Doktorka Quinnová

• Česko Doktorka Quinnová (viac)
Dráma / Rodinný / Western
USA, (1993–1998), 114 h 7 min (Minutáž: 43–90 min)

Tvorcovia:

Beth Sullivan

Jane Seymour, Joe Lando, Shawn Toovey, Chad Allen, Orson Bean, Erika Flores, William Shockley, Geoffrey Lower, Barbara Babcock, Jessica Bowman, Larry Sellers (viac)

Príbeh začína v roku 1867 v zámožnej a váženej rodine lekára Josefa Quinna. Hlavnú postavu seriálu dcéru Josefa Quinna, mladú lekárku Michaelu stvárňuje britská herečka Jane Seymour. Josef Quinn umiera a jeho dcéra lekárka Mike ako ju prezýval si podáva inzerát v novinách pretože si chce otvoriť vlastnú lekársku prax. Dostáva odpoveď z jedného malého mesta na divokom západe, ktoré sa volá Colorado Springs a ihneď sa vydáva na dlhú cestu. Po príchode do Colorada jej pomáhajú s adaptáciou do nového prostredia priateľ čejenov Byron Sully (Joe Lando), ktorý po smrti svojej manželky a dieťaťa žije s indiánmi a pôrodná asistentka Charlotte Cooperová (Diane Ladd). Charlotte Cooperovú nečakane uštipne štrkáč a na smrteľnej posteľi požiada mladú lekárku Michaelu aby sa postarala o jej tri deti Matthewa (Chad Allen), Colleen (Erika Flores) a Briana (Shawn Toovey). (RTVS)

tron

Vitajte v najpokrokovejšom mestečku Divokého Západu. Živo si pamätám, ako sme si k tomu v 90. rokoch pravidelne sadali; ak sa nemýlim, dávali to na STV 1 tuším štvrtky o 20:00. Vtedy to bola bomba. Niečo nové, čo tu ešte nebolo. Atraktívne westernové prostredie, skvelé intro, parádny kasting. Vtedajší slovenský divák bol zvyknutý na komorné seriály odohrávajúce sa v pár miestnostiach, preto pôsobil ako zjav a blesk z čistého neba seriál pripomínajúci americké filmy. Pre dievčatá boli k dispozícii mladí herci, chalani ocenili zápletky s Indiánmi a zločincami, mamy leteli na švárneho Sullyho a otcovia, no, tak tí to nejako strpeli s vychladeným pivom v ruke. Každý si našiel to svoje (nakoniec vlastne aj otcovia). Vtedy sa jednalo bezpodmienečne o štvorhviezdičkovú záležitosť. Príjemne zaskočená určite bola i produkcia, ktorá zrejme ani v najkrajšom sne nečakala, že sa seriál dočká 6 sezón, temer 150 epizód a dvoch (príšerných) televíznych snímok. Po desaťročiach to samozrejme už nie je ono. Fascinuje ma, ako idealizovane to tvorcovia videli. Seriál sa odohráva v temnom období, kedy väčšinou človeka ešte pred tridsiatkou zastrelili pri lúpežnom prepadnutí, prípadne umrel v dvanástich na osýpky alebo ho v lepšom prípade ako 22-ročného smrteľne prešiel konský povoz. Napriek tomu seriál disponuje zarážajúco vysokou mierou morálno-výchovného aspektu. V titulnej úlohe sa objavila silná, emancipovaná žena, ktorá sa nezľakne konzervatívnych mužov okolo seba a ide si za svojím snom. Scenáristi apelovali na zdravý rozum divákov, snažiac sa ich upozorniť na to, že rasizmus a xenofóbia sú zlé veci (jasné, na Divokom Západe, fakt reálne). V niektorých epizódach dokonca bolo najväčším problémom to, že malý Brian doniesol päťku z matematiky! Predsudky nemožno mať voči ženám, deťom, Indiánom a, samozrejme, ani černochom. To je síce pravda, lenže to proste vzhľadom na rok a prostredie neodpovedá historickým reáliám. Napriek tomu seriál navždy zostane nostalgicky zapísaný v mojom srdci. Musím dodať, že ani s odstupom rokov to nie je žiadna katastrofa. Na svoju dobu sa jednalo o naozaj slušnú a štedrú výpravu, niesla v sebe solídny kus feel good deväťdesiatkovej atmosféry a veľa tomu dal presný kasting. Ja som vždy bol na rôzne ksichty z vedľajších úloh a treba povedať, že Doktorka Quinnová ich mala nadpriemerne veľa (vlasatý barman, telegrafista, bielovlasý predavač, bradatý reverend, Sullyho vlk). Zaujímavosťou je, že v priebehu natáčania došlo k masívnemu preobsadzovaniu. V prvej epizóde si Colm Meaney zahral Jakea, rola bola následne preobsadená na Kevina Bacona sa mierne ponášajúcim Jimom Knobelochom. Obľúbeného černošského kováča Roberta E. hral na začiatku úplne iný herec, ako neskôr. Kastingová zmena sa udiala aj u Colleen, kde došlo k výmene herečiek uprostred natáčania a to menovite kvôli rodičom, ktorí mali dojem, že dcéra kvôli hraniu zanedbáva školu (a takisto žiadali o zvýšenie honoráru, čo im produkcia odmietla splniť). Kuriózne je, že som desaťročia žil v presvedčení, že „doktorka Májk“ sa do mestečka presťahovala aj so svojimi deťmi. Až v r. 2020 (!!!) som pri repríze so šokom zistil, že to v skutočnosti neboli jej deti, ale ich „zdedila“ po žene, u ktorej bola ubytovaná a ktorú smrteľne pohrýzol had. () (menej) (viac)

