Planéta Zem opäť stojí v centre pozornosti mimozemskej civilizácie. V dvanástich metropolách pristáli zvláštne vesmírne lode a nik netuší, aké sú zámery votrelcov. Prišli v mieri alebo sa ľudstvo má začať obávať? (Itafilm)

Rodriguez

Jediné štěstí, že byla v Cinestaru v neděli akce: film za 60,-Kč, protože i za ty prachy byl tento snímek předražený! Film se nehorázně vleče a za ty dvě hodiny by člověk alespoň něco očekával, ale tady? Čekal jsem a čekal a čekal. A jak snímek začal tak i skončil. Párádně propr*caná neděle! Ještě že mě zvedl náladu následný horor. 15% ()

Abes

Během tří minut se o hlavní postavě dozvím vše, v té čvrté přiletí návštěva, intenzivní nástup. Louise pod tíhou apokalypsy ukončuje přednášku, jde domů a z okna vyhlíží co přijde. Druhý den po vzoru evropkých předků ze 40.let nebere nebezpečí vpotaz, vstává a jde do práce. Hledání komunikačního kanálu mě baví po stránce atmosféry, vizuální a zvuková stránka (rychlý pohyb návštěvníka aniž by úder do skla vyvolal zvuk) je hypnotizující. Film mě nutí přemýšlet jak bych se s návštěvou dorozumíval já. Rozhodně to směřuji do obrázků. Hosté jsou zjevně obdařeni schopností rozeznávat tvary, kresba 12 vajíček a jedné kružnice je jasná volba pro uvodní dialog. Po pár minutách samozřejmě zjistím, že jsem úplně blbej, oni vnímají čas jinak, beztak jinak vnímají i prostor a jakoukoli jeho interpretaci. Film jsem sledoval pod rouškou únavy, s přemírou snahy uvažuju jestli by nebylo férovější jít spát a dokoukat to zítra, vidina twistu, který výše zmíněné chování hlavní postavy vysvětlí je to poslední co mě drží při vědomí. V poslední třetině filmu jsem bojoval také s neustále se opakujícími střety Louise a plukovníka Webera. Weber ví jak dopadli domorodci ale slovem kangaroo se nechá odpálkovat? Tak teď nevím, má být chytrej nebo blbej? V oboru vzdělán nejsem ale je mi jasné, že doktorka kecá, body pro mě. Zpetně si uvědomuju, že jejich vztah připomínal ten mezi Turingovým týmem a nadřízenými v The Imitation game. Twist nakonec přijde a odpálí dávku emocí, v hlavě se začínám vracet což efekt umocňuje. Přestávám sledovat co se na plátně děje, teď jde o to si celý příběh zpetně protřídit, chybu nenajdu, tvůrci si to všechno pohlídali. A tvrzením "A teď si nejsem tak jistá, jestli mám věřit na začátky a konce" od začátku pojistili. Podobné: The Imitation game, Close encounters of the third kind. ()

MrPierc

Úžasné sci-fi. Mnohem více procítěnější, pochopitelnější a osobnější než Interstellar. Hudba je tak zvláštní a záhadná. Uvěřitelné sci-fi. Jsem překvapený a velmi spokojený. To už jsem dlouho nezažil. ()

Crawler-D

Film roku? Roku? Jako vážně? Příchozí mají perfektní audiovizuální stránku, která bezpochyby navozuje unikátní zážitek při sledování jinak mnohokrát omletého námětu kontaktu s mimozemskou civilizací. Nelze ale jásat jenom proto, že jde o opak Dne nezávislosti, který místo hromady výbuchů a masové destrukce nabízí pozvolna rozvíjenou zápletku. Příchozí totiž nejsou tak chytří, jak bych si i já přál. Spíš vypadají jako někdo, kdo získal titul na univerzitě za dva měsíce. Výsledek podkopává i tím, že se snaží být pragmatický a autentický. V emocionální rovině je poněkud kýčovitý (Richterovo On the Nature of Daylight je skvěle hořkosladké, ale znemožněné tím, že už skladbu skvěle využil Scorsese v Prokletém ostrově. Proč nemohli tvůrci najít „svou“ hudbu?). Ve vědeckofantastické rovině je nedůsledný a v související politické rovině pak nesnesitelně naivní. /MOŽNÉ SPOILERY/ O vizi sjednocení se sice poslouchá hezky, ale když už někdo natáčí o ufonech bez pozlátka, mohl by si svůj závěr lépe zdůvodnit. Myšlenka, ke které film směřuje, nefunguje a rozpadá se s tím, jak scénář a výsledný film nedává pádný argument, proč by mocnosti světa odhodily své rozdíly? Podobný problém jsem měl s vyústěním Watchmenů, ti ale nabídli o něco přesvědčivější motiv obavy. Co se týče důvodu příletu mimozemšťanů a toho, co přináší, je nutné se držet v osobní rovině příběhu lingvistky, protože ve chvíli, kdy „dar“ vztáhneme na celou civilizaci (a to film naznačuje), je to průšvih. Podstata daru je nevšední, ale zavání hříčkou, která není domyšlená a spíš než pozitivem, které by dalo světu důvod být jednotné, je trestem. Nemluvě o tom, že od emzáků je to pokrytecký dar. A armáda je opět pojata v tradičním stylu, jenom ta klišé tolik neční. ()

