Zaklínač

USA / Poľsko, (2019–2024), 30 h 55 min (Minutáž: 47–67 min)

Tvorcovia:

Lauren Schmidt

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

72Nihlus

Paradoxne najväčšie prednosti aj slabiny seriálu sa odvíjajú od predlohy samotnej. Prvé dve knihy sú proste minimálne nadvädzujúce zbierky poviedok a tak aj prvá séria vyzerá. Avšak nie vždy... Niekedy je na škodu, že sa to drží predlohy a niekedy, že sa to od nej odkláňa a tak isto je to aj s pozitívami. V jednu chvíľu je super ako sa to poviedok drží a v druhú je fajn, že sa odklonili. V celkovom sumáre som však celkom spokojný. Cavill je v úlohe Geralta lepší než som čakal a A.Chalotra, ktorá mi svojou milou tváričkou na Yenn najvprv nesedela, je nakoniec v pohode. Atmosféra a hudba seriálu je dobre padnúca a verím, že sa to bude ešte zlepšovať. Predpokladám, že časové prelínačky budú minimálne prvých 5.dielov pre divákov neznalých predlohy dosť mätúcich, ale hádam sa v tom nakoniec zorientujú a dajú si celý dej dokopy. Čo musím avšak veľmi vyzdvihnúť sú súboje. Geralt masakruje protivníkov s perfektným štýlom a slávna šarvátka v Blavikene svojou brutalitou vyvalí oči nejednému divákovi. Netflixácky Zaklínač sa prvou sériou len zahrieva a držím palce, aby kvality seriálu len a len stúpali. ()

DerfelCadarn

Nemůžu jinak a plný počet. Obsazení, lokality, hudba, choreografie soubojů..vše super. Je jasný že si to autoři tuhle a támhle trochu zjednodušili a upravili. Nejvíc mě to přišlo v 2. díle, kde příběh o čertovi byl dost očesanej patrně na úkor linky o Yen a Ciri. Taky mě přišlo, že Marigold moc nestárne, ale to už jsem hnidopich. Věk Ciri byl už několikrát zmiňovanej a vysvětlovanej. Takže v rámci možností věrně natočeno a za mě naprostá spokojenost. Henry jako Geralt taky dobrá volba. Třeba by to někdo jiný zahrál líp, ale latka je nastavená hodně vysoko. Ostatní herci taky dobrý. Prolínání časových os může působit nepřehledně, ale je tam dost vodítek, jak se orientovat(narážky Calanthé o bitvě, Foltest s Adou jako děti atd.). Myslím si, že to natočili tak, aby se i nezasvěcený člověk, který si předtím přečtě aspon Wikipedii, kdo to ten zaklínač vůbec je, dokázal v postavách orientovat. Neříkám, že by to nešlo udělat líp, ale mě to takhle stačilo. Ted už jen přečkat dobu do další řady a doufat, že to Netflix dotáhne do konce. Patrně opět sáhnu do knihovny výtáhnu knížky a budu si krátit čekání:-) ()

Skroumex

Po shlédnutí celé série, lze konstatovat mise splněna. Netflixová adaptace knih se více méně povedla, jen tam kde se odchyluje od toho co bylo již napsáno výrazně pokulhává. Henry jako Geralt pasuje více než jsem čekal. Příběh Yennefer také ujde, ovšem dějová linka Ciri, která je pozměněna oproti knihám celkem výrazně mě naprosto nenadchla. Bitva na Sodenu také nebyla nic moc a tím mi zůstala trochu hořká pachuť v ústech na závěr. ()

Kalor1

Seriál som pozrel za jeden deň. Celkovo to nevidím ako katastrofu ale ako fanúśik som proste očakával viac. Predstaviteľka Yennefer na mňa urobila asi najväčší dojem.... Gerald bol už trošku slabší ale celkovo to ušlo... škoda hlavne tých na silených vedľajších príbehov - hlavne Ciri bola pre mňa sklamaním, celý jej príbeh sa síce v rámci prvej série ako tak vysvetlil ale dojem z neho je taký nemastný neslaný. Osvetlenie a efekty niektorých scén rovnako nepresvedčili proste seriál je pre mňa priemerný.... ()

