The Last of Us - Season 1 (2023) (séria)

Long Long Time (S01E03)

(epizóda)
Z nakrúcania

V Billově táboře se objeví cizinec a z obou přeživších se stanou nesourodí spojenci. Joel a Ellie později požádají Billa o pomoc. (HBO Max)

Pilgrim6

Hru jsem nehrál vyjma prvních 15 min, ale to prokreslování světa (ať už linka v Jakartě nebo toto) je skvělé. Kdyby hlavní pár byl straight, tak ten díl má v průměru o deset procent víc od místních recenzentů. ()

JB001

Asi první film, kde mi romantika dvou homosexuálů nelezla krkem, ale scénáristé si tuto buzerantskou lovestory mohli odpustit. Jakoby bohatě nestačilo, že je Ellie lesba. Konec světa se fakt blíží. Filmařsky to ale nemělo chybu takže mám problém s hodnocením. Něco mezi odpadem a plným počtem ()

Knifeos

Naprosto nádherná epizoda, která mi zcela nenásilně představila lásku tak, jak jsem ji dosud neviděl uprostřed nádherného království s hradbami, které jsem si ani představit nedokázal. Epizoda, která jde proti proudu a mnozí ji nerozdýchají. Za mě je to nicméně špičková záležitost. ()

yeacka

Vazne koukame vsichni na ten samy seros? Co to jako bylo? Tohle melo byt v 5ti minutach. Od zacatku predvidatelna kazda minuta. Skoda casu. ()

66pepo66

Nečakal som, že tretia časť dostane do popredia iné postavy ako je Joel a Ellie. A ak by aj, tak už vôbec nie to, že dostanú priestor v celej časti. Iba oni. Napriek tomu mi to nevadí, práve naopak. Bolo to zaujímavé spestrenie. Veľmi, veľmi dobre vymyslené to, ako priniesť všetky tie veci okolo Billa do reálneho prevedenia. Samozrejme nechýbali rôzne zmeny oproti hernej predlohe, ale to mi nevadí. Jediná vec, ktorá ma nahnevala, hoci z pohľadu deja a celej časti to dáva perfektný zmysel, je Bill a Frank. Nehnevajte sa na mna, ale aj napriek tomu čo som napísal, toto pôsobí alo čisté násilne pretláčanie lgbti. Je to strašné, keď si predstavím, že akým smerom sa uberá spoločnosť v posledných rokoch. Je to nechutné. Pokiaľ si spomínam, tak v hre sa žiadne lgbti v tomto smere takto u Billa neriešilo. Ale čo už. Aj keď mi toto kazí trocha dojem z tej časti, tak vo všeobecnosti to bol naozaj majstrovský kúsok. ()

Vasourek

Zmena od hry? Ano, ale primarne rozsireni a background pro Billa a Franka. A za me rozhodne k lepsimu. Jedna z mala gay romanci, ktera neni na silu a i tak Vas dojme a dava charakterum vetsi hloubku. Super, dal bych sestou hvezdu za kazdy kňů mistnich homofobu s malejma pindikama. :) ()

MoziMedve

Když do dílu jdete bez předchozích očekávání tak je Vám naservírován bravúrné zvládnutý příběh lásky dvou postav. Měl jsem z toho podobný pocit jako ze začátku vzhůru do nebes, kde je zobrazen vztah toho starého pána... Po dokoukání dílu jsem zkouknul, jak to bylo ve hře. Tvůrci si to docela pozměnili takže pokud chcete příběh ze hry, zahrajte si ji znovu. Pokud jste homofob, taky se Vám to nebude líbit, páč ty postavy jsou 2 chlapi. A pokud očekáváte od každého dílu zombie akci, tak budete zrovna tak zklamaní. Tohle není Walking Dead... bohudík. Já do seriálu šel s tím, že prý je dobrý, no a v skutku prozatím si myslím, že je hodně dobrý. Konkrétně v tomto dílu fakt nevím co bych chtěl udělat jinak/lépe ergo dávám plný počet. ()

Michalsafr

Seriálu to nic nepřineslo, jen woke agitka bez hlubšího smyslu, která navíc vyústila v něco úplně jiného, než jaké byly události ve hře. ()

jizvoun

Jsem tvrdým odpůrcem nuceného vkládání všelijakých menšin do kinematografie, aby se splnily kvóty. Ale překvapivě, tady mi to vůbec nevadilo. Samozřejmě postelová scéna mohla být vypuštěna, to bylo hrozný. Ale na rozdíl od Netflixu, kde je na každém kroku cítit to extrémně nucený cpaní zástupců všech komunit, tady mi to vůbec nepřipadalo rušivé, naopak. Příběh těch dvou borců to tady krásně obohatilo a jak už se tu psalo, krásně to ukázalo tu malou naději ve světě bez budoucnosti. A pak to prolínání s linkou Joela a Ellie, to bylo mistrovský. Zatím mě to baví s každým dílem víc a víc. ()

Monyfik odpad!

