Harry Potter a Ohnivá čaša

• Česko Harry Potter a Ohnivý pohár (viac)
Veľká Británia / USA, 2005, 157 min

Harryho Pottera (Daniel Radcliffe) už istý čas prenasledujú nočné mory, vďaka ktorým ho jeho jazva bolí viac ako inokedy. Pred znepokojivými snami sa pokúša uniknúť tak, že so svojimi priateľmi Ronom Weasleym (Rupert Grint) a Hermionou Grangerovou (Emma Watson) navštívi majstrovstvá sveta v metlobale. Oblohu nad skandujúcimi fanúšikmi však rozžiari Temné znamenie - zlovestný úkaz, ktorý je akýmsi podpisom Lorda Voldemorta (Ralph Fiennes). Vyčarovali ho Smrťožrúti - jeho prívrženci -, ktorí sa vyhýbajú verejnosti už od Voldemortovho zmiznutia pred trinástimi rokmi. Vtedy zavraždil Harryho rodičov... Harry túži po návrate za bezpečné steny školy v Rokforte, kde ho môže ochrániť profesor Dumbledore (Michael Gambon). Teraz bude ale všetko trošku inak. Dumbledore totiž oznamuje, že Rokfortská stredná škola čarodejnícka bude práve tento rok organizovať prestížny Trojčarodejnícky turnaj - jednu z najpozoruhodnejších a najriskantnejších súťaží čarodejníckeho sveta! Každá z troch najväčších a najvychýrenejších čarodejníckych škôl si vyberie jedného šampióna, ktorý bude plniť nebezpečné úlohy a bude sa snažiť získať cenný Trojčarodejnícky pohár. Študenti Rokfortu užasnuto sledujú, ako do Veľkej siene prichádzajú pôvabné dievčatá z Beauxbatonskej akadémie a mocní chlapci zo školy v Durmstrangu - a bez dychu čakajú na výber svojich šampiónov... (TV Markíza)

Peddro

Miluji celou Potterovskou ságu, ale na konci Brumbál říká, že Cedrica zavraždil Voldemort, ale to není tak docela pravda. Zavraždil ho Červíček na Voldemortův příkaz. ()

Holly_Molly

Strašnej teenage-drama cringe bullshit..tenhle díl nějak po letech přestal fungovat a ač je to v určitých aspektech či postavách pořád tak nějak HP, je strašná bolest to po většinu času sledovat. Newell byl opravdu debil, kterej nikdy neměl dostat žádnej Potter film pod taktovku..NIKDY! ()