BigJohn02

Tak jsem tak nějak očekával seriálové schema poslední doby - putování Geralta s Ciri a postupné vysvětlování historie jednotlivých postav pomocí flashbacků (seriály, které plánují na mnoho sezón to mají zpravidla až v druhé řadě) - a ono je to naopak! Jednotlivé postavy jsou vykresleny v průběhu celé serie, a to netradičním způsobem - časové roviny přeskakují mezi sebou bez návaznosti, takže divák, který by neznal předlohu v tom musí dost tápat (za mne: hry jsem nehrál, knihy jsem četl po prvním vydání, takže před více než 20 lety). Geralt se zde konečně shledá s Ciri až úplně na konci a k jejich společnému putování tak zřejmě dojde až v druhé řadě. Problém je trochu v tom, že divák nemá představu o časové ose, např. kolik let je Geraltovi, kolik let uběhlo od zasvěcení Yennefer atd. Co se týče výpravy, tak staré polské chudé zpracování daleko převyšuje, ale s outfity to nijak nepřehání a to je dobře. Větší práci si snad mohli tvůrci dát s drakem - ten vypadá jako ohořelý krocan. Jednotlivé postavy víceméně nezklamou, Cavill se svým omezeným hereckým výrazem nabručeného Geralta celkem vystihuje, Yennefer jsem si tedy představoval méně exotickou, ale je vcelku zajímavá, i když to není žádná charismatická femme fatale (jó, Eva Green zamlada, to by bylo jiný kafe). Jediná postava, která mi vyloženě nesedí, je Ciri - děvče není ani zajímavé ani sympatické, ale třeba z toho vyroste. Bojové scény, se kterými se - vzhledem k tomu, že zabíjení moster je Geraltovou hlavní pracovní náplní - docela šetří, jsou zvládnuté. Působí svižně, meče se blýskají a na rozdíl od mnoha kinofilmů tady teče i krev. Jen ty dialogy se někdy dost vlečou - tady mě pobavil útlocitný autor titulků, který "fuck" překládá jako "sper to ďas". Celkově lze shrnout, že seriál se věnuje především genezi Yennefer, zatímco Geralt je v podstatě vedlejší postavou (poslední díl připomíná Bylo nás pět - tam také Péťa Bajza prožil většinu dílu blouzněním v horečkách). Takže seriál v podstatě splnil očekávání žánru sword and sorcery, ukázal potenciál a na druhou serii se docela těším. K povinnému ředění obsazení postav mouřeníny se raději vyjadřovat nebudu. ()

