Odkaz vo fľaši

• Česko Vzkaz v láhvi (viac)

Na policajnej stanici v západnom kúte Škótska stojí už dlho na okennej parapete zabudnutá fľaša. Vo vnútri je slabo čitateľný lístok. Zreteľne prečítať ide len prvé slovo, ktoré je napísané dánsky a znamená POMOC – a že je odkaz napísaný krvou. Keď sa konečne táto zvláštna správa dostane na stôl kriminálneho vyšetrovateľa komisára Carla Mørcka z oddelenia Q, ktoré sa zaoberá odloženými prípadmi zvláštnej dôležitosti, začnú sa diať desivé veci. Carl Mørck a jeho kolegovia – svojrázny asistent Asad a drzá Rose sa ponoria do hrôzostrašného prípadu unesených detí, ktorých rodičia ich zmiznutie nikdy neohlásili. Čas sa kráti a život dvoch detí visí na vlásku... (Continental film)

Blueeyes

Sledovat filmové zpracování knih Jussi Adler-Olsena je pro mě jistá forma dobrovolného mučení. Netuším, proč sama sobě tohle provádím, pokaždé si jako správný alkoholik říkám, že už nikdy, nikdy nebudu..... A šup, ani nevím jak či proč a jsem v tom zase, i když vím, že budu muset opět kritizovat, lamentovat a litovat chuděrku zmršenou předlohu. Ale dost knihomolského vzdychání. Tohle bylo totiž docela dobré. Jak tuhle nesourodou partu vyšetřovatelů z oddělení Q miluju na stránkách, musím ji váhavě a neochotně pochválit i ve filmu. Tady, na třetí pokus totiž konečně začínají fungovat jak mají. Vzkaz v lahvi má i velice slušnou atmosféru, povedenou kameru, výtečné dialogy, poctivou dávku napětí a co ještě? Ano a má i myšlenku. A navíc, já bych skoro každý film stříhala, téměř všude se mi zdá, že to chtělo vzít do rukou nůžky. Ale tady ne, zde jsem si nůžek docela užila :-) ()

Flopik

Perfektne vybudovaný dej, kde prvá hodinka je vyšetrovanie a atmosféra sa dá krájať, aby nám potom vo zvyšku filmu režisér naservíroval dychberúci thriller až do konca. Prípad je poriadne drsný a temný ( deti sa nešetria), záporák je skvelý a finále v lodenici je teda atmosferická bomba. Jediné mínus je za mňa príliš veľká akčnosť a nedostihnuteľnosť hlavného záporáka, kde to bolo prestrelené a do filmu sa to veľmi nehodilo. Inak ale dávam za plný , mne to sadlo na výbornú. ()

gonga

Slibně rozjetý příběh v polovině zcela zakope hromada logických lapsů a vnímavý divák jen nevěřícně kroutí hlavou. Připočteme-li povinnou multikulturní agitku v podobě sympatického detektiva muslima, máme detektivku, která zklamala očekávání. ()

Bozvav

Přesto, že rozhodně nejsem fanda drsné a ponuré severské krimi a navíc dosti zklamaná dvojkou, tak jsem se do třetice zakousla do tohoto díla. A jsem příjemně překvapena. Byť detektiv Carl M. přešel z nostalgicky ponurého na zoufale ponurého (ten chlap je buď naprosto vynikající herec nebo úplně strašný, při této roli to nejde poznat ), tak mi to ani nijak nevadilo. Je fakt že první třetina filmu je až tragicky nudná, napětí chybí a kdo je hlavní psychopat je patrné v té chvíli, kdy se objeví na plátně. Pak to začne pozvolna gradovat a závěr je naprosto skvělý. Dobře řemeslně udělané, nicméně většina herců na mne dělá dojem, že nejsou normální. Nejspíše jde o způsob jakým se tento typ filmu točí, ale na mne až na Assada všichni působili, jako by doma ukrývali mrtvolu nejméně vlastní matky. Jako celek dobré. Ze všech tří filmů se mi líbil ten první, pak tento a až nakonec dvojka. Za mne 60%. ()

adriane9

Prostě to musím napsat - A proto, mějte svoje děti rádi (a vlastně tak trochu i ty cizí), dejte jim co potřebují, protože z nelásky pramení zase jen nenávist a krutost. Výborný severský snímek, ostatně tady se točit umí bravurně, a toto není žádná výjimka. Silný syrový film o hloupé víře, otřesnému dětství, dospěláckému bláznovství a hlavně o strachu rodičů.. ()

kartacek

Kamennou tvář detektiva Carla bych přirovnal k přívlastku těsnému: Přívlastek těsný vyjadřuje důležitou vlastnost podstatného jména. Nelze ho z věty vypustit, jinak by věta ztratila smysl. Neoddělujeme ho čárkami. Nedovedu si představit oddělení Q bez kamenné tváře detektiva Carla, celá série by "umřela", kdyby Carla hrál někdo jiný, protože takovouto kamennou tvář nikdo jiný prostě nedokáže, i kdyby se pitvořil, jak by chtěl, a vedlo by se jí stejně, kdyby se Carlovo zachmuření projasnilo byť jen nepatrně dobrou náladou. Filmové oddělení Q by rovnou mohli zavřít a na dveře pověsit cedulku s nápisem: Pro dobrou náladu zavřeno. Jinak co se týče filmu jako takového, řeknu to jedním slovem: Hustý. ()

petokucho

Vyborna kriminalka so zaujimavymi postavami dvojice detektivov (hlavne Carl) a skvelym tempom v druhej polovici od sceny s vlakom... Nechybalo vela k 5 hviezdam... ()

