Cudzinka

USA, (2014–2024), 92 h 10 min (Minutáž: 51–90 min)

Tvorcovia:

Ronald D. Moore

Predloha:

Diana Gabaldon (kniha)

Hudba:

Bear McCreary

Caitríona Balfe, Sam Heughan, Tobias Menzies, Duncan Lacroix, Stephen Walters, Graham McTavish, Bill Paterson, Nell Hudson, Gary Lewis, Lotte Verbeek (viac)

Je rok 1945, niekoľko mesiacov po ukončení druhej svetovej vojny, ktorá ich rozdelila na šesť rokov a zdravotná sestra britskej armády Claire Randallová so svojím manželom Frankom prežívajú druhé medové týždne na Škótskej vysočine predtým, než Frank začne pracovať v Oxforde. Randallovci prichádzajú do malého  hotela na začiatku pohanského sviatku Samhain s cieľom znovu oživiť svoj vzťah a Frank sa vydáva po stopách svojej rodiny v tejto oblasti. Keď Frank nájde dôkaz, že je príbuzným kapitána Jonathana „Blacka Jacka” Randalla, dôstojníka kráľovskej armády v roku 1840, ktorý sa zúčastnil na potlačení škótskych rebelov v týchto končinách, vikárova manželka, ktorá sa zaoberá veštením, predpovedá Claire v jej živote veľké zmeny... Po raňajšej návšteve starovekej štruktúry stojacich kameňov, aby si s Frankom pozreli rituál Samhain, sa Claire vracia na toto miesto a keď sa dotkne kameňa, stráca vedomie a preberá sa v 18. storočí tvárou v tvár práve Blackovi Jackovi Randallovi. Ocitá sa uprostred boja medzi britskou armádou a škótskymi rebelmi a snaží sa schovať, keď sa jej Randall, ktorý si je istý, že je prostitútka, snaží skrížiť cestu. Ale keď škótsky rebel Murtagh Fraser z Vysočiny vidí, ako ju chce znásilniť, udrie Randalla tak, že upadne do bezvedomia a zaženie sporo odetú Claire preč. V chalupe, kde sa rebeli schádzajú, Claire využije svoje schopnosti zdravotnej sestry na liečbu zraneného ramena Jamieho Frasera a potom ju prinútia pridať sa k nim a k ich vodcovi Dougalovi MacKenziemu a ujsť s nimi na konskom chrbte...Keďže sa snaží utajiť, že pochádza zo storočia v budúcnosti, snaží sa Claire varovať Dougala a jeho mužov, keď prídu na miesto, o ktorom vie, že tam kráľovská armáda nastražila škótskym rebelom pascu. Keď sa dostanú do paľby a musia čeliť britským jednotkám, Jamieho zrania a jeho záchrana leží na Claire. S podozrením vzhľadom na neznáme veci, ktoré Claire spomína o baktériách a infekciách a vzhľadom na jej vedomosti o pohybe britských oddielov, Dougal prikáže Claire, aby ich sprevádzala na hrad Leoch, domov statkárskeho klanu MacKenzieovcov, rušný veľkostatok na Vysočine, ktorý bol ešte včera ruinou, ktorú s Frankom navštívili. (TV Doma)

hufnagel

Dosť sa to vlečie,tempo je strašne pomalé a naťahované.Na druhej strane to má určitú iskru,hádam sa to rozbehne.Zaujímavý popis života stredovekých Škótov.Fantastická úvodná znelka.2.séria 70%. ()

belmonďák

Pravděpodobně jeden z dalších nikdy nekončících seriálů. Dobrý nápad a velmi dobří herci, ale myslím že časem bude kvalita upadat, ale byl bych rád kdybych se mýlil. U knižních předloh tomu však tak je... Mimo jiného z průměru tento seriál vytahuje hudba Beara McCrearyho a samozřejmě nezastupitelné a všudypřítomné Skotsko. ()

