The Last of Us - Season 1

(séria)
USA, 2023, 8 h 37 min (Minutáž: 43–80 min)

V roce 2003 pustoší planetu parazitická houba, která mění lidi v násilné predátory známé jako tzv. nakažené. O dvacet let později je ostřílený přeživší Joel (Pedro Pascal) najat skupinou rebelujících bojovníků za svobodu, aby propašoval čtrnáctiletou Ellie (Bella Ramsey) pryč z represivní karanténní zóny. Z původně rychlé a jednoduché práce, se brzy stane brutální a temná cesta napříč postapokalyptickými Spojenými státy, kde se Joel a Ellie budou muset spolehnout jen jeden na druhého. (Magic Box)

Lendak

Hru som nehral, takže to nebudem porovnávať. Za to ale milujem zombíkov a keď som zistil, že chystajú nový seriál, ktorý je ešte podľa slávnej hry, moje natešenie bolo viac než veľké. Ale keďže vôbec nepoznám predlohu, nevedel som čo od toho očakávať. Najlepšie tu bola podľa mňa výprava plná nádherných scenérií na polorozpadnuté mestá, zarastené cesty, zhrdzavené autá a podobne. To dokresľuje aj úžasná hudba a hlavne herci, kde Pascal je ako vždy perfektný ale hlavne nováčik Bella Ramsey, ktorú si človek instantne zamiluje. Najväčší problém mám ale s tempom. Akože to pomalé tempo by mi vôbec nevadilo (mám radšej pomalšie a komornejšie príbehy), ale keby sa tu raz za čas neobjavili epizódy, ktoré iba zbytočne brzdia príbeh (okrem tretej ktorá bola úžasná). Finále som tiež čakal akčnejšie napínavejšie a hlavne emočnejšie. A samozrejme to, že tvorcovia občas zabúdajú na to, že v tom svete sú aj nejakí zombíci takže sa niekedy celé epizódy neukážu, to netreba komentovať. Over all je to ale stále úžasne a hlavne poctivo natočená zombie dráma. 8,5/10. ()

KajlQ

TLOU se snaží, aspoň tam kde to jde, držet své předlohy, ale někdy od ní odbočí spíš horším směrem. Hodně lidí si bude stěžovat že tam nejsou moc zombáci a strhávat tomu hodnocení, ale zcela upřímně si myslím že kdyby jich tam bylo jak namrdáno tak je to jen samý zabíjení a zcela upřímně menší zábava, jako když se tvůrci snažili držet jakéhosi realismu a atmosféry světa zdevastovaného apokalypsou. TLOU se nesnaží být akčňák se samým zabíjením, ale zakládá si hlavně na příběhu a na dialozích, které jsou pěkně napsané. Vizuál je nádherný a obsazení je taky super, hlavně Pedro, který tam sedí jako prdel na hrnec, ale trošku mi vadila Ellie jelikož oproti hře, nevypadá jako Ellie, ale tady hodnotíme seriál a né věrnost hře.  Myslím si že ve hře bylo mnoho věcí v příběhu lépe uděláno než v seriálu, například scéna v nemocnici ve mě nevyvolávala nijaké extra emoce a celkově mi to finále nepřišlo nic extra. Co se musí nechat je že do seriálu obsadili i dabéry ze hry což mi přijde jako takový hezký malý detail. Hudba byla úžasná až nadpozemsky skvělá a intro jsem hulil co to šlo. Zdaleka největší slabinou série je sedmý díl, který se zkrátka režisérům moc nepovedl. Co se mi líbilo opravdu hodně bylo, jak si předělali Billův příběh a zcela upřímně je to snad jedna z nejlepších seriálových odboček co jsem kdy viděl. Shrnu to takhle - skvělá adaptace, ale na pět hvězd to prostě nestačí, ale i tak solidní podívaná. 83% ()

Sebule

S první sérii jsem velice spokojen. Začátek seriálu opravdu skvělý, některé díly byly trochu slabší. Seriál se naprosto věrně drží předlohy a přidává něco navíc a naopak taky něco ubírá. Pedro s Bellou naprosto skvělé obsazení a vlastně s nikým jsem neměl problém. Fantastická hudba, která je stejná jako ve hře. Nějaké ty problémy se tam najdou, tempo je jednou pomalé a pak zase moc rychlé... Minimálně jeden díl by mohl jít pryč a nahradit ho normální díl, který rozvíjí příběh. Taky tam mohlo být více infikovaných, tvůrci se rozhodli trochu pro jinou cestu a jsem schopný to akceptovat. Haters gonna hate, ale to už tady tak bývá. Pro mě je důležité, že se to velmi přesně drželo předlohy. Byly tam emoce a hlavně jsem se skvěle bavil. Hodnocení: 9/10 ()

