Smrtonosná pasca 2

• Česko Smrtonosná past 2 (viac)

Bruce Willis ako policajný detektív John McClane je opäť v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Letisko, na ktorom čaká na prílet manželky, totiž obsadili teroristi, aby oslobodili zatknutého kokaínového mafiána. V stávke sú životy stoviek ľudí a pasažierov lietadiel, ktoré musia v snehovej búrke krúžiť nad odstaveným letiskom! (TV JOJ)

tron

„Ako sa môže niekomu niečo také stať dvakrát?“ Jednotka ma extrémne nebavila, čakal som viac, takže dvojka (so štvorkou) je mojou najobľúbenejšou časťou série. Tvorcovia zjavne šli na istotu. Vedeli, čo fanúšik chce vidieť a tak mu to dávkujú v obrovskom množstve behom viac ako dvojhodinovej stopáže a s na tú dobu patrične vysokým rozpočtom 70 miliónov. Dvojka ich na celom svete následne zarobila 240 a ako nasledujúci Harlinov film, taktiež výborný Cliffhanger, i ona sa môže pochváliť vynikajúcou snežnou atmosférou. Po zuby ozbrojených záporákov pribudlo, čím sa dostatočne vykompenzoval fakt, že im napriek snahe Franka Nera a Williama Sadlera chýba vodcovská autorita á la Rickamn z jednotky. Filmári idú na doraz, akcia je krvavejšia (cencúľ) a drsnejšia (vtedy ešte bolo v amerických filmoch bežné vyhadzovať do vzduchu lietadlá plné desiatok nevinných civilov), prostredie letiska (a jeho zákulisia) neopozerané a teda osviežujúce. Poteší množstvo rôznych ksichtov vo vedľajších rolách, či už na strane teroristov, alebo zamestnancov areálu (John Amons, Robert Patrick, John Leguizamo, Vondie Curtis-Hall, Colm Meaney, Mark Boone Jr., Dennis Franz, Art Evans). Triky čiastočne zostarli (katapult), ale to je údel všetkých filmov pracujúcich s efektmi. Scenáristi to občas prehnali (vcelku ťažkopádny návrat manželky), inokedy sa ale vytasia s momentami, ktoré ma prekvapia aj keď film vidím po dvadsiaty raz ("ten" zvrat s protiteroristickou jednotkou). ()

B!shop

Druhej dil v podstate splnuje pravidla dvojek, vseho vic. Willis tentokrat radi na letisti i mimo nej, je tu o dost vic akce, o hodne vic hlasek a o hodne vic mrtvol nez v prvnim dilu. Jinak je v podstate vse pri starym. Akorat ty zaporaci se tentokrat moc nepovedli. Druhej dil uz sice neni takovej kult jako dil prvni, ale stejne jako prvni dil je to zabavna jizda od zacatku do konce, tudiz opet jasnejch 5* a zrejme nejlepsi film Renny Harlina. ()

movie

70% Na atmosféru a logiku o něco chudší než jednička, ale i tak platí za klasiku žánru. V závěru zoufalý McClane pátrající po manželce patří mezi moje oblíbené scény. K dobru DIE HARDER musím přidat i hodně bohatý casting teroristů a menších rolí. ()

Bloody13

Tahle letištní past je snad ještě smrtonosnější, než ta první v mrakodrapu. Nepřibylo jen množství mrtvol na metr čtvereční, ale hlavně krvavých chuťovek jako jsou třeba ukousnuté prsty nebo rampouchy v oku. John McClane zkrátka miluje Vánoce. Nejkrásnější svátky v roce si totiž neumí představit bez hromady rvaček a přestřelek a hlavně bez vánočního stromku ověšeného mrtvolami teroristů. Není divu, že pokračování osudů největšího smolaře akčního filmu se nese v klasickém balení "všeho víc", bohužel už ztrácí tu nezaměnitelnou klaustrofobickou příchuť. Pořád ale skvělá pecka. ()

Jara.Cimrman.jr

"Někdy bych chtěl mít taky normální Vánoce. Stromeček, kousek krocana, ale ne, já se musím plazit touhle zasranou rourou." Ale nechtěl, Johne, na to tě moc dobře znám. Ty se chceš o vánocích plazit rourou, likvidovat teroristy, prudit šéfa ostrahy, běhat s loučí po ranveji, rvát se na křídle letadla, skákat se sněžným skútrem a hlavně mě chceš bavit. A děláš to skvěle. ()

EdaS

Stejně dobré, jako když jsem to před patnácti lety sjížděl se ségrou několikrát měsíčně na videu. Prostě klasika. ()

