The Last of Us

USA, (2023–2025), 16 h 7 min (Minutáž: 43–80 min)

Bella Ramsey, Pedro Pascal, Gabriel Luna, Merle Dandridge, Jeffrey Pierce, Nico Parker, Murray Bartlett, Con O'Neill, Anna Torv, Troy Baker, Storm Reid (viac)

Dvacet let po zániku moderní civilizace je otrlý přeživší Joel najat, aby propašoval čtrnáctiletou Ellie z nebezpečné karanténní zóny. Oba se musí vydat na cestu napříč Spojenými státy a spoléhat jeden na druhého, aby přežili. (HBO Max)

Happens

Až na ten jeden absurdně zbytečný díl s párečkem gayů, který si scénáristi vycucali z prstů, aby to ještě více udělali společensky přijatelným seriálem(?), to byl nářez. Absolutní nářez! Tak jak to známe ze hry. Trochu se to ztratila akce, ta je tu spíš lyrická, nežli epická jak ve hře, chybí i lekačky. Nicméně příběh je natolik silný, že i tak pevně drží s celou tou charakterově silnou cestou za možností léčby zombie postapokalyptického světa. ()

Chrustyn

Jako herní neznalec (PC verze už se konečně blíží) nedokážu naplno docenit ale rozhodně se jedná o jednu z nejlepších věcí co jsem v TV viděl minimálně od Černobylu a nebýt některých, "vyplňujících" epizod, šel bych na plný počet. Herecky a výpravou bezchybné, atmosférou vtahující a některé epizody dokonalé. ()

Arsenal83

Nepoznám PC hru, ale z toho, čo som videl je mi jasné, že tam sú len zombíci (tých ale za 9 častí prvej série vidíme veľmi málo) a potom proti plodnosti orientovaní jedinci s dúhou v zadku, čo ľudstvu nedáva vysoké šance na prežitie v postapokalyptickom svete. Atmosféru, ktorú to chytilo aspoň trochu na začiatku to stráca pomerne rýchlo a niektoré časti sú úplne zbytočné, až vtlačené do deja, len aby sa splnili emisné kvóty rektaloskopcov. A aby to bolo úplne jasné, na ktorej strane predpeklia stojíme, hlavnú úlohu dostáva slečna, pardon mládenec, vlastne ONO Bella Ramsey s pol-yardovým čelom, ktorá/é/ý sa považuje za nebinárnu osobu, hoci v tom istom rozhovore povie, že preferuje zámeno ona a že seriál vypovedá o o sile hrania žien . Tak sa do šľaka už rozhodni. Si žena (nevyzeráš), alebo nie si? Alebo sa iba hráš, že nie si to, čo v skutočnosti si, aby boli roly za tučné honoráre? A ako čúraš? ()

korbitch22

Tak to máme za sebou. Tvůrci udělali hned několik monumentálních chyb, které mi nedovolí jít s hodnocením někam víc nahoru. Celé to vypadá naprosto krásně, to ano. Kamera je výtečná, efekty působivé. Atmosféra apokalyptického světa je příjemná a herecké výkony, především Pedra jsou těmi pozitivy, Negativa jsou ale zastoupená ve většině. Scénář celého seriálu je neskutečně vykastrovaný, hororová stránka a akční stránka hry je zcela potlačena dialogy, dramatem a přívalem vedlejších postav, které díky malému prostoru vyzní zcela do prázdna. Tvůrci zcela nepochopitelně obětují dvě epizody ve prospěch homosexuálních romancí a tam kde mají v dílech zatlačit na horor a akci vše vynechají. Finále uspěchané a příšerně krátké. Líbivá omáčka která se chlubí hezkým lookem a zcela selhává v něčem obsáhlejším, jako by to celé bylo nějaké demo, kde se utratil rozpočet za efekty a herce a nezbylo na akci. Jen v první půl hodině hraní hry narazíte na víc nakažených než v celém seriálu. Mělo to potenciál jako hrom, který navnadil povedenou první epizodou, potom přidal emoce někde kolem čtvrté a přidal trochu akce v páté epizodě, potom to celé už bylo jen o kecech, bez napětí a akce. Druhou sérii nebudu ani rozkoukávat, jelikož my hráči víme, že jediná kloudná postava má jaksi minimální životnost. Nadšení vyprchalo, zůstal jen pocit z lehce ochuceného menu, které jsem si objednal, snědl, vysral a jdeme dál.65%. ()

Flego

Brutálne preceňovaný seriál, ktorý pri hlbšom zamyslení neponúka skoro nič. Akcia a vizuál je síce v poriadku, ale s týmto sa dnes už nedá vyhrávať.  Dejové skoky sú kontraproduktívne a to sa nebudem zmieňovať o jednom úplne zbytočnom diely... Slabší priemer. ()

TheEvilTwin

Už dlouho mě seriál takhle naplno nepohltil, abych jej sjel během dvou dnů. Úvodních 30 minut nastavily laťku nejen celé sérii, ale také celé kinematografii tak vysoko, že už snad nikdy nebude pokořena. Celý start pandemie byl tak poutavý, akční, agresivní a dechberoucí, že jsem doslova seděl s otevřenou hubou a hltal každou další minutu. Když nepočítám 6. díl, u kterého budeme raději dělat, že neexistuje, tak je vlastně celá série perfektní. Má to akci, má to gore, skvělé masky, origin Cordycepsu, áčkově zahrané hlavní postavy (kupodivu mě Ellie vůbec nesrala, jak jsem čekal a jak všichni avizovali – ba naopak jsem si ji vlastně i oblíbil) a hlavně výborné scenérie, vizuál a tempo příběhu. Jako jediné mě snad mrzí, že 9 dílů je prostě drasticky málo a celý seriál by si zasloužil minimálně několik řad, kde by se věnoval dostatek pozornosti nejen postavám a jejich backgroundům, ale taky koloniím, originu parazitické houby a celému světu okolo. Stejně tak akce by mohla být epičtější, velkolepější a nějaký masakrální superfight armády lidí proti nakaženým by byl highlightem celého brandu. Takhle to působí místy strašně zkratkovitě a divák dostává jen předhazovány postavy a kolonie, které za 30 minut ze záběru zmizí a už se nevrátí, ale přitom z nich je cítit potenciál k tomu, aby si pro sebe urvaly pozornost. Ze samotného finále mám pak pocit, že nemá ten typický „feel závěrečného dílu“ a je jen prostým zakončením takhle věhlasné série, což trochu ubírá z celkového dojmu. Jde o vrchol filmařské kvality 21. století? Ano. Mohlo to ale být lepší? Bohužel taky ano. Suma sumárum tedy převažuje spokojenost a pocit „dobrý, ale mohlo by být i lepší...“ ()

ARI50

Nejlepší herní předloha co kdy vyšla, už teď bude čekání na dvojku dlouhé a pokud se budou držet pořád jako teď bude to hodně smutný start. Oba herci jsou výborní, oba sem si zamiloval a seriál žeru velkým stylem. Výborné efekty, konec světa šílený, všechno se povedlo na jedničku. ()

veru_needy

Dvacet let po propuknutí smrtící pandemie a zániku moderní civilizace je otrlý morous Joel najat, aby dostal čtrnáctiletou Ellie z nebezpečné karanténní zóny do nemocnice v Salt Lake City. A v rámci této atmosféry sledujeme velmi osobní story o dívce, která může spasit svět. Ellie je totiž z nějakého důvodu imunní a houbové spory ji neovládají. Oba se tedy vydávají na cestu napříč Spojenými státy a spoléhají jeden na druhého, aby přežili. Nebezpečím totiž nejsou jen nelidští nemrtví prorostlí cordycepsem, ale i skupinky ozbrojenců, snažících se v rozvráceném světě přežít na úkor ostatních. Pedro Pascal i Bella Ramsey se jako Joel a Ellie v mnoha nuancích od předlohy liší, oba jsou ale ve svých rolích perfektní a jejich vzájemná chemie funguje. Závěr seriálu je pak i v jejich podání pořádným kopancem do žaludku. Oproti originálu je finále možná o něco málo úderné, o to lépe v něm ale vynikne motiv toxického lpění na milované osobě, kdy vám dojde, že jedním z nejsilnějších témat TLOU je hlavně láska jako hořkosladký cit, který obzvláště ve vztahu k dětem, umí člověka donutit k pudovým, mnohdy až brutálním činům. A klade-li si někdo otázku, zdali se seriál drží předlohy, pak vám s radostí říkám, že ano. Je potřeba mít ale správná očekávání. TLOU totiž není jen další zombie vyvražďovačka, jak si plno lidí myslí a proto v první řadě tento seriál schytává tolik negativních ohlasů. Ještě ve druhém díle bude seriál znalcům předlohy silně povědomý svou videoherní strukturou, kdy postavy prochází post-apokalyptickým městem, postupně se prokousávají jejími rozpadlými prohnilými budovami, pomáhají si překonat zatopené prostory, kde se setkávají s clickers a runners, před kterými se jen tak neschovají. Následně se ale vyprávění seriálu citelně promění, a jak Joel a Ellie na své cestě potkávají další postavy, stává se jejich putování vypravěčským pojítkem několika osobních příběhů a tragédií, spíš než záminkou pro vyvražďování cordycepsem prolezlých mozků. Je bez debat, že tohle kreativní rozhodnutí při změně vyprávěcího média ze hry na seriál nejen že skvěle funguje, ale dává i smysl. Řečí hráčů, seriál zkrátka vynechává při své adaptaci gameplay a servíruje nám krásně přehrané cutscény, přičemž ty nejpamátnější a nejsilnější s úctou cituje slovo od slova. I fandové originálu se nicméně mohou těšit na řadu zcela nových momentů a scén, které součástí hry nebyly vůbec, zajímavě a smysluplně ale rozvíjí její mytologii. I některé vedlejší linky se dočkaly citelných úprav a rozhodně stojí za to vidět. Nutno podotknout, že božský soundtrack v určitých sekvencích byl také ponechán v souladu s předlohou, to má potom jeden pocit, jako kdyby opět seděl s joystickem v ruce a měl život Joela a Ellie opět jen ve svých rukou. Za mě prostě dokonalá herní adaptace. - "You'd just come after her." ()

luka4615

Po téměř všech stránkách velmi vydařená seriálová adaptace legendární a milované videohry, v níž ale několik zásadních prvků přeci jenom chybí. The Last of Us tvůrců Craiga Mazina a Neila Druckmanna zaujme na první pohled precizně propracovanou vizuální stránkou, která dokonale koreluje s hrou samotnou, takže fanoušci zde bezpochyby poznají známé interiéry, exteriéry a mnohdy i doslova citované celé scény. K dobru zde také slouží skvěle vybraní herečtí představitelé, kteří bravurně dotváří celkovou atmosféru tohoto projektu. Samostatnou kapitolou je pak nekompromisní scénář a úderný ikonický soundtrack, bez nichž by se takový mohutný úspěch nekonal. Bohužel, i zde se ale nakonec najde jedna velká a zcela nepochopitelná chyba a tou je velmi skrovně zobrazené procento nakažených, což nakonec vytváří dojem, že některé části země jsou vlastně zcela bezpečné a téměř každý velký pochod se obejde bez nějaké stopy nebezpečí. Je mi jasné, že taková kvanta nakažených jako ve hře bychom ani dostat nemohli, nicméně zde s nimi tvůrci přeci jen šetřili více než je zdrávo, pročež celý ten velký příběh katarze se sebou samým a nalezením nového smyslu života je tím pádem ochuzen o velmi podstatný a syrový element. Avšak až na tuto vadu na kráse se jinak stále jedná o mrazivě vtahující dílo, která vás chytne a už nepustÍ. Pokud tedy stále váháte, zda si tuto delikátní záležitost pustit, tak směle do toho! (HBO Max) „Maybe there’s nothing bad out there, but so far there’s always been something bad out there.“ ()

