Čarodejnica

• Slovensko Čarodejnica: Novoanglická legenda (viac)
Horor / Mysteriózny
USA / Kanada / Veľká Británia, 2015, 92 min (Alternatívna 89 min)

V polovici sedemnásteho storočia mali ľudia bližšie k prírode, bližšie k Bohu a bližšie k iracionálnym javom, ktoré dnes považujeme už len za rozprávky. Sedemčlenná rodina farmára Williama (Ralph Ineson), ktorá v tej dobe žila v relatívne bezpečnej osade v Novom Anglicku, sa po vážnom konflikte so susedmi rozhodla kolóniu opustiť a vydala sa dobývať americkú divočinu. Po krátkom putovaní sa usadili v zemi nikoho, blízko rozľahlého temného lesa, o ktorom by každá citlivá povaha povedala, že působí hrozivo. Zlé tušenie členov farmárovej rodiny podporujú aj nevysvetliteľné udalosti, ktoré sprevádzajú ich nový život. Vrcholom série katastrof je zmiznutie farmárovho najmladšieho syna priamo před očami najstaršej dcery Tomassin (Anya Taylor-Joy), ktorá ho strážila. V atmosfére všadeprítomnej paranoje plynúcej z ďalších zvláštnych udalostí, dochádza k postupného rozkladu rodiny. Tomassin obviňujú zo všetkých nešťastí a dokonca aj z čarodejníctva, napriek tomu, že práve ona je jediná, ktorá si aspoň čiastočne zachová zdravý rozum. A to, čo sa skrýva v temnom lese a doteraz hralo len úlohu pozorovateľa, sa rozhodne udrieť. (Cinemart SK)

ekzorcist

Všetko ohľadom tohto filmu bolo vymyslené tak, aby to fungovalo. Už casting bol veľmi vydarený. Mladá Thomasin je tak správne pekno-škaredá, jej brat Caleb zase vyzerá ako mladý Wayne Rooney z decáku (len-len vám vraziť vyskakovačku pod rebrá), no a ich tatko pripomína Bolka Polívku v pokročilej fáze pitia bošáckej slivovice. Fakt, že herečka, hrajúca mamu vyzerá ako Karel Roden, nechám bez povšimnutia. Nové Anglicko má snáď ešte hnusnejšie šedé počasie ako to staré, z ktorého sa tam tí chudáci dotrepali, všade nuda, prítmie, bezútešnosť,... Všetko je to uveriteľné a stará angličtina (samé thou, thee a nay) tento dojem len umocňuje. V horrorovom žánri sa s konaním postáv dá málokedy stotžniť, ale v Čarodejnici majú protagonisti tak oklieštené možnosti (podmienkami, vierou, strachom, poverčivosťou), že na nejaké logické lapsusy neostal takmer žiadny manévrovací priestor. Ja som to hercom veril a dokázal som sa do deja bez problémov vžiť. Pointa a koniec boli tiež výborné. Osobne mi ten čierny cap bol podozrivý už skôr a určite by som s ním svoje deti nezamykal, ale povedzme si pravdu, neboli to rodičia roka. ()

Birter

Musím říct že tenhle se film mi z oné potenciální ''nové vlny'' psychologických hororů, zahrnujících Babadook a Hereditary, líbí nejvíce. Nedělá stejnou chybu jako většina hororů - neopakuje pořád do kolečka ty samé výjevy. The VVitch má tedy kromě výborné atmosféry, skvělých hereckých výkonů také přímočarý děj, který dokáže udržet divákovu pozornost i u tak áčkového filmu jako je tento. I samotné strašení je uděláno velmi dobře a poměrně netypicky. Je pochopitelné, že jisté prvky v tomto filmu se můžou jevit neseriózně jako finální dialog, u kterého si vzpomenete na S čerty nejsou žerty, ale myslím, že na to musíme dívat z perspektivy novověkých lidí. A jaký jiný horor by si oni dokázali představit. Další prvek filmu myslím tkví v tom, že The VVitch pochopíte lépe pokud jste věřící. No a tímto se do cílové skupiny The VVitch hrdě hlásím. ()