Jazzzz

V době Ordinací v růžové zahradě a Ulic, je tento seriál opravdovým skvostem a mohu ho všem doporučit. A to myslím opravdu bez nadsázky a humoru. Vztah (úcta a respekt) k alternativám medicíny a k indiánům, černochům a divokému západu a přírodě samotné. Mám pocit, že s přibývajícími léty dokážu seriál ocenit mnohem víc než před lety, kdy jsem ho sledoval se svoji babičkou. Rozhodně v sobě nese mnohem víc morálních pouček než většina nově vznikajících seriálů.. Jak smutné, že filmaři před lety si uvědomovali, že seriály mohou diváky i poučit a vzdělat. ()

Greg25

Horších 70% z dnešního pohledu, ale jako děcko jsem tenhle seriál zbožňovala, je faktem, že to bylo i proto, že Česká televize tenhle seriál kdysi reprízovala takřka neustále. Ale i tak má tenhle seriál svojí kvalitu, je faktem, že Sally a doktorka Quinnová je nekončící dobro, obětavost a pochopení, ale věrohodné prostředí, herecké výkony a samotný námět je v kinematografii seriálů vcelku neobvyklý a aspoň v prvních třech sériích nepůsobil lacině. Takže 70%. ()

psychoza

Vždy zaujímavé a zložité prípady, ktoré rieši Dr. Quinnová uprostred malého mestečka Colorado Springs, nie sú vždy spojené iba s medicínou. Pútavé príbehy ľudí z mestečka, rozličné zdravotné či medziľudské problémy a dej zasadený do divokej prírody je trojkombinácia ktorej sa ťažko odoláva. V seriáli upútajú aj mnohé vedľajšie postavy, ako napríklad poloindián Sully so svojím vlkom, barman a vlastník bordelu Hank či vždy zajímavý hosť, ktorý privíta do Colorada v dobrom, či zlom. ()

L_O_U_S

Amerika po občanské válce promítnutá do života jednoho (tehdy) městečka, kde se setkáváme s celou řadou typů - drsný majitel saloonu, otloukánek telegrafista, prostitutka, starý indián, konzervativní novinář a rodina hlavní postavy, která svým revolučním přístupem ke společenským jevům bourá tehdy přijímané zásady. Večery s babičkou, dědou, ségrou a doktorkou Quinnovou jsou nezapomenutelné. (378.) ()

• Tvůrkyně seriálu, Beth Sullivan, pojmenovala mnohé postavy po svých rodinných příslušnících. Například její matka se jmenovala Dorothy Jennings a její dědeček Loren Bray. Postavu Sullyho pojmenovala podle otcova příjmení. (peeteno78)