Grázl83

Pedro Pascal je můj oblíbený herec a musím říct, že ta role mu skvěle sedne. Naopak Bellu Ramsey nemám rád, je strašně nesympatická, ale i tady musím pochválit její herecký um. Děj se víceméně drží herní předlohy, ale některé části jsou moc neztahané a naopak něco je moc rychlé. Třeba 3 díl je úplně zbytečný a místy nechutný, že jsem musel přetáčet. 7. díl je nudný, ale i tato herní předloha obsažená v datadisku byla nudnější. Chybělo mi více scén s Clickery, přece jenom ve hře jich je spousta a navozují skvělou hororovou atmosféru, v seriálu se to odbylo jenom pár kusy. ()

SamGee

Videohra The Last of Us opantáva miliardy hráčov hororovou atmosférou, akčnými scénami a osobným príbehom už dekádu. Bolo otázkou času, kedy niekto z Hollywoodu zadaptuje tento videoherný hit. Pošťastilo sa to televíznej stanici HBO a bol som zvedavý, ako zvládnu showrunneri Neil Druckmann-Craig Mazin ukočírovať The Last of Us.    Rovnako ako vo videohre, sledujeme cestu dvoch odlišných ľudí – cynického dospeláka Joela (Pedro Pascal) a čipernú tínedžerku Ellie (Bella Ramsey). Tí putujú po spústošenej Amerike s  cieľom vyrobiť liek pre ľudstvo, ale ich výprava nebude ľahká. Bojujú s infikovanými, vyhýbajú  sa nebezpečným ľuďom a čelia vnútorným démonom.     Pri adaptácií si musia filmári dávať pozor na dva extrémy – aby príliš nekopírovali jedno médium a aby sa príliš nevzdialili od pôvodného materiálu. Showrunnerom to našťastie nehrozí. Darí sa im navodiť depresívna atmosféra a efektívne pracujú s témami prežitia, ľudskosti a lásky. Avšak, v seriáli absentujú zombicí a akčné sekvencie. Rozumiem zámeru tvorcov neprekročiť rozpočet, ale podľa mňa mohli pridať aspoň pár scén na zintenzívnenie deja. Neznamená to však kritiku voči akcií a zombíkom. Keď sa objavia na obrazovke, nestrádajú napätie, živočíšnosť a brutalitu.    Duo Joel-Ellie sú nielen perfektnými protikladmi, ale aj uveriteľnými postavami, prechádzajúce si osobnou traumou. Treba vďačiť hercom Pascalovi a  Ramseyovej, ktorí ťahajú seriál hore a dávajú protagonistom celé srdce. Široká paleta charakterov stihne podať silný herecký výkon, ako líderka odboja Marlene (Merle Dandrige), pár Bill-Frank (Nick Offerman, Murray Bartlett), Joelov brat Tommy (Gabriel Luna), fanatický úchyl David (Scott Sheppard) a ďalší.    Hoci hudba s pesničkami sa nevyskytyjú často, vedia byť rovnako úderné ako melancholické. Popri minimalistickému soundtracku  kvitujem kamerové zábery,  odpudivé masky zombíkov, obrovské kulisy a americkú divočinu, ktoré pomáhajú vyrozprávať dej.     The Last of Us sa krotí v akcií a nemŕtvych, ale ponúka dramatický seriál s autentickými postavami a myšlienkou o hľadaní nádeje v chaotickom svete. Seriál vyniká vo výbornom hereckom obsadení, napínavých scénach a intímnych momentoch. Určite ho odporúčam tým, ktorí preferujú zombie žáner, psychologické drámy alebo obidva.    Príbeh: 8/10, Témy: 10/10, Postavy, herci: 9/10,  Hudba, pesničky: 7/10, Akcia, zombíci: 8/10, Kulisy, kamera, masky: 9/10, Celkovo: 8,5/10. ()

BlackAdder87

Hru jsem nehrál, čistě jako seriál je to hodně povedené. Jediné co bych vytknul je absence infikovaných v druhé půli, kdy svět působí téměř bezpečně a dává zapomenou proběhnuvši apokalypse. ()

kishi_SO

ja som celkom spokojny. Hral som hru (topka!!), takze viem posudit aj rozdiely, a nijako zvlast mi nevadi skromnost Cordyceps zombiekov. Paradoxne viac sa mi pacili tie epizody kde nebol ani jeden. I ked sa mi to tazko priznava, 3 epizoda je najlepsia z celej serie a ta explozia emocii si urcite zasluzi nejake to ocenenie. ()