Sunwheel

Solídne zvládnutá jednohubka na spríjemnenie osamelého večera. Reálie, prostredie a hlavne zameranie na psychológiu a beznádej hlavných postáv v kontraste s úplne minimálnym zobrazením čarodejnice. Záver len vyvrcholením predchádzajúcej mizérie. ()

notozjano

Naprosto pitomý děj se slaboduchým scénářem, kde se převážně jen modlí a seká dřevo. Do toho vás iritují dva uřvaní spratci, kteří neposlechnou za celý film ani jednou bez ohledu na to, jestli zrovna někdo umírá nebo ne. Na začátku fotr bere rodinu z bezpečí osady a zatáhne jí do lesa, kde pěstují kukuřici a podle všeho by si nejraději vymodlili i hovno bez toho, aby museli tlačit. Nemluvě o tom, že se téměř vše odehrává buď ve tmě nebo při jedné svíčce, což teda je dobrý pokus o nějakou atmosféru, ovšem divák má opravdu co dělat, aby vůbec něco viděl. Jediným opravdovým plusem je skvělý výkon Harveyho Scrimshawa v roli malého Caleba a zajímavá poslední zhruba čtvrthodinka, kdy se dá říct, že se něco děje, ale to musím ještě přejít fakt, že zde zazní otázka, která je pokládáná kozlovi, ano KOZLOVI a to, jestli umí anglicky. No v tu chvíli už jsem to nevydržel a začal jsem se smát, ovšem chvilku na to mi konečně a bohužel jednou jedinkrát během filmu zamrazilo, no a proto nedám odpad. ()

Standa12

Originálny alebo zvláštny, určite veľmi divný. Ťažko nájsť vhodný prívlastok pre tento horor. Aj keď ma postavy neustále iritovali, či už chovaním, vrieskaním alebo svojím sfanatizovaným postojom, až som im prial zlý koniec, no nevedel som odtrhnúť zrak. Cítiť z toho úzkosť a strach. Má to hutnú atmosféru ale mám z toho zmiešané pocity a koniec koncov najviac ma vystrašilo, že takýto fanatici skutočne žili, a asi aj žijú. Neviem či sa mi to čo som videl páčilo alebo nie, asi aj o to šlo. Ale za videnie to určite stojí. ()

Tomas_PO

Netradičný horor postavený na období 17ho storočia, s kontinuálnym napätím bez nutnosti šokových scén, a takisto minimom krvi. Tvorcom sa výborne podarilo priblížiť neľahké 1650-roky, plné trápenia, neistoty a nevzdelanosti obyvateľstva sakrálneho sveta, ktoré sa prejavuje vierou v nadpozemské, nesmiernym strachom z diabla a čarodejníctva. Hororovo pôsobila aj samota, vylúčenie zo spoločnosti, no najmä strata vzájomnej rodinnej dôvery vyvolávajúca totálnu depresiu. ()

Stan Borowitz

Bolek Polívka ve své životní roli. Skvěle hraje a kolik dříví nasekal... Dobrá atmoška a herecké výkony (hlavně teda Bolek a dvě nejstarší děti). ()

Lendak

Eggers a Aster. Títo dvaja páni dávajú podobu, akou by sa mali tvoriť moderné horory a nepodľahli nárokom dnešných primitívov a striktne sa vyhýbavajú  sračkám, kde hlavných zdrojom strachu sú hektolitre krvi. A The Witch je dar z čistého neba. Eggers síce neskôr tento svoj debut prekonal s The Lighthouse, ale furt nastavil latku vysoko jak sa dalo. Tu kladol veľmi veľký dôraz na naturalizmus, kde paradoxne divák dostane ešte viac otázok jak odpovedí. A tu to podal geniálne, kde prvú polovinu tvorí hlavne modlenie a citovanie Písma svätého fanatickej rodiny. A v druhej polovine to je vnútorný rozklad vzťahov tejto rodiny a o strate zdravého rozumu, kde za čarodejníctvo považujú všetko, čo nemá nejaké racionálne vysvetlenie. A tak vzniká kolektívna paranoja ktorá sa nalepí aj na samotného diváka. To by ale nebolo ono bez depresívnu atmosféru, desivo hroznú hudbu a expresívne výkony hercov. Kde Anya Taylor-Joy si týmto počinom vydláždila chodník slávy. VERDIKT: 8,5/10. ()

Easykill

Pokud nejste příznivci ARTových filmů nebo filmů o podobenství /náboženství tak se ani nedívejte, není to pro vás. Autentičnost anglie z filmu jen srší, je to jako se nechat přenést v čase. Absolutní izolace rodiny je jedním z hlavních pilířů tíživé atmosféry, kterou film udržuje po celou dobu. Styl mluvy také dost přidává na síle celého snímku. Jste donuceni si děj domýšlet což je pro mě velké plus. Příběh je temný, děsivý a přesně takový si ho představuji, hlavně u téma čarodějnic a věcí okolo. Jeden z nejlepších ve svém subžánru. Film rozhodně není pro každého.5* ()

Dawe2

Kristova noho! ... Příšernost bez valného smyslu a pro mě i pořádného konce. Nakonec dám jednu hvězdu za herecké výkony, ale to tuhle pobožnou hovadinu prostě nezachrání. ()

Ondrew

Presne takto si predstavujem poriadny horor. Drsna, ci skor az surova atmosfera, hustejsia nez zrazena krv.  Par vybornych hercov spostredkujucich divakovi nezabudnutelny zazitok. Temne casy novoanglickych osadnikov, ktori sa museli denno denne potykat s nastrahami zivota v divokej krajine. Nabozensky fanatizmus zatienujuci akekolvek racionalne uvazovanie, skor ci neskor sa transformujuci do fantasmagorii a (nad)prirodzenych ukazov. Cloveku pri sledovani napadnu dve slova: Malleus maleficarum. V tom spociva neskutocna sila filmu Roberta Eggersa. 90%. ()

Sebule

Tak tohle se mi trefilo do vkusu!! Hrozně mám rád tyhle čarodějnické, satanistické, rituální témata, takže tohle byla trefa do černého. Neuvěřitelná atmosféra, už dlouho jsem takovou nezažil, opravdu napjaté, creepy, tísnivé. Kamera absolutní krása, plno pěkných a nápaditých scén. Anya Taylor-Joy v hlavní roli naprosto skvělá a obecně všechny výkony skvělé a k tomu ta angličtina, která nezní jako angličtina, nádhera. Jasně, nepřináší to nic nového, místy to může pokulhávat co se týče děje, který je ze začátku pomalejší, ale pak už se jede. Tyhle "divnofilmy" jak já říkám, to znamená různé psychologické, tak zvláštně nepříjemný nebo něčím hrozně znepokojující filmy jsou prostě pro mě, nikdy mě neomrzí ten pocit divna, což jsem u tohohle filmu měl. Hodnocení: 9/10 ()

david141474

Tak tohle bylo opravdu solidní. Byl to opravdu solidní horor s celkem horším koncem, ale pořád dobrý. Atmosféra byla opravdu kulervoucí a dala by se krájet. Hlavní zápletka filmu, okolo čarodějnictví, je opravdu kvalitní. Některé scény byly opravdu kvalitní, třeba ta s tím očarovaným synem a následným obviněním Ani Taylor-Joy. Anya Taylor-Joy je v tomhle filmu skvělá, jedna z nejlepších rolí, i když její role ve filmu Menu byla ještě o něco lepší. Zahraje si zde i jedna herečka ze Hry o Trůny. Děj je opravdu solidní a zajímavej. Postavy jsou solidní, i když jich zde moc není. Herci opravdu skvělí. Atmosféra by se dala krájet a soundtrack je taky skvělej a podtrhuje danou scénu. 8,5/10 Nebýt toho konce, dám i 9. ()

cist

Dokonalá syntéza všech složek filmu: hudba, kamera, scénář, dramaturgie, režie, herecké výkony (obzvlášť ty dětské), triky.... žádná z těchto složek nevyčnívá nad ostatní. Pro mě jednoznačně perfektní filmařina. ()

rakosabasta

Úžasný psychologický thriller. Jen doufám, že ho neuvidí nějací latentní fanatiční inkvizitoři, páč by se klidně mohly rozjet znovu procesy s čarodějnicemi. "Boo, boo, boo...!" Tvůrci se nebáli sáhnout ke staré angličtině, takže je film - byť nejsem anglista - určitě zajímavý i lingvisticky. Což jednoho vždy potěší... ()

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

25.08.2021

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (viac)

Od Čarodějnice k Nosferatu

Od Čarodějnice k Nosferatu

15.08.2017

Robert Eggers si vybojoval režijní ostruhy Čarodějnicí a teď konečně oznámil svůj další film. Bude jím remake hororové klasiky Upír Nosferatu, která v roce 1922 nakopla upíří subžánr a představila… (viac)

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz