Zaklínač

USA / Poľsko, (2019–2024), 30 h 55 min (Minutáž: 47–67 min)

Tvorcovia:

Lauren Schmidt

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

burg

Doprdele kurvafixdrát – tohle se fakt nedá! Když už musí halyvůd prznit tak parádní předlohu, proč to musí kurva zprznit s takovou kolosální pompou?? U prvních dvou dílů jsem si říkal „OK, seznámení neznalých s reáliemi atd.“ ale ono ne! Do pátého dílu do očí bijící píčoviny (alespoň do očí těch znalých), přeskakování v časových liniích, motání více povídek dohromady, stupidity typu „takhle se to nestalo“, etc. Škoda slov, škoda času. Ale abych jen nehanil, tak vizuál vypadá fakt slušně, na což jsme stejně poslední dekádu či dvě u fantasy celkem zvyklí, že? Jediné, co ve mně ten seriál evokoval (tedy kromě silného nutkání k blití z černých elfů a dryád), bylo to, abych si konečně srovnal knihovnu, dal dohromady Sapkowského a konečně si po dlouhých pár letech přečetl celou sérii pěkně od první povídky až k Paní jezera. PS: pokud by se pořádala soutěž v obsazení roli těmi nejnevhodnějšími herci, tady by to bylo na hlavní cenu minimálně 30x. Dvanáctiletou Ciri hraje dvacetiletá neuvěřitelně nesympatická mužatka, Yennefer pro změnu cikánka s tupým pohledem. Do toho by se nezamiloval ani retard po lobotomii... PPS: aspoň že zůstala stopa humoru (velmi mělká) a trubadúr je stejně otravnej a stejná osina v řiti, tak jak to mám rád. PPPS: Doufám, že pokud je teď halyvůd v prznícím módu, tak neobjeví mojí oblíbenou Kroniku královraha... ()

Giorgione

Jsem rád, že tu tolik lidí řeší to skutečně nejvíc "important", čímž jsou různorodé barvy pleti u postav. Škoda že u takového Pána Prstenů, kde byli všichni hobiti bílí (a přitom existují různé odrůdy hobitů a podle toho i barvy jejich pletí) se o politické korektnosti ani neštěkne. Asi je úplně v pořádku pobělovat, ale nikoliv počerňovat. Nicméně nechme to stranou, Netflix si to pojal prostě po svém tak, jak na to má každý tvůrce právo a já mu v tomto ohledu nic nezazlívám. A nyní to skutečně podstatné - Zaklínač je tak jako tak v jeho podání jednoduše hrozný. Znám herní sérii, hrál první díl a viděl druhý i třetí, vím, jaké mají kladné stránky i špatné, ale i tak mi herní série vždy připadala neskutečně nadhodnocená a přechválená. A přesto mi přijde lepší než seriál. Podobně jako u poslední a příšerné série Hry o trůny, i zde se tvůrci rozhodli vydat naprosto nečekanou cestou - místo vyprávění příběhu, který by měl začátek, prostředek a konec (jak to tak u takzvaně "klišovitých" příběhů bývá) jsem byl svědkem totálního guláše, ve kterém prase aby se vyznalo. V důsledku tak otřesného vyprávění odpadá zájem, stoupá pocit nudy a nezájmu a člověk je akorát často zmatený. A co hůř, pojetí postav je značně podivné - toliko přechválený Geralt zahraný Cavilem sice odpovídá vizuálu Bílého vlka, povahou je to ale spíš takový bručoun. Říkejte si co chcete, ten starý a tolik zatracovaný polský seriál je minimálně v tomhle ohledu lepší, Zaklínač je v něm takový filozof a prostě citlivý člověk. Zebrowski je tak nepřekonán. Yennefer je také úplně mimo - místo takové zralé starší ženy prostě mladá holka, která má kukuč nevinné panenky, žádný kus ledu. Dalším problémem jsou příšery: Sylvan vypadá strašně a Striga na mě působila spíš jako Alien, hlavně proto, jak byla hubená. I v tom je starý polský seriál se svými mnohem horšími možnostmi prostě lepší. Nyní nějaká ta pozitiva: Budu asi jedním z mála když oslavím pojetí Triss, která mi sice připadala prvně divná, ale nyní se mi její nebílé pojetí líbí více jak bílé. Dara je rovněž v pohodě, ikdyž působí spíš jako takový čertík. Moc se mi líbí story s Renfri X Stregobor včetně vynikajícího souboje, se kterým se první série Zaklínače skutečně vytáhla, ale od té doby jakoby to s ní šlo už jen z kopce. Hudba také ujde. Nicméně na to, o kolik let jsme od zatracovaného polského seriálu daleko, je tento projekt v podstatě vyhozenýma penězma, který se kvalitám prvních sérií Hry o trůny nemůže rovnat ani náhodou. ()

lukas.7

Zaklinac .. musím povedať ze moje pocity su zmiešane pozitívne ale aj negatívne ... Geralt (zaklinac )- Henry Cavill - stvárňuje zaklínača veľkolepo je presvedčivý a je vidno ze sa vžil do svojej role pôsobí charizmaticky . Dejová linia príbehu je uz viac menej zamotaná kto čítal knihu zaklínač  tak vie ze režisér ide podľa knihy ale dosť chaoticky a po svojom dotvárajú si príbeh ako sa im paci ... Musím povedať ze Zaklínač ma v celku dostal . Fantasy svet plný mágie z Yenefer a Ciri ma v celku baví uvidíme ako budú prebiehať ostatne serie . Verím ze tvorcovia potencional seriálu Zaklínač nepokazia  ... ()

NejkubaCZE

Trochu smutné, první série - skvělý start do seriálu, ale z nějakýho důvodu to v druhé sérii celý zahodili a řekli si: „Hmmm, sereme na knižní předlohu a jdem to dělat podle sebe", což se samozřejmě ukázalo jako katastrofální rozhodnutí. Druhá série je pro neznalce průměrná a pro fanoušky zaklínače téměř nekoukatelná. ()

Yzzyoff

Ačkoliv jsem předlohu četl dvakrát, a hru jsem párkrát hrál, tak jsem tu poznal často jen obrysy původního příběhu. Nejenže mi nikdy nepřijde na rozum, proč ve světě Zaklínače, ve kterém je rasismus téma poměrně frekventované, jen pojaté v rámci fiktivních ras, musíme ještě zamotat otázku toho vlastního reálného rasismu. Ale budiž, na casting jsem si obecně nakonec zvyknul. Co nemůžu překousnout, že povídkovou první knihu, která je pro seriál jako stvořená, bylo nutno takhle zprasit. Scenárista se rozhodl, že to co mělo komorní atmosféru v předloze, bude teatrální paskvil, co měla být velkolepá bitva, je přehlídka levných kostýmů a triků. Samozřejmě, není všechno úplně špatně, striga byla dle mého povedená, ale pokud beru v potaz rozpočet, předlohu a téměř zajištěnou velkou sledovanost, je tenhle seriál zklamání. Myslím, že do budoucna (nevěřím, že se to stane) by se na podobné překlady do netflixštiny mohli vysrat. ()

Turi007

Je veliká škoda, že se této originální předlohy chopil právě Neflix a udělal z ní moderně vyhlížející, bezduchou, dobrodružnou zábavu, která měla zaujmout širší neslovanské publikum. Zachovat ducha Wiedźmina se bohužel nepodařilo (a to jsem se jako fanoušek knih i staršího Polského seriálu snažil hodně věcí přejít a dělat že neexistují). ()

rostsoft

V tomto díle se dopustili mnoha chyb, ale asi tak ty nejzávažnější, jsou černí elf a věk princezny Ciri. První série je celkem fajn, přesnost podle knih je vcelku dobrá, ovšem druhou sérii autoři pojali zcela svérázně. Je tam tolik změn, že už to nemohu posuzovat, že je to vlastně podle nějakých knih. Mně osobně ty změny vadily také, ale zas na druhou stranu, pokud bych ty knihy nečetl, tak ten příběh nebyl vůbec špatný. No a teď se vrátím k princezně Ciri. Na začátku knihy, princezně bylo nějakých devět let, na zaklínačském hradě jí bylo asi tak 12, možná 13 let, ovšem v prvních sériích bylo představitelce Ciri 19 let a v té druhé hned 21 let. Bohužel to bylo vidět, a ani chování neodpovídalo devíti nebo dvanáctileté dívce, podle mě bylo příliš dospělé. Uvidíme, co nám autoři připraví ve třetí řadě a těch dalších, vzhledem k tomu, že hlavní představitel zaklínače právě kvůli změnám oproti knize odešel ze seriálu, aby dal jasně najevo, že s tím nesouhlasí. Takže můžeme čekat velký průser, jakožto pro hromadu zarytých fanoušků zaklínače byla už druhá řada.   A teď malý výňatek z Wikipedie, aneb, proč elf nemůže být černý. Elf je bytost z germánské mytologie a folklóru. Jeho nejznámější formou je severský álfr, v plurál álfar, méně známý je německý alp. ()

+sfinx+ odpad!