Raziel_cz

Nejsubtilnější hledání Boha v historii filmu. A z dosud zadaptovaných případů oddělení Q ten rozhodně nejpoutavější. Carl Mørck je víc na odpis než obvykle a Nikolaj Lie Kass k němu přistupuje s tak dovedným minimalismem, že zvládá podávat duševní zpověď, mezi ni sekat odlehčené scény a oboje mu funguje. Fares Fares skvělý jako vždy. Svět potřebuje víc Farese Farese. Bál jsem se změny režiséra, ale jeho dynamický střih a kamera a cit pro scenérie jsou to řemeslně nejlepší, co jsem viděl... no, možná od Marťana a finále jsou filmařské orgie. Takže samozřejmě doufám, že se Moland zdrží aspoň na jeden dva sequely. Velká spokojenost a snad na Journal nr 64 taky nebudeme muset čekat dva roky. ()

Ombak▼Penari

Ačkoliv druhý díl měl přeci jen zajímavější zápletku, tak se přesto jedná jednoznačně o zatím nejlepší kousek ze série, protože všechno dohání skvělým zpracováním. Přibylo humorných slovních výměn mezi ústřední dvojicí vyšetřovatelů, ale i akce a dramatických scén. Carl je v kontrastu se svým sympatickým par'ťákem čím dál zábavnější v té své totální asociálnosti a žádná scéna a dialog mimo hlavní dějovou linii nenudí nebo nesmrdí zbytečností a klišé. Krom toho je radost pohledět i na jednoznačně nejlepšího záporáka série, dokonale slizkého P. S. Hagena. K tomu připočtu ještě skvěle provedené dramatické scény ve vlaku a nemocnici, při kterých jsem nemohl odtrhnout oči z plátna, krásně využitou pochmurnou krajinu sychravého pobřeží s řadami větrných elektráren a i přes slabší zápletku mi to nakonec vychází na krásné plné hodnocení. ()

Majkak

Ve stylu těchto detektivek je prakticky od začátku jasné, kdo to byl, a zbývá otázka proč. Mít takovou matku, nelze se moc divit zrození monstra. Hlavní záporák (Pål Sverre Hagen) typově připomíná Edwarda Nortona z Prvotního strachu, Hagen má však o něco slabší charisma. Jinak je motiv náboženského sektářství, víry v Boha v protikladu k fanatickým projevům docela solidně rozpracován. Mile tomu sekunduje i muslimský vyšetřovatel Assad s nadhledem odolávající invektivám neurotického kolegy, který zrovna nemá nejlepší období. Začátek je zpomalený o něco víc, než je nutné, zhruba od poloviny se grády i tempo výrazně změní. Detektivové nejsou neomylní a některé akce skřípou zcela realisticky. ()

Rockerman

Assad a Morck! Tak tu zas po dvou letech máme tu multi-kulti dvojici kriminalistů z oddělení Q. Opět jde o výživnou podívanou, správně drsnou a ponurou, jak jsme u seveřanů zvyklí. Tak jako v Zabijácích a Ženě v kleci řeší případ, který se stal už před několika lety, ale tentokrát pokračuje i do současnosti. To rozuzlení na konci je trochu "poameričtěné", ale nevadí, myslím, že "Vzkaz" si poctivé čtyři hvězdy zaslouží. ()

FilmWave

Trochu mi tam vadilo pár logických věcí. Ale jakmile se to rozjede, je to jízda jako blázen a už dlouho mi nic tolik nepřipomnělo "Sedm". Zatím nejlepší díl série! ()

Wyder

Slabší než kniha, ale rozhodně ne špatné! Nedoporučuji ke zhlédnutí pro příznivce Konvičky, asi jim bude vadit Assad... :) ()

Qeo

Nejlepší ze série případů Oddělení Q. Atmosféra hustá a studená jako kožich a nos vlka severského. Detektivové jsou rozervaní jak norské fjordy a napětí vystoupalo až za 66 stupňů severní šířky... ()

Lyžař

Brutalni snimek o detech, ktere potkal brutalni osud. Sic nektere sceny nemaji logiku, vetsinu casu jsem dej zral a bal se a byl zhrozen technikami a praktikami pana neznameho. Brutalita a realnost me dneska asi nenecha spat. ***** ()

BOURQUE

Tretie pokračovanie práci skupiny Q vůbec nie je zlý. Je daný jeden veľmi silný a psychicky veľmi náročný príbeh a jeden totálne bezcitný a brutálny záporák. Prvá polovica je lepší priemer, ale tá druhá polovica dáva poriadnu facku. Určite je to však stále na nadpriemernej úrovni. Osobné hodnotenie: 78% (***) ()

Faila

Severské detektivky mám moc ráda, Žena v kleci i Zabijáci se mi moc líbili, tak jsem předpokládala, že tenhle film mě taky nezklame. Bohužel, tady už to tvůrci občas trochu přehnali, ale bohužel nemůžu říct, nakolik to přehnali tvůrci filmoví a nakolik byl ujetý už tvůrce literární - předlohu jsem nečetla. Každopádně na mě už byl tenhle film až moc "akční", místy dost zbytečně. ()

rekkky

Still keeping its standard. The plot is not as complex as second part of Department Q, but good enough to show brilliant atmosphere with adequate ending. Action scenes are superb and everything is intense as it should be. ()

chrispe

Stejně jako tomu bylo u knih, se mi zatím Vzkaz v lahvi zdá nejslabší a to ani zdaleka neobsáhl knižní příběh. Drží se hlavní linky, což je u prozatimních zpracování knih Jussi Adler-Olsena pravidlem a to je super. Ale tento příběh mě zkrátka nijak zvlášť nezaujal ani v jedné podobě - knižní/filmové. Kamera fajn. ()