Teoneol

• Južná Kórea 터널

Lee Jung-soo (Jeong-woo Ha) míří domů na oslavu narozenin své dcery, když se na něj zřítí tunel. Mobilem si zavolá o pomoc a rozjíždí se záchranné práce. Když se mu ovšem vybije baterie, záchranáři s ním ztratí kontakt a jelikož je v sutinách tunelu uvězněn již dlouhou dobu, většina ho považuje za mrtvého. Toho využijí politici, nařídí záchrannou akci ukončit a znovu začít s pracemi a odstřely na druhém tunelu v blízkosti. (LangiJ)

Tosi

Tunnel funguje celkem dobře, děj se efektivně přesouvá pod zem i nad ní a s troufalou špetkou humoru se soustředí na obyčejného člověka v nemožné situaci. Podobně laděné filmy je strašně lehké odstřelit dvěmi hvězdičkami, ale myslím, že režisér udržel napětí díky klaustrofobickým záběrům velmi dobře a hlavní hrdina si za tu houževnatost přežít čtyři hvězdičky taky zaslouží. A basta fidli ! ()

kaylin

Natočit dvouhodinový snímek o tom, jak je chlap uvězněn v tunelu, který se na něj sesypal, to už chce trochu umění, anebo do toho jdete s tím, že máte co vyprávět. A korejští tvůrci očividně měli co vyprávět. Film nenudí v podstatě ani na chvíli, což je dáno skvělými hereckými výkony, ale i výborně rozvrženými scénami v tunelu. ()

MickeyStuma

Vjede autem do tunelu, který se na něj náhle zřítí. Ale jo, takových filmů už bylo natočeno více než dost, jenomže tentokrát se to pojato trochu jinak. Žádné monstrózní hrdinství nějakého záchranáře, žádná vyloženě popcornová efektivní žánrová zábava. Jihokorejští tvůrci se na celou věc podívali reálným okem, čímž nevynechali ani postoj záchranářů, úřadů a hlavně politiků. Je to film o záchraně člověka ze závalu, který svým smyslem hodně připomíná snímek ´Pohřben zaživa´ (2010). Teď už jde jen o to, jestli to dopadne stejně. Přístup záchranářů a hlavně politiků je však ale na celé věci to nejzajímavější. V závalu se sice jedna určitá tragédie odehraje, ale po emoční stránce to s divákem nic neudělá. Také vzniká otazník nad faktem, kolik hodin tam byl uvězněn. Že prý nový světový rekord. No jo, jenomže když vidíme v jakém prostoru vlastně byl, není tu vysvětlen vzduch. To tam proudil, že se neudusil z nedostatku kyslíku? Se signálem a hlavně s bateriemi také evidentně neměl problém, když měl stále telefonní spojení a měl dostatek světel. Zajímavý je však odkaz na chilské horníky, který poukazuje na fakt, že skutečně lze přežít v závalu tak dlouhou dobu. To ostatně můžeme vidět ve snímku ´33 životů´ (2015) natočeného, jak víme, na základě skutečné události. V tomto korejském filmu atmosféricky chybí více zoufalství a beznaděje ve spojení s klaustrofobií, v souběhu se snahou záchranářů o nemožné a vzteku nad politickým dohledem a nařízením. Ale i tak není snímek nezajímavý. Hodně tomu přidává i stopáž filmu, i když se někomu může naopak zdát až moc dlouhá na to, že se toho dohromady zase tolik nestane. Alespoň to po divácké stránce evokuje k lepšímu uchopení onoho dlouhého času pobytu v závalu. ()

emma53

Nejsem žádný odborník, ale pár technických vychytávek mě tam rušilo. Jinak si koupím jejich mobil, protože ten tedy něco vydrží a to nemluvím o ostatních maličkostech. Po takovém filmu mě to neláká jet třeba do Itálie, kde se to cestou tunely jen hemží, ale jeden si nevybere, stát se může cokoliv, kdekoliv jinde. Neubránila jsem se mírné nudě ve střední části a kratší stopáž bych určitě přivítala. Ani trochu akčnější konec nezachránil můj celkový dojem, ale na mě nedejte. A na konci bych řekla asi to samé co zasypaný, zázrakem přeživší hrdina. ()

DaeGurth

Pěkně podané, překvapující bylo, že i když přístup korejských politiků byl poněkud cynický, pořád mi přišel lepší, než to, co se předvádí u nás. Jen ta délka filmu mi nesedla, kdyby byl o půl hodiny kratší, vůbec by mi to nevadlo. Předpokládám ovšem, že režisér chtěl do filmu dostat vše, co z knihy považoval za důležité. ()