Zaklínač

USA / Poľsko, (2019–2024), 30 h 55 min (Minutáž: 47–67 min)

Tvorcovia:

Lauren Schmidt

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Recenzie používateľa agentmiky k tomuto seriálu (11)

Zaklínač (2019)

Nejsem hráč her (ikdyž to po zhlédnutí budu muset napravit) a z knížek mám přečtený prozatím jen povídkový první díl Poslední přání. Popravdě, když jsem viděl trailer asi tak před půl rokem, tak moje první myšlenky viděly tento projekt jako obrovský průser, který si poštve proti sobě veškeré fanoušky Zaklínače. Ale většina diváků ve výsledku tento seriál přijala kladně a mezi ně patřím i já. Co si budeme, obsazení Cavilla do role Geralta z Rivie se dá označit za mistrovský tah, on jako znalec světa Witchera se se svou rolí sžil natolik, že mi v mnoha sekvencích přišlo, jako kdyby přesně vypadl z knižního originálu Sapkowského. Co se týče Yennefer, tak pořádně ještě nevím, asi bych té herečce dal čas, potenciál tam vidím, ale uvidíme, co přinese druhá série. Ostatní obsazení většinou v pohodě, Marigolda jsem si docela zamiloval. Po stránce příběhové, tak jsem na vážkách. Zpracovávání hlavní dějové linky Ciri snažící se najít Geralta protkané jednotlivými povídkami z knihy na papíře asi vypadalo lépe, ve výsledku to skákání v čase někdy malinko mate.....snad se to trochu ustálí v dalších sériích. Nejlepším dílem bezpochyby díl se Strigou, tam jsem nenašel ani jednu kosmetickou chybku. Vizuál leckdy ohromí, leckdy zklame svou laciností, snad pro příště přistane tučnější finanční injekce.........ale ty kontaktní souboje špička, tady se bojoví choreografové vyznamenali (zdůrazňuji, že všechny mečové souboje točil fakticky Cavill, parádička). Suma sumárum, jsem spokojen, ty vyjmenované chybky mi ale nedovolí dát první sérii plný počet. Za mě dávám 82 % ()

Série 2 (2021) (S02)

Tak nakonec se to v souhrnu na ty čtyři hvězdy vyškrábalo, ale v porovnání s první sérií se prostě jedná k kvalitativní propad dolů o pár poschodí. Neberte mě špatně, postavy zase září, linka vystavěná kolem Geralta a Ciri je pevná jako skála, i ostatní v tomto ohledu nezaostávali. Jen mě tentokrát zklamal scénář. Všichni nám slibovali nášup všech druhů monster. Má očekávání díky tomu vystřelila kolmo vzhůru, ale bohužel zůstalo jen u nich. Bruxu Vereenu z prvního dílu už nic nepřekonalo, vše ostatní mi připadalo strašně zkratkovité (lešij, černohor, bazilišek), moc prostoru na obrazovkách jim autoři nedali, Geralt si s nimi poradil vždy až moc jednoduše. Po stránce vizuální bych měl též něco málo výhrad. Něco vypadalo fakticky dobře (Nivellen a Vereena), o něčem bych se radši už nezmiňoval (ten bazilišek na konci docela k smíchu, CGI otřes). Pořád se jedná o nadprůměrnou fantasy s mými oblíbenými hrdiny z knižní a herní série, ale doufám, že se nad vším zamyslí především forerunnerka této série, tedy Lauren Schmidt. Má co napravovat. Za mě 7/10 P.S. Jó, a soundtrack v původní sérii s daleko větším emocionálním dopadem na diváka. Aspoň ten Joey Bates složil písničky, které mají šmrnc :D ()

Zrnko pravdy (2021) (S02E01)

Tak první epizoda navazuje přesně tam, kde nás minulá řada opustila. Zvolit v Pilotním dílu jako ústřední námět příběh točící se kolem jedné z nejslavnějších povídek ze světa Zaklínače, tedy Zrnko pravdy, se tvůrcům povedl na jedničku. Masky excelentní, atmosféra ke konci začala správně houstnout, až to vygradovalo finálním soubojem s bruxou (ten za mě parádně nasnímaný). Ani mi nějak ten pozměněný konec samotné povídky nevadil, docela jsem to přivítal. Jen tedy nevím, kam se chtějí vydat s linkou Yennefer, to se mi malinko nepozdává. Uvidíme. E01 slušně navnadila na další nálož z tohoto nehostinného světa. 8,5/10 ()

Kaer Morhen (2021) (S02E02)

Trochu rozumím, že druhá epizoda zatím jediná spadla do modrého pásma, co se týče uživatelského hodnocení. Kaer Morhen jako takové potěšilo, stejně tak Vesemir, Kim Bodnia mi kastingově prozatím sedí (chemie mezi ním a Geraltem funguje na jedničku). Jen mě teda naštvalo, co provedli s Eskelem. Proměnit tichého a málomluvného Zaklínače v takového debílka, jenž nepohrdne lehkou děvou a chlastem, to se prostě nepromíjí. Lešij jako známé monstrum z her potěšil, ale ten Eskel. Achjo. Plus dílčí zápletka s Yennefer se začíná ubírat směrem, který se mi moc nezamlouvá. Doufám v mírné zlepšení. 6,5/10 ()