U tohoto dílu jsem nemusel topit v promítacím sále. Ještě se tam mohla proběhnout Velma a porodit jim děťátko a HBO bude mít pro tento rok splněnou normu. ()

DanixonCZ

Parádně zpracovaný díl plný emocí. Ačkoliv jak čtu ty komentáře, tak je i trnem v oku mnoha homofobů. :D Ano, taky jsem si nijak neužíval některé ty romantické scény, ale rozhodně to není nic, za co bych měl tuto epizodu hanit. Výborná práce s kamerou, scénař i hudba - všechno si naprosto sedlo. A vynikající Nick Offerman. 85% ()

Polux

8/10 | V rámci série sice naprosto nepodstatný/nadbytečný epizodní filler, který (jak už to tak u typických fillerů obvykle bývá:-)) jen navyšuje celkovou stopáž, aniž by vlastní děj jakkoliv posunul vpřed, ovšem po stránce emocionálního zásahu a síly diváckého zážitku jeden z nejlepších fillerů v sériích obecně, pokud ne přímo ten úplně nejlepší. Kdo by to byl předem tušil, že se něčeho podobného diváci dočkají zrovna ve videoherní adaptaci, která staví především na nelítostném a nerovném boji s nakaženými a ostatními přeživšími v post-apokalyptickém prostředí. Nicméně i přes vysoké kvality, kterými třetí epizoda rozhodně disponuje, je potřeba mít na paměti, že jde stále jen o filler, který skutečně podstatným událostem v sérii jen zbytečně umenšuje, už tak omezený, devítidílný prostor. | Už před premiérou první epizody se proslýchalo, že oproti herní předloze nebude série klást až tak moc silný důraz na akční stránku věci ve prospěch soustředění se na jednotlivé postavy a budování vztahů mezi nimi a obecně na dramatický aspekt celého vyprávění spíše z hereckého hlediska, než z toho fyzického (s ohledem na angažování Mazina a jeho předchozí počin Chernobyl se to dalo tak trochu předem očekávat), současně s tím také v sérii dojde k rozvedení některých dějových linek nad rámec herní předlohy (epizodický formát je k tomu více než vhodný) a k přepracování určitých příběhových prvků (vcelku logicky, protože to co funguje příslušným způsobem ve hře, pochopitelně nemusí fungovat stejně adekvátně v sérii), což s sebou pro vybranou skupinu diváků, důvěrně znalých předlohy, nevyhnutelně přinese nějaké ty kontroverze, případně rovnou negativa. | Pokud se pomine fungování zdejšího fikčního světa stran způsobu, jakým se houbová nákaza šíří mezi obyvatelstvem (lidské kousnutí namísto houbových spor) a řada retrospektivních sekvencí, poodhalujících samotné počátky pandemie (na které dojde i tentokrát, byť nově jen formou mluveného slova), tak se Mazin s Druckmannem ve třetí epizodě poprvé skutečně výrazně (pro někoho možná až zásadně) odklánějí od herní předlohy (respektive příběhu) a pouští se tady v rámci série na dosud neprobádané území, což je na jednu stranu obdivuhodné a na druhou stranu až-tak-úplně-nikoliv. Zatímco totiž ve hře se Joel a Ellie při svém strastiplném putování setkávají pouze s paranoiou/osamělostí trpícím Billem, který je svým nevypočitatelným chováním donutí se poprvé semknout, přičemž osud