Film založený na skutečných událostech při nechvalně známém "Stanfordském vězeňském experimentu", který proběhl v roce 1971. Uměle vybudované vězení se nachází v prostorách výzkumné laboratoře - kompletně s celami, mřížemi a s neustále přítomnými kamerami. Na dva týdny je najato za slib vysoké odměny dvacet mužů ke hře na vězně a dozorce. "Vězni" jsou uzavřeni a musí se podvolit zdánlivě mírným pravidlům. "Dozorcům" je nařízeno jednoduše udržet pořádek bez použití fyzického násilí. Každý má možnost skončit v kteroukoli chvíli, čímž ale pozbyde nároku na odměnu. Na začátku nálada mezi oběma skupinami je poměrně dobrá. Ale už brzy nastanou hádky a dozorci používají stále drastičtější metody k udržení pořádku... (oficiálny text distribútora)

Alisa

Ke skutečnosti má dosti daleko, ale thriller je to slušný. Narozdíl od amerického otřesného remaku jsme zde svědky vysvětlitelného chování účastníků experimentu a navíc můžeme nahlédnout i do jeho "zákulisí". Příběh dává smysl a jediné, co ho ruší, jsou záběry mimo experiment. ()

Smileface

Mno tak tohle je opravdu brtuální "řežba".Psychologický thriller plný napětí s akčním koncem,kde se to všechno zvrhlo.Experiment rozhodně není pro slabé nervy,na to je potřeba dopředu upozornit. ()

sedm.1

Já si nemohu příliš pomoci,ale německá kinematografie je pro mě neodmyslitelně spojena především s televizní tvorbou(a nemyslím si,že za to můžou jen jejich seriály,které nám jsou našimi televizemi rvány do hlavy od rána do večera) a totožný pocit jsem měl i u Experimentu.Vůbec tu nechci hanět námět,ten je velice dobrý a nápaditý,ovšem samotné provedení má do filmového hitu sakra daleko.Celé zpracování mi zkrátka přišlo jako televizní filmeček,který sice může něco obohacujícího nabídnout,ale zároveň musí mít i nepřekročitelné mantinely.Z Experimentu lze skutečně vycítit velký potenciál,který je stejně tak ale i promrhaný a nevyužitý.I herci podávají výkony spíše odpovídající snad až divadelním prknům,ikdyž třeba právě Moritz Bleibtreu je velmi zajímavým a neobvyklím typem herce,který dokáže zaujmout.Experiment mohl daleko více překročit povolené hranice,neboť základní myšlenka ho k tomu jasně evidentně vybízela,autoři ale zůstali někde na půl cesty,podařilo se jim tak vytvořit sice zajímavý filmeček,kterému však k větším ovacím chybí téměř vše co by udělalo film hitem. ()

Mr.Jackass

Jelikož mám film stále a pořád v hlavě a přemýšlím o něm dokola a dokola, tak mi nezbývá nic jiného, než dát 5*, čímž se tedy od ostatních dosti odlišuji, ale film na mě skutečně velmi silně zapůsobil. Dobrá hudba v pozadí dokreslující vzrůstající napětí, výborné herecké výkony, které mi nedovolily po 2 hodiny odtrhnout oči od monitoru a samozřejmě dokonalý příběh, natočený podle skutečné události. No moji milí západní sousedé, jen točte podobné filmy dále. Jo a jediné co bych filmu vytknul, byl drobný paralelní příběh oné ženy na pozadí, který byl úplně k ničemu, asi jen aby natáhl stopáž (zbytečně), možná své hodnocení časem přehodnotím. ()

The Viper

Až na pomalejší rozjezd se to vyklubovalo ve skvělý psychologický drama a divák se mohl skoro až vcítit do věžně. Konec je natočen pro diváky, ale vyšel více než dobře a Moritz dokazuje opět, že patří ke skvělým německým hercům. ()

FIBO

Dobře koukatelná leč ve výsledku nepřekvapující psychologická záležitost. Mám rád tyhle filmy (u mě je na toto téma oblíbený film Killing Room z roku 2009). Na celkovém hodnocení zamrzelo, že film místy postrádá logiku. Je tu plánovaný projekt o velké psychologicko-výzkumné hodnotě, všichni jsou bedlivě sledování a pozorovaní. Dobře se na to kouká do doby, než začnou na scénu nastupovat absurdní situace, které najednou nejsou nijak a nikým kontrolovatelné (WTF momenty). Film je slušně zpracovaný, no přesto trpí na některé scénáristické nelogičnosti, které mi prostě brání ho považovat za více než průměr. ()

Ivusha

možná to budu muset někdy vidět znovu (přece jen už je to pár let), ale přišlo mi to trochu jako Komisař Rex... (a ejhle, on pan režisér několik jeho dílu dělal:D) ()

Lisabellla

Mm .. přečetla jsem si tu snad všechny komentáře.. názory na film jsou rozporuplné, velmi odlišné, ale hodnocení podle mě sedí. Je to (na němce) velmi dobrý thriller. Neumím si představit, že by tak pěkné fašistické sklony zahrál nějaký krásný amík s kulatým zadečkem a gelem ve vlasech. Jasně, nacpat se někam pro peníze je jedna věc, druhá je ale určité ubezpečení, které následuje před podpisem a v rámci nějakých smluvních podmínek. Docela by mne zajímalo, jak to tedy dopadne .. a jestli ty prachy dostali, nebo ne .. všichni ... ()