Ztráty (2021) (S02E03)

Tak konečně jsem se dočkali náznaku výcviku samotné Ciri. Scény z Kaer Morhen patří k tomu nejlepšímu. Popravdě i zápletka týkající se Yennefer se začíná slušně zamotávat. Pořád by to mohlo být propracovanější po stránce scénáře, ale svou kvalitu to má. Za mě 7,5/10 ()

Tajné zprávy z Redanie (2021) (S02E04)

Na scénu se dostala konečně Triss. Pořád mi ta herečka v této roli moc nesedí, sice jí správně obarvili vlasy, ale to mi ke štěstí nestačí. Čtvrtý díl vyzdvihuje o pořádný kus Marigold. Jeho písnička, která se objevila k samotnému konci, je dost nakažlivá. A to tím správným způsobem. Začínám pociťovat vzestupnou kvalitu. Tak ať se nemýlím :D Za mě 8/10 ()

Ukaž jim záda (2021) (S02E05)

S druhým dílem zatím nejslabší. Trochu mě mrzí, že seriál nesází na větší angažovanost monster. Tvůrci nám slibovaly hory doly, ale zatím spíše jen náznaky (lešij se vytratil tak rychle, jak se na scéně objevil...jen ta bruxa dostala v pilotu stěžejní roli). Líbila se mi celá vsuvka s Ciri zakončená Divokým ohněm. Uvidíme, co bude dál. Chtělo by to už poctivou šťavnatou a krvavou akci. Za mě 6,5/10 ()

Milý příteli (2021) (S02E06)

Což o to, setkání Geralta s Yennefer jsem přivítal s otevřenou náručí, panuje mezi nimi skvelá chemie. Došlo i kratší souboj monstrem (černohor) a v závěru pěknou řežbu s lidskými protivníky. Neumím se i tak ale ubránit pocitu, že ten díl toho moc jiného divákům nenabídl. Za mě 6,5/10 ()

Voleth Meir (2021) (S02E07)

Konečně buddy dvojka (Geralt s Marigoldem) na scéně, Joey Bates se pro tu roli barda fakticky narodil. Linka s Elfy se taky slušně zamotala. Čeká nás v závěrečném díle asi slušná podívaná. Tak doufám, že seriál zakončí v obstojném duchu. Za mě si sedmý díl odnáší 7,5/10 ()

Rodina (2021) (S02E08)

Tak závěr trochu zklamal. Jasně, děj se přenesl zpátky na Kaer Morhen, takže si divák užil alespoň na chvíli tuto zaklínačskou základnu, ale scénáristicky mě to moc nepřesvědčilo. Kromě Geralta jsou zde všichni ostatní vyobrazení jako banda neschopných lidí. Zaklínači umírají jako na běžícím páse (?), dále se divák dočká dosti nelogických rozhodnutí. Linka se Ciri to dost zachránila, závěr s Divokým honem velice navnadil na třetí sérii. Pokud kolem toho vystaví hlavní příběhovou linku, tak se snad máme na co těšit. A Elfové paráda :) Za mě 7/10 ()

Série 3 (2023) (S03)

Je to fakt smutné, když si vzpomenu na to, jak kvalitně seriálový zaklínač před 4 lety zahájil svou pouť. Ale tým okolo Lauren Schmidt postupně ukázal pravou barvu. A tou jest bohužel absolutní plivanec do tváře původní knižní sérii. Opravdu jako jediný klad ve všech třech sériích mohu vyzdvihnout Cavilla. On jako jediný věděl, s jakou monumentální sérií má co do činění. A hlavně Geralta ztvárnil způsobem, jako by z oka vypadl knižní předloze. Jinak nenalézám žádná jiná výrazná pozitiva. Jasně, hlavní postavy pořád patří k tomu nejlepšímu (vztah s Yennnefer to drží nad vodou), ale ostatní je přímo kolosálně zpraseno! Vedlejší linky tragické, chvílemi nedávající sebemenší smysl. A ta rádoby akce? Já vám fakt nevím, ale ani jedna bitka se nedala měřit s potyčkami z první série (zejména ta na tržišti s Renfri se pořád vyjímá na výsluní). A ta digitální krev a strašné CGI? To mi též nejde na rozum, když si vzpomenu na štědrý rozpočet. Jo, ono už s Cavillem to stojí za houby. A teď si, dámy a pánové, představte, že v příští sérii už nebude. Tím jest zaděláno na průser jako vrata. Za mě si třetí série odnáší průměrných 5/10 ()

Poslední řada Koruny má datum premiéry

Poslední řada Koruny má datum premiéry

10.10.2023

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

31.08.2023

Sledovanost Zaklínače klesá