Avengers: Endgame

• USA Avengers: Endgame (viac)
USA, 2019, 182 min

Predloha:

Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks)

Kamera:

Trent Opaloch

Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Don Cheadle, Paul Rudd, Benedict Cumberbatch (viac)

Záverečené dejstvo ságy Avengers od štúdia Marvel. Po zničujúcich udalostiach, opísaných vo filme Avengers: Nekonečná vojna, sa svet ocitol v troskách. Polovica všetkých bytostí bola vyhubená. Avengers sa so zvyškami svojich spojencov ešte raz dajú dohromady, aby zvrátili Thanosove zločiny a znovunastolili poriadok vo vesmíre. (Saturn)

Rominator

Marvel udělal hodně odvážný krok a jen budoucnost ukáže, jestli se jedná o správné rozhodnutí. Všem divákům muselo být jasné, že Avengers nebudou pokračovat ve stejném složení dalších 10 let. V příběhu vznikla možnost, která teoreticky umožňuje zpětná rozhodnutí kdykoliv, ale touhle zpáteční cestou se Marvel určitě v budoucnu vydávat nebude, protože by to nebylo férové vůči všem. ()

Allien.9

Je vtipné sledovat ten uměle vytvořený hype a vědět, že už při druhém zhlédnutí to budou všichni pětkaři přetáčet (ostatně jako všechna ostatní "Áčka"). "Endgame" je slabý a prvoplánový odvar "IW1". Iron Man pokračuje ve své otravnosti (nechutný sobec, co neustále bulí a svaluje vinu na ostatní), Thorova transformace je opožděný Apríl, Clint a Nat byli celkem OK (ale co mělo být to jejich Mr. & Mrs. Smith nad propastí?!) a zbytek Avengerů je buď mdlý (Cap, Hulk...), nebo tam skoro není, takže mě nakonec nejvíc bavili Nebula s Ant Manem, které 2x nemusím. Při získávání kamenů jsem čekala větší promyšlenost, princip "sakra, nechali jsme si ho utéct, tak se vrátíme dál do minulosti a vezmeme si ho tam" mě úplně neuspokojil a co se emocí týče, snaha možná byla, ale výsledek je dost tragický, tj. slzy nula, natož pláč. Jestli jsou ty zprávy o lidech, které museli kvůli silnému pláči (!) odvést do nemocnice, pravdivé, tak bych doporučovala spíš blázinec... 3*. ()

Mi Nü-Chai

Skoro tříhodinová metafora krize středního věku unaveného bílého muže. Zároveň jeden z mála Marvel filmů, u kterého jsem soustavně nechcípala nudou. Ale toho patosu tam mohli lít míň. ()

HAL

Čisté řemeslo bez nejmenších překvapení - příběh zahnaný do autu jak nejvíc to šlo, takže jen odškrtávání seznamu se vším co se čekalo. Všechny postavy dostanou svůj happy end (i ty mrtvé/odejité - krom Nat, a ta bude mít stejně brzo vlastní film), příběh je debilní a rozpadá se při jakémkoli hlubším zamyšlení, CapMarvel je otravná Marry Sue a spolu s Hulkem se nesmyslně skoro neprojevuje, protože by jim to rozbilo "dramatičnost" děje. A akce je kupodivu trochu málo a není moc velká, o překonávání Infinity War se ani nepokoušeli, jeli spíš na čistý fanservice a nostalgii - což ale není špatně, jen je prostřední třetina filmu trochu nudná. Už ta první scéna s Hawkeyem a Starkem ukazují styl filmu - Hawkeye přijde o rodinu čistě mimo záběr, takže pořádné emoce tam nejsou, jen z jeho strany tak maximálně zmatení. Marvelovky nikdy nemůžou jít na dřeň, na to jednak nemají až na vyjímky dost dobré herce, jednak by to dětští diváci nevydýchali. Stark pak, i když trailery lákaly na depresivní osudovost, na začátku všechno shodí vtipkováním. Díky bohu. A Thor, ten to celé zachraňuje úplně nejvíc, nejlepší postava filmu. A samozřejmě, mainstreamoví diváci jsou banda nevděčná, tuhle jedinou skvělou a nečekanou věc na tom odsoudí, protože si jim film dovolil dát něco co aspoň trochu uhýbá ze zajetých kolejí. Jako u těch Star Wars. Nepřekvapuje mě to vůbec. Co potěšilo a vyvrátilo mé největší obavy - že humoru bylo dost, nevyhýbal se hlavním postavám, a celkově tu vážnost děje brali dost s nadhledem. Avengers jsou jen praštěná taškařice a Russoovci jsou si toho naštěstí dobře vědomí. Takže za mě docela ok, snad trochu lepší než Infinity War, a spokojených 8/10. ()