SlepeOcko

Přeslazené a přitažené za vlasy, ale zasazené na pěkná místa Skotska. Příběh začal vcelku zajímavě, ale "hezky" se to zvrhlo (knižní předloha je úplně to samý) - hlavně poslední díl první série mě zklamal. První polovina dobrá, druhá špatná. ()

lacerta

Na tenhle seriál jsem narazila díky nějakému žebříčku nejlépe hodnocených seriálů, což tedy vůbec nechápu. Nechápu ani vysoké hodnocení, protože seriál je brak se vším všudy. Zápletka jako z harlekýnky, nesympatická a nepříjemná hlavní hrdinka, nadmíru atraktivní protějšek a spoustu tuctových příhod. Dost mi to připomíná Sleepy Hollow a už u druhého dílu jsem se nudila. Člověk pořád doufá, že se to rozjede a ono nic. K tomu množství nelogičností a děr v ději. Pokud je někdo milovník Skotska a seriálů s příchutí historie, tak pak to má asi smysl. Jinak fakt ne. Neustálé flashbacky mě taky nebavily. ()

Nugat

Dostal se mi do ruky už knižní předloha - knížku jsem nedočetla. Stejně jako seriál - je to sice zajímavé téma, skvělé prostředí, ale jedná se pouze o romantickou představu - s reálným světem to nemá nic společného. Tři hvězdy za exteriéry a hudbu. ()

Janie.

Nenechte se pomýlit tím, jak to tu někteří označují za čistokrevnou červenou knihovnu. Závěr první série byl tak drsný, že jsem se místy ani nemohla dívat a opravdu bych to znovu vidět nechtěla. ()

kokofek

Úžasné interiéry a ještě úžasnější exteriéry.Někdy trochu moc romantiky,ale když přivřu oči a vzpomenu jak mi seriál zpříjemnil drsné lednové večery plné deprese tak mě ovládne vděk a musím dát 4. ()

nuwer

Hodnotím po 6 dílech ,zatim me to vazne chytlo ,seriál spíše pro ženské ;) ale žádná přehnaná romantika a Jamimu ta sukně vazne moc slusi :) ()

silvusaak

5* za prvni radu bezpodminecne, pilot druhe uz me tak nejak nezaujal. Prvotni napad vyborny, uveritelna love story, dilema historie a budoucnosti a navic Sam i Tobias jsou desni fesaci a ten vnitrni boj o moc je parada. Zadna nafunena smetanka ani pirati se zarivyma zubama az do druhe rady, kde uz je to uplne jina story. Za druhou serii uz se neda dat ani pul hevzdicek. ()

unanimite

Červená knižnica pre ženy vhodná k zaváraniu uhoriek. Ak máte chuť na hard core romantiku, pátos najvyššej úrovne, dobrodružstvo v sukniach, svalnatého ryšavca, srdce, kotvu a kríž, je to niečo pre vás. Autorka predlohy mala zaručene bujné predstavy pri tvorbe hlavného záporáka. Venujem dve hviezdičky za výpravu a pekné Škótsko. ()

Fuksinka

Těžko říct, co Outlander vlastně je. Limonáda pro ženy? Historické drama? No a není to vlastně jedno? Hlavní romantická zápletka se odehrává na pozadí událostí ve Skotsku před Jakobitským povstáním. Takže se podíváme, jak fungují klany, připleteme se k nějaké té bitce a rozhodně nás nemine i politika. Výprava je velmi dobrá, kostýmy jsou báječné a nechybí samozřejmě záběry na nádhernou krajinu a výborná hudba. Mezi hlavní dvojicí to jiskří a za odvážnost sexuálních scén by se rozhodně nestydělo ani HBO. Vášeň z toho přímo stříká. (Padesát odstínů by se mohlo učit) Děj není pitomý, jak u klasických "červených knihoven", překvapivé zvraty, napětí, solidní dialogy...a velmi velmi odporný záporák. Jsou zde i dost brutální scény. Finále opravdu není pro slabé žaludky. Nevím, kdy se mi naposledy stalo, že bych musela dát pauzu a šla to "rozdejchat". Prostě jsem nemohla koukat dál. A to jsem těch brutálních scén viděla opravdu mraky. Vytknula bych především komentář hlavní hrdinky, který je zbytečný a otravný. Děj mohl být taky o něco rychlejší. Ovšem po první sérii chválím a doufám, že kvalita půjde nahoru. Mimochodem by mě zajímalo, jestli se najde žena, které se ten testosteronem nabitej zrzavej Skot nelíbí. A ten sexy přízvuk... ()

