The Last of Us

USA, (2023–2025), 16 h 7 min (Minutáž: 43–80 min)

Bella Ramsey, Pedro Pascal, Gabriel Luna, Merle Dandridge, Jeffrey Pierce, Nico Parker, Murray Bartlett, Con O'Neill, Anna Torv, Troy Baker, Storm Reid (viac)

Dvacet let po zániku moderní civilizace je otrlý přeživší Joel najat, aby propašoval čtrnáctiletou Ellie z nebezpečné karanténní zóny. Oba se musí vydat na cestu napříč Spojenými státy a spoléhat jeden na druhého, aby přežili. (HBO Max)

kesty

Ľudia nechápu, že zážitok z hry a zážitok zo seriálu nebude NIKDY rovnaký. Hry sú oveľa imerzívnejšie. Napriek tomu je seriálový Last of Us vynikajúca (alebo rovno najlepšia?) herná adaptácia. Verná, dobre natočená aj zahraná. Všetky zmeny, ktorými tvorcovia seriál odlíšili od hry (a nebolo ich veľa), boli len k dobru - vidno, že za seriálom stojí sám tvorca hry. Nehovoriac o nádhernej post-apo atmosfére, ktorá ukazuje, kam išla väčšina budgetu. Ja som nadmieru spokojný, ani som si netrúfal dúfať, že sa raz dočkám takejto adaptácie. PS: Pepíci čo nevedia stráviť gay postavy (boli aj v hre vy sedláci) a dávajú len kvôli tomu seriálu nízke čísla - poserte sa! :) ()

edie sedgwic

The walking dead ma bavilo zhruba prve dve serie, tretiu som uz nezvladla dopozerat. The last of us ma podobnu myslienku, da sa tam najst viacero podobnosti, ale mam pocit, ze aspon ma nejaky ciel a hlavne postavy sa snazia k niecomu dopracovat. Je to prudko pozeratelne a da sa aj odpustit tych niekolko uplne nelogickych preslapov. Na druhej strane najdete v seriali niekolko zaujimavych vychadzajucich hereckych hviez, Pedro Pascal je vyborny a Bella Ramsey exceluje. ()

Kopi1

Parádní jízda s nečekaně temným koncem, s krásným vizuálem v celém seriálu, výbornými charaktery a herci. Jenom škoda, že se v druhé polovině neobjevili téměř žádní infikovaní, jinak skvěle zpracovaný svět. Ano není to perfektní seriál, pár nelogičností se zde najde, ale za mě jich je opravdu jenom pár a dokážu je přehlédnout. Velmi jsem se těšil na každý díl a teď se těším na další sezonu, protože následky z poslední epizody nebudou hezké. ()

Toka

Nedokážu si představit, že by někdo mohl líp ztvárnit drzou a tvrdohlavou Ellie líp, než Bella Ramsey. To byla absolutní trefa do černýho. V roli Joela bych si dokázal představit víc herců, ale Pedro Pascal se taky ukázal jako skvělý výběr. Jejich duo fungovalo bezvadně, ta chemie mezi nimi byla vidět z každého záběru. Jak už bývá u HBO zvykem, u vysokorozpočtových seriálů je dechberoucí výprava. Na postapo prostředí si člověk postupně zvykne, ale teda při pohledu na kulisy obchoďáku mi spadla brada. Co se týče scénáře, hru jsem hrál, ale nejsem žádný velký fanoušek, takže mi moc nezáleží na dogmatické věrnosti předloze. Za zmíňku stojí třetí díl točící se kolem Billa a Franka, který si tvůrci adaptovali podle sebe, a byť sám o sobě nijak nerozvíjí hlavní linku, nemůžu říct, že je zbytečný. Skvěle buduje atmosféru a za mě vyvolává nejsilnější emoce. Finále se mohlo zdát lehce uspěchané a chyběl mu jakýsi důraz na zakončení, ale nevynechal žádnou důležitou pasáž. Pro někoho může být tempo seriálu nedostatečné, já jsem na více ukecané drama zvyklý a od HBO produkce už je to vlastně i do jisté míry očekávané. Jejich ostatní dramata na tom nebyly jinak, konkrétně mám na mysli Game of Thrones a Westworld. Celkově první řadě vlastně nemám moc co vytknout. ()

P.J.2

Tak po prvotním nadšení ubírám jednu hvězdu ale mám k seriálu prakticky jen dvě výtky. Prvni je Bella, kterou prostě, i přes její herecké kvality, jako Ellie nezkousnu protože prostě a jednoduše výpadá blbě a druhá chybka je je absence nakažených v druhé části. TLoU NIKDY nebylo ve stylu Resident Evilu či Walking Dead, ve hře šlo primárně o vztazích a lidech ale nebezpečí nakažených bylo prostoupeno celým herním světem. Mi to tu, hlavně v té druhé části chybělo. Jinak jsem velmi spokojen. S chutí si dám druhou sérku. Jinak to říkám furt: Pedro je borec!!! ()

mala_kea

Vyškolen videoherní průpravou dost zklamán. Po úvodu, po kterém čekáte úžasnou postapo jízdu, přijdou díly, které by klasik Jára C. označil nuda nuda šeď šeď. Mutantama se šetří tak, že po několikátém dílu už zapomenete jak vůbec vypadali a nudné flashbacky vás nutí použít rychloposuv. Škoda, očekávání bylo velké a o to větší zklamání. ()

Hapretor

Prostě Pedro Pascal je frajer ... postupem dílů šlo vlastně jen o natahovaný vizuálně opiplaný Resident Evil ... ten je ale zábavnější ... ()

strikeman

Mně se to až na tu uměle naroubovanou "gay epizodu" líbilo. Pascal je sympaťák všude, kde hraje, u Ramsey nebyl první dojem pozitivní, ale vzápětí si mě svým přesvědčivým herectvím naprosto získala. "Postapo" svět je velmi autentický a pořádně zlý. Hru jsem nehrál, asi už na to ani nebudu mít nikdy čas, ale na 2. sérii tohoto dílka se s chutí kouknu... 80% ()

Johny M.

Možná ta celková přehajpovanost a přehnaný očekávání, ale spíš absence toho, o co v původní hře jde nejvíc - zabíjení 'houbáků' - nejvíc škodí. Zůstala tak jen atmosféra a příslib něčeho víc pro příští sérii. Casting se nakonec dal celkem přežít; Pascal, ke kterýmu jsem získal okamžitý antipatie v momentě, kdy sundal v Mandalorianovi přilbu byl nakonec úplně v pohodě a Ramsey, co chybí na estrogenu, tam má navrch charakterově. Eliminací zbytečnýho (často celý díly) mohl být z Last of Us parádní film. ()

elessar04

Před dvaceti lety přišla nákaza, která zničila celý svět. Je tu však dívka Ellie, která je imunní, a nebojácný Joel, který ji má odvést do bezpečí, protože by z ní mohli vyvinout vakcínu, která by spasila celý svět. Postupem času se mezi oběma zmíněnými vytvoří rodinný vztah. Musí však překonat spoustu nástrah, které je na dlouhé cestě můžou potkat. The Last Of Us lze označit jako nejočekávanější seriál roku 2023. Očekávání se naplnila a dostáváme tak devítidílný seriál, který je takřka bez chyby. Pedro Pascal je famózní. Ihned si ho zamilujete. Představitelka Ellie - Bella Ramsey - hraje skvěle. Je vtipná, i když vás ze začátku pěkně štve. Samotná technická stránka filmu je úžasná. Skvělý vizuál, hudební doprovod, kamera a efekty. Vše si sedlo dokonale. Příběh je svižný a vůbec nenudí a atmosféra je hrozivá. Jedinou výtku bych měl k sedmému dílu, který byl takovou zbytečnou vatou, která prakticky nic nepřinesla. Kdežto třetí díl a osmý díl jsou možná jedno z toho nejsilnějšího, co letošní rok přinesl. Jestli vás někdo dokáže rozbrečet a chytnout za srdce během pár minut, smekám klobouk. Úžasná podívaná, na níž jsem se každý týden velmi těšil. Nyní mi bude trochu chybět. Tak snad zase, stejně kvalitně, za rok! ()

Urukhaj98

S01: Na úvod musím říct, že jsem The Last of Us nehrál, k tomu se teprve chystám. Seriál tedy budu hodnotit bez srovnávání s herní předlohou. A možná je dobře, že nejsem znalostí hry zatížen, protože pak mohu být ve výsledném hodnocení o něco objektivnější. Jak jsem již zmínil, hru jsem nehrál, ale jsem s ní alespoň v základu obeznámen a je pravda, že díky svému lineárnímu a nevětvícímu se vyprávění je pro hranou adaptaci přímo ideální materiál. Na ploše devíti epizod se před námi rozehrává možná ne nějak extra originální, ale stále dostatečně nosný lidský příběh o tom, jak si k sobě dvě ztracené duše hledají cestu a musejí při tom překonávat nejrůznější strasti, které je jim jako klacky pod nohy hází postapokalyptická Amerika. Joel a Ellie jsou oba skvěle napsané charaktery a Pedro Pascal s Bellou Ramsey je ztvárňují fantasticky. Není to však jen o nich, navzdory tomu, že jsou ústřední dvojicí. Jak název napovídá, ti poslední z nás, kteří se snaží v tom, co zbylo z moderní civilizace, nějak přežít, tu také dostávají prostor. A to ať už víceméně samostatně, jako například Bill s Frankem, kteří s i vytvořili malou oázu klidu uprostřed zombíky a nájezdníky zmítané divočiny, tak když se náhodu nějak připletou od cesty již zmíněné ústřední dvojici, jako třeba starostlivý straší bratr Henry, který se za každou cenu snaží udržet mladšího Sama naživu. Trochu prostoru tu dostane i samotný začátek monstrózní pandemie, který patří k těm nejmrazivějším scénám seriálu. Je lehce úsměvné, že ta úplně nejmrazivější a vlastně i nejděsivější scéna, však přichází hned v samotném úvodu prvního dílu, přičemž se celá odehrává v televizním studiu, kde jeden vědátor se sympatickou tváří Johna Hannahy vede monolog o tom, jak nás houby jednou možná všechny vyhubí. Tím však památné scény nekončí. Řada lidí vytýkala seriálu, že navzdory zasazení do zombie apokalypsy, se v ní vyskytuje těch zombie spíš pomálu. To je pravda. I v takovém světě jsou koneckonců největší hrozbou stále lidé, jak je krásně demonstrováno nejen v osmém dílu. Nicméně závěr pátého dílů musí více než dostatečně uspokojit každého zombiefila. Seriál obsahuje i řadu easter eggů. Mně osobně přišly velmi úsměvné odkazy na klasické herní mechanismy (přelézání překážek, otevírání dveří z druhé strany, Joelovo vyměňování zbraní během přestřelky, atd.). Zaregistroval jsem i některé stížnosti diváků, že se toho v seriálu vlastně moc neděje a děj se posouvá dopředu jen velmi málo. Mně to tak nepřišlo, neboť prim stále hraje postupně budovaný vztah Joela a jeho chráněnky, přičemž právě tato linie vygraduje ve výbušném finále, kdy i tomu nejpomalejšímu divákovi dojde, že Joel opravdu není kladným hrdinou, ač se to sám sobě třeba snaží namluvit, což ho činí o to zajímavějším charakterem. Navzdory nějakým drobným neduhům, které ale nemá cenu zde vypisovat, se první řada The Last of Us opravdu velmi povedla. Craig Mazin tak po Černobylu opět nezklamal. 9/10 ()

mrHoracio

Suverenne nejlepsi serial roku 2023. Pedro Pascal je jedna z nejvetsich hvezd Hollywoodu a Mazin az na dva politicko-genderove agitni dily predvadi tu nejlepsi tv zabavu od dob Sopranovcu. I kdyz divak-hrac vi, jak serial skonci, tak je to ke konci zatraceny dojak! ()

JamesConnorG

9/10. - Upřímně jsem od téhle adaptace moc nečekal. Původní hru jsem sice nehrál, ale měl jsem ji slušně nakoukanou a věděl jsem, o co půjde. Po první epizodě jsem byl mile potěšen. Rozšíření některých příběhových pasážích a linek mě velice potěšil a celkový casting seriálu na mě působil přirozeně a suprově. Rozhodně tu nesmí chybět můj respekt a pochvala Pedru Pascalovi a Belle Ramsey za úchvatný a úžasný herecký výkon, co jako hlavní postavy předvedli. Nejen, že své role zahráli věrohodně jako byli ve hrách, ale i předali postavě také kus svého. Celková atmosféra působí přes celý seriál přesně tak, jak má. Ocitají se postavy v nebezpečí? Máte o ně strach a fandíte jim.  Prožívají postavy zrovna hezké nebo radostné momenty? Jste za ně rádi a přejete jím to. Od vedlejších postav až ke hudbě tu vše působí na vysoké úrovní a vše je takřka perfektní. Co mě jako jediné mrzelo na seriálu, byla opravdu malá přítomnost nakažených, což mi jejich působí ve 2 a 5 epizoda moc nestačilo a myslím si, že si větší prostor zasloužili. Pokud pominu tenhle nedostatek, tak musím tvůrce opravdu pochválit, že zvládli z adaptovat jeden z nejlepších příběhu právě do hrané verze a u všech epizod jsem se neskutečně bavil. Pondělky pro mě budou delší dobu po konci seriálu dosti smutné. ()

PEZ

Po prvej sérii mám dilemu, či íst na 3 alebo na 4*. Nateraz dám ešte 4, lebo jednotlivé úseky neboli zlé, dynamika medzi dvoma hlavnými postavami fungovala, vykreslenie bezútešného sveta tiež nebolo zlé, páči sa mi že sa postavy dosť často pohybovali aj v externom prostredí (to už dnes veľa seriálov neposkytuje) a tiež, že sa seriál nebál obetovať aj významnejšie postavy. Avšak okrem pár scén, resp. dielov vačšinou nemá seriál až taký presah ako by som čakal/chcel. Tak uvidíme, čo nám tvorcovia pripravia v druhej sérii, ale tempo rozvoja príbehu by mohlo ísť hore, lebo pozerať ďaľsích 9 dielov ako idú naše postavy z bodu A do bodu B už nebude na druhykrát tak zábavné. PS: Hru som nikdy nehral, takže sa mi nedá porovnávať, hodnotím len čisto podľa seriálu. ()

salamandrr

Fajn napad, super prostredi, kdyz uz tu vyjimecne jsou zombie tak dobre. Ale tempo je zoufale nudne, paradoxne flashbacky me zaujaly snad vic jak hlavni děj. To jak Joel vystrili celou nemocnici a nikdo ho nezasahne, oh man, to je teda mimo realitu. Kdyby tam nebyla polovina dilu uprostred tak by to snad i melo spad. Jestli bude 2.serie,tak teda nevim zda si to pustit ()

kondor77

Nebavilo. Očekávání byla asi až přílišna. Navíc můj charakter (homofob, antifeminista, občas rasista, ...) není příliš nakloněn těmto seriálům. Ta jedna hvězdička navíc je za Pedra Pascala. ()

Torgal

Tento seriál v čase svojho uvedenia vyvolal až príliš veľké nadšenie, ktoré bolo spôsobené jednoduchým faktom, že štúdio si na rozdiel od zavedenej praxe s predlohu nevytrelo svoje ctené pozadie (viď. Zaklínač, Prstene moci, atď.). Ako málo niekedy stačí, tak prečo to neskúsiť, čo? Netflix, Amazon, dávali ste pozor? Pravdou ale ostáva, že skúsené HBO mladým streamovací službám v kvalite väčšinou stále bez problémov nakopáva zadky, viď nedávny Rod draka. Ale späť k Last of Us. Do polovice prvej série som užíval pomaly budovaný vzťah medzi skvele obsadenými Joelom a Ellie (Pedro a Bella sú fantastický, u predstaviteľky Ellie som to ale nečakal). Bavilo ma spoznávanie sveta aj cez odbočky s vedľajšími postavami Billa a Franka a piata epizóda ponúkla emočný aj akčný vrchol seriálu. V posledných štyroch epizódach seriálu ale ako keby spadla reťaz, všetko je zrazu skratkovité a občas až hlúpe. Viním z toho nešťastnú retrospektívnu siedmu časť, ktorá mohla byť pokojne zhustená na desaťminútový flashback alebo úplne vyškrtnutá. Takto ušetrený čas by hlavnej príbehovej línii veľmi prospel. Nakazený navyše prakticky úplne zmiznú a spolu s nimi aj pocit neustáleho ohrozenia. Seriál sa síce aj tu dokázal vytiahnuť s pôsobivými scénami, no čoraz častejšie som sa musel zamýšľať nad logickými prešľapmi. 8-/10 ()

Hellierer

Nakonec hra měla daleko větší emocionální dopad. Seriál exceluje v případech, kdy se nedrží předlohy, případně ji rozšiřuje. Jakmile se pouze a jen adaptuje, má kvůli omezené stopáži menší prostor pro postavy a momenty, díky kterým k vám více přirostou. Plus se občas zcela nelogicky skáče a škrtá - dívám se na tebe osmá epizodo (a nejen tebe)! Filmařsky je to mistrovské, zahrané taky a Pascal si to dává. Ale překlad do filmového/seriálového média mohl proběhnout ještě lépe. Hlavně v druhé půlce. ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

30.12.2023

Sebastian Stan bude Donald Trump

Sebastian Stan bude Donald Trump

30.11.2023

Nominant ceny Emmy a Zlatého glóbu Sebastian Stan si po svém výkonu v roli Tommyho Lee z chválené série Pam & Tommy zahraje další excentrickou postavu, známou mimo jiné pro své na veřejnost… (viac)