Zátopek

• Česko Zátopek
Životopisný / Dráma / Športový
Česko, 2021, 131 min (Alternatívna 123 min)

Václav Neužil ml., Martha Issová, James Frecheville, Robert Mikluš, Jiří Šimek, Milan Mikulčík, Jaroslav Plesl, Jiří Rendl, Filip Březina, Štěpán Kozub (viac)

Dej filmu Zátopek sa začína v pohnutom roku 1968, keď sa austrálsky rekordér Ron Clarke po premárnenej šanci na olympijskú medailu rozhodne vydať do Prahy za fenomenálnym bežcom Emilom Zátopkom, ktorého bezhranične obdivuje. Príbehová línia rozhovoru medzi Ronom Clarkom a Emilom Zátopkom nás retrospektívne vracia ku kľúčovým momentom Zátopkovho športového i súkromného života. Tie sa navzájom prepájajú v komplexnom portréte muža, ktorý svoju rýchlosť a vytrvalosť nestratil ani potom, ako sa jeho posledné preteky skončili, a ktorý dokázal tvrdo bojovať nielen na atletickom ovále. Zátopek je príbehom o prerode neduživého chlapca na muža, ktorý na olympiáde v roku 1952 získal tri zlaté medaily a zároveň zlomil tri svetové rekordy. Je to tiež príbeh o nezlomnej sile vôle, ktorá dodnes inšpiruje tisíce športovcov na celom svete. Film však nerozpráva len o športe, ale aj o osudovom stretnutí a celoživotnej láske dvoch ľudí, ktorú nedokázali zlomiť ani športové či životné prehry. (Bontonfilm SK)

otík

Těžko říct, co jsem očekával, ale rozhodně jsem to nedostal. Na základě setkání Zátopka s kamarádem běžcem z Austrálie v roce 1968 se ve flashbacích dozvídáme spoustu věcí ze Zátopkova života - setkání s běháním, s Danou, sportovní úspěchy, svatba i vztahové rozpory. Vše je natočeno hezky barevně a s určitým despektem, ale nic zásadního neuvidíme ani se nedozvíme. Prostě hezký český film s nulovým přesahem, ovšem s báječným Neužilem. A za něj klobouk dolů. ()

MJMilan

Nádherné, poetické zpracování jedinečného příběhu jedinečných lidí. Václav Neužil naprosto geniální... a že je občas něco přibarveno na kráse vůbec neubírá. ()

kocik1

Zátopek doběhl do filmového cíle bez ztráty kytičky, kterou mu Martha na závěr příšpendlila za límeček svým oštěpem.:-) Brilantní herecké výkony, nečernobílý děj, škoda, že jsme nepokračovali v životě i do dalších let. ()

NiWi

Zátopek je rozhodně povedený film a v obrazu české kinematografie posledních let rozhodně působí jako moderní vzor pro všechny ostatní. I přes toto tvrzení však podle mého nedokázali tvůrci vytěžit silný příběh ústřední postavy naplno, i přesto že se jedná o jednoho z nejslavnějších a nejuznávanějších Čechů. Ve sportovní rovině asi nelze snímku nic vytknout, vše je poměrně věcně a stručně zpracované, zde netřeba hledat chyb. V rovině osobního života si však dovedu představit o něco lepší práci z hlediska dramatu a kontroverze, která Zátopka díky svojí komunistické příslušnosti provázela. Jsou tu sice náznaky, ale dalo se z toho vytěžit více. Ondříčkův scénář zde v mých očích nedokáže naplno využít potenciálu kontroverze, na druhou stranu se dá ale říct, že Zátopkův optimismus a charakter k tomuto ani za mák nevybízí. I když se jedná o solidní kousek, kterých kdyby se rodilo z české produkce daleko víc nikdo by se nezlobil, našlo se dost momentů kde bych čekal lepší práci od režiséra v podtrhnutí určitých momentů. ()