Heywood

Už se blížím ke konci série a přemýšlím, proč by měla být tak výjimečná. Snad tím, že ukazuje, že se lidé bez řádu změní v hrůzy? Že pokud společnost nevytváří pravidla a nevyžaduje jejich dodržování, vše se změní v bezohlednou jízdu vrahů, kanibalů, zrůd morálních i skutečných? Možná. Herecké výkony mě neoslnily, exteriéry pokládám za až kýčovité a v mnoha směrech se opakující klišé. Záběry na tzv. mrtvá města jsou tak tuctové, až to nudí. Nevím, proč bych měl hrdinům fandit, protože zázračný lék v těle nositelky  až příliš připomíná podobné filmy (Já legenda, Bílá nemoc ap.,) a covidové tzv. vakcíny zbořily důvěru v lékaře i pharma firmy možná více, jak tohle sci-fi. Díl od dílu jsem byl rozpačitější a neklidný z toho, že nemohu objevit tu "parádu", co vidí ostatní, co tu sází hvězdy jako jarní cibule. Hlavní hrdince nemohu přijít na chuť ať dělám, co dělám, i přes vtipně napsané dialogy, které si mi jinak líbí. Holt budu o ten "umělecký zážitek" ochuzen, ale na svých 45% dopustit nedám. Jsou série, co je mohu vidět vícekrát, tahleta to určitě nebude. ()

bonovox

Nie je to určite top seriál, ktorý bude na vrchole rebríčkou na konci roka 2023, ale stále je to kvalitný TV produkt, ktorý určite v mnohých aspektoch naplnil veľké očakávania fanúšikov. Výprava, hudba, Pedro Pascal v hlavnej úlohe - všetko perfektné. trošku otravná Bella Ramsey mi moc nesadla, taktiež scenár s mnohými flashbackmi nie je až tak dokonale vyvážený, menej akcie, za mňa ok, aj keď dosť sa k záveru vytratil samotný strach z nakazených...Celkovo Season 1 kvalitná žánrovka, uvidíme s čím prídu tvorcovia o 2 roky. 75% ()

PanJelen

Když už jste si jednou zahráli tuto skvělou hru, jakkoli dobře zpracovaná filmová adaptace vám nedokáže nabídnout tak parádní zážitek, už jen proto, že s hlavními postavami ve hře strávíte podstatně více času a tak se vám vryjí více pod kůži. Na začátku jsem tedy spíše váhal, jestli si mám tento dobře známý příběh opět připomenout. První epizoda paráda, pořádně našláplá, která si udržuje tempo a téměř dokonale kopíruje super začátek tak jako ve hře. Druhá taky moc fajn, toulání se po městě, za každým rohem nebezpečí a se super scénou s Clickery. Pak nadšení rychle opadlo, téměř vše se začne vyprávět skrze flashbacky, které mnoho nového o dalších postavách neřeknou a spíše vás odtrhávají od ústřední dvojice, která by vás měla zajímat nejvíce. Občas jsem měl tak pocit, že právě kvůli častým odbočkám nezbývá tolik času věnovat se hlavním hrdinům a jejich vztahu a celý příběh tak působí uchvátaně a nemá čas odvyprávět cestu Joela a Ellie tak, jak by si zasloužili. Tvůrcům se podařilo narvat tak velký příběh na docela malou plochu a to se neobešlo bez kompromisů. Nejlepší film podle videohry? Asi ano, ale moc konkurence zrovna nemá. Proč se na to kouknout? První dvě epizody, bitva o Kansas City s Bloaterem a stále v jádru silný příběh. ()

TesterX

Pomerne dost precenena serie je v prvni serii jako na houpacce. Pokud se venuje hlavnim postavam, citove zdime, generuje napeti a ve vysledku bavi. Bohuzel je to vyplneno nekolika dily, ktere je nikam neposunou a venuji se na velke plose naprosto zbytecne vedlejsim postavam, ktere nikoho nebavi a mozna i znechuti - ano, dil venovany gay paru je vylozene ulet. Posledni dily ale zachranuji, co se da a celkem prirozene nalakaji na dalsi serii. ()

Baru.Class

Tak tu máme dnešním dnem konec první série a já můžu objektivně pěkně za čerstva zhodnotit celej tendle počin. A bohužel musím naprosto bez skrupulí říct, že je to pro mě zklamání roku. Tendle seriál měl naprosto obří potenciál, jelikož hra byla bezkonkurenční, nicméně žalostně doplatil na urputnou snahu zalíbit se modernímu publiku všech kategorií, což ve výsledku znamenalo jenom sálodlouhý dialogy o hovně a žádnej děj. Což tak nějak divák předpokládá, u postapokalyptockýho seriálu s houbičkovejma zombíkama, že se tam bude něco dít a ne že budeme celou dobu hledat svoje přiteplený respektive nonbinární druhý já. Bez Pedra by to byla úplná sračka, díky němu se možná i donutím zkusit druhou řadu až bude. ()