JASON_X

Předesílám, že hru jsem samozřejmě nehrál, neznám ji a nezajímá mě, stačí mi hry na mobilu. Ale okolo mě jsem zaslechl názory, že tenhle seriál je "docela dobrej", tak jsem ho ze zvědavosti prubnul. No a myslím, že schopný scénárista by celou první řadu dokázal hravě nabouchat do jednoho delšího celovečeráku, nejmíň tři čtvrtiny děje jsou totiž vata a scén s houboidy, na které jsem se těšil nejvíc, je jako šafránu. Ale to jsem čekal, po telenovele Walking Dead už si nedělám iluze. Čekal jsem samozřejmě i to, že v něm dostanou prostor všemožné menšiny, což dneska už ani jinak nejde. Takže s potěšením kvituju, že svůj díl vysílacího času tu mají gejové, lesby, hluchoněmí a dokonce i pedofilní kanibalové. Ale důrazně protestuju proti tomu, že šovinistická produkce se úplně vybodla na tranďáky, tělesně postižené, nebo mentály, takže na Oscara to asi nebude. No, popravdě nebýt ústřední dvojice, která mě hodně bavila, bych to celé stopnul už během třetího dílu. Ale zjevově netuctová Bella ve své roli naprosto exceluje a mužný Pedro je též obrovský sympaťák, který má velké štěstí, že Liam Neeson už je v letech, protože tahle role otcovského ochránce je myslím šitá přesně pro něho. A dalším velkým plusem jsou určitě exteriéry a výprava. Jako horrorové postapo scífko to sice stojí dost za prd, ale vizuální stránka je bezva. ()

Morholt

Hru neznám, ale co jsem tak pochopil, tak je to o tom dostat se z bodu A do bodu B a postřílet cestou co nejvíc zombíků i lidského odpadu. A v podstatě o to samé se snaží i seriál. Jen tomu chybí ti zombíci. Ne že by se tu žádní neobjevili, ale když to vezmu na stopáž, tak tu houbovaté mrchy strávily tak 15 minut čistého času. A to je docela málo. Hodně se tu o nich mluví, to zase jo. Dozvíme se kde všude nejsou anebo že někde jinde jich jsou mraky. Jenže já chci od něčeho, co se vydává za akční horor, trošku víc. Lidští padouši se tu sice vyskytují častěji, ale ani z jejich strany to není žádná hitparáda. Každopádně tvůrci se rozhodli, že budou klást důraz na postavy, což je vzhledem k žánrovému zařazení chyba, ale budiž. Dalo by se to. Jenže to by ty postavy musely být nějak zajímavé. Všichni sice prskají nad homo románkem dvou padesátníků, ale po hříchu to byl asi jediný díl s důrazem na vedlejší postavy, který měl punc osobitosti. Jinak to byly opsané šablony. No ale abych jen nekritizoval, tak musím ocenit houbáky, kteří byli fakt povedení a o to větší je škoda, že se ukazovali tak málo. Procházky opuštěnými městy jsou působivé a pokud jsou ty prachy někde vidět, tak je to tady. A nakonec se povedl i casting. Pedro Pascal už je jistota a Bella Ramsey sice asi nikdy nebude předmětem vlhkých snů, ale troufám si říct, že herečka z ní roste mimořádná. Celkově mi z toho vychází čistý průměr a druhou řadu si nejspíš nechám ujít. 50% ()

Lucasion

"It can't be for nothing..." Prokletí filmových zpracování videoher je zlomeno! Třikrát sláva s pět dní se radujme... A způsobil to HBO a Neil Druckmann, který si pohlídal každou píď světa, který vybudoval on společně s Naughty Dog už před deseti lety. Poslední z nás je fantastická videohra, která mě provází po dvě generace konzolí (o třetí se stále ještě uvažuje...) a její příběh je něco zcela výjimečného. Proto jsem koukal na seriálovou adaptaci velmi přísným okem. Víme, jak třeba dopadlo loni milované Halo. A musím říct, že jsem spokojen. Věřím, že příběh a svět Last of Us je tak strašně skvěle vymyšlený, že si zaslouží, aby si ho užili i nehráči mezi námi. Ta myšlenka, se kterou přišlo Naughty dog je strašně děsivá a zakládá se na reálných faktech. Jejich vize postapo světa je děsivá, krutá, depresivní a nic není černobílé. V tomhle světě už nikdo nemůže být dobrák a všichni se pouze snaží přežít. Ostatně to dělá i Joel (Pedro Pescal), který se snaží najít svého dávno ztraceného bratra. A tak kývne na velmi jednoduchou práci. Jelikož je pašerák, tak se má postarat o náklad, který převeze z bodu A do bodu B. Náklad je Ellie (Bella Ramsey), která je v tomhle světě sama. Jejich komplikovaná cesta skrz Spojené státy je náročná, těžká a plná emocí. Oba totiž už něco v životě ztratili. A jejich pouto se ukáže být silnější než cokoliv jiného. Na seriálu musím nejvíce ocenit lokace a prostředí, protože s tím si tým neskutečně vyhrál. Herecky je Bella skvělá a Pedro k zulíbání. Navíc velmi cením, že si do seriálu našli cestu i "původní" herci z videohry. "Skutečná" Ellie je prostě krásné překvapení. A na konci dokonce se mihne i moje oblíbená Laura Bailey. Hudba je velmi podobná té ze hry - aby taky ne, dělá jí stejný člověk. Za mě je tedy Last of Us velmi podařenou seriálovou adaptací a jsem velmi rád, že umožní dalším lidem prožít příběh Joela a Ellie, tak jako mě před deseti lety a od té doby i několikrát potom. (90 %) ()

BoPo

Scenárista seriálu Černobyl (Craig Mazin) nám opäť servíruje pochmúrne časy. Namotal som sa už úvodnou scénou prvého dielu, kde vedci odprezentovali hlavnú pointu seriálu. Hlavným ťahákom je ústredná dvojica. Bella Ramsey je castingový počin roku. Postave dodala všetko potrebné a ešte niečo naviac. Je statočná, neberie si servítky, drzá ako parková veverička a veľmi osviežujúco narušuje zabehnuté šablóny pubertálnych postáv. Pedro Pascal? Je treba hovoriť, že je to aktuálny kráľ seriálového sveta? Hra o trůny, Narcos, The Mandalorian a teraz The Last of Us. Vzájomná chémia skvelo funguje a ich slovné súperenie má ten správny škádliaci šmrnc. Čo sa týka príbehu, tak ide v podstate o mix všetkých postapokalyptických filmov, ktoré ste kedy videli a mali za príčinu pádu sveta nejaký virus. Ak príde na akciu, tak je viac než vydarená, ale je jej na môj vkus málo a vždy skončí tak nejako useknuto. Moc sa neriešia jej dôsledky. Okolie často krát reaguje dosť pasívne alebo aj vôbec. Dej skočí zasa niekam dopredu a čaká nás nová "misia". Našťastie vizuálna stránka je skvelá, takže si aj samotné putovanie dokážete užiť. Prvá séria nás zoznámila so svetom a vytvorila vzťahy medzi postavami. Zostáva už len dúfať, že  pribudne akcie a do konca dotiahnutých krízových situácií. ()

st.ranger

Žádná revoluce ve zpracování herní adaptace se nekoná. Seriál je vlastně jen hra vykastrovaná o herní sekvence a zbyly jen animační sekvence. ()

jahol

Bylo to jak na houpačce, tak jak se děj vyvíjel i ve většině scén. Vynikající první dva díly, široce roztažený odpad povinné úlitbě LGBT+ v dílu třetím (dvě myšlenky: 1)to se opravdu, ksakru, každý nový seriál bude tvářit, že jediný normální vztah je mezi dvěma chlapy, popřípadě ženami?) 2)to už jsou, z veké části mladí diváci tak zmanipulovaní, že bod 1) skoro nikomu nevadí ?? - zlatý verbal a jeho komentář tady, jenže to už také nebude žádný mlaďoch - velice pěkně nasnímaná akce v dílu čtvrtém, nádherný další, skvěle zahraný vztahový díl  (nepochopený, neprocítěný a nedoceněný těmi, co při patnácti minutách bez (brutální) akce chytají absťák), přetažená úděsná brutalita dílu, kde se Ellie narodila, kdy jsem toho měl opravdu dost a to jsem viděl leccos (jenže, asi naštěstí, nejsem explicitní brutalitou vychováván odmala) a mezitím podivný (opět) lehce LGBT díl (který šlo nasnímat jinak a bylo by to o dvou normálních holčinách a nezahřívalo by to srdíčko potenciálním lesbám) a opět brutání závěr, kde byla vlastní brutalita (díky za to) natočena hodně střízlivě, ale jeden si klade otázku, kde jsou hranice mezi normálním a šíleným a odpovědí je, že hranice přijatelního se v televizní i filmové tvorbě se prostě posouvají všude pořád dál a dál  a zbývá jen (asi zbytečně) doufat, že je nebude kopírovat skutečný život (když jeden vidí některé komentáře tady, říká si, jak asi bude vypadat života vztahy za třicet let). Velkým plusem seriálu je nádherná post-apokalyptická krajina - tady si tvůrci opravdu mákli a vyhráli, celé je to takové monumentálně krásné, a herecky úžasná je hlavní dvojice, která, spolu se scénářem, úplně vymazala všechny ostatní postavy - Pedro Pascal je výborný a Bella Ramsey je fenomenální (v tom, jak zahrála ženskou roli přesně na pomezí mezi dětstvím a dospělostí a dostala do ní ještě ten prvek předčasného přemoudření). Zkrátka - v seriálu byly chvíle, kdy bych dal bez zaváhájí pět a chvíle, pro které to prostě udělat nemohu.. a hodně se bojím druhé série... ()

agentmiky

Jo, jedná se o jednu z nejlepších videoherních adaptací převedených na filmové plátno (ale popravdě...konkurence není zas tak široká :D). Spolupráce Druckmanna, duchovního otce původní hry, a Mazina, autora dokonalého Černobylu, fakt obstála...Ale dá se říct, že výsledný produkt je bezchybný? To bohužel ne...Ale pěkně po pořádku...Vizuálně seriál jednoduše nemá konkurenci. Tak věrné vyobrazení postapokalyptického světa jsem dlouho neviděl, je vidět, že na nynější vlajkové lodi své streamovací stanice HBO vůbec nešetřilo. Po stránce kastingu též nemám problém....Pascala jsem si jako Joela zamiloval, to je fakt ze hry přenesení 1:1. A i Bella Ramsey postupem času přirostla k srdci. Co mě ale malinko vykolejilo byl nedostatek nakažených. Jako chápu, nepotřebuji je mít na obrazovce stále, ale v posledních epizodách se jim nedostalo skoro žádného prostoru (taková škoda, když si člověk uvědomí, že makeup a celkově vše si zakládalo na praktických efektech). A též zamrzely výplňové díly, jež trochu zpomalily výsledné tempo. Každopádně...Na druhou řadu se velice těším, vím, jaký v tom světě vězí potenciál a nemohu se dočkat, jak se s tím autoři poperou. Za mě slušných 8/10 ()

ArsenalEagle

Narovinu říkám, že ani jednu hru jsem bohužel nehrál, byť jsem v minulosti viděl některé cut scény a plus minus příběh znám. Proto si nemůžu stěžovat na určité změny, protože převod z herního média do seriálové podoby musí znamenat ubrání akce, která je pro hru naprosto zásadní esencí. Tedy jakožto divák jsem z HBO nadšený, i když pár poznámek bych měl. Časoprostorové skoky hlavní dějové linky, kdy se ze zimy dostáváme do léta do úplně jiné oblasti, skoro jako kdyby mezi díly něco chybělo. Roztřesená kamera, která sice plní svou úlohu "začlenit" diváka přímo mezi hrdiny, ale občas by neuškodila změna. Ač chápu absenci všudy přítomné akce, tak v seriálu se z naprosté většiny přítomné napětí rovná člověk vs člověk a v rámci postapokalyptického houbozombie místa je zde opravdu minimum zombíků. Ne z každé houby pak musí být smaženice, ale místy opravdu chybí strach z Cordycepse, což ve hrách díky nutnosti akce je cítit víc. V návaznosti na to pak hlavní twist, respektive hlavní myšlenka příběhu, nevypadá tak důležitě, když největší nebezpečí pro lidi představují... lidi. To je teoreticky důvod snížit hodnocení, ale po první sérii ještě nechám plno. Jinak jde totiž o skvělý počin, na herectví a chemii hlavního dua je radost koukat, vizuál je úchvatný, tempo po celou dobu dost dobré a herní příběh je výborně převeden na televizní obrazovku. ()

Soundtrack

Části s nakaženými byly fakt skvělé, ale většina "rodinných" scén mezi Pedrem a Bellou mi přišly takové nemastné neslané, respektive už hodněkrát viděné. Což je problém, když tvoří velkou část stopáže. Nemůžu porovnávat s hrou, ale čekal jsem prostě lepší příběh a co se týče atmosféry, tak ani ta v seriálu nebyla nic speciálního. Třeba téma kanibalismu bylo lépe zpracované v TWD, které jinak moc nemusím. Určitě ale nejde o špatný seriál, hodnotím mezi 3-4*, ale přikláním se k nižšímu kvůli nenaplněnému potenciálu. ()

Bordoshut

10/10 – Už si ani nepamatuju, kdy naposled jsem byl z něčeho takhle nadšený, a bojím se, že už zase dlooouho něco takhle dokonalého neuvidím. Co se týče 2. série, tak predikce ukazují spíše až na rok 2025, takže čekání bude nekonečné a smrtonosně úmorné. Zvláště proto, že konec 1. řady mě naplnil nezměrnou frustrací a jsem z tragického vyvrcholení tak nešťastný, že se z něj budu vzpamatovávat ještě další týdny a možná i měsíce, kdykoli si na něj opět vzpomenu. Tohle možná nepůsobí jako nejvhodnější slova pochvaly, ale už jen to, že ve mně pouhý seriál dokázal vyvolat takovéhle emoce, o něčem vypovídá. Konkrétně tedy o vynikajícím scénáři, který realisticky vystihl atmosféru postapokalyptické Země a stejně jako bravurně detailně líčil charaktery a mental issues jednotlivých postav pomocí strohých dialogů, tak se nebál do vyprávění zakomponovat i nepatrnou špetku humoru, skrz který akorát více na diváka dolehne depresivní bezvýchodnost lidské otázky a zrovna tak se nesplašil v akčních sekvencích, jež jsou odvyprávěny s patřičným šarmem a až dechberoucí tělesností a fyzickou blízkostí, za což už ovšem patří velký obdiv i hercům, kameramanům, zvukařům, kostymérům, střihačům, všem 7 režisérům... a vůbec všem zúčastněným. No... možná už jste po přečtení předcházející elegie pochopili, že co se tohoto seriálu týče, tak se mnou nebude žádná rozumná řeč. Seriál The Last of Us se mi neuvěřitelně zažral pod kůži, a to hlavně díky skvěle napsaným, obsazeným a zahraným ústředním postavám Joela (Pedro Pascal) a Ellie (Bella Ramsey). Dynamika mezi nimi nemá chybu a způsobí, že si je šíleně zamilujete. Díky tomu vůbec nevadí, že se seriál nevydal hororovou cestou, jak mu někteří spílají, nýbrž to naopak jako zainteresovaný divák vítáte, protože jste vděčný za veškerý čas strávený s hlavními protagonisty, za každý jeden dialog, poznámku nebo komentář. Jejich postupné sbližování se bohatě vydá za přehršel zbytečných akčních / „hororových“ pasáží s nakaženými, který by navíc mohli rychle ztratit na děsivosti, kdyby jim bylo věnováno nadměrné množství screentimu, jak lze pěkně vidět na TWD, kde zprvu strašidelní zombíci během několika sérií rychle vyčpěli do otravně rutinních enpísíček, jejichž zabíjením se hrdinové můžou bavit, když zrovna vinou chatrného rozvleklého scénáře nemají co dělat. Ale to odbíhám. Zkrátka, jestli chcete vidět hromadu znetvořených krvežíznivých mutantů, které nějaký drsoň likviduje jednoho za druhým, běžte si zpátky k Živím mrtvým, otevřením této ČSFD stránky jste nedopatřením zavadili o kvalitní psychologický dramatický seriál, tedy seriál zcela nevyhovujícím vašim primitivním očekáváním. To asi ke kritice komorního filmařského přístupu k velkolepé cestě napříč světem Joela a Ellie. Nejvíce boje zakusí především jejich psychika, o to zajímavější je tento seriál. Ke kritice castingu nic nemám, byl úžasný, povedený a trefný, kdo to nevidí, anebo z nějakého důvodu vidět odmítá, pravděpodobně na to koukal ušima. Další věc, co bych chtěl vypíchnout, je detailní vyobrazení postapo světa, něco tak promakaného jsem v počinu se zombie tematikou jaktěživ neviděl. Opět úžasně odvedená práce, která musela stát spoustu, spoustu peněz a pevně věřím, že se jim to splatí. Nazvučené to bylo také bombasticky, myslím, že jsem si vypěstoval závislost na opening theme song. Jak si vyhráli s maskami Clickerů je také něco. Možná jediné zaškobrtnutí vidím ve vyvrcholení epizody strávené v městě vzbouřenců. /Spoiler/ Vyvalí se tu velké množství nakažených, jejichž design a vůbec celá tato akční sekvence mi připadala spíše neohrabaná a uspěchaná, jako by si tvůrci potřebovali něco odškrtnout a zase rychle pokračovat dál ve vyprávění. /Konec spoileru/ Obecně je seriál zdaleka nejsilnější na emocionální rovině, v akčních pasážích zejména s nakaženými někdy trochu klopýtá, jako by nebyl ve své kůži. Přesto mám ve výsledku i z nakažených velmi dobrý pocit, rozhodně vyvolávali strach. Verdikt: „Neuvěřitelná jízda!!!“ () (menej) (viac)

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

30.12.2023

Sebastian Stan bude Donald Trump

Sebastian Stan bude Donald Trump

30.11.2023

Nominant ceny Emmy a Zlatého glóbu Sebastian Stan si po svém výkonu v roli Tommyho Lee z chválené série Pam & Tommy zahraje další excentrickou postavu, známou mimo jiné pro své na veřejnost… (viac)