Zátopek

• Česko Zátopek
Životopisný / Dráma / Športový
Česko, 2021, 131 min (Alternatívna 123 min)

Václav Neužil ml., Martha Issová, James Frecheville, Robert Mikluš, Jiří Šimek, Milan Mikulčík, Jaroslav Plesl, Jiří Rendl, Filip Březina, Štěpán Kozub (viac)

Dej filmu Zátopek sa začína v pohnutom roku 1968, keď sa austrálsky rekordér Ron Clarke po premárnenej šanci na olympijskú medailu rozhodne vydať do Prahy za fenomenálnym bežcom Emilom Zátopkom, ktorého bezhranične obdivuje. Príbehová línia rozhovoru medzi Ronom Clarkom a Emilom Zátopkom nás retrospektívne vracia ku kľúčovým momentom Zátopkovho športového i súkromného života. Tie sa navzájom prepájajú v komplexnom portréte muža, ktorý svoju rýchlosť a vytrvalosť nestratil ani potom, ako sa jeho posledné preteky skončili, a ktorý dokázal tvrdo bojovať nielen na atletickom ovále. Zátopek je príbehom o prerode neduživého chlapca na muža, ktorý na olympiáde v roku 1952 získal tri zlaté medaily a zároveň zlomil tri svetové rekordy. Je to tiež príbeh o nezlomnej sile vôle, ktorá dodnes inšpiruje tisíce športovcov na celom svete. Film však nerozpráva len o športe, ale aj o osudovom stretnutí a celoživotnej láske dvoch ľudí, ktorú nedokázali zlomiť ani športové či životné prehry. (Bontonfilm SK)

ssarka

já jsem v šoku....bavil mě ČESKÝ film, ŽIVOTOPISNÝ film, DVOUHODINOVÝ film, film O BĚHÁNÍ...kvalitní a svižné...žádné zbytečné scény a dialogy...prostě super ()

NikiVai

Václav Neužil ml. podal vynikající výkon. Celkově se mi film Zátopek moc líbil. Hlavně oceňuji to, že tvůrci nechávají na divákovi, aby si sám tvořil k Emilovi nějaké emoce a názory. Tohoto geniálního sportovce ukazují jako obyčejného člověka se všemi jeho klady i zápory. Je fajn vidět kvalitní český film. ()

motyka52

Neužil si to opravdu užil, je vynikající a jenom potvrzuje, že patří mezi absolutní špičku českých herců. Výprava je parádní, natočené je to opravdu pěkně. Jenže co naplat ... celé to působí tak nějak sterilně, povrchně, ničím to nepřekvapí. Na konci nemám pocit, že bych o Zátopkovi věděl něco víc, nebo že bych o něm třeba jinak přemýšlel, než před začátkem filmu. Chtěl jsem to vidět, jsem rád že jsem to viděl, ale už to asi nepotřebuju vidět znova. Jo, a co proboha byla ta křečovitá scéna v poušti?! ()

Sa.sa

Super film o naprosté legendě běhu a hrdinovi... Pan Zátopek nebyl černobílá osoba jak si každý myslí, ale normální člověk, který uměl běhat a to ho zajímalo že všeho nejvíce ()

mia.com

Film byl krasny, nenudil, dobre se na nej divalo, vsechno jsem jim verila a Neuzil je opravdu skvely. Ale o Zatopkovi mnoho nevim, takze nemuzu hodnotit, co vse bylo pravdive a co smyslene. Nakonec mi nesedelo preskakovani ze soucasnosti do minulosti, to ja nemusim, rusi me to. ()

lu1

Spousta lidí řeší, jestli a nakolik to bylo pravdivé vylíčení Zátopkova života. Pro mě tahle stránka věci není důležitá. Václav Neužil hrál fantasticky, Martha Issová příjemně civilně a velmi důstojně zvládli i moravský dialekt (což bývá často průšvih).  Linka s Clarkem mi přišla nějak rozpačitá až toporná v kontrastu s živelností a tempem druhé dějové roviny.  Jinak se to ale podle mě tvůrcům hodně povedlo ()

gizi

Když mi u filmu několikrát tečou slzy dojetím, nemůžu jinak než plný počet hvězd. Výborný Neužil, ale nejen to. ()

Rozmarýna

Film se mi líbil. Ale strhávám 1 hvězdu za otřesný zvuk, kdy často hercům nebylo vůbec  rozumět, protože řvala hudba nebo skandování Zátopek. A i když nebyly hlasité  vedlejší zvuky, tak i tak často nebylo hercům rozumět, protože šumlovali, obzvlášť Mikluš.. Opravdu zvukově snad nejhorší film, co jsem viděla. Nechápu, že si to režisér nepohlídal. Další hvězdu strhávám za mladou starou Danu Zátopkovou. V době kdy byla Dana Zátopková mladá, tak ji hrála 40 letá herečka, která nevypadala vůbec mladě. Ale chápu, že manžel jí musí dát vydělat. ()

Dusty56

Není to ono. Vlastně jediný, co se filmu skutečně povedlo byli běžecký scény, ty jsou fantastický, měl jsem husí kůži asi šestkrát a Neužil i tím běžeckým stylem tomu pomáhal. Ale jinak mě to vůbec nebavilo, celý děj mimo běhání mě upřímně ani nezajímal a herecké výkony byli slabé. Neužilovi jsem to (kromě běhání) vůbec nevěřil, furt jsem tam cítil spíš jeho než Zátopka. Oproti Issový mám absolutní averzi, je to snad moje nejmíň oblíbená herečka a tady si to nevylepšila. Frecheville měl celou dobu takový vyjukaný výraz, nevím, neseděl mi. ()

Berta

Výborná práce herců lokací, tvůrců kulis, ale scénář a režie horší. ¨Vše bylo tak zoufale učesané , nevýstižné, jako by se všichni báli ukázat víc. Vadil mi i neohraničený těžko postřehnutelný přechod mezi jednotlivými etapami života. Zřejmě tomu napomohlo i to, že pokud se divák soustředí na titulky, uniká mu detail v přechodu mezi obdobími. ()

tata22

Skvělý film. Už dlouho jsem nic podobného české provenienece neviděl. Vůbec nechápu výhrady. Žádný film není dokonalý a každé téma se dá uchopit různě. Tvůrci si vybrali svůj pohled a udělali dobře. Když vzpomenu na podobné filmy či seriály o slavných lidech, např. Havel, Lída Baarová, Jan Hus, a na to jak se nepovedli, tak u Zátopka musím zatleskat. Za mně je to určitě přes 90% a mohu jen říci - jen tak dál. Začnu zase chodit do kina na české filmy když budou vypadat takhle. Ale na Langmajera a Polívkovou 100x jinak vážně ne... ()

Bohulib

Pamatuji si trochu Emila Zátopka z televize - v 80. letech už se tam občas objevil. Myslím, že Václav Neužil ho zahrál velmi výstižně, když jsem slyšel, jak mluví, hned se mi vybavily zasuté vzpomínky. Taky jsem ocenil, že film se nevyhýbal sporným momentům v životě slavného sportovce, i když je někdy jen naznačil. ()

flyer.nick

Ten rádobymoravský akcent jim tak šíleně nešel přes pysky, že mi to dvě hodiny rvalo uši. Jinak super po všech stránkách, ale za tu pražáckou moravštinu by měli dostat frgálem do ksichtu. ()

Cesty timem

Přes některé chyby a nedostatky myslím velmi povedený film s vynikajícím Neužilem. Já jsem osobně antisportovec, sportovce mám spíše za zbytečné existence a tak to už musí být špička, aby mne nějaký sportovec a film zaujal a nebyl protivný. A tady se to projevilo jak filmem, tak Emilem, který patří do té špičky, co tak nějak uznávám. Musím vyzdvihnout hodně povedenou, na části filmu dobře pasující a příjemnou Beatinu hudbu. No a jako technika mne nejvíce zaujala TV Sony KV-1300 BM (cca 3 minuta filmu), která tam však do toho roku být neměla (viz chyby ve filmu), ale je krásná, což pochopí zas jen člověk jako já, co není přes sport, ale přes techniku a retro. ()

sh4ris

Moc často pět hvězd nedávám. Zde ale musím vzít v potaz hned několik faktorů, které mě na filmu konečně opravdu potěšily. Scénář, režie, výprava a samozřejmě neskutečný výkon Václava Neužila. Pokud si srovnáte, jak standardně vypadá, nikdy byste si jeho podobu se Zátopkem pravděpodobně neodvodili. Naučil se ho ale číst tak znamenitě (a o tom běhu proboha ani nemluvím!) že jeho ztvárnění nemá konkurenci. Za mě velké ano a nejen to historické, na které můžeme být hrdí, ale zvláště to filmové. ()

SantaCruz

Pan Ondříček je zárukou kvality. Na "Zátopka" jsem se těšil od prvního okamžiku, avšak jsem se dostal ke shlédnutí až po delší době, tak jsem byl před shlédnutím informován o průběžném rozpolceném hodnocení. A také díky tomu jsem k filmu přistupoval s menším očekáváním. Film ukazuje nejdůležitější část Zátopkova života, není zde nic navíc ani není o nic důležitého ochuzen, zarověň stopáž je tak akorát. Film plyne, vtipné scény, střídají Zátopkův vzestup, úspěchy v podobě výher, ale i některé neúspěchy v rodinném životě, politické situaci a některých osobních prohrách, které Zátopka, ale nakonec zocelí. Já jakožto sportovec mám pochopení pro jeho chování, o jeho úspěších jsem samozřejmě vědel i o technikách a tréninku běhu, ale i přesto jsem se měl pocit, jako bych se osobně účastnil OH v Helsinkách. Atmosféra se přesunula do našeho domova a my jsme doma fandili Zátopkovi. Děkuji pane Neužil. Avšak nemůžu opomenout pohled na Zátopka z druhé strany a to je pohled citlivý, realistický a osobní ze strany manželky Dany. I za tento výstižný, syrový pohled musím poděkovat paní Issové.  Přesné ztvárnění nelehkého života s tzv.sportovním sobcem. A v neposlední řadě musím vyzdvihnout (xxx superlativ) kameru pana Kučery. Děkuji ()

quokam

Toz jsem konecne splatil svuj dluh ceske kinematografii - a pustil jsem si Zatopka. Jako, vedel jsem z recenzi, ze Neuzil bude vybornej, ale von nebyl vybornej, von byl famozni. Jeden z nejlepsich ceskych hereckych vykonu for ever. Casto se zminuje fyzicka promena, zpusob behu, atd. Ale co ta jeho skvela prace s hlasem? Obdobne i MIssova, chytla slovacky prizvuk. Skvele jim sekunduje Miklus. Tento herec byl dlouha leta snad nekde schovanej a von je jednim z nejlepsich nejen padouchu sve herecke generace. Vzpomenme napr ba jeho vykon ve filmu Laska na spickach, kdy dokazal i v jinak slabem filmu na minimalnim prostoru strhnout komedialni pozornost. Ok, scenaristicky to mozna melo male mouchy, osobne mi treba krome jinych jiz zminenych chybela nejaka scena ze Zatopkova detstvi, zminka o bidnych pomerech a osmi deti tu sice je, ale obraz vyda za stovku slov a vytvoril by hlubsi vhled do motivace postavy, vice bych vysvetlil utek a navrat manzelky, nebo treba i vetsi vysvetleni vlivu postavy Mikluse, ale dest prsi, voda plyne, a Neuzil a spol vse bohate kompenzuji. 8.5/10 update 10.01.2024, muj maly bezvyznamny divacky oscar pro rok 2023, udeluji panu Vaclavu N. cenu za nejlepsi muzsky herecky vykon v hlavni dram roli. ()

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

12.09.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) každoročně mimo udílení národního ocenění Český lev vybírá i potenciálního filmového kandidáta na prestižní cenu Oscar, jenž by na jaře příštího roku mohl… (viac)

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

05.03.2022

Dnešní večer se nesl mimo tradičního oceňovaní české filmové tvorby rovněž v duchu sounáležitosti s válkou zpustošenou Ukrajinou. Vystoupil například i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen… (viac)

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

05.02.2022

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

17.01.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila kompletní seznam nominací pro 29. ročník udělování cen Český lev. Mimo to byly během dnešní tiskové konference oznámeny i dvě nestatutární… (viac)