Symciatko

Typ filmu, ktorý sa nám nesnaží dokázať ako dobre nám je ale skôr to že každého môžu okolnosti dostať do situácie, kedy nelogická a zväčša neopodstatnená hierarchia spoločnosti v kombinácii s ľudskou obmedzenosťou a hlúposťou prevládne nad racionálnosťou. Keď typicky ľudská vlastnosť – zvedavosť prevládne nad schopnosťou premýšľania nad následkami konania, keď postavenie dáva pocit nadradenosti a moci, keď nahota nie je symbolom slobody ale pokory, keď je človek ochotný pre peniaze vzdať sa svojich práv a ľudskej tváre... áno, samozrejme je v tom prvok reálnosti ale prečo je tak veľa komentárov o tom písaných štýlom ako by to presne podľa skutočných udalosti. Pretože tento film bol len inšpirovaný (!) Stanfordským väzenským experimentom, pri ktorom sa mimochodom psychicky zrútil až 1 “väzeň”. Samozrejme som proti takémuto neľudskému chovaniu ale nie je to predsa len malá vzorka ľudí na to aby o tom boli také úvahy? A ešte k Tarekovej priateľke, súhlasím s názorom že jej postava tu bola zbytočná ale ak by Experiment bol v knižnej podobe, mohla by to byt zaujímavá vedľajšia línia, vo filme však proste nevynikla a dej zbytočne naťahovala a spomaľovala. A posledná vec, ako sa v tej čiernej skrinke zjavil šraubovák? ()

cab

Nemecky dramaticky film, kde cely dej je zalozeny na pokusu par vedcu dat dve skupiny lidi, rozdelene na bachare a trestance, do utrob univerzitni budovy a sledovat se zajmem jejich pocinani, ktere se posleze vymkne kontrole a vyhroti do neprimerenych mezi. Zajimava studie lidskeho chovani z urciteho uhlu pohledu a originalni tvurci zamer za 70% ()

Holina

Zato tady je trezor až příliš malý. Výborně zpracované psychologické drama na základě už notně profláknutého experimentu. Má to napětí a hlavně krabici, která opravdu budí respekt. Tvůrci dokázali film vygradovat natolik, že i prostý pohled na nástroj trýznitelů - malou bednu za mřížemi - vyvolává pocit úzkosti. ()

Castorr

Jeden z nejlepších německých filmů co jsem viděl. Vězeňské filmy jsou fajn a když se přidá trochu násilí a beznaděje, je na co se koukat. Klobouk dolů před němcema. ()

showxman

Nikdy bych nečekal, že se filmového zpracování Stanfordského vězeňského experimentu chopí Němci. Kupodivu se toho nezhostili vůbec špatně a výsledkem se stal psychologický thriller se stísněnou atmosférou, který diváka napíná. Napíná a nechává v očekávání, kdy přijde další stresová situace mezi pokusnou skupinou vězňů a dozorců. Čekání není nikdy dlouhé a tvůrci nedovolí divákovi ani chvilku, ve které by nebyl jako na jehlách, co přinese další vypjatá situace v uměle zbudovaném vězení. Snad jediným výraznějším nedostatkem tak zůstávají krátké prostřihy, které nám blíže přibližují vztah Tarka a jeho přítelkyně. ()

Gildor

Jako film skvělé, ale jedna hvězda dolů za nerealistickou brutalitu a přílišné vzdálení se originálnímu Zimbardovu experimentu. 70% ()

mankamanka

Vcelku zajímavá úvaha na téma "co by se stalo, kdyby experiment nebyl ukončen" bohužel funguje tak první 3/4 filmu. Konec je prostě slabej, a kazí to dojem z jinak zajímavýho atmosferickýho pokoukání. Těžko si představit, že se lidi dokážou tak rychle změnit pod vlivem určený role, ale je to tak. Dokázal to jak Zimbardův experiment, tak tenhle film, kde to podle mě bylo krásně ukázaný, a člověk si tak může říct jen "Zimbardo, ty hovado, kams dal hlavu?" ()

Radim

Film se mi hodnotí strašně těžko. Sama podstata pokusu se mi neskutečně příčila a v průběhu filmu jsem měl několikrát chuť to vypnout. Z filmařského hlediska to není nijak nadprůměrný snímek, vadily mi milostné flashbacky, scénář chtělo dopilovat, autor má evidentně slabiny v psychologii a logice. ()

Xavi6

Dalšímu německému filmu se už moc u mě nedařilo. Experiment je fajn film na logiku a přemýšlení o logice těch, kteří vykořisťují, a kteří jsou vykořisťováni. Jako každý jiný, tak i tihle toho využili a využili to tak, že se to až zvrhlo. Dostal mě třeba fakt, že to byl dobrovolný projekt, takže ten kdo tam mohl jít, mohl od projektu kdykoliv ustoupit. Zajímavé potom bylo, že když někdo chtěl odejít, tak mu odpověděli: ,,my si to rozmyslíme a dáme vám vědět", prostě vězení, jak po držené, tak i pro dozorce. Kdyby konec nepostrádal více reálnosti a bylo by to nějak vysvětleno, zvedl bych ještě jednu hvězdu. ()