joullinar

Kde začať? Asi pri tom lepšom. Hudba vcelku dobrá, Song of White Wolf bola fajn. Bojová choreografia, vďaka Furdíkovmi tímu, vynikajúca. Zosielanie Aardu super. Bitky so strigou a ghúlmi fajn. Lokácie zvolené suprovo. Prvé dve a posledné dve časti ako - tak pozerateľné. Plne rozumiem, že sa všetko z knihy nedá preklopiť na plátno, ale dobre spracovaná predloha vyzerá napr. ako Expanzia. Tam mám farbu pleti totálne v paži. Ale politika SJW je čisté zlo, ktoré pomaly ničí kinomatografiu. V Zaklínačovi to platí dvojnásobne. Vea a Tea boli fajn, ale hnedý macko v zbroji(inak herec sympaťák), čertík Chlupáč, ktorý zablúdil od pricezninho mlyna do cintránskych lesov, blavikenskí dedinčania neschopní si zavolať poriadneho kominára a o Brokilone radšej pomlčať. A keď som pri ňom, tmavšia Eithné mi nevadila, čo mi tam vadilo bola bezduchosť prostredia a dryád ako takých. Kto z produkcie prišiel s nápadom s oštepmi by si zaslúžil drevcom po krížoch. Les nemal atmosféru tajomna a nadprirodzena, nič mi to nehovorilo. Keď človek vidí v záverečných titulkách koľko ľudí na tom robilo a dodrbe to niekoľko podpriemerných scénaristov tak mi je do breku. Omnoho väčší prúser ako vnutené multikulti boli zvláštne popreplietané príbehy – hlavne pre Zaklínačom nepobozkaných. Dejové linky tým pádom pobehovali za sebou ako bezhlavé slepice s ošklabným perím a hlavne bez udania roku. Sapek posúval dej skvelými dialógmi, tu sa dočkáme v každej druhej vete „f#ck”, napr. v poviedke s Borchom, kde došlo na amícke prdiaco-latrínové vtipy – tie nikdy nesklamú, haha, že? Ech! Poviedky boli osekané a bez šťavy. Postavy ploché a nezaujímavé. Calanthé hrubiánska čubka, Cahir zbytočne krvilačný. Interakcia medzi Geraltom a Yen silená, záver poviedky s džinom bez iskry. Holé cici niekedy proste nestačia. Marigold sa ako tak podaril, ale tiež to chvíľami drhlo. Ťažko sa mi chápu dobré hodnotenia, to nikto fakt nevidel ako seriálu ukradli dušu a publikum ešte tlieska? Cavill sa snažil a za to mu treba poďakovať. Tissaia, Vilgefortz, Stregobor super. Ako správny masochista si pozrem aj druhú sériu a budem naivne dúfať, že duchnu na Cavillovej hlave nahradí poriadne upravená parochňa a čočky podarujú japonskej babke na silvestrovskú párty. Lambert mal totiž vo fanúšikovskom filme s biednym rozpočtom oveľa lepšie oči a hlavne odpovedali predlohe. A možno by bolo vhodné vymeniť transylvánskeho kaderníka, ktorý česal Korál a ostatné čarodejnice. Skutočne som dúfala, že to bude dobré, chcela som vidieť dobrý seriál, ale toto bol od Hissrichovej kopanec do brucha. ()

Birdalone

Jako fanouškovi knižní předlohy jsou v seriálu věci, které by se mi líbily jinak - například Yennefer nebo "čert" a elfové... ALE co je absolutní špička, je prolínání dějů. Věřím tomu, že i ten, kdo děj nezná, se v tom za chvíli zorientuje a ocení to postupné odhalování příběhů a propojování jednotlivých osudů. Přesně tak, jak to má Sapkowski ve svých knihách. Nemůžu se dočkat toho, kam se to ještě posune, teším se na svoje oblíbené části a odhaduju, že to je seriál, ke kterýmu budu mít chuť se vracet. ()

Desdel

Takže za A) Proč ten děj tak neskutečně posunuli? Jaký by byl problém kdyby se Ciri objevila až ve 2. řadě? za B) Jděte s tou diverzitou do háje.... nikdo tady není rasista ani xenofob, ale když je proboha něco nějak napsané.... za C) Yenefer absolutně nejvíc nesympatická a hrozně zahraná (ale to je věc názoru). se slzou v oku 60% ()

Toja34

My jsme spokojení ! Dva dospělí, dva puberťáci. Dva jsme to četli, kluci asi i hráli a je pravda, že bez znalosti příběhu, bychom možná měli velký problém s časovými osami. Jsme u páté epizody. Henry Cavill je jako Geralt skvělý, rozhodně působí jako někdo, kdo dokáže urvat něčemu, co vyleze z bažiny 8 noh a useknout hlavu. Jak už tu někdo psal, hraje to s chutí a je to vidět. Minulý týden jsme odtrpěli "akrobatického" a milosrdného Daredevila, takže tedy dokážeme ocenit ráznou akci a hrdinu, co se s tím nemaže. Jasně, Geralt je v předloze štihlý, ale fakt mi vyhovuje, když chlap, co se živí mečem, i vypadá, že ho uzvedne. Rozjezd je pomalejší, grády to nabírá postupně, ale důležité je, ze se to drží celkem věrně příběhu. Některé postavy dost neodpovídají předloze, ale když si člověk uvědomí, že kromě rasové korektnosti, mohla nastoupit i sexuální korektnost, tak jsem vděčná, za to, co je. Ději to (zatím) nevadí. Yennefer jsem si představovala jako omračující krasavici a najednou jsem zjistila, že vlastně je a Tris , to jak vypadá, nic nebrání hrát co má. Na Cavillovo herectví si rozhodně nestěžuji, vychvalovaná polská verze Geralta na mě působila jako leklá ryba. Takže u nás dobrý :))) ()