zurfen12

Když přijde na přetřes čtvrtý díl o Harrym Potterovi, musím přiznat, že k němu pokaždé přistupuju se smíšenými pocity. Na rozdíl od šestého dílu, jehož filmové zpracování až na pár světlejších momentů jednoznačně odsuzuju jako nepovedené, čtvrtému dílu začínám postupně přidávat víc a víc kreditu. Je jasné, že už jenom tím, že nastupoval po všeobecně uznávané adaptaci Cuarónova Vězně z Azkabanu, před sebou neměl lehký úkol a téměř 800 stran předlohy byla do té doby v kouzelnické sáze také novinka, s níž se režisér se scénáristou museli vypořádat. (Nicméně, jak si můžeme ukázat hned na následujícím snímku Harry Potter a Fénixův řád, i takové komplikace se dají zvládnout poměrně s lehkostí, aniž by výsledný sestřih utrpěl na kvalitě.) U čtyřky si bohužel režisér Mike Newell šel problémům tak trochu naproti. Už jenom jeho údajný výrok, že knihu ani nečetl a spoléhal pouze na scénáristův ,,výtah", mnohé naznačuje a zde si musíme přiznat, že převážná část kritiky jeho snímku míří právě z řad fanoušků knižní série, zatímco ti čistě filmoví paradoxně považují Ohnivý pohár za jeden z nejlepších v celé sáze. Já musím konstatovat, že zatímco jsem dříve patřil převážně k té první skupině, postupem času jsem se ocitl zhruba někde uprostřed. Obrovským kladem je jednoznačně celková atmosféra snímku, která v divákovi vyvolává přesně ty pocity, jež z něj v tu chvíli potřebuje vytěžit (radost, napětí, smutek i vztek) a jako jeden příklad za všechny musím jednoznačně vyzdvihnout závěrečnou hřbitovní scénu, jejíž emoční gradace mě pokaždé dočista odrovná. Ruku v ruce pak následuje (nebo vlastně předchází) flashbacková scéna v Brumbálově myslánce zachycující soudní řízení s Bartym Skrkem Jr. Takovou husinu mívám málokdy. Zároveň musím před Newellem smeknout, s jakou obratností si poradil se všemi těmi akčními a masovými scénami, jejichž počet a nároky na vizuální efekty jsou napříč sérií asi nejnáročnější. Ať už mluvíme o souboji s drakem, vodním dobrodružství s Jezerními lidmi či úvodním mistrovství světa ve Famfrpálu. Tohle všechno jsou plusy, díky nimž u mě Ohnivý pohár postupně stoupl. Bohužel to však v mých očích nemůže plně vykoupit všechna ta negativa, která ho stále táhnou dolů. V čele jejich výčtu nestojí nikdo jiný než sám ředitel Bradavic Albus Brumbál. Protože se jedná o moji nejoblíbenější postavu napříč filmovým vesmírem, jsem na jakékoliv debaty o něm velmi citlivý a Ohnivý pohár mi bohužel v tomto směru hází klacky pod nohy ze všech nejvíce. Patřím do toho tábora, jenž preferuje hravější a dynamičtější verzi Brumbála Michaela Gambona před možná věrnějším, ale nepříliš výrazným ztvárněním Richarda Harrise. Ovšem tady se režisér i herec opravdu netrefili. Onen slavný meme, kdy se Brumbál Harryho ,,klidným hlasem" ptá, zda své jméno vhodil do Poháru, a minimálně na filmovém plátně ho při tom málem uškrtí, zná dnes už v podstatě každý. A zhruba takhle působí Brumbál v průběhu celého snímku. Je nerudný, protivný, věčně zamračený a působí, jako by celý rok v Bradavicích bral jako nutnou povinnost, kterou si musí takhle na stará kolena ještě odkroutit, než bude mít konečně klid. Ale co je hlavní, jde z něj strach. Strach na cokoliv se ho zeptat nebo ho požádat o radu, což se u hlavního mentora a Harryho otcovské postavy opravdu nehodí. Vůbec proto nemůžu některým fanouškům vyčítat, že ,,tohoto" Albuse Brumbála nemají rádi, nicméně pořád nemůžeme zapomenout na jeho geniálně hravě podané ztvárnění ve třetím díle a především pak v šestém, kde se za mě přiblížil knižnímu vzoru ještě více než Harrisova verze. Dále tu máme poměrně hrubé škrtání a prostřih jednotlivými scénami, což opět nemůžeme natolik vyčítat u adaptace takhle tlusté bichle, ovšem v tomhle případě vypadá film v porovnání s knihou opravdu zbytečně uspěchaný a hodně scén je do něj zařazeno jenom proto, aby tam prostě ,,taky byly", zatímco spousta poutavějších a často i důležitějších momentů pro pozdější příběh a celkovou návaznost tam zcela chybí. Nejvíce utrpěl asi třetí úkol Turnaje tří kouzelníků v bludišti, který vynechal snad všechny (a mnohem zajímavější) překážky z knihy a namísto nich se spokojil s nepředvídatelnými kroutícími se stěnami a fukarem z Mountfieldu. Znovu musím odkázat na Fénixův řád, jenž zpracovával obsahově ještě náročnější předlohu, a přesto z tohoto souboje vychází značně lépe. Na závěr musím s trochou nadsázky vypíchnout jako takový třetí hlavní pilíř negativ účesy většiny hlavních postav. V době natáčení bylo prý moderní nosit delší vlasy, ale zatímco Harry tuhle proměnu snáší ještě docela dobře, u zrzounů Weasleyových jejich mikáda vypadají opravdu příšerně. Ale... to už je otázka vkusu. Celkově tedy musím Ohnivý pohár zhodnotit jako velmi kvalitní a atmosférický snímek, jenž by skvěle obstál sám o sobě, ale sráží ho dolů existence značně propracovanější a celistvější předlohy, jejímž kvalitám se v tomto případě zkrátka nedokázal vyrovnat. () (menej) (viac)

PARTYzan

Ako ja neviem ci som ocakaval prilis vela, alebo som jednoducho iny.. Film sam ako o sebe by si zasluzil 4*, posledna polhodinka bola vynikajuca,aj ked ani to nebolo dokonale. Proste v celom filme chybala ta Potterovska atmosfera. Z nej tam nic nebolo. Taktiez ma prekvapilo,ako sa meni ten "magicky svet", a Harry a Ron jedia na ranajky cerealie, z normalnych kartonovych skatul, to je uz proste nezmysel! Takisto aj ten vecierok, tu druhu cast by si mohli odpustit, rovnako to chodi aj na americkych skolach, a je to uplne "normalne"..ako realny svet, ako nejaky hociaky iny film, a tento film by predsa nemal nic do seba, teda okrem toho, ze Harry je "carodejnik". Takisto tento film stracal na serioznosti, mozno bol troska funny,ale to sa do stvorky uplne nehodi, smrt Cedrica bola asi taka ze ehm, ok zabil ho, neva, pointa usla...Je tam vela veci, ktore tam nemuseli byt, a ktore tam vobec netreba (Rita Skeeterova) a vela veci odflaknutych, teda koniec uplne..Ale voci comu mam najvecsie vyhrady to je asi to, ze dialogy tam neboli skoro ziadne, nic duchaplne, z celeho filmu som mal pocit, ze sa odohrava v casovom obdobi 2 tyzdnov, ako ano, treba uznat, efekty boli moc cool, ale to si pozrem radsej Jacksonovho King Konga a budem mat to iste...A co sa tyka hudby, to ma mrzi najviac, John Williams uz nie je, a ta famozna Potterovska zvucka, ktora otvarala celu sagu, ktora tak pripominala "magicky svet", tam je iba na zaciatku..Uz to neni ako ten pekny film mojho dectva..Ale je to kvalitny americky akcny film, urceny pre ludi vo veku 13-19 rokov.... ()

Dinoo

Čakal som od tohto dielu viac ako od predošlých ,pretože som čítal knihu a viem ako to v nej cele bolo a myslím si ,že štvrtý diel harryho pottra bol najlepší ,ale filmovo ma sklamal.Za tých 157 minút sa tam nič podstatného neudialo. Ak nerátam posledných 10minút.Myslím si ,že v knihe bolo veľa podstatne zaujímavejších situácií co vo filme nebolo. Mimochodom toto je film pre deti nie ? Keby som bol dieťa v takom veku a išiel by som na takýto film do kina tak by som asi veľa nocí nespal a mal by som nočné mory.Nuž som zvedavý čo nám prinesie piaty diel.. ()

Dr_Zetor

Tento díl HP je pro mě opravdu zklamáním. Je to přesně jak píše uživatel DaViD´82 - od všeho trochu a dohromady nic. Filmu chybí emoce, napětí, silné momenty. O hudbě raději ani nemluvě, za zmínku stojí jen sekvence převzaté od Williamse a i ty jsou podány nemastně-neslaně. Nezbývá než doufat, že Fénixův řád vrátí HP zpátky tam, kam ho dotáhl Cuarón minulý rok. ()

Breaker

Stejně jako stárnou herci (v pubertě), tak dospívá i filmování této Pottersérie ... ano ano, nebylo to špatné, ale původně to patří dětem, a tak díl od dílu, je to dětem vzdálenější. ()

jerry_b

Chce to přisolit. Převést knihu tohoto rozsahu do jediného filmu je nezvládnutelná práce, zvláště když na to režisér jde "všechny-podstatné-části-děje-knihy-tam-musím-dostat" stylem. Výsledkem je zkratkovitý rychloposuv, který mne do sebe příliš nevtáhl. Za druhou velkou slabinu pak považuji závěr - povstání Pána zla a jeho souboj s Harrym má skoro televizní atmosféru ... a mladý Voldemort mi ve druhém díle přišel mnohem hrozivější a temnější. Pořád jsou to ale silnější tři hvězdy a nadprůměr fantasy produkce - od Harryho jsem však přeci jen čekal víc. ()

Painer

Vynikající film, který ovšem ztrácí své kouzlo pro čtenáře předlohy. Díky vynechaným skvělým momentům z knihy dostává 4, i když musím přiznat, že lepší kouzelnickou scénu než je ta s Voldemortem na konci filmu jsem ještě neviděl. ()

Denis85

Četl jsem všechny díly této kouzelné série hned několikrát a musím s nelibostí napsat, že ze čtvrtého – ne zrovinka útlého – dílu vznikl pěkný shit. Není to tím, že bych patřil mezi ty fanatiky, kterým vadí, když se jen nejmenší hloupost z té či oné knihy vynechá, ale ono je pes zakopaný jinde. Cely čtvrtý díl je o plnění úkolů v meziškolském turnají, kde jde o prestiž dané školy. V knize je tomu samozřejmě věnováno patřičné množství stránek. Ale nejde jen o úkoly samotné, leč se tu rozvíjí - v rámci možností dětského čtenáře – první vzplanutí Harryho k Cho, či projevy žárlivosti ze strany Rona k Hermioně. Ale nějak to ve filmu nešlape jak má. A ke všemu mi „vtipné“ scény vůbec nepřipadaly vtipné, ba naopak. Z Brumbála se pomalu stává pomatenec, školník Filch už jaksi není ten starý známý šmejd… Ať si někdo reptá co chce, předchozím dílům série nemůže Ohnivý pohár konkurovat. Kdyby se ve filmu něco vynechalo (ó ano, proklínejte mě, ale knihu jsem četl třikrát, tak pozor!) a pořádně vychytalo to co by zůstalo, snad bych se na to chtěl podívat třeba i podruhé. Pátý díl je prý ještě drsnější, zajímalo by mě co budou další díly… ()

Ywec

Čtvrtý díl o chlapci, jenž vydělal Rowlingové milióny, opět nabízí propracovaný příběh s řadou zajímavých postav a spoustou vychytaných triků. Čtvrtý díl musel do 157 minut zhustit do té doby nevídanou bichli (četl jsem pětku a tak vím, že ta je snad ještě tlustší, v tenčí šestce se ale už autorka krotila). Mike Newell navázal na Cuaróna velmi obstojně. Je asi pravda, že trojka od mexického režiséra je zatím vrcholem filmové série, ale čtyřka jedinečnou atmosféru bradavic a světa kouzel udržela. Celá série obrovsky těží z toho, že postavy stínují biologický vývoj herců. Emma Watson už není malé dítě a je podle mě jednou z nejkrásnějších současných hereček (kolikrát jsem Radcliffovi a Grintovi záviděl její přítomnost:). ()

silmariel

Trojku film povazuji za nejlepsi, ctvrte pokracovani je ale lepsi nez rodinna atmosfera jednicky a dvojky. Chtelo by to pridat na temnosti. A dokonce i predstavitel hl. role zacina trosku hrat. ()

Iscariot

Ohnivý pohár se mi moc a moc líbil, nadchly mě speciální efekty, především drak byl skvělej. Příběh se mi zamlouval mnohem více než předešlé. Jen Brumbál je hroznej. ()

Benilta

Nemůžu netvrdit, že i přes všechny špatné věci, který tento film opravdu má, Mike Newell nenatočil další skvělou zábavu, která se mi líbila. Knížka se mi samozřejmě opět zalíbila šíleným způsobem a na film jsem se strašně těšila a mé obavy jsem neměla jen z toho, že už to nemusí být tak perfektní jako Cuarónův Vězeň z Azkabanu, ale určitě také z toho, že kniha je daleko obsáhlejší, možná ještě víc rozepsanější a dějově velice náročnější, než předchozí tři díly a to by si měl každý čtenář i nečtenář uvědomit. Pokud se nemýlím, kniha má přes pět set stran zaručeně a to vše důležité a podstatné, co se v ní děje se určitě jen tak někomu nepovede zfilmovat. Mike Newell svou práci odvedl bezvadně, to bez řečí, ale jeho režii vytýkám to, že film strašně přeskakoval z jedné dějové línie na druhou, aniž by zcela dopověděl, co dopovědět měl a hned diváka začal seznamovat s něčím jiným, co uteklo stejně rychle a vše se přesunulo úplně někam jinam. No, zase tak šílené to určitě nebylo, ale nebýt toho, bylo by to 4 a 1/2 *, takhle to jsou čisté 4 * a opět moc nevytýkám Mikeovi, ale děkuji za skvělou zábavu, která mě velice pobavila :). ()

Naty94

Ze začátku jsem měla strach, jak si se čtvrtým Potterem Newell poradí, ale zvládl to na jedničku. Jako jediný režiser nasadil do filmu i trochu toho humoru, který nikdy neuškodí a film je, alespoň podle mě, 'správně' strašidelný. ()

Shtinky

Jediné čo tomuto filmu môžem vytknúť je absencia Dursleyovcov alebo nie celkom pôsobivý Svetový pohár v metlobale. Inak je tento film skvelý a neviem si ho inak ani predstaviť. ()

Auris

Všechny 3 předchozí filmy se mi opravdu líbily a knížky miluju, ale ve 4. dílu mi chybělo hodně scén jako například Mistrovství světa, sfinga v bludišti, nebo kuchyň domácích skřítků. Kdyby byl film o půl hodiny delší byl by dokonalý a přesně podle knížky ()

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?

17.05.2019

Aktualizováno: Novým Batmanem se stal Robert Pattinson. The Batman režiséra Matta Reevese patří mezi nejočekávanější komiksové projekty příštích let, není tedy divu, že kolem obsazení nového… (viac)

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze

18.04.2015

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

Americký skladatel Elliot Goldenthal, který je držitelem Oscara® za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, jež je autorem hudby k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár… (viac)