Sci-fi horor o automobilu poháněném lidskou krví. Začínající automobilová závodnice Mima má možnost jezdit s mimořádně kvalitním vozem, který však funguje na neobvyklé palivo - na lidskou krev. Jen její přítel dr. Marek si uvědomuje nebezpečí hriozící každému, kdo se zaplete s automobilkou Ferat... Režisér Juraj Herz použil jako námět filmu povídku Josefa Nesvadby "Upír po dvaceti letech". (oficiálny text distribútora)

Raziel_cz

Trochu škoda, že si Herz nezachoval styl rychlých střihů ze Spalovače mrtvol, jinak ale pěkná záležitost. Pěkná a pěkně divná a možná sice ne tak makabrózní, jak by mohla, ale rozhodně svérázná. Ano, má to spoustu chyb, pořádné tempo to chytí až v závěru, některé scény jsou zbytečné, jiné zmatečné, ale jako horor to funguje, a to je v českých reáliích co říct. A Ferat je minimálně stejně cool jako DeLorean nebo KITT. Škoda, že mladí filmaři si chodí pro inspiraci jinam, ačkoliv jim to ani jednou nefungovalo. ()

helloween93

Zajímavý pokus o horor, který jsem si kdysi nahrál z televize na vhs, ale film se nenahrál celý, takže jsem nikdy nezjistil, jak to dopadlo, až nyní po letech. Na snímku se mi líbí námět, atmosféra a záběry z Rallye Škoda 1981. Jen ten závěr mohl být lepší. 3* ()

gombarix

Až do posledních minut jsem to viděl na "milosrdné" 4* (při vědomí cenzurního zmrzačení), ale ten otevřený "nekonec" (u našich ambicióznějších snímků této doby docela oblíbený) mě otrávil. Technicky ale slušné, Čepek jako vždy charismáč, Menzel dělá svého "Romana Polańského", a satirické šlehání zvráceného Západu je sice přepálené, ale ne zas až tak kdovíjak. 70 % ()

domirovec

Upírek z Feratu se sice může pyšnit pár pěknými nepříjemnějšími scénami, kterým sice hlavně napomáhají spíše až příliš hlasité zvuky, ale budiž, to přece není nic extra špatného, ne? Celkově mám z toho však stejně takové prazvláštní pocity. Hororů s auty jsem v životě neviděl dvakrát hodně, za zmínku stojí opravdu jen asi nasraný auťáček Krystínka od mistra hororu, pana Carpentera, což je film, který jsem viděl už před nějakou delší dobou a furt si z něho určité věci pamatuji. V případě Upíra z Feratu k zapamatování mnoha scén a postav jistojistě nedojde. Na druhou stranu je však pravda, že Herz umí úžasně budovat atmosféru, plus umí postavy pěkně umístit do pěkně prekérních situací, kdy jsou v podstatě sami sobě nebezpeční (zblázní se.. hm), teda až na to, že zde mají postavy filmu ještě ukouslý paty od auta co jede na lidskou krev. Nic neskutečného, ale odpad definitivně ne. 3/5 ()

sarkareifova

Když jsem zapínala televizi s tím, že jdu koukat na Upíra z Feratu, tak jsem rozhodně nečekala to co následovalo. Nečekala jsem sice Edwarda ani Lestata či hraběte Drákulu. Auto, které jezdí na krev to teda opravdu nebylo. Film bych sice nazařadila mezi horory, ale mezi sci-fi se zařadit dá. Škoda jen, že skoro všechny děsivé scény jsou vystřižené. ()

FeroFabus

Tento film totálně znehodnotili komunističtí cenzoři. Vystříháním různých záběrů a scén způsobili, že se divák nudí a uniká mu smysl filmu. Kdy tak bylo možno vidět původní režisérskou verzi. ()

Schlierkamp

Československý sci-fi horor o výkonném automobilu, jenž je přes plynový pedál poháněn lidskou krví. V celé šíři snímku je záměrně poukazováno na souvislosti s klasickými filmy o upírech, dokonce samotný název filmu evokuje nesmrtelné dílo z roku 1922. Pro ještě větší názornost je ve filmu promítána krátká ukázka s hrabětem Draculou, jehož prezentuje sám režisér J. Herz. Hlavní postava MUDr. Marek (J. Menzel), se snaží proniknout do tajů podezřelé společnost Ferat, disponující těmito záhadnými vozidly (karoserie designovaná T. Pištěkem namontovaná na podvozek Škody 130) a jejíž představenou je postarší madam s lesbickými sklony (Z. Procházková). Kromě velmi záhadné postavy ztvárněné excentrickým J. Schmidem se vedlejších rolích objevila D. Veškrnová jako objekt Markovy touhy a oběť agresivního vozu či tradičně asexuální J. Břežková. Svému mimořádnému postavení v herecké elitě tentokrát nedostál P. Čepek coby trenér závodních jezdců Kříž, jenž kryl všechny netypické funkce automobilu. Ve snímku se sice vyskytuje několik hororových prvků (např. opakování scén v márnici či organický motor živící se lidskou končetinou), avšak domnívám se, že pan Herz natočil už mnohem povedenější hororová díla, otázkou však zůstává, nakolik snímek poznamenala cenzura. Námět podle povídky J. Nesvadby z oblasti sci-fi byl poměrně originální, avšak zpracování a bohužel i režie dle mého názoru dost zaostávala, působilo to na mě dost neprofesionálně, chaoticky a závěr byl přímo nepovedený a nedůstojný. Za zmínku stojí atraktivní vozový park, jenž se objevil na konci snímku v Rally Bohemia 81, čítající takové vozy jako závodní Fiat Ritmo, Reanult 5, Ford Capri, Opel Ascona aj. ()