Satan

Velkolepé zakončení, luxusní rozlučka s legendární dvojicí postav a jeden velký milostný dopis všem fanboyům, geekům a nerdům, které Feige a spol. posbírali za poslední dekádu. Má to spoustu pamětihodných situací, pomrknutí, easter eggů a docela i razantních řešení, ale dramaturgicky je to až příliš děravé, nesoudržné, rozevláté a vše je podřízeno oné velké rozlučce. Proto je potřeba u některých zvratů a logických lapsů zavřít obě oči (Nebula, cestování v čase) a u cheesy momentů mávnout rukou (ženská formace při závěrečné bitce). Mně se to podařilo tak napůl, ale emoce tam jsou, to ne že ne. [Přesná stopáž: 182 min] ()

mchnk

Jsou tam SPOJLERY. Tvůrčí marnost a Thor to odsral. Zoufalé luskání prsty (na obou stranách barikády) a převařování marvelovské polévky, ze které zbyla již jen voda, v níž plavou rozbředlé bujóny humoru a dramatu, z toho se fakt, jako divák, moc nenajíš, zvláště pak, když akční koření je již usazeno někde na dně napáleného hrnce. Nevalnou chuť celého příběhu nepřebíjí ani vzhled, ani heroické umírání (jedné osoby), kteréžto, v záplavě oživování všeho a všech, a zároveň připomínání postav, přece jen jde o rozlučku, působí trochu legračně, ale žánr komedie zde není, takže asi zase Thanos či někdo jiný s těmi kameny, které zůstaly tam, kde vždy byly a nic z toho se tedy, asi, možná nestalo, ne? Uf, psát o cestování časem není žádná sranda, je to lepší i ve filmu, samozřejmě humornou cestou, nějak zmínit. Nicméně vlna společenského mínění o epičnosti a velkoleposti filmu funguje, takže o milionáře ze studia Marvel strach mít nemusíme, ti luskají zase po svém, přece není možné, aby na to diváci nepřišli...přijdou a budou nadšeni, ať chtějí, nebo ne. I přesto všechno se v mém komiksovém žebříčku řadí tento do první trojice, hned vedle Strážců galaxie a Infinity War. [Kino Citadela - Litvínov] ()

liskam

Zatím nic...musím ještě jednou. Bylo toho prostě moc. Pouze jednou věcí jsem si jist, bratři Russoové dokázali něco neuvěřitelného. Tak po druhém shlédnutí musím s jednou dolů... Nemohu si pomoci, celé je to v podstatě dokonalé po všech stránkách. Ale ať na to koukám jak na to koukám, cítím z tohoprostě až moc kalkulu a vytažení z diváka pvní i poslední. Za mě max 80% ()

mzss1

(92%) Viděno v kině (CZ DABING – 2D). Ale jo, tento rádoby závěrečný film o Avengers se povedl. A to jsem se toho tak trochu obával. Aby bylo jasno, jsem velký fanda těchto superhrdinů, nejvíc mám v oblibě Iron Mana, Thora, Captaina Ameriku atd.. Sem tam se najdou slabší odvary jako je třeba v mých očích Black Panther nebo Dr. Strange (jejich sólové filmy, které mě nijak extra neuchvátily, ale neurazily. V společných Avengers snímcích mě rozhodně jejich role potěší). Takže většinou tyto záležitosti hodnocením s radostí pětkuju. Předchozí marvelovka Avengers: Infinity War pro mě opět znamenala skvělou záležitost, ale té už jsem dal solidní 4*, víc ne. Hlavní záporák Thanos mě rozhodně zaujal, jen už ta závěrečná akce v Infinity War byla taková ohraná a moc se mi nelíbil konec. Rozhodně to tak dopadnout logicky mělo, ale už jsem se obával, že pokračování v podobě tohoto Endgame bude už zbytečné. Do kina jsem se na vyvrcholení marvelovek těšil, ale očekával jsem raději méně. No, nakonec jsem příjemně překvapen, líbilo se mi to ještě víc jak solidní (ne však geniální) Infinity War. Dlouhé stopáže 182 min jsem se vůbec neděsil a jsem i překvapen, že mě bavila i ta neakční cca první hodinka. Postavy měly svůj prostor a jakmile začali sestavovat plán záchrany v čase, tak jsem z toho byl víc a víc nadšen. K tomu nechybělo plno skvěle vtipných hlášek a scén. Pochmurný děj a tak skvěle vsunutý humor ? YES! Závěrečná akce je skvělá jako vždy, jen bych trochu víc upravil scénář a zdramatizoval finále, jinak těch výtek moc nemám. Samozřejmě, že jsou o chlup lepší marvelovky jako je iron Man 3 nebo Captain America: Občanská válka, ale furt to překonává lehce přeceňovaný Infinity War a má to dost emotivních chvil, zejména ke konci, který jsem tak nějak odhadl, jak dopadne, pro koho to skončí dobře nebo špatně. Ze superhrdinů mě bavila většina. Tentokrát nejvíc Hulk, Clint, Captain, Iron man a samozřejmě i Thor, který byl zde vcelku humorně pojat a já si nestěžoval jako někteří co s touto postavou tvůrci udělali. Víc bych to neokecával, já jsem s tímto závěrem naprosto spokojen! ()

