ani hlavní predstavitelia, ktorí s pribúdajúcim vekom hrajú stále rutinnejšie a rutinnejšie - výnimku tvorí skutočne talentovaná Emma Watson, ktorej úloha je však podobne ako tá Snapeova vo filme potlačená. To je pohode, je to predsa o Harrym. Prínosom do castu bol rozhodne aj Brendan Gleeson ale predstavitelia Karkarova a Maximky by zrejme dokázali zo svojich úloh vymáčknuť viac. Stále však odkazujem na svoje hodnotenie, ktoré prezrádza akú silnú emociálnu odozvu vo mne táto skrátená verzia štvorky zanechala. ()

Tony.Frisco

Moja najobľúbenejšia časť čo sa týka Pottera. Super výprava kostýmov a efekty , najlepší najzaujímavejší scenár (vďaka knihe ) . Anglický herci zase raz bodujú . ()

LeePriest

Vizuální stránka a triky na jedničku, z filmu by se však dalo vytěžit ještě více. Asi je to tím, že jsem nejdříve četl knihu, protože dost scén se mi zdá příliš zkrácených a nedotažených. Myslím, že nečtenářům musel děj občas připadat nesrozumitelný. Hlavně ze začátku skáče jedna scénka za druhou, bohužel okamžiky jsou příliš scvrklé. Kdyby ale něco na zas tak podstatného vypustili rovnou úplně, mohli ostatní okamžiky kvalitněji rozvinout. A Voldemort, který v knize působí takovou hrůzu jako málokterá postava na mě taky až tak nezapůsobil. Ze všeho nejvíc připomíná něco mezi Gloomem a mrzutým gymnastou. ()

zigy

Chlapci a děvčata nám stárnou a to je v obou případech dobře, chlapci lépe hrají a Hermiona roste do krásy:) Co se týče příběhu, zase se opakuje starý mustr Harryho z předešlých dílů, už by to chtělo nějakou změnu.....Mě se nejvíc líbil ples a vše s ním spojené, tzn. teenagerovská složka filmu, naopak souboj s Voldemortem mě moc nebral.....souboj kouzelníků taky moc ne....pozitivem ale je, že s každém díle objeví nějaká zajímavá postava učitele, tentokrát podivína s umělým okem, to je oživení. A propříště prosím více profesora Snapea! ()

Ace.A.T.L.

I mezi bojem s temnem se najde příležitost pro přátelskej souboj s ostatníma kouzelnickýma školama, což hodně, ale opravdu hodně pozvedne už tak úžasnej příběh. Opět je zpracování luxusní, jak vizuálně, tak prostředím, kostýmy a dějově. Pořád mě překvapuje, že mě může ještě něco u Harryho překvapit :) Za mě 5* a ROZHODNĚ DOPORUČUJU ()

PatrikP4

Tento díl mě osobně vadil snad nejvíc, ne že by na něm bylo něco špatně ale pořád nevím a nemužu přijít na to co mě na tom vadilo. ()

ioope

Harry Potter a Ohnivý pohár mi přijde jako slabší díl, který nenaplnil všechna má očekávání. Ale na druhou stranu přítomnost Davida Tennanta a Roberta Pattinsona mile překvapila. ()

Pjotr8

Za mě jasně nejslabší díl Potter série. Po vizuální stránce výborné. Efekty se vážně povedly a na některé je radost pohledět. Ovšem po dějové stránce místy až nudné. Když si to srovnáte např. již se zmiňovaným skvělým třetím dílem, je to prostě jako nebe a nudy. Promiň, Harry. ()

galiea

Jsem typickou zástupkyní generace HP, proto samozřejmě uctívám Kánon a hejtuju filmy. Postupem času jsem zvládla vyrovnat se s tím, když něco nebylo natočené přesně podle knih, pokud to ovšem bylo dobré. To není případ 4. filmu. Nechci vypisovat všechny věci, co se mi nelíbily, to by bylo nejméně na disertační práci, tak vypíchnu jen to nejdůležitější. Scéna s drakem - jako šou dobrý, reálně pěkná blbost - Brumbál by určitě nechal uletět draka mimo dohled a ještě ho nechal ničit hrad. Viktor Krum vypadá, kulantně řečeno, dost nedůvtipně na účastníka nejprestižnější studentské soutěže. Úkol v bludišti kompletně odfláknutý, vezmeme-li v potaz, kolik cool kouzelnických tvorů se do něj dalo propašovat. Spousta rádoby vtipných trapností aka fretka v kalhotách... Atp atd... Takže hvězda za Madame Maxime, hvězda za Alana Rickmana, který, přiznejme si to poctivě, má na svědomí masovou oblibu syčáka Snape napříč pohlavími a generacemi, a nakonec hvězda za Davida Tennanta. Jo vlastně, tak tu zase strhávám, protože tam nebyl dostatečně dlouho. ()

