Experiment

• USA The Experiment
všetky plagáty

V šokujícím psychologickém thrilleru si zahrál Adrien Brody a Forest Whitaker. Téma filmu se točí kolem dvaceti čtyř mužů, kteří se účastní experimentu, který má simulovat život ve státním vězení.  V šokujícím psychologickém thrilleru natočeném na základě nechvalně známého Stanfordova vězeňského experimentu si zahráli oscaroví herci Adrien Brody a Forest Whitaker. Tým vědců provádí dvoutýdenní psychologický experiment, kterého se účastní čtyřiadvacet dobrovolníků. Pravidla jsou jednoduchá: některým ze zúčastněných bude přidělena role dozorců a ostatní budou vězni. Ačkoli jsou bachaři jasně poučeni, že musejí udržet pořádek mezi vězni bez použití násilí, po vypuknutí vzpoury mezi trestanci jdou jakákoli pravidla stranou. Čím více se muži vžívají do svých rolí, tím více se o slovo hlásí moc, strach a celý experiment se dostává absolutně mimo kontrolu... (oficiálny text distribútora)

Hrabka

Asi jsem si měl nejdřív pustit originál, ten má ale delší stopáž, do které se mi v tu chvíli nechtělo, tak jsem dal přednost tomuto remaku. Bezpochyby se jedná o zajímavý koncept inspirovaný událostmi ze 70. let. Ještě než jsem se o něčem takovém dozvěděl, tak mě samotného napadalo, že by se něco takového mohlo uskutečnit (prostě si jen tak vyzkoušet, jaký to je žít ve vězení). Na filmu je nejzajímavější právě ona myšlenka tohoto "experimentu" a studium lidského charakteru, který se může v extrémních podmínkách rapidně změnit. Napětí je taky na velmi dobré úrovni a o skvělých hereckých výkonech netřeba mluvit. Povedený film, ale můj názor na něj by byl možná jiný, kdybych viděl nejdřív origo, které si určitě nenechám ujít... 75% ()

movieband

Sociálně psychologická sonda, kdy se ukazuje fakt, že když dáte utlačovanému možnost, tak utlačování zpozná celé jeho okolí. A kdyby násilím, to je ta lepší možnost. Psychický teror je tu na prvním místě a ponižování člověka je na denním pořádku. Z racionálně uvažujícího člověka se jednoduše stane člověk, který si stanovuje vlastní pravidla, morálku a zákony. Stačí mu dát moc a možnost stát se Bohem. Vítejte na hereckém koncertu Adriena Brodyho a Foresta Whitakera. 78% ()

FFilipCZ

Výborné, opakuji VÝBORNÉ herecké obsazení. Absolutní převrácení lidských povah a charakterů, zaviněné nepřiměřeným chováním dozorců. Ten konec mě hodně mrzí, je neskutečně odbytý, mohli si s ním dát větší práci. Film, který vám nedá jen tak spát. Mě osobně donutil i vygooglit si něco málo o zmíněném stanfordském vězeňském experimentu. Rozhodně shlédnu v nejbližší době i originál, podle kterého byl tento remake natočený. ()

nash.

Už první filmový Experiment byl pro mě zklamáním a naděje, že remake bude lepší, bohužel nezemřela poslední. Zemřela jako první. Už ve chvíli, kdy promluvil vědátor připomínající šíleného vědce, kdy se ukázalo, že rozdělení rolí neurčuje los a dozorci jsou sbírka zamindrákovaných frajírků a psychopatů, bylo zbytečné v experimentu i filmu pokračovat. Zejména, když následovalo dění nejen zcela nelogické, porušující vlastní pravidla, ale místy až nesmyslné, a také zcela předvídatelné, a to i pro toho, kdo nikdy neslyšel o Stanfordu ani původním německém filmu. Vše co bylo v reálném experimentu děsivé a šokující, vše co v německém originálu mělo alespoň nějaký vývoj, bylo tady uspěchaně a bez zájmu či logické příčiny odbyto. A nezachránil to ani snaživý Whitaker, ani Brodyho smutné psí oči. ()

castor

Prachy jsou tím hlavním důvodem, proč kývnou na účast na čtrnáctidenním psychologickém experimentu. Dozorci i vězňové jsou zpočátku obyčejní chlápci – však původně ani nevědí, kdo kterou roli bude hrát. Rovnost někde tam venku fungovat může, ve vězení ale těžko. Původní film jsem neviděl, takže nemůžu a ani bych nesrovnával. Pokud někde něco selhává, což určitě ano, tak leccos vynahradí Adrien Brody a Forest Whitaker, kteří byli skutečnou trefou do černého. Poměrně zajímavé a Maggie Grace znovu krásná!! ()

• Původně se počítalo s uvedením do kin. Nakonec šel snímek v USA rovnou na video a stejně tak ve většině ostatních zemí. (darek kartac)
  • Remake filmu založeného na knize, která byla inspirována skutečným experimentem ve vězení Stanford. (darek kartac)
  • Stanfordský vězeňský experiment, který realizoval Dr. Philip G. Zimbardo, byl – stejně jako ve filmu – ukončen již po šesti dnech, a to 20. srpna roku 1971. (Vangelis)