CatcherBlock

Neužil je hrozný herec, špatný, nesympatický.... nikdy nikde jsem mu jeho herecký projev neuvěřil a tady to není o nic lepší, avšak jde o dobrý, kvalitní dobový film s na naše poměry velkou výpravou, skvělými efekty a kostýmy a tak tím, že snímek je jinak kvalitní a Ondříček točit prostě umí, se Neužilovo neumětelství jakž takž ztratí, přesto však nechápu, proč vybrali do hlavní role zrovna tohoto idiota: To u nás někdo lepší neměl čas?  Scény ze závodů a trenínků dechberoucí a reálné, skvělá kamera a zvuk. ()

HonzaBez

"Já běhám..."  Václav Neužil v roli muže, který chtěl vždy vítězit (zatímco "zúčastňovat se mohou ti ostatníí" :D), toho ve filmu naběhal opravdu hodně. Přesto tento film zdaleka není jen o běhání. Zásluhu na tom má režisér Ondříček se svými "artovými" vsuvkami (viz třeba zajímavě natočená vnitřní krize Zátopka během Maratonu - "snové" setkání s africkým domorodcem v poušti, který ho nejen pomyslně "nakopne"). Vím, že na někoho třeba ty "ostré střihy" (ze záběru na start olympijského závodu na běh v lese či na zpívajícího naháče) mohly působit poněkud rušivě, z mého pohledu však právě tímto se Ondříčkovi povedlo dostat film ze škatulky čistě "snímku ze sportovního prostředí." Ze stejného důvodu mi v tomto případě nevadily ani ty skoky v čase mezi roky Zátopkovi aktivní sportovní kariéry a rokem 1969. Zvláště když určitě stálo za to ukázat Zátopkovy postoje v období po ruské okupaci v osmašedesátém, za které byl nakonec i perzekuován. A tak jediné, co bych filmařům maličko vytkl, je poněkud nedotažený psychologický vhled na vztah Emila s Danou. Ač tedy musím říct, že oba protagonisté Neužil s Mathou Issovou se hodně snažili, aby to mezi nimi po všech stránkách jiskřilo. Někdy jsem se u toho i hezky zasmál a když všichni v závěru maratonského běhu křičeli "Zátopek, Zátopek", šel mi až mráz po zádech. Snad i proto po vzhlédnutí závěrečných titulků (doprovázenými skvělou hudba Beaty Hlavénkové) velká spokojenost. ()

UhLee

(7/10). Zátopek je na poměry kvality filmů, které v naší zemi vycházejí nadprůměrným kouskem a jde to poznat již od prvních minut. Václav Neužil ml. se totálně vžil do tohoto běžce a věřím, že se jím i stal. Skvělou volbou pro lásku jeho života byla Martha Issová, která se povahově na roli výborně hodila. Nebudu tady tentokrát psát o kvalitě filmu, která je prostě nezpochybnitelná. Spíš bych se chtěl zamyslet na druhou, stinnou stánku Emila Zátopka, která zde byla představena. Už mala mi do hlavy vtloukali ze všech stran, že to byl legendární sportovec a že přepsal historii. To bezesporu ano. Ovšem nikdo mi nikdy neřekl, že to byl člen KSČ a že dělal ještě další docela podlé věci a byl doslova nástrojem tohoto odporného režimu. Mimochodem Robert Mikluš byl pro roli rudého bolševického noka výbornou volbou. Docela mi to vyrazilo dech no. Celý život máte o někom to nejlepší mínění a tak trochu k němu vzhlížíte, ale stačí takovéto zjištění a všechno jde do kopru. Pořád to byl legendární sportovec, ale teď tam vždy uvidím i tu stinnou stránku, o které se moc nemluví. "Není všechno zlato, co se třpytí". Za nejlepší scénu filmu proto nepovažuji Olympijské hry v Helsinkách, nýbrž konfrontaci, kterou mu přichystal Jaroslav Plesl - ta scéna byla naprosto geniální. ()