DaNvYto

Osobně mám tento díl velmi rád, ale když se nad tím tak zamyslím... Harry by skapal klidně sám, viz nejen boj s drakem. Avšak jen pouze díky snaze Voltmetra přežil... Navíc by jeho smrti nečinně přihlíželi všichni jeho kamarádi, Bagrid, Brumbál Hermelína i Ron Wlezlí atp... co víc si přát? ()

Kozlowski8

Harry Potter nastupuje do čtvrtého ročníku Školy čar a zápolí v nebezpečném turnaji o Ohnivý pohár... Harry a jeho kamarádi zase trochu povyrostli a v příběhu se setkáváme s několika novými postavami, z nichž nejvýznamější (a nejlepší) je MadEye Moody v podání Brendana Gleesona. Tento díl je ale hlavně asi dějově nejzajímavější a nejpoutavější a taky výpravnost a vizuální zpracování šly ještě trochu nahoru. Těším se na další díl a přeju si, aby v něm Daniel Radcliffe už konečně začal hrát a taky, aby někdo zrušil ty dva nesympatický bráchy, kteří ruší moji pohodu při sledování (ať je třeba sežere vlkodlak, nebo ať je někdo promění - v cokoliv). 80%. ()

Desmond04

Temnost s nastupujícími pokračováním dále stupňuje. S prvním takřka infantilním Kámenem mudrců má už Ohnivý pohár pramálo společného. Je to dospělé, nebezpečné a právě v tomto díle se diváci možná vůbec poprvé setkají s dojmem, že může někdo z bradavických čarokouzelníků přijít o život. Ale je to tak, Lord Voldemort přichází na sílu. Ohnivý pohár bohužel nedosahuje kvality předchozího Vězně z Azkabanu, který byl o něco zábavnější. Tady občas přicházejí na scénu nudné části, které film srážejí v mých očích dolů. Hlavní motiv, tedy klání tří čarodějnických škol, ale obstál. A samotné jeho emotivní zakončení v bludišti hodnotím jako nejlepší ukončení dílu ze všech dosavadních části série. ()

PanPyzamo

Harry Potter a Ohnivý pohár je podle mě nejlepší díl z celé série. Má vynikající příběh s vynikající zápletkou s pohárem. Každá výzva, kterou si zde Harry musí projít je vynikající a odhalení na konci se opravdu povedlo. Kdybych měl pokračovat, proč je tento díl můj nejoblíbenější, dostal bych se k spoilerům, což nechci. Jediné, co tak můžu napsat, že se jedná o další vynikající pokračování ze série Harryho Pottera. 8,5/10 ()

Harakiri13

Čtvrtý díl ságy. S celou ságou vyrostl stejně jako jejich hlavní představitelé. Tentokrát se má ve škole čar a kouzel konat obrovská slavnost a to turnaj tří kouzelníků, ale jak už to bývá něco se pokazí a Harry se opět dostane do problému.  8/10 ()

Syndrom

Kromě prví knížky, která byla psaná pro děti a poslední, kterou už Rowlingová příliš ovlivněna popularitou překombinovala, když teda na jejích vymýslech tolik záleží, mě bavili všechy díly. Moc ne jak na to přicházej ani atmosféra situací, protože nemám rád děti a už vůbec ne školu, ale jak je to silný příběh tažený zápletkama. Spoustu puzzlíků a pak celý obrázek na konci. Někomu přesycenýmu detektivkama ta struktura kdy se v posledí kapitole vysvětlí co všechno znamená co co znamená, může přijít otravná, ale ve fantasy světě to byl nářez. Filmy pro mě byly vždycky reklamou a tak nějak sem je házel do jednoho pytle. I Pán prstenů je s dospělym odstupem docela meh, natož Potter, o trapný seriálový Hře o trůny ani nemluvě. Má to jen význam abych moh nadávat, jak jsou ty knížky dobrý (zvlášť Martinova sága). Teď jsem si ležérně pustil pár dílů a nejvíc mě bavil tenhle. Lehkovážně dobrodružný, nejlíp sestříhaný, mě sedící živelný až surový akční scény, postavy s osobností a konec s áčkovou atmosférou. Cuarón to má podobý, ale kompozičně komiksový než akční. Oba ROZHODNĚ DALECE převyšujou Yatese. Naprosto triviální režie na pomalym jeřábu a dolly bez jakejkoli promyšlenejších kamerovejch jízd nebo detailů, nedej bože střihový skladby nebo inscenace. O stupen horší triky, což mě fascinuje. Z příjemně rustikální britský estetiky a z docela zábavný fantasy na to jak sou to dlouhý filmy, udělali od pětky holywoodskou rutinu superhrdinskejch spektáklů se studiovou výpravou, snuff porno vizuálem a impotentní, patetickou nudou korektních americkejch rodinejch břeček. ()

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?

17.05.2019

Aktualizováno: Novým Batmanem se stal Robert Pattinson. The Batman režiséra Matta Reevese patří mezi nejočekávanější komiksové projekty příštích let, není tedy divu, že kolem obsazení nového… (viac)

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze

18.04.2015

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

Americký skladatel Elliot Goldenthal, který je držitelem Oscara® za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, jež je autorem hudby k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár… (viac)