dubinak

Ještě když jsem odcházela z kina, tak jsem si byla jistá, že si Arrival zaslouží čtyři, protože hype, který dostal bezprostředně po premiéře se mi nezdál až tak vyplněný. Když jsem ale pár hodin po projekci začala zkoumat poslání tohoto filmu, hledat si fan teorie a přemýšlet nad souvislostmi, těch pět hvězd jsem najednou viděla před očima. A ať si říká kdo chce, že si tady každý druhý, stejně jako Villeneuve hraje na odborníka přes filosofii a slepě tomu napálí plný počet, protože je to nadpozemsky patetické, já to vidim jinak. Arrival beru jako filmový balzám na duši, který ve vás vyvolá emoce celé škály a navíc poskytne spoustu prostoru na přemýšlení. Navíc, herecky a řemeslně je to hlavně po stránce zvukové naprostá špička a na plátně vás to prostě uchvátí. Nemůžu říct, že bych odkryla veškerá sdělení, co nám Villeneuve nastolil a taky, jestl opravdu všechno zapadlo do sebe. Vím jen, že ve mně zanechal opravdu nepopsatelnou radost z jeho čiré snahy o originální námět. ()

ad

Směšný scénář zůstane i v rukou schopného režiséra směšným scénářem... U filmu, který se bere tak moc vážně, jako Arrival jsou základní logické nesmysly dost problém. ()

laik_60

Možno to chce naozaj pozrieť dvakrát , možno nie. Škoda tej ústrednej myšlienky (darček umožňujúci poznať budúcnosť - naozaj by sme to chceli ???? Vo filme bola odohratá aj zaujímavá "predstava" o spolupráci svetových mocností pri riešení kontakt s mimozemšťanmi. Naozaj asi len fixia. :) Inak film je režijne aj herecky slušne vybavený, a preto aj pozerateľný. Piaty bod by i možno aj zaslúžil, ale možno neskôr. ()

Cheeter

Za mě rozhodně pecka. Konečně nic ve stylu, že přiletí hromada marťanů, rozfláká půlku země a pak to vše bude hrdinně vyhráno za pomocí koalice vedené Spojenými státy. No dobře, příběh tu sledujeme pohledem Spojených států, ale je zde poměrně dobře dán prostor Číně a Rusku. A samotná zápletka, prostě lahůdka. Mě se to líbilo a jsem rád, že tenhle film neunikl mojí pozornosti. ()

Wladi.mir

Atmosféra filmu je vynikající, napětí po celou dobu a navíc skvělý výkon Amy Adams. Bohužel na plných 5 hvězd mi tu chybí akčnější konec. ()

bourec

No, rozhodně je přinejmenším pohádkový pro Dennise, s jakou sofistikovanou a vytříbenou nudou prorazil ve světě filmu. Tady se dvacet minut v prostřizích dozvídáme něco o životě Amy, přičemž pozorujeme prostřednictvím zpráv invazi čehosi. Pak nastupuje velkej lilek, dvě chobotničky z devátýho patra, houkání,skřípání, bzučení, hudební podkres děsivě uspává, a celý to znázorńuje cosi, co naší hrdinku zřejmě teprve čeká. Proč ovšem tahle čůrákovina má osmdesát procent je mi záhadou. Z milosti dvě hvězdy za to,  že to včas skončilo. 30%. ()