zesnulého Franka zůstává jak pro ně, tak pro hráče tajemstvím, zde se podstatná část vyprávění věnuje svéráznému soužití Billa a Franka v průběhu věků v melancholicko-romanticky-tragickém podání, aniž by se s nimi Joel s Ellie vůbec potkali, tudíž na jejich vzájemný vztah nemá tato zastávka na cestě žádný vliv, o dramatických a divácky vděčných událostech, spojených s uvedeným setkáním ve hře, které zde pak logicky absentují, ani nemluvě. | Nicméně přes fakt, že se třetí epizoda dějově vydala ve velké míře trochu nečekaným směrem, tvůrci nezapomínají divákům připomenout, že se stále pohybujeme ve fanoušky důvěrně známém světě, hned několika příběhovými prvky, zrcadlícími herní předobraz. Po zpustošené městské zástavbě se konečně dostáváme do volné přírody a na stejně chátrající venkov. Zdejší post-apokalyptická iluze je nadále vynikající a je vzrušující s každou novou epizodou odhalovat další a další výmluvná svědectví o konci lidské civilizace. Motiv, pokud možno opatrného, průzkumu prostředí s cílem najít/získat nějaké zásoby/vybavení a zejména munici (což nejednou skončí střetem s nakaženými/přeživšími) představuje ve hře důležitou součást hratelnosti a zde se jej povedlo zdařile přenést na obrazovku. Scéna s nakaženým, uvězněným ve sklepě, pak pěkně demonstruje, že byť je Ellie ve své podstatě stále dítě, pokud to situace vyžaduje, dokáže být stejně chladnokrevná a nemilosrdná, jako v tomto světě musí být všichni, kteří hodlají přežít. | Prim ve třetí epizodě ovšem hrají příběhové peripetie partnerské dvojice Billa a Franka a přestože jde pro fanoušky hry o neplánovanou a nutno přiznat i nevyžádanou odbočku, z pohledu celkového zpracování a diváckého zážitku, který divákům doručuje, funguje tahle nevšední post-apokalyptická love story výborně. Nepochybnou zásluhu na tom mají hostující Offerman a Bartlett, jejichž civilní herecké výkony napomáhají tvůrcům představit divákům malinko odlišný, ovšem neméně pozoruhodný a poutavý, náhled na celosvětovou pandemií zdevastovaný svět. Některé pasáže jsou až nečekaně dojemné (celá sekvence "poslední den v životě"), jiné naopak vtipné (setkání s Joelem a Tess - fajn nápad, jak Torv nakrátko vrátit zpět na scénu), nebo napínavé (noční přepadení opevněného obydlí skupinou přeživších), přičemž závěrečná atmosférická scéna s titulním songem, vracející příběhovou linku série zpět k událostem známým ze hry, dává celé Billově a Frankově společné životní cestě hořkosladkou tečku. | Celkově se třetí epizodou hezky ukázalo, že se Mazin a Druckmann i v rámci tak populárního (publikum) a prioritního (studio) projektu nebojí stran vyprávění a použitých motivů experimentovat a přes relativní přímočarost předlohy jsou schopni přijít s kreativními způsoby, jak diváka v sérii ne/příjemně potěšit/překvapit. Podařilo se a je to zajímavá zkušenost, ale příště už by bylo záhodno se opět soustředit na to podstatné, čím se tato značka na herním poli proslavila. | PeZet () (menej) (viac)