dr.horrible

Silné 4*. Jedna navyše proste zato všetko, a že sa to dokázalo uzavrieť bez jediného zaváhania. Kráľ je mŕtvy, mal som ho rád. V novej etape budem mať najradšej asi Captain Marvel a Scarlet Witch. To úvodné dopravenie Iron Mana domov je ďalší splnený detský sen. A Thanos bol jeden z najlepších záporákov v histórii kinematografu. Stan Lee by bol spokojný. ()

InJo

Tři hodiny, tři (různé) filmy, které samy o sobě mají každý trochu jinou cílovku (hodně by mě zajímalo, jak na první třetinu reagují děti...), ale přitom bezchybně drží pohromadě a zcela plynule a organicky přecházejí jeden v druhý. Opravdu jsem dopředu nečekal, že Endgame v sobě bude kloubit komorní (!) lidské (!!!) drama, velice komplexní dobrodružnou sci-fi komedii a monumentální akční sci-fi/fantasy (ok, to poslední jsem samozřejmě čekal, asi jako každý). Tohle "season finale" je nejen nejdelší a největší, ale kupodivu i nejosobnější (kvůli značnému důrazu na postavy a jejich osudy) a (zásluhou nápadité a inspirativní dějové struktury) nejosobitější "epizodou". Většinu MCU filmů vnímám převážně jen jako prvoplánovou zábavu (někdy slabší - Captain Marvel, jindy skvělou - Iron Man 3), Endgame je ale pravpěpodobně prvním z nich, o němž bych se nebál říct, že má skutečně srdce (nebo to alespoň výborně předstírá) a že bude s přibývajícími dny v hlavě příjemně doznívat. Mými nejoblíbenějšími marvelovkami jsou pro mě i nadále CA2 a CA3, ale Endgame jim hodně šlape na paty, v jejich společnosti se za sebe vůbec nemusí stydět, a jako vyvrcholení 22ti dílné filmové ságy, která během 11ti let bez přehánění dobyla svět, je naprosto důstojné a bez zásadních chyb. 90 % ()

Anderton

Subjektívne za plný počet asi nie, ale tentokrát skúsim hodnotiť aj objektívnejšie a musím scenáristom a režisérom vzdať hold, ako sa s koncom evendžerov popasovali. Nielen so cťou, ale se vším všudy. A páčili sa mi aj niektoré riskantné kroky, ktoré učinili. Napríklad sa vo finále viac venujú osobným súbojom než bombastickej akcii všade navôkol a akosi som mal pocit, že tak to bolo správne. A presne taký pocit som mal aj zo všetkých troch rozdielnych častí filmu, plus vydarenému dovetku. Russovci sa vážne nerozhodli natočiť najmegalomanskejší film všetkých čias, do začiatku tretieho dejstva dokonca vôbec nemáte dojem, že sledujete nejaký extra veľkofilm, čo vyplýva aj zo zvolených žánrov, ale o to je to zábavnejšie. Dojať som sa vážne nedojal, keďže mi je tento vesmír viac menej ukradnutý, ale ako hovorím, snažím sa byť čo najobjektívnejší a fanúšikovia si snáď nemohli želať viac. 90% ()

Frajer42

Spoilery! To se zase šuldové tvůrci vycajchnovali a zkurvili ve filmu všechno, co bylo možné zkurvit, ba dokonce zkurvili i to, co bylo zkurvit nemožné. Když už se nějaký vygumovaný čůrák rozhodne, že bude mít akční film o superhrdinech 3 hodiny, tak bych pěkně prosil, aby nepoužil prvních 50 minut jako naprosto zbytečný a nekonečně nudný úvod, kdy pro mě bylo větším zážitkem sledovat na zdi flek od spermatu, než takhle nepopsatelně nudnou sračku. Podobné filmy fungují pouze díky nasazení vysokého tempa, kdy divák nedostává možnost přemýšlet nad nekonečnou debilitou děje, který je určený pro většinu těžce zdegenerované společnosti a je pouze unášen na vlně nekonečné akce, vhodných hlášek, luxusních efektů a vydatné dávky napětí. V tomto případě se šulini rozhodli, že si pro diváky připraví jakousi ubrečenou, šnečím tempem plynoucí, melancholickou píčovinu. Opět samozřejmě nechybělo ani tolik oblíbené polidšťování hrdinů, kteří byli zajímaví právě tím, že polidštění nebyli. Z Thora se stal ubrečený zakomplexovaný ožrala. Z Iron Mana se stal velký ubrečený srdcař, který objímal všechny a všechno, co potkal. Takhle by se dalo chvíli pokračovat. Člověk dostával během sledování nutkání si vypíchat oči. Nebylo k vidění mnoho hrdinů, kteří zůstali stále stejně vyšinutí a zachovali si tak svůj charakter, tvář a hlavně zajímavost. Tento film se bohužel transformoval v čistokrevnou vztahovku (telenovelu), kde scházelo už jenom to, aby si všichni ubrečení hrdinové ze samé lásky nastrkaly péra do prdele. Opravdu mě ti zmrdi nasrali, že nasměrovali Avengers tímto nechutným homo směrem. Jakmile se v jakémkoli filmu na pokračování nakousne téma cestování časem, tak je to jasným a zřetelným signálem, že někdo vyčerpal všechny své nápady a bude vařit z hoven. Zapomeňte na stříkající testosteron. Kromě toho se bohužel potvrdila moje obava a do děje významně zasáhla nejotravnější členka Avengers, která svojí debilitou a otravností strčila do kapsy i tu nudnou opici z Wakundy. Řeč je samozřejmě o Kapitánce Marvel, která zastupuje ve filmu stále se rozšiřující rakovinu feminismu, aby si i feministky mohly u filmu drandit chlupaté kundy. Dokonce zvolila i krátký střih, který je mezi tímto morem společnosti oblíbený, protože si hrají na muže. Feministky jsou v podstatě transky, které jsou nasrané na společnost, že nemají péro. Když jsem ji v závěru uviděl, málem jsem vyzvracel všechny své orgány. Jedinými sledovatelnými momenty snímku zůstávají řídce zastoupené akční pasáže, kde nikdo nežvatlá ty své melancholické pseudo filosofické píčoviny, ba dokonce ani nejeví homo tendenci někoho samou láskou análně znesvětit. Neuvěřitelná píčovina, která svým zdejším průměrným hodnocením jasně poukazuje na to, v kolika zdejších uživatelích dříme latentní homosexuál. Se slzou v oku vzpomínám na rok 2012, kdy byli Avengers stále filmem pro heterosexuály a když pozoruji, jakým genderově-kulutrně-sexuálně-nábožensky vyváženým směrem se od té doby nejenom kinematografie pohnula, tak i trošku lituji, že tehdy ten slibovaný konec světa nenastal. Je otázkou času, než se všechny deviace stanou normou a zdraví lidé budou trpět z nuceného soužití a stále většího přizpůsobování svých životních návyků ke spokojenosti nemocné menšiny. () (menej) (viac)

Kothy

A je to tu. Bratři Russoové to opět dokázali a podařilo se jim tuto obrovskou ságu uzavřít s neskutečnou grácií. Je tu vlastně všechno, co jsme chtěli vidět. Jsem rád, že trailery mnoho neprozradili. Sám jsem o filmu nevěděl skoro nic a jsem za to rád. První půlka je dost pomalá a ponurá, tzv. heist fáze, jak ji nazval Scott. Konec je mnohem akčnější a závěrečná bitva je naprosto nepopsatelná. Nic tak velkolepého jsem snad v kině neviděl. Těžko o tom něco psát bez spoilů. Snad jen, že do sebe všechno hezky zapadá a že je to dost provázané s minulými snímky. Například souboj CA vs Thanos byl famózní. Určitě se vyplatí mít universum nastudované a znát všechny postavy. Opět nemohl chybět Stan Lee. Moc nevím, jakým směrem se chtějí vydat dál, protože je to celé dost uzavřené. To uvidíme v létě v novém Spider-Manovi. Film rozhodně stojí za vidění. Opět skvěle funguje humor. "Pokud neusneš, prodám všechny tvoje hračky." :D Recenze ()

Filmmaniak

To, co si všichni mysleli, že bude v Avengers: Endgame trvat ty tři hodiny, je ve skutečnosti hotový za dvacet minut a zahalený do totální deprese. Zbytek je heist komedie ve stylu Dannyho parťáci feat. Návrat do budoucnosti 2 feat. Big Lebowski pod taktovkou Marvelu v nejlepší formě a s epickým finále, jehož poslední čtvrthodinu fanoušci na tuty probrečí. Závěr jedné éry jak má být, i přes trochu matoucí hry s časovými paradoxy. Letos jsem každopádně spokojenější z kina ještě neodcházel. ()

Druhý Gladiátor byl extrémně drahý

Druhý Gladiátor byl extrémně drahý