Ondak

Hru jsem nehrál a proto jsem asi spíše čekal seriál o zombících s hororovými prvky a tak se seriál ze začátku i prezentoval, ale děj se změnil a spíše vykresluje vztah dvou postav. Moje hodnocení balancuje mezi 3 a 4 hvězdami, ale převládlo krásné zpracování, které moje hodnocení zvedlo. Děj se mi až tak nelíbil, protože mi přišly zbytečné scény kdy byl vidět "zombie boss" a díl s vykreslením života postav mi taky moc nepřineslo. Moje hodnocení tedy je, že se na to dobře dívalo a u dílů jsem se bavil, ale nemyslím, že se jedná o nepřekonatelný seriál. Pokud by šlo dát 3,5 hvězdy, tak by to bylo optimální hodnocení. ()

Knifeos

Přestože, že jsem divákem hrou netknutým, moc jsem se těšil na adaptaci The Last of Us, jelikož námět, hype a vlastně i obsazení slibovaly prvotřídní podívanou. A ono se to tak i povedlo. Je to seriál ve spousta ohledech jiný, citelně adaptující již existující materiál a nesnažící se to jakkoliv ututlat nebo předlohu zastínit. Vyprávění je také jiné, výrazně méně ucelené než jsem očekával. Nabízí jednotlivé kapitoly, které neposouvají děj přímočaře kupředu, ale nebojí se otevírat vedlejší, nečekané nebo až zprvu nepochopitelné vedlejší linie. Jedna z nich, konkrétně ta ve třetí epizodě je jednoznačnou špičkou v současné televizní tvorbě a na tento příběh už opravdu nikdy nezapomenu, byla to nádhera. Co se hlavně dějové linie týče, ta je za mě až příliš často přerušovaná a tempo v mých očích výrazně selhává, čímž trpí hlavně budování vztahu ústřední dvojice a taky diváka směrem k ústřední dvojici. Jelikož je tento přístup ale zvolený po celou dobu seriálu, nemá smysl hledat konkrétní místa a drbat je zde, takto je to zkrátka natočené. Produkce byla nádherná. Jednotlivé lokace působily přesně tak, jak měly a atmosféra byla pevně stanovená od první epizody. Problém nastává u vnímání apokalypsy jako takové a nebezpečí současného světa. Myslím, že 9/10 diváků má z toho, co viděli jednoznačný dojem, že právě živí lidé jsou na plné čáře tou největší hrozbou, před kterou je třeba se mít na pozoru. Houbáci jsou tady pak jen skoro mýtickou hrozbou, které jsou si všichni vědomi, ale já občas tápal, proč je kolem toho takový povyk, když skoro nikde nejsou. Navíc to podkopává hlavní cíl celé sledované akce, kterou je nalezení léku. Mezi postavami to za mě jednoznačně táhl Pedro Pascal jakožto Joel, kterého po Oberinovi a Mandovi definitivně zbožňuju. Ellie byla kontroverzní figurou už od počátku skrze obsazení Belly Ramsey do role. Osobně musím říct, že jsem se do velké míry přes tyto rozpaky přenesl, přesto pravdou zůstává, že mi k srdci nestačila přirůst. Všechny postavy a všechny nedostatky ovšem budou mít v budoucnu dost prostoru na další vývoj a vylepšení, stejně jako ta spousta kladných atributů, které The Last of Us dokázalo představit. Těším se. 7/10 ()

Nespy

Seriál o zombies bez zombies. V tom ale nutně nevidím problém. Největší slabinou The Last of Us je naprosto nevhodný casting Ellie, filler epizody a změna vztahové dynamiky mezi dvěma hlavními postavami, která byla ústředním tématem prvního dílu hry. ()

13Maty13

"I got you, baby girl."     /// Už je to celkem dlouho, co jsem takhle byl ze seriálu nadšený. Hru jsem nehrál, ale do příběhu jsem se neskutečně ponořil a moc si ho oblíbil. Emotivní jízda, plná skvělých dialogů, napínavých scén a postav, který si prostě  zamilujete. V první půlce se hodně experimentuje a je vidět, že se tvůrci utrhli ze řetězu. Druhá půlka působí místy už trochu urychleně, chybí mi tam víc nakažených a finále mohlo být klidně o několik minut delší. Produkce je špičková! Všechny místa, oblečení a masky jsou realistické a jako vystřižené ze hry. Každý den jsem netrpělivě čekal až bude zase pondělí a uvidím, jak Pedro Pascal a Bella Ramsey, bojují proti nájezdníkům a nakaženým. Miluju to!   / Hodnocení: 10/10.  ()