D.Gilmour

No, začnu asi tím, že jsem přečetl všechny knihy s tématikou Zaklínače a zahrál si všechny tři hry. Knihy i hry jsem přečetl, respektive hrál několikrát. Nejvíce jsem se bál Henry Cavilla, ale paradoxně je zatím (3.díly) ze všech nejlepší. Pořád nevím, co si o tom myslet. Jako fanoušek jsem se těšil a zároveň obával. Po dlouhé době se mi stalo, že jsem klidně vypnul díl někde uprostřed a šel spát. Dle mého je na vině scénář, protože vznikl strašlivý paskvil. Největší vinu nesou nepodstatné scény, které tvoří většinu děje. V knize je jim věnován jeden odstavec a zde jsou nudně natahovány. Naprosto nechápu proč se tvůrci nedrží hlavní dějové linie knižní předlohy tj. Geralt a Ciri. De facto celý první díl Renfri obchází les a krouží kolem Zaklínače jako satelit. Boj o Cintru působí tak nějak divně. Celé je to pak zakončeno hromadnou sebevraždou návštěvníků hradu, která působí neopodstatněně. Souboj na bitevním poli je podivný - jízda vyráží společně s pěším vojskem a lučišníky dohromady. Hrbaté Yen je věnováno příliš mnoho času - pro příběh naprosto nepodstatné. Další věcí je že představitelce Yenefer (A.Chalotra) je 23 let - vše tím pádem působí méně uvěřitelně. Nechci již dále plivat na seriál, který jsem zatím neshlédl celý, ale možná jej ani neshlédnu - je to jedna velká nuda. Doplnění: Viděl jsem vše! Hrozná nuda. Scénárista musí být génuis - takhle to celé zničit. Nechci být rasista, ale ty barevní lidé jsou tak rušivá stvoření, že asi podám přihlášku do Ku-klux-klanu. ()

Suzzie

The Witcher me bavil. CGI je lacine, ale tak radsi hrozny CGI nez debilni nebo chybejici dej (viz. posledni 3 serie GOT). Nektere sceny jsou desne cheesy, predvidatelne a nebo zbytecne urychlene a zaverecny dil aka mega bitva me teda docela zklamal. Postavy jsou zabavne, vzhledem k tomu, ze to je fantasy a ne historicka klasika, tak mi rozhodne nevadi, ze tam nejsou jen slovanske typy hercu. Bojove sceny super, Henry je patricne sexy i s bilejma vlasama a z Westworldu okopceny casove skoky me celkem taky pozitivne prekvapily. Takze neni to vrchol serialove kinematografie, ale bavi to a je to prvni serie, jak jsem pochopila, obsahlejsiho pribehu. Takze se tesim na druhou serii. P.S. Po tom, co tady ctu ty komenty, pevne doufam, ze NIKDY neuslysin dabbing, protoze ty ceske nazvy, to je fakt k 🤢 ()

Zool-B

Viděl jsem stihačku couvat, hada chcát, žábu bušit pěstí do skály ... , ale černýho elfa, toho jsem teda ještě neviděl:D Jinak četl jsem knížky a sledoval kdysi i původní polský seriál, ale musím říct, že některé charaktery mi opravdu nesedí - Marigold např. je podle mě popisovaný úplně jinak, stejně tak Triss a Fringilla no comment.. A celkově mi přijde, že Geralt je spíš v pozadí příběhu Yennefer.. Co se týče efektů a kostýmů, tak to je jak pohádka z ČT1:D Snad se druhá série vyšvihne ... a budou prachy i na to, aby Geralt mohl trochu víc kouzlit v soubojích, jako to bylo v knížce)) ()