Pes

Česko a najmä Slovensko sú homofóbne krajiny. Bohužiaľ, musíme sa pozrieť pravde do očí... Sám sa môžem považovať za super cool moderného, no pokiaľ ide o gay páry, radšej sa pozerám inde. Presne tak ako počas tohto dielu. Gay scény mi proste neboli po chuti a myslím, že celá trištvrte hodina venovaná romantike mohla byť zhrnutá v max 10 minútach a každý by pointu pochopil. Bohužiaľ, žijeme v dobe kde je niekedy nasilu pretláčaná téma inakosti a veľa krát je to spravené nevkusne. Prišli sme pozerať scifi horor o skaze sveta a dostali sme síce milú ale neskutočne natiahnutú romantiku. Teraz si odmyslime homo pár a dosaďme tam hetero pár. Moje hodnotenie by to nezmenilo, pretože ak budem chcieť hodinku romantiky pustím si Rosamunde Pilcher... Téma homo a iných párov je dnes in. Je dobré, keď v seriáloch vidíme aj životy iných. Sú dokonca filmy/seriály kde homosexuálne scény vyslovene vyžadujem, pretože je to časť histórie (antické Grécko napr.), sú filmy/seriály kde mi to nevadí (napr. aj tu nebyť to hodina) a jednoducho sú filmy/seriály kde sa homo ale napríklad aj rôznofarebnosť sveta proste nehodí a je to len výsledok dnešnej doby (áno hovorím napríklad aj o čiernom elfovi v novom lotr...). Zoberme si ako príklad seriál Spartacus - v ňom sme mali nespočet homosexuálnych scén, no nikdy o nich nebol celý diel resp. väčšina z neho. Všetci sme pochopili nastavenia vzťahov aby sme prišli k vyvrcholeniu/rozuzleniu... Tretia epizóda TLoU ma vzhľadom na horeuvedené sklamala a dopozeral som ju len v očakávaní kedy príbeh dvoch zamilovancov konečne skončí. Načtrla sa mi aj ďalšia tentoraz homofóbna otázka: Prečo sme sa vzťahu dvoch chlapov venovali celý jeden diel a prečo o vzťahu hlavných postáv z prvých dvoch častí nevieme takmer nič? Nie žeby ma to zaujímalo, o romantiku už nemám absolútne záujem, no je opodstatnené tvrdenie, že sme sa tomuto páru venovali čisto len preto, že je homosexuálny? Pokojne ma označte za homofóba, napriek tomu, že podporujem zväzky rovnakých pohlaví. Ale zamyslite sa, že kam sa kvôli korektnosti a zapojeniu všetkých dostaneme... Sú veci, ktoré sú správne tak ako sú. Pokiaľ bude film o skupine raperov z Comptnu určite ju nestvárnia belosi kvôli korektnosti. Tak isto ako Adolfa Hitlera nebude hrať azijat a Lenina nestvárni černoch - len aby sme ostali pri podpore menšín. S mojou recenziou som sa rozhodol riešiť všeliaké možné problémy. Pokiaľ by som ohodnotil časť ako nezáživnú kvôli hodine romantiky bol by som okamžite označený za odporného homofóba a rasistu a ktovie čo všetko... Bohužiaľ, dnes je správny len jeden názor - ten náš a zabudli sme počúvať jeden druhého. Iste sú medzi nami psychopati, sociopati, xenofóbovia a rasisti avšak možno stačí vypočuť názor iného a zistíme prečo zastáva názor aký zastáva a je frajer len na oko. Zamyslime sa. ()

DeJiF

Joo samotářskej samotář na cestě samotou, toě Bill hoššaňy, emerycká ermejda vodtáhla a já tu žiju sám, sám vlk samotář, samotářskej... sám. Oj tu mi zapadl do ďuzny cápek, měl bych ho asi nechat jít, když on ale tak hezky prosil, dobrá, nechám ho využít své zdroje, přeci jen, jsme oba teplí a proto v seriálu, kde je všude apokalypsa, nemůžeme mít problémy se zdroji. "Ohhh Bille taková překrásná píseň, jež jsi napsal, pro jakou je?" "Žádná neni".Tím jsem myslel nejspíš, že jsem nikdy žadnou nepotka... "Ohhhh Bille já vím, pojď se políbit, známe se asi 5 minut". "Ahhh Franku už nejsem samotář samotářskej sám, pojď, sjedeme si 40 minut dlouhou montáž špatné gay romance." "Ohhhh Bille, jsem nemocný a už jsem se rozhodl, propagovali jsme homosexuály, pojďme ještě zpropagovat eutanázii, dneska mi rozdrtíš prášky do vína, ale předtím... se vezmeme!!!!"  "Ahhhhh Franku toě tak fradžiliózně magické, ale těch prášků si taky trochu nasypu, jsem starej." "Ohhhhh Bille ty ješitný dědoušku, jak romantické, jako Romeo a eh... Romeo, zemřu ti v náručí!!!" A tak skončil samotářskej samotář, už nebyl samotnej, ale položil život za levnou, špatně napsanou duhovou propagandu. No hoši tak takdle fagt ne uš, dávil jsem se nad dialogy asi třikrát a jednou jsem si došel pro čokoládu a trochu si provětrat mozek studeným vzduchem z ledničky. A jen aby mě tu nějaký homofil neosočil z fobie, dávil bych i kdyby místo Franka byla ženská, protože ty dialogy jsou fakt na úrovni podprůměrné romanťárny z televize. Čest svobodě slova. Amen. ()

bishi1

Che, che ... baví mě, jak tento díl nasral kupu tvrďáků, co si chtěli užít další nášup zombíků a ono ejhle, téměř 3/4 dilu se věnuje epizodě o setkání, žití a posléze i smrti dvou buzíků .. mě toto odbočení do téměř normálního světa bavilo ()