jedna_vrana

„Je to hranice bolesti a utrpení, která dělí chlapce od mužů.“ Našťastie som poznala len základné fakty zo života Emila Zátopka. Ale aj to málo, čo som vedela, sa celkom nezhodovalo s videným (napr. fakt, že Dana nemohla mať deti). Objektívne by si tento film teda vysoké hodnotenie nezaslúžil, možno aj kvôli postojom Zátopka, ktoré je najjednoduchšie vyjadriť slovom nesympatické. Ale rozhodla som sa hodnotiť len videné. A za to – klobúk dole. Václav Neužil sa predviedol a je zrejmé, že svoju postavu poctivo naštudoval a pred kamerou sa Emilom skutočne stal. Asi najlepší herecký výkon, v akom som ho doposiaľ videla. ()

Lachtaan

Na některých zahraničních blockbusterech jde poznat, že jejich roční odklad vlivem pandemie spíše finální produkt poškodil, když se dostalo příležitosti ještě film poupravit. U českých kousků jsem se toho doposud nebál, ovšem Zátopek už od začátku sliboval trochu větší produkční základnu s ambicemi se probojovat i za naše hranice. A těm já teď po zhlédnutí musím držet všecky čtyři palce. Protože životopisných snímků z našich luhů a hájů z odpudivého období komančů už jsem viděl mraky a s jejich přibývajícím počtem mi začaly lézt krkem. Zátopek se sice celý točí ve dvaceti letech té nejspíše nejhorší politické éry Československa, avšak veškeré velkolepé sportovní pasáže a rodinné peripetie skvěle vyžehlí a vyváží ten balanc, který je zapotřebí pro to, aby snímek vynikl. Příležitost vidět při premiéře osobně Ondříčka, Neužila a producenta Muchu jen umocnila zážitek, který tohle drama staví mezi ty nejlepší české filmy posledních několika let. [viděno v Cinestar Plzeň 3.9.2021] ()

viperDavid

Hodnotit film je dost složité. Doba Emila Zátopka byla těžce komunistická, tak se občas zdá, že než oslava nejlepšího sportovce všech dob jde o politiku. Ono to asi jinak ani nejde, ale sem tam to otravuje. Přišel jsem se do kina totiž podívat na hvězdu první velkosti. I tak ale hodnotím jako velmi úspěšný film, protože se podařilo natočit skvělý film na který jen tak nazapomenu. ()

Mrkvič

Já vůbec netuším, co nám chtěli autoři filmem říct. Kdyby nešlo o našeho nejslavnějšího běžce, neznal jsem většinu historek z vyprávění Zátopkové nebo přečtení 120 let české atletiky a nehrát hlavní roli Neužil, tak by mě film ani moc nebavil. U podobného zahraničního snímku bych vyžadoval nějaké silné nosné téma, nebo brutální závěr. Tady ani ty tři medaile z jedněch her nebyly podány nijak extra velkolepě. Komunismum tak všelijak na půl. Issová jako Zátopková mě také moc nepřesvědčila. Aspoň ti kamarádi a známí v rolích běžců kolem Zátopka byli fajn. ()

Johnny.ARN

Ale hej, je to filmová pocta jednému z naj atlétov v našej spoločnej histórií. Je to síce úmorne dlhé a trochu vyprávačsky kostrbaté, ale obsiahnete všetko, čo bolo v jeho živote zlomové, dôležité a zistíte, že proste mal mentalitu totálneho víťaza. 4 z 5 ()

farmnf

Klady: Film je naprosto profesionálně natočen, lehce filtrován teplými barvami a profesionálně zahrán. Issová se pravděpodobně stala opravdovou herečkou až v reklamách na elektriku. Zápory: Děj je pouze o tom, že zátopek běhá a vítězí a je ješitný. Jinak již dávno tomu, co historici odhalili, že...: Zátopek byl Guma (tedy profesionální voják komunismu), komunista, notorický lhář a přisluhovač režimu. Propagandistický řečník a obecné povahové hovado, jak je to u sportovců zvykem. V druhé půli jsem usnul a 5 minut jsem viděl ze závěru filmu. Nelituji toho, spím strašně málo a každá minuta dobrá. ()