Biopler

Pokus o horor, v ktorom sa hororových scén dočkáme len v sne a aj to je len čajíček. Film potvrdzuje, že Menzel je strašný herec. Divák tak či tak cíti, že film poriadne k ničomu nesmeruje. A tá pani z Feratu je celkom srandovná pánička. ()

tranquill

Celovečerních hororů je v české kinematografii jako šafránu, proto si Herzovy odvahy cením, i když je to takové kostrbaté, ale víme, že on má svůj styl... ()

helraiser

České potažmo československé zabroušení do upířiho hororu nedopadlo vůbec špatně, jak by se mohlo díky naprostému podhodnocení zdát. Nápad s autem jedoucí na lidskou krev je opravdu super a zpracování není vůbec špatné, zajímavé, místy značně krvavé a atmosférické. Na naše poměry opravdu povedený hororový film, který rozhodně stojí za kouknutí a je opravdu škoda, že dnešní tvůrčí nemají odvahu něco podobného natočit v dnešní době. Já byl rozhodně spokojen. ()

JimiH

Camp jak vyšitý s přehnaně literárními dialogy, postavený na absurdní zápletce, přesto plný atrakcí v podobě cronenbergovských nočních můr hrdiny, Hapkovy hudby, skvěle nadesignovaného auta a lesbické záporačky. Jan Schmid v roli Van Helsinga z psychiatrické léčebny byl skvělou castingovou volbou. ()

Odpadlik

Divím se že tenhle film má tak špatné hodnocení ... knížku jsem nečetl a nejsem zasvěcený do výroby filmu, tak ani nemohu vědět které scény nebyly vůbec natočené nebo vystřižené. Na tehdejší dobu to byl ale dobrý film, bylo tam napětí (já se teda někdy opravdu bál), bylo tam krásné auto a také trocha toho (na tehdejší dobu) "sexu". Proč ne, klidně bych se na to podíval znovu. ()

Zevon

Jednu hvězdu za pokus vnést béčkovou osvětu do české učesané filmové scény normalizačních let. Už v době svého vzniku jsem viděl dílo spíš jako nafouknutou bublinu, nejvíc k smíchu mi byl český DeLorean, kruci ti komunisti měli holt fakt vkus..ale nakonec lepší než ty brizolitem omítnuté kostky s plochou střechou, nesmazatelnou doménou všech českých měst a vesnic :-)) to už nenapraví nikdo, budem na ně čumět až do konce, film se dá vypnout jednoduše - v tomto případě naštěstí. ()

Joski

Škoda, že cenzúra nemala zľutovania! Skvelá téma, herecké obsadenie a originálny Juraj Herz. Za jeho hereckú poctu Upírovi z Nosferatu dávam z nostalgie 4 hviezdu. Inak je to zmasakrovaných 65% ()

matysek2425

orginální nápad,dobrá kamera a výborná hudba Petra Hapky...bohužel brutální zásah cenzorů z toho všeho udělal průměrnou normalizační zábavu.i tak je to film na,který se rád podívám už kvůli hereckému obsazení. ()

Chamyl

Není to tak úplně zlé, jako dítě jsem se upřímně bál, ale po pozdějším shlédnutí s odstupem času je to docela nuda. Přitom myšlenka upířího auta je sama o sobě docela originální a i Jiří Menzel je vcelku přesvědčivý, ale prostě tomu něco chybí. ()

Tiiso

Film se nachází stále v jednom základním problému, který je zde donekonečna diskutovaný. Problém čistě režimní. Jakákoliv výborná myšlenka neměla finanční a technickou podporu a tak zůstali pouze herecké výkony. Upír z Feratu není výjimkou. Skvělá myšlenka pohřbena svou realizací. To je celé základní schéma. Projekce se dá shlédnout díky hercům, ale člověk nesmí být hledět na technickou polohu a realizační situaci. Takže průměrné hodnocení. ()

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel

07.09.2020

Ve věku 82 let zemřel v sobotu večer český oscarový režisér Jiří Menzel, informaci v neděli prostřednictvím sociální sítě zveřejnila jeho manželka Olga. Světoznámý tvůrce, jenž se v posledních letech… (viac)