Po třetí řadě už nejde dát nic jiného než nejnižší možné odnocení. Netshit z naprosto úžasné předlohy udělal další LGBTQHNUS reklamu. Už vůbec nejde o příběh, který se vydal svojí cestou, jestli se tak dá ta stoka ještě nazvat. Nejde ani o dialogy, vzhledem k tomu, že z bystrého děvčete udělali tupou finalistku miss, která na každém kroku vykládá, že chce mír. Také jsem ještě neviděl, aby byl celý díl odvysílán nadvakrát, jen aby vysvětlili ty tajemné spletichy, které se v něm udály. Možná je to nutné pro tupé diváctvo z řad omezenců, kteří řeší do jakého pohlaví se zase ráno probudili, ale běžnému divákovi lze zrekapitulovat ty skryté pasáže a upozornit na to, že něco nebylo, jak se zdá, jak celou dobu vyřvávala ta nigga kapela, která je tak odporná, že by mohla vyhrát Eurovizi. No nic, stopáž je třeba natáhnout, pokud se nechcete držet výborného originálu a máte potřebu především divákům ukázat, jak z největšího děvkaře v knihách udělat homo pro seriál. Jen je zvláštní, že si tu úžasnou nezávislost na předloze Netshit nedrží i v opačném případě a neudělá i z lesby hetero. Asi je ta duhovost a barevnost jen jednosměrná. Co se zpodobnění postav týká - udělat ze sněmu čarodějů a čarodějek, kde jsou ty nejkrásnější bytosti světa nudnou párty kde místo půvabných žen jsou spíše černí kytovci, odpudivé lesby s očima jako vůl před kopcem a ta černá kapela. Mimochodem - v předloze si Geralt stěžoval na to, že na banketu není ani hudba. Tolik k tomu, zda Netshit vůbec musel vybírat nějaké minoritní kakofonické uskupení a cpát ho tam. Už žádná z postav není sympatická. Děj je vyloženě odporný, tupný, strohý, nelogický. PS: I v předloze jsou homo a hetero postavy, nikdo to moc neřeší, nikdo se v tom nerýpe. On je totiž účinek té Netflix, Amazon, Disney politiky přesně opačný. Udělat ze sexuality a barvy postavy takřka ústřední motiv dá uspokojení pouze těm exhibovacím chudákům, kteří s duhovými vlaječkami a svou sexualitou mávájí ostatním před ksichtem. ()

antalyan

Děj je dost zmatečný, což ovšem platí i o knižní předloze, bohužel se však stále víc odchyluje od předlohy, což je oblíbených děl problém. Pokud si tvůrci chtějí dělat věci po svém, mají si vymyslet vlastní univerzum a ne kazit fanouškům to jejich. Potvrzuje to i odchod hlavního představitele. ()

Pito126

Seriál zaklínač se mi velmi líbil. Už od první série jsem byl nadšený z tohoto světa. Herci jsou vybráni velmi dobře. Především postava Geralta hraná Henrym Cavillem, proto mne velmi mrzí že ho přeobsadí. Bohužel mne druhá série zklamala hlavně s částí kdy se objevil Nivellen. Jeho knižní příběh a zpracování se mi velmi líbilo, ale v seriálu to prostě nebylo ono a velmi mě to zklamalo. ()

Krebs odpad!

Ten, kto naučil scenáristov tohto skvostu písať, je génius. A keby svojich žiakov naučil i čítať a premýšlať, to by bol výkon hodný balady z pera Marigolda. Ako mohol niekto schváliť tento seriál? Prísť na otázku 42 je jednoduchšie- ()

Hanysek

Takhle to dopadne, když nekompetentní píča dostane možnost (a fůru peněz) zfilmovat dílo s tak obrovským potenciálem. Achjo :(( K první sérii jsem měl nějaké výtky, ale ještě se to s hodně přivřenýma očima dalo aspoň se zájmem dokoukat. Druhá série už byla sračka největšího kalibru, se zakončením které si zaslouží hodnocení odpadu. Třetí série? No škoda, že tu nejde hodnotit hůře, než tím odpadem :)) ()

Jittulle11

Děláte si prdel, Marigold, co vojel kde jakou cuchtu a v podstatě mu šlo jenom o to, klátit ženský tak, jako se na druhé straně válkou hromadili mrtvoly,tak  se zakousne do chlapa. Svět se v prdel obrací a tímhle paskvilem potvrzeno. Fuj, jdu blejt! ()

Arpol

Z prvej série som bol, ako znalec predlohy, nadšený a pripravený na to, čo by malo prísť v ďalších sériách. Postavy sa naozaj správali ako v knihách, niektoré scény akoby vypadli z knihy (niektoré si bohužiaľ tvorcovia úplne vymysleli) a zo širšieho pohľadu som bol spokojný... ...až kým neprišla druhá séria. Takmer úplný odklon od kníh, veľa nezaujímavej vaty a (pre mňa osobne) chaos v deji. Ostal som znechutený keďže mám knihy naozaj rád. Ani niektoré úpravy by mi nevadili, veď je to predsa seriál čo je úplne iné médium ako kniha. Ale toto už bolo naozaj moc. Momentálne vyšla prvá polovica tretej série, ktorá sa nesie v rovnakom duchu ako druhá séria. Mrzí ma to, ale zrejme už seriál ďalej pozerať nebudem...😥 ()

Henriet

Serial má šťastie, že má Henryho Cavilla. Je sympatický a aj talentovaný, len má akúsi smolu na spolupráce... Knižní fanúšikovia budú po pozreti sklamaní a asi to ani nedopozerajú, lebo sa unudia. Aby to nebolo také kritické, tak prvé zoznamovanie postáv je fajn a všade sa začiatky tiahnú, lebo musíme zistiť kto sú naši hrdinovi, čo sú zač a čo je ich úlohou...ale v nejakom momente treba zrýchliť a to sa tu nedeje. ()

PanLord

Jakožto velký fanoušek Sapkowského knih a polských her se chci vyjádřit k seriálovému Zaklínači. Musím říci, že jsem velmi rád za oživení světa potulného zabijáka příšer, které přineslo jistou konkurenci do již zavedených vod. Nicméně hyperkorektnost a nesledování knižní předlohy bez absolutního respektu vůči historickému zasazení příběhu je tristní. Uděláte lépe, když si každou hodinu místo seriálu přečtete pár kapitol z knih. ()

there

Fakt netuším s čím u tohoto seriálu mají lidi problém. Kamera velmi dobrá, hudba slušná, herecké obsazení taky kvalitní, dialogy a scénář taky super a mají smysl, kostýmy vhodné.  Já ty hry nehrál ale knížky jsem četl v 90tkách a připadá mě to velmi dobře udělané, ten syrový svět plný vulgarit je prostě svůj.  Příběhová linie je velmi podobná skoro identická jako knihy. Je pravda, že mě herec Geralda ze začátku moc nesedl ale přišel jsem mu na chuť stejně jako Triss a Jennefer. Když to srovnám s tím seriálem co natočily Poláci okolo milénia, tak samozřejmě jej drasticky převyšuje( více peněz je více peněz ). Takže mohu jenom doporučit. ()

wooloong

Výprava a vizuální stránka seriálu včetně kostýmů se mi vesměs líbila. Obsazení Geralta, Ciri, Marigolda a partičky Yarpena Zigrina se povedlo, vlastně i Yennefer beru na milost, i když typově moc neodpovídá. Na povídkách se mi líbil autorův vypravěčský styl, smysl pro humor a nadsázku. Třeba souboj Geralta se sylvánem je v knížce přímo koncert. Tady to byla fakt nuda. Seriálu ta nadsázka a humor až na výjimky dost chybí a spíš se utápí v patosu. ()

skycze

Za mě je Zaklínač absolutně nenaplněný potenciál. Určitě se z prvních 3 sérií dalo vyždímat více a to nejen díky obsazení a hereckému umu Henryho Cavilla, který dává postavě krásný kontrast mezi klidem a výbušným bojem. Ale hlavně rozvinout první sérii, která měla spád a vypadala jako dobře navržený děj, který bude diváky strhávat jako tomu bylo třeba u Hry o trůny. Bohužel zde jednotlivé série měli obrácený trend a z vcelku přehledného příběhu se stává zmatečný děj, který nemá ani spád ani hlubší zápletku. Stává se postupně čitelným a předvídatelným. Hold se na ději pravděpodobně podepsala výměna scénaristů, tedy můžeme si maximálně přát, aby si to uvědomili i producenti a udělali vše pro to aby se vrátila aspoň kvalita první série. To se obávám po ohlášeném odchodu Henryho Cavilla asi očekávat nedá. ()

Poslední řada Koruny má datum premiéry

Poslední řada Koruny má datum premiéry

10.10.2023

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

31.08.2023

Sledovanost Zaklínače klesá