skl1

Seriál je neuvěřitelně laciný. Což o to, minimalistický scénář na Sapkowského povídky většinou stačí a tam kde se jich seriál drží to nedopadá tragicky. Bohužel tvůrci měli mnohem větší ambice a díky tomu, můžeme zvracet při pohledu na zlatého ,,draka,, nebo se smát při finále na Soddenském pahorku, kde se sice měly střetnout síly o celkovém počtu cca 100 000 bojovníků, ale ti se asi ztratili v mlze. Financí bylo sice málo, ale o to bohatší byla fantazie scénáristky při změnách oproti předloze. Takže paní dryád se stříbrnými vlasy a očima se nedočkáme a bohužel plejáda ostatních postav také utrpěla změny ať už na vzhledu, nebo v jejich jednání, případně na schopnostech či naopak neschopnostech: ,,ano na Tebe koukám Vilgefortzi,, Osobně jsem se těšil na Marigoldovy balady, ale ani tady se žádná sláva nekoná a připomíná to spíš nějaký trapný popík. Je smutné, když lepší píseň najdeme i v herní verzi Zaklínače (The Wolven Storm). 3 hvězdy za těch pár dílů na které se dalo dívat. ()

BlackBarron

Původně jsem měl jako fanoušek z tohoto seriálu obavu, ale první série byla dobrá. Sice stále vidím Supermana co to umí s mečem, ale po herecké stránce skvělé. Yennefer je úžasná. Ciri sice moc nesedí věk, ale jinak dobrý. Calanthé je skvěle zahraná. Jaskier/Marigold je obstojný. A Triss, no, té to prostě nežeru. Občas pokulhávají efekty, scénář není úplně dopilován, ale to se dá přežít. Jen mne moc nepotěšil posun v příběhu, pár zajímavých "vedlejšáků", narážek, atd., ale jinak je to jen představení postav a hlavní děj tak na 10 vět. Snad se dočkáme mnoha sérií a tohle bude pouze rozjezd. Jako fanoušek 85%, jinak bych dal tak 65%. ()

WazzapKal

Nečetl jsem předlohu, nehrál hry. Trvalo mi asi dva díly zvyknout si na ty skoky v čase a chaos v postavách. Pak mi došlo jak a kam to směřuje. Henrymu to sedlo a perfektně mi tam pasuje. Nejlepší vývoj postavy a sakra šmrnc rozhodně Yennefer! I když u Geralta byl ten emoční posun taky znát ( a pak že to Cavill neumí 😀). Ciri mi přišla utahaná a nudná. Ale v celku se mi ten seriál mrtě líbil. ()

sh3riff

nejsem z toho úplně nadšený, nelíbí se mi ty změny .. ale když to přehlédnu, tak celkem dobré .. až na jeden fakt, že do 5. dílu se tam odehrává několik příběhů s rozdílem cca 70 let a člověk si sám musí uvědomit kdy je zrovna kde ()

NoodlesCZ

Čekal jsem průšvih, ale dostal jsem průměrný fantasy kýč. Atmosféra je mimo a nedokáže pohltit a přinutit diváka cítit s postavou, hlavně protože jsou spíš protivné (výjimka: Marigold, Ciri) a kokosy na sněhu tomu prostě nepřidaj. I když úmysl dobrý, výsledek krečovitý. Vlastně celé mi to přišlo v křeči, až na Henryho Cavilla. To že mi tam nesedí herecky a zjevem vyvažuje jeho pohybový um. A poslední omg, proč mluví jako Batman? xD. Takže jsem to musel přepnout do CZ a lepší. Mno a nejvíc oplakávám představu o Yennefer, tohle je její slabý odvar. Jinak, když kousnete první díly, další to vytáhnou. Jo a to že to není tak vymazlený jak z gigantický produkce mě vůbec nerušilo. ()

Poslední řada Koruny má datum premiéry

Poslední řada Koruny má datum premiéry

10.10.2023

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

31.08.2023

Sledovanost Zaklínače klesá