Láskavá komédia o jednej inventúre dokazuje, že aj také neprívetivé miesto, akým je obyčajný sklad tanierov, sa môže stať dejiskom úsmevného príbehu. Jeho hrdinkami sú ženy a dievčatá pracujúce medzi stohmi tanierov vo veľkom sklade istej továrne na výrobu porcelánu. Do skladu nastupuje nová sila, 16-ročná Maruška (Lenka Kořínková). Jej vedúca, paní Světla (Míla Myslíková), ako už mnohokrát predtým, sa opäť vyhráža, že so všetkým sekne a pôjde pracovať inam. Aj napriek tomu, že vytúžený nový skladník, ktorý práve nastúpil, je ochotný prevziať sklad okamžite, Světla trvá na inventúre. To však netuší, akým pedantom je predseda inventúrnej komisie, istý pán Rybička (Mnislav Hofmann). Inventúra pred odovzdaním skladu sa mení na grotesknú nočnú moru, ktorá zaskočí všetkých zainteresovaných aktérov. Naruší nielen pracovný režim zamestnancov, ale dôkladne rozvráti aj súkromný život každej z „dievčat z porcelánu". (TV JOJ)

kingik

Dobré herecké obsazení může zachránit veskrze originální a ve filmech nepříliš proklamované prostředí skladu porcelánky. Tady se rozvíjí osudy děvčat a jejích laskavé vedoucí. Tentokrát nehororový Herz přináší příběh opravdu jako z porcelánu. Křehký a málo uvěřitelný. Když ještě filmem znějí písně některých protagonistek příběhu, působí to jako nedodělaný muzikál. Je zde ale také spousta úsměvných příhod, které zdatně táhne nejvíce Veškrnová. Herz si vyzkoušel také něco jiného. Nevedl si špatně. Znám však od něj lepší filmy a podle mě měl klidně na víc. 60% ()

Anderton

Tak takto sa asi päťročnice neplnili... Dobová, veľmi zľahka erotikou nasiaknutá, zábavička pre široké publikum, ktorá síce zostarla, ale je stále svojim spôsobom pozerateľná, i keď čiastočne už ako quilty pleasure. Ono problémy násťročných sú stále rovnaké, ako aj problémy iných generačných vrstiev. Otázkou zostáva, prečo sa relatívne tuctovej látky chopil práve Herz a keď už, prečo vo filme nie je ani náznaku jeho autorského rukopisu. Ale možno to bolo všetko zodpovedané, len o tom neviem. Nevedel som, že ide o muzikál, tých zopár piesní sa ale dá prežiť. ()

WANDRWALL

Běžná zápletka, běžný povyk kolem ní. Zajímavější je, že v době vzniku sloužily tyhle filmy i jako nábor na práci do toho kterého pracovního odvětví. Nezaměstnanost nebyla, kdo nepracoval šel za to do krimi. ()

heyda

Film, který je na jednu stranu strašně nezajímavý z hlediska příběhu a podle mě je totálně bez děje. Ale na druhou stranu ho hodně zkvalitňují skvělé herecké výkony a některé super hlášky. Takže zůstanu u kompromisu. ()

Ivoshek odpad!

IMHO je to jedna z nejméně povedených komedií 70. let, která patří do téhož šuplíku jako Já to tedy beru, šéfe nebo Co je doma, to se počítá, event. Parta hic. Za celý film jsem se snad jen jednou pousmál, jinak mi to celé přišlo k uzoufání trapné a zbytečné. Za vypíchnutí stojí výkon Dagmar H-V, který je ještě horší, než je u ní zvykem. V 70. letech bylo zkrátka v rámci normalizace potřeba nějak lidi otupit a zabavit, a tak se točily komedie o 106. Že to nebyly zrovna skvosty, bylo v tom objemu už celkem jedno. ()

rikitiki

Námět je skoro dadaistický - revize ve skladu porcelánu, příběh je o ničem, ale herecké výkony a režie povyšují tuhle povinnou socialistickou blbost na roztomilý šperk. Tenhle film dělají maličkosti: "to" Hartl, písnička Svatební cesta kolem světa, roztomiloučká Kořínková, svobodná matka s očima, ve kterých by se utopily armády, Veškrnová a její gazela. Mimochodem - Herz prý tenhle námět, dlouho ležící na Barrandově, dostal za trest, za dekadentní Morgianu. Nic jiného mu nedovolili natočit. ()

anderson

Vynikajúci a zábavný filmík, ktorým Herz dokázal, že aj z normalizáciou poznačeného námetu možno urobiť nadčasové dielko so svojskou poetikou. (16.3.2004) ()

SOLOM.

Z úcty k nedávno zesnulému režisérovi, jsem si prostě musel zas po nějakém čase pustit nějaký ten jeho film. Juraj Herz byl mistr svého oboru a já mám samozřejmě nejraději jeho „hororovou“ tvorbu. Já si však chtěl pustit něco z jiného soudku a tak samozřejmě padla volba na tuto ztřeštěnou komedii. Pěkné písničky, pěkná děvčata, spousta humorných situací i slušné herecké výkony, co víc si může člověk přát. Je sice pravda, že Herz natočil několik mnohem povedenějších a lepších filmů, ale i tento patří mezi dobrý průměr. ()

duklak2

Často reprízovaný snímek, který jsem viděl pouze jednou. Nemohu říci, že byl špatný. Nemohu mu nic vytknout. Ale proč hodnotím pouze průměrně? Žádný herec mě ve filmu nenadchnul, příběh je jednoduchý, ale má něco málo do sebe. U snímku se budete bavit, lehce se smát nad nějakými trochu trapnými scénkami. Celkově "Holky z porcelánu" se musí líbit skoro každé věkové generaci, tedy přesněji řečeno, samozřejmě, že ne dětem:) ()

vypravěč

Juraj Herz je jedním z mála „normalizovaných“ režisérů tzv. české nové vlny, kteří si ani v šedesátých ani v sedmdesátých letech neusnadňovali práci: v nové vlně nesklouzl k netvůrčímu žonglování s odkoukanými, konvencionalizovanými postupy a tvořil si vlastní styl, a ani po Srpnu se nevydal cestou nelidskosti, nelidskosti, která je druhým (a vlastním) jménem normalizace, nejen té kinematografické. Nebýt vesměs strašlivých písní, ztvárněných značně neimaginativními klipy, které milou komedii o krásných nohách a touhách skladnic prokládají, mohl vzniknout opravdu nadprůměrný film. Pouští se totiž odvážně po strmých a nebezpečných trasách vzpomenutých nohou do tepajícího ticha ženských snů a vykládá je s josefovskou volností tak pravdivě a otevřeně, že všechny totality pukají... Svůj podíl na tom má Andrej Barla, jehož zrakem se asi všeobecně pohrdalo a mnoho toho nenasnímal; přesto můžeme věřit, že svět viděl svýma očima (jak napovídá jeho /!/ Romance pro křídlovku). A poslední výhrada: jakkoliv se sám sklad ve většině záběrů proměňuje v nevšední jeviště, film to, co se děje mimo něj, mimo tu neobyčejnost, skrytou za zaplombovanými vraty, snižuje na pouhou realitu. Kolikrát jsem ten film viděl, i v mladších letech, a snad vždy jsem si říkal, jak by tento „sen“ (a co je víc?) produkoval Jiří Suchý. Semaforská imaginace by ono dominující bílo nechala explodovat s takovou parádou, že by na další normalizování nevybylo sil… ()

BoPo

Z pre mňa neznámeho dôvodu často reprízovaný film. Ak odrátam, že tu filmovo debutuje Dagmar Havlová a skutočnosť, že Marta Rašlová bola sexy od hlavy po podpätky, tak zbytočný film o inventúre, a strastiach pracujúcej triedy nežného pohlavia. ()

svik

Velice trapný film. Přišla mi ztráta času na něj vůbec koukat . Smý nádobý a do toho hloupý a nezkušený holky. Jedinej kdo stojí za zminku je Jan Hartl ten vždycky dokáže člověka povzbudit. A celkem i do kontextu filmu zapadal. No co holky blbli a nedopadlo to podle jejich představ nebo mých? ()

Marek1991

Tento film som si chcel vždy pozrieť vzhľadom na to, že v ukážkach som vídal akoby krásnu "Majku z Gurunu". Nechápal som, čo je to tam za sexy anjela bez sukne. Vlastne som to pozeral kvôli tej sexy modrookej blondíne. Čas síce vonkajšiu krásu zničí, ale tento film nám zachytil herečku Martu Rašlovú v krásnych momentoch. Čo by som dal za to, mať takú ženskú, ktorá by tak oblečená chodila dennodenne predo mnou. Film ma však neupútal, z postáv urobili naivky, ale na naivky to celkom slušne dopadlo, ale bolo to také polovtipné, polosivé, ani také, ani také aby som dobre povedal. Bolo to hysterické, socialistické a veľmi bežné. ()

corpsy

Naozaj mi uniká, kde sa tu poniektorí našli normalizáciu v plnej poľnej. Skôr by som tvrdil, že je to jej výsmech a Herz aj napriek tomu, že to režíroval za trest, tu dokázal pretlačiť až parodický pohľad na dobu. Než normalizačná veselohra, skôr bláznivá komédia. ()

Juraj Herz 1934 - 2018

Juraj Herz 1934 - 2018

09.04.2018

V neděli zemřel režisér, scénárista a herec Juraj Herz. Jeden z hlavních představitelů československé nové vlny vystudoval fotografii na bratislavské UMPRUM, následně režii a herectví na loutkářské… (viac)