Ryuuhei

Musím souhlasit s některými zdejšími recenzemi, že film se příliš dlouho zaobíral návštěvou australského běžce, která sice fungovala jako takový můstek k pohledům do minulosti a zdařile, ale zbytečně tím zdržoval od důležitějších částí. Stejně tak, že zde nebyla jednotnější dějová linka, která se moc větvila a nestíhala pořádně rozvíjet emoce na všech frontách. Samozřejmě uznávám herecký výkon Václava Neužila, který svou roli ztvárnil s grácií, ale ať už zastával Zátopka ve svých 20, či 40 letech, vypadal v podstatě pořád stejně (staře). Nicméně jinak jde na české poměry o zdařilý pokus o životopisňák, který si v tomto ohledu celkem dost troufá na světovou tvorbu. Jen jsem čekal maličko víc. ()

LittleJohnny

Myslím si, že se film povedl. Není to žádná velká filmařina, ale pěkný příběh života legendy, který je rozdělen do dvou časových os, které se v průběhu filmu střídají. ()

noriaki

Výprava a vůbec všechny produkční hodnoty za jedna, scénář bohužel za slabší tři. Zátopek trpí tradičním neduhem českých filmů, tedy neschopností vyprávět obyčejný lidský příběh. Tenhle neví co by chtěl být. Není to reflexe nesnadného života miláčka národa v krutých padesátých letech, není to sonda do duše slavného běžce a navzdory plakátu to není ani vztahové drama dvou olympijských vítězů. Film nakousl od všeho trochu, ale nic nedopověděl. Vždy když se blížil konflikt, tak se příběh překážce ladně vyhnul a zamířil si to novým směrem. Příkladem je duo scén. První s lidským hovadem, vyčítajícím Zátopkovi malou osobní odvahu a přílišnou režimní angažovanost. Ta druhá naopak s dvojicí mentorů, vyčítající mu apolitičnost a nedostatek socialistického ducha. Bohužel tu žádné mlýnské kameny nevznikly. Film obě myšlenky opustil a nevzrušeně si pokračoval dál. ()

geklon

Začátek neučesaný a hrubě nezvládnutý. V půlce se film začíná lámat a sympatie získává jak postava jako taková, tak i celkový dojem. Herecký výkon, ať Václav dělá co může, působí často karikatůrně. A teď spin of o Daně. Marta byla famózní. ()

hanagi

Nemám s filmem žádný problém. Vlastně rozumím i tomu, jaký koncept tvůrci zvolili - neglorifikovat, ale zároveň ani nepošpinit velkou sportovní hvězdu. Hlavní postava tak vyznívá velice lidsky, jako svérázný člověk, který dělá to, pro co se narodil, a ostatní, možná trochu sobecky, moc neřeší. Nad čím jsem ale žasla, je výkon Václava Neužila, i díky němu jsem ze "Zátopka" nedokázala odtrhnout oči. ()

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

12.09.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) každoročně mimo udílení národního ocenění Český lev vybírá i potenciálního filmového kandidáta na prestižní cenu Oscar, jenž by na jaře příštího roku mohl… (viac)

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

05.03.2022

Dnešní večer se nesl mimo tradičního oceňovaní české filmové tvorby rovněž v duchu sounáležitosti s válkou zpustošenou Ukrajinou. Vystoupil například i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen… (viac)

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

05.02.2022

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

17.01.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila kompletní seznam nominací pro 29. ročník udělování cen Český lev. Mimo to byly během dnešní tiskové konference oznámeny i dvě nestatutární… (viac)