PenelopaW

!!! POZOR SPOILERY !!! Chýlím se ke konci série, takže ještě možná změním názor i hodnocení. Navíc jsem zatím nečetla předlohu, takže mohu soudit opravdu jen adaptaci. 1. SÉRIE: První díl parádní! Zajímavý nápad i zápletka, zlý prapředek milovaného manžela, hodní Skoti (něco mi našeptává, že hrdinka nakonec skončí s tím jediným pohledným z celé skupiny, kterému spravila rameno), emancipovaná dívka, která jakoby náhodou ovládá zdravovědu a pozná léčivky, parádní lokace a hezké kostýmy. Další epizody mi přišly takové jako rozmělněné a chabé, ale tak kolem 5., 6. dílu se to opět zvedlo, za což určitě mohla postava Dougala MacKenzieho, na kterého naprosto sedí - v souvislosti s ním nejčastěji užívaný - přívlastek rozporuplný. Bohužel seriál má pro mne jednu zásadní vadu, a tou je hlavní hrdinka. Claire nějak nechápe, že genderové role byly o dvě století zpátky jiné než v roce 1945, takže kleje a permanentně si na někoho otevírá pusu. Divím se, že nakládačku nedostala mnohem dříve a když ji Randall nechal zkopat, i jsem jí to zlomyslně přála. (Ostatně si sama o to říkala už jen tím, že mu cpala, jak se může změnit - proboha, ty jeho řeči by mu neuvěřil ani jeho zpovědník!) Asi to byl autorčin záměr, dát moderní dívku o pár století zpátky a ukázat konflikt mezi muži a ženami, jak to tehdá bylo příšerné, ale upřímně nevěřím, že by takhle oráchlá byla i v roce 1945, přestože si prošla válečným peklem... Co se samotného příběhu týče, začínám mít dojem, že je to taková trochu lepší fan fiction a přestávám doufat v ucelenější kompozici. V ději se vždy objeví něco nového, nečekaného a překvapivého, ale je to podáváno formou, jako kdyby autorka při psaní dostala nápad a ten přilepila k již probíhajícím dějovým linkám. Hlavní mužský hrdina na mne působí tak trochu jako Vagína - který muž se po hádce hned začne omlouvat a vysvětlovat, proč se vlastně zlobil? A když ji po zásluze potrestal (myslím, že vysvětlení bylo naprosto dostačující - neposlechla a ohrozila nejen jeho, na jehož hlavu byla vypsaná odměna, ale i zbytek skupiny), jakmile začala být pasivně agresivní, přilezl za ní s prosíkem a parafrázoval klanovou přísahu. To by bylo úžasně romantické a vyspělé gesto i pro současné muže, kdyby to ta jepice pak nezkazila tím, že mu dala dýku ke krku a ještě mu vyhrožovala... Vrať se do Disneyovky, Jaime! Jediné mužské postavy, které za to stojí, jsou Murtagh (ten se ještě nevybarvil), Black Jack Randall (to je takový hajzl, že prostě musí zaujmout), možná Frank (ten chudák moc prostoru nedostal) a můj miláček Dougal. Škoda jen, že jsem si vyspoilerovala děj. Zajímavé je, že když jsem Grahama MacTavishe viděla v Hobbitovi, nešla bych s ním ani za všechno zlato Ereboru. Ale s tím svým úhledným vousem by si Mackenzie mohl s mojí kukuřicí dělat, co by se mu zachtělo, a ještě bych u toho skandovala jeho jméno. Ostatní mužské postavy (s výjimkou klanového náčelníka, který se snad ještě vyvrbí) jsou spíše komického rázu. No nic. Co se Cizinky jako seriálu týče, řekla bych, že nápad je velmi hezký (a jsem zvědavá na rozuzlení), lokace a kostýmy, včetně hudby, parádní, výběr herců se mi typově líbí, jen hrdinka je hrozná husa a Jaime měkkota. Dokoukám první sérii a uvidí se, zda seriál dostane ještě šanci. *** První série shlédnuta a odvolávám, co jsem psala. Jaime je pořád Disney princ, ale Randall?! WTF! Sodomitské choutky bych ještě i skousla (jako s kým bude mít děti, aby se Claire dočkala Franka?), ale to, co se stalo v posledním díle první série??!! To jako vážně? Která chorá mysl si nechá zprznit hlavního hrdinu??!! Nene, tenhle seriál se fakt nestane mojí srdcovkou. Kladně hodnotím exteriéry a výběr herců. Reálie asi i trochu kulhají (Pochybuji, že si Britové nechávali těla popravených vězňů hned u zdi pevnosti, už jen pro ten zápach a nemoci... A fakt se v 18. století zpívalo boogie woogie?!), ale děj stojí na vodě. Je to v podstatě taková fanouškovská fikce, kterou za těžké peníze někdo zfilmoval (a já netuším proč a mockrát jsem se ptala, jestli to za ty prachy stálo a jestli herce při některých vážně pronášených replikách hanba nefackovala). Jediný, kdo za 1. sérii stál, byl Dougal Mackenzie (a Murtagh, který ale moc prostoru nedostal a cool byl jen proto, že byl Fraser a to jsou ti dobří, MacKenziové jsou spíše humornými postavami). A pochybuju, že mi kvůli němu stojí za to koukat ještě na 2. sérii... Brrr. Jsem hluboce znechucena a nechápu ta vysoká hodnocení literární předlohy. () (menej) (viac)

Soupalka

Cizinku jsem sledovala celkem se zájmem cca do poloviny 4. série. Down the Rabbit Hole byl asi zlom, kdy mne seriál v podstatě přestal bavit a už jsem se k němu nevrátila. Nicméně, obecně hodnotím vysoko především díky řemeslnému provedení a díky výpravě - na rozdíl od spousty jiných kostýmních seriálových výtvorů (jako třeba Love in Chains (UA)) jsou kostýmy i zpracování romantických nebo válečných scén velmi věrohodné - každý kdo jezdí na koni nebo mává mečem, tak to i opravdu umí, každý je přiměřeně špinavý a opotřebený atd. Také jsem si velmi užila originální znění a střídající se přízvuky i slovní zásobu. Tato kvalita se v dabingu prakticky ztrácí a titulky ji nezprostředkují. Seriálu také podle mne hodně pomáhá, že se opírá o knižní předlohu a tím se mu daří se vyvarovat nelogičností a chyb ve scénáři bez ohledu na střídající se režiséry i scénáristy. ()

wdc

Celkem temné, čím dál víc. Příliš pověr, obav, zbraní, krve a krutostosti. 1. sérií končím, komentáře k dalším sériím mi to potvrzují. ()

Nikcza

Opravdu nemám ráda filmy a seriály na téma „cestování časem“. Kdokoli, kdo mě zná, to může potvrdit. S Cizinkou jsem začala na doporučení švagrové, která mě přemlouvala docela dlouho. Nakonec jsem ale ustoupila a jsem moc ráda, že jsem to udělala. Prostředí divokého Skotska je úžasné. Příběh hlavních hrdinů se mi moc líbí, i když je chvílemi dosti přeslazený. Občas je to třeba. Trochu mě mrzí pokračování právě mimo ono Skotsko a seriál tím lehce ztratil kouzlo, ale stále jde o velice působivý námět. ()

Igy007

Jednoznačně nejlepší nekomediální seriál, co jsem kdy viděla. Až do půlky první řady se mi to jen líbilo, ale pak mě to vcuclo ... Doufám, že si to tvůrci rozmyslí a osmá řada nebude poslední ... Radši ať se to táhne do nekonečna, než tomu dát debilní konec jako třeba v GOT ()

Scaevola

Doktorka Quinnová nového staletí... a tím je myslím řečeno téměř vše. Samozřejmě s novou generací došlo k několika malým změnám, především se zde kupředu tlačí motivy sexuální až erotické a něco málo násilí. Přibyla také nepromyšlená sci-fi podzápletka, ale na druhou stranu minulost už není tak romantizovaná, a občas se dokonce i někdo ušpiní od bláta, leč jinak je účel i vyznění silné ženské hrdinky obdobné. K žehlení ideální. ()