Pethushka

Těžko říct, jak to ten Bruce dělá, ale mě pokaždé dostane. Postava Johna McClanea patří mezi jeho nejpovedenější. Ikdyž mě tady nerozpláče jako v Armageddonu, stejně jsem nalepená na obrazovce a slintám. John vždycky ví, co říct a vždycky ví, co udělat. Pro mně je hrdina, kterému věřím každý pohyb. A nebylo by to ono, kdyby sem tam nehodil kvalitní hlášku. Nejlépe v těch nejprekernějších situacích, že..Jelikož mám slabost pro letištní prostory, tenhle díl mám ještě o trochu radši než jedničku. 4,5* ()

H34D

"How can the same shit happen to the same guy twice?" Inu, spíše nemůže, protože Die Hard 2 rozhodně není totéž co jednička a teď se podržte, líbí se mi totiž více! Renny Harlin možná není kdovíjaký světový režisér a McTiernanova realistická elminiace protivníků jednoho po druhém je ta tam, ale Die Hard 2 má díky své odvážnější akci, nadsázce, humoru a dokonale vystihnuté atmosféře Vánoc a pokroku 90. let své neopakovatelné kouzlo, nostalgikovo srdce jen zaplesá... A se slušným scénářem obsahujícím i nějaký ten nečekaný zvrat, explodujícími letadly a božím Bruce Willisem je to zkrátka totální nářez. 9/10 ()

xxmartinxx

Ujde. Už je to ale jen příjemný akční film, ne výborný a jedinečný zážitek. Jednička prostě nastavila laťku moc vysoko na to, aby jí šlo nahradit tímhle. Willis je sice pořád cool a hláškuje, ale nějak tomu chybí finální jiskra a důvod to vidět znovu. 70% ()

Skejpr

Slabší než jednička, leč stále ještě vysoce kvalitní akční řemeslo. Větší hrací prostor už ale zjevně představuje problém... ()

Pumiiix

Poctivé pokračování, ale na jedničku to nemá. Dobré místo, kvalitní záporáci, zase chudák ,,hláškující,, John McClane ve špatnou chvíli na špatném místě, jak to ten chlap dělá, že má vždycky tak originální Vánoce ;-)? Množství výbuchů a akce, malé kameo si dá i policajt pochůzkář z jedničky, bavil sem se dobře 8/10* ,,yippy ka jej madafaka,, ;-) ()

BadoXXII

Viac akcie, viac prostredí, stále cool Bruce Willis, poriadni záporáci, vianočná atmosféra a rýchla akčná jazda, ktorá baví vždy, keď na ňu natrafím. Dvojka si udržuje vysoko postavenú latku kultovej jednotky. ()

Shit

Samozřejmě že normálně by tenhle film na 5* nebyl, ale tuhle serii s Willisem mam prostě rád. Willis tady zase exceluje a jako ve většině svých filmů, tak i tady řiká spoustu hlášek a stejně jako v prvním díle, tak i tady je spousta výborný akce na který je v podstatě celej film založenej, ale naštěstí to oplývá i slušnou zápletkou, dobře promakaným dějem, napětím a výborným záporákem v podobě Williama Sadlera. Takže pro mě jednim slovem super ()

Dadel

Nejslabší část trilogie, ale nevím kdo za to může. Kouzlo jedničky už je fuč, a rafinovaný scénář trojky to ještě nemá. ()

choze

"Slyšela jsem, že na letišti byli teroristé. - Taky jsem to slyšel." More of the same. Větší (a zajímavější) hřiště, sofistikovanější záporácký plán, víc rukojmí, větší akce. Scénář (oprašující sedmdesátkové letecké thrillery) jede podle kopíráku, ale utahuje si z toho prostřednictvím McClaneových hlášek, pořád je zábavný a potěší návrat většiny starých známých, včetně skvělého Athertonova bezskrupulózního reportéra. Hutná atmosféra originálu se vytratila, protože McClane tentokrát není sám, ale osamělý v davu, a protože Harlin tvrdí akci a vyhazuje do povětří jedno letadlo za druhým a dodává dvojce rozměr katastrofického filmu. Jediným výraznějším mínusem dvojky je nevýrazný záporák. Kéž by každý sequel vypadal takhle, to by bylo na světě krásně. ()

Sarkastic

Dvojka je dost podobná jedničce, avšak přece jenom ji něco málo odlišuje. Je zde více akce (někdy trochu méně snesitelné), humoru, John dokonce i jednou selže (sice to nebyla jeho chyba, ale i něco takového u zpravidla bezchybného akčního hrdiny mile překvapí), na druhou stranu záporáci, přestože je jich zde byla pěkná řádka, se ani všichni dohromady nedokážou vyrovnat Hansovi z prvního dílu. Celkově tedy hodnotím znovu 4*. ()