Pitam

Skvělý počin. Konečně zas jednou někdo natočil inteligentní film, který je možná méně sci-fi, než by se mohlo zdát na první pohled. I přes zjevný vědecko-fantastický motiv jde spíše o jednu velkou sondu do lidského naturelu, konkrétně do té jeho jednoduché a primitivní stránky, která říká, že co neznáme, je lepší raději rovnou zničit, nebo zahubit. Jen tak preventivně. Protože, co kdyby to náhodou byla hrozba? Velmi aktuální v současné době, což? Aniž bych se stavěl na tu či onu stranu, film si mě naprosto získal. Přitom má v podstatě velmi jednoduchý příběh a je poskládaný z jednotlivých střípků, které jsme už z velké většiny předtím mohli vidět jinde (tu si autor půjčuje z toho a tu zas z onoho staršího sci-fi filmu nebo knihy, tu slyšíme skladbu, která utvářela nezapomenutelnou atmosféru v úplně jiném snímku, což by mohl někdo nazvat svatokrádeží). Zcela originální je tu vlastně nakonec jen zvolená forma komunikace. Ale komu to vadí, když všechny ty střípky do sebe přesně zapadají a tvoří velmi hutný a dokonale ponurou atmosférou nabitý celek, který diváka vtáhne do děje? Už dlouho se mi v kině nestalo, že bych se díval na hodinky nikoliv proto, abych zjistil, kdy už to skončí, ale proto, abych se ujistil, že to ještě hodně dlouho neskončí. Jsou tu ty typicky „Villeneuveovské“ krásné loudavé záběry s dokonalou kamerou a zvukem (např. úžasná pasáž při příletu vrtulníku na místo přistání „Příchozích“). Také je tu skvělý (a přitom vlastně docela minimalistický) soundtrack. Sympatické herecké výkony, jakož i jejich vcelku neokoukané tváře. Ale abych jen nevychvaloval, trochu mi občas v určitých ohledech vadila naivita a nelogičnost příběhu, a také místy až „nadlidské“ (nejen mentální) schopnosti hlavní hrdinky (např. bych chtěl mít její paměť, ehm). Hlavní pointu jsem také, bohužel, uhodl až příliš brzy. Přesto, z mého pohledu chybí filmu jen malý krůček k dokonalosti... ()

C0r0ner

Vadí mi na tom jedna jediná věc - že to je brutální kopírka Interstellaru, který oproti Villeneuveovi vyhrává ve všem. Být to natočeno v opačném pořadí, tak pravděpodobně píšu, že je Příchozí lepší ze stejného důvodu. Kanaďan ale opět dokazuje, že je jedním z nejlepších filmařů současnosti a tenhle snímek že je vážně špička ve všech ohledech. 90% ()

andrii

Ti druzí, z hvězd, na paprskovitých prstech. Bílá místa emoce. A domácí v ochozech porozumí, když zastaví černé nemoci, nechají odejít tíhu náboje. A výhrou jim bude. Mít už jen lidskost na rukou. ()

epicek

Naprosto fenomenální podívaná! Jak si totiž začnete pak skládat jednotlivé střípky dohromady , dojde vám ta hloubka a podstata celého filmu a ta vás tak neskutečně rozebere na miniaturní kousíčky, že to budete vstřebávat ještě hodně dlouho. Tenhle film si vůbec na nic nehraje a proto působí tak přirozeně lidsky. Amy Adams totálně dechberoucí a věříte jí každou projevenou emoci. Takových inteligentních sci-fi už se moc nedělá a o to víc jsem rád, že jsem jedno takové zrovna mohl vidět. Pro mě rozhodně aspirant na film tohoto roku! What is your purpose? ()

Martrix

I kdybych nebyl velký fanda sci-fi, tak by mi jako doporučení bohatě stačilo i to, že se v režisérském křesílku rozvaloval ten samý chlapík, který má na svědomí Sicario: Nájemný vrah. Nejde jen o to, že si Denis Villeneuve umí vybírat skvělou látku, ale on ji dokáže prodchnout atmosférou, o jaké si hollywoodští chrliči popcornovek, mohou nechat jen zdát. V komentářích padl názor, že Příchozí je sci-fi dekády. Pokud se anketa na toto téma bude konat...tento film tam nejspíš nebude. Bude tam Avatar, Hvězdné války...budou tam snadno pochopitelné a jednoduché vizuálnosti. Možná někde na chvostu první desítky...hned po Interstelaru, by se Příchozí objevit mohl, ale spousta lidí se bude i přesto chvíli rovzpomínat, o čem to vlastně bylo. Ten film je totiž tak skvěle udělaný a ve všech momentech vyvážený, že je těžké si z něj pamatovat nějaký konkrétní okamžik. Ale především...je to film, který vám zprostředkuje emoce. Dokonale propletené sci-fi a drama, které pro někoho díky své autentičnosti působí po vizuální stránce béčkově. Ale nedejte se mýlit. To se jen Villeneuve ve své snaze udržet pozornost diváka na emocích a v atmosféře, nesnížil k lacinému podbízení se obdobou Vetřelce, nebo Dne nezávislosti. Jeho film totiž není jen o emzácích, je především o lidech, konkrétně o jedné lingvistce. Je to tedy stejně "člověkamapující" sci-fi, jako třeba Fontána, nebo Atlas mraků. Zmiňovaný Interstellar mi jako srovnání nepříjde vhodný. Nolan se zaměřil spíš na konfrontaci jednoho člověka vs lidstvo vs vesmír. Tady má scénář ambice menší, ale ve výsledku se ukázal Denis Villeneuve mnohem lepším režisérem, než Nolan (sorry kluku) a dokázal z jednoduššího scénáře udělat audiovizuální a současně sci-fidramatickou lahůdku, jakých se opravdu za poslední dekádu moc neurodilo. Po skončení promítání, bylo celé kino potichu. Žádná hodnocení, žádný smích. Skoro každý, byl totiž zamyšlený. Pokud vás Příchozí oslovil, nemáte na výběr a dáte 5*. Pokud jste se rozhodl, že se vám nelíbil, i tak dáte 3*, protože podvědomě cítíte, že jste viděl něco vyjímečného. Horší hodnocení, ale může dát jen neandrtálec, který si celou dobu smskoval, nebo emocionální eunuch. Toto sci-fi je spíš pro dospělé, takže ... . Pro mě osobně to byl nejen sci-fi, ale i filmový zážitek, za který jsem vděčný. Doporučuji všem, kdo se nebojí přemýšlet. Jděte ale bez očekávání čehokoliv. Jsem si totiž dost jistý tím, že jen málokdo dostane to, co čekal ;o) Nebudete se bavit, budete sledovat a poslouchat. A potom všem, pokud budete chtít, budete mít i o čem přemýšlet. To je u tak zprofanovaného žánru nečekaný bonus navíc. ()

pakobylka

Fascinující - a přitom komorní a velice intimní příběh. Respektuje odvěký řád vesmíru, který je na hony vzdálený lidskému vnímání a chápání času ... i prostoru. Jak člověka posouvá dál, jakoby ho zároveň vracel až někam k úsvitu civilizace ... na samotný začátek cesty, kdy ještě vstřebával svět kolem sebe s dychtivostí dítěte a s otevřenou myslí, kdy se nechával vést nejenom všemu pěti smysly, ale i instinktem a podvědomím - než se nechal pohltit a svázat vlastním pokrokem. Nejsem si úplně jistá, jestli jsem všechny odkazy pochopila přesně tak, jak jsem měla - nicméně každý si je může vyložit po svém ... i v tom spočívá kouzlo stříbrného plátna. (Nebo to prostě berte tak, že díky chytře se tvářícímu filmu bývám někdy i za pitomce.) V každém případě bych si měla dobře zapamatovat chlápka jménem Denis Villeneuve ... jsem mu vděčná, že odolal vábení 3D technologií a dal vzniknou poctivému hloubavému sci-fi s nezbytným závojem nepoznaných či nevyřčených tajemství. ()

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

28.02.2019

Pár dní po jeho druhé oscarové výhře za roli v Zelené knize se Mahershala Ali (Temný případ, Moonlight) upsal dalšímu ambicióznímu projektu. Zahraje si hlavní roli v nezávislém sci-fi snímku… (viac)

Clooney a temné sci-fi

Clooney a temné sci-fi

22.06.2018

Přestože se momentálně studio 20th Century Fox nachází uprostřed přetahované o to, kdo ho nakonec koupí (aktuálně vede Disney), pokračuje společnost ve své tradici a čerstvě teď získala práva na nový… (viac)

Vin Diesel si zahraje Bloodshota

Vin Diesel si zahraje Bloodshota

09.03.2018

O comicsovém nakladatelství Valiant Entertainment jste možná nikdy neslyšeli. Podobně jako Marvel a DC ale má svůj propojený vesmír s tisícovkami postav, který se teď převádí na